Kolej na Podróż

Klagenfurt – stolica Karyntii na jeden dzień pociągiem

Klagenfurt to stolica Karyntii i szóste pod względem wielkości miasto Austrii. Polakom będzie kojarzyło się głównie z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2008 roku, tam bowiem reprezentacja Polski rozegrała dwa mecze. Miasto jest bardzo ładne, czyste, zadbane, a atmosfera wydaje się być przyjazna. Miłośnicy zakupów z pewnością docenią liczne sklepy znanych marek w ulicach klagenfurckiej starówki.

Symbolem Klagenfurtu jest uskrzydlony smok o imieniu Lindworm , który według legendy żył na bagnach i zjadał bydło. Jak głosi legenda, mieszkańcy przygotowali przynętę – byka owiniętego drukiem kolczastym z długim łańcuchem. Smok zjadł byka, a wtedy ludzie wytropili go, dopadli i zabili. W 1583 władze zdecydowały o wybudowaniu pomnika smoka. Pomnik ten dziś należy do największych atrakcji Klagenfurtu.

Klagenfurt to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Z dala od centrum miasta można wypocząć nad najcieplejszym jeziorem alpejskim – Wörthersee. Wokół jeziora wybudowano ścieżki spacerowe i rowerowe, dzięki którym można tu spędzić cały dzień nie nudząc się. Jezioro dobrze widać z pociągu.

Jeżeli zdecydujemy się na spacer z centrum Klagenfurtu nad jezioro, po drodze miniemy Minimundus, czyli park miniatur, gdzie można obejrzeć znane obiekty w miniaturze. Wśród „zminiaturyzowanych” obiektów rozpoznamy między innymi Plac Świętego Piotra, barcelońską Sagradę, belgijskie Atomium oraz wiele innych słynnych budowli z całego świata. Z parku miniatur przejdziemy do innego parku Europapark, tym razem to typowo spacerowy park.

Klagenfurt to bardzo ładne miasto, jednak nie jest to jakaś wielka metropolia, w której można cały dzień chodzić po sklepach lub zwiedzać muzea, chociaż sklepów nie brakuje. Centrum można obejść w kilka godzin, resztę dnia warto przeznaczyć na wypoczynek nad jeziorem. Zwiedziłem Klagenfurt w czasie jednodniowej wycieczki. W tym samym dniu byłem również w Villach. Jak dla mnie, jeden dzień wystarczy na zwiedzenie tych dwóch miast.

Odnośniki:
https://www.minimundus.at – park rozrywki Minimundus
https://www.reptilienzoo.at – mały zwierzyniec przy parku Minimundus
https://www.planetarium-klagenfurt.at – planetarium przy tym samym parku

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Klagenfurt – deptak

Deptak w Klagenfurcie

Klagenfurt – deptak

Centrum Klagenfurtu

Klagenfurt – centrum miasta

Klagenfurt

Centrum Klagenfurtu

Hauptlatz

Główny plac Klagenfurtu

%d bloggers like this: