Kolej na Podróż

Bregencja – co zobaczyć?

Bregencja to miasto nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego. Ze względu na położenie i atrakcyjne możliwości spędzania wolnego czasu, cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów, szczególnie w sezonie letnim.

Bregencja ma bogatą historię, chociaż nie widać tego po zabudowaniach. O historii możecie szczegółowo poczytać w wielu innych opracowaniach. Nie publikuję tych informacji, bowiem w każdym opracowaniu znajdowałem inne daty, więc nie chcę przekazywać niesprawdzonych danych.

Obecnie Bregencja liczy około 30 tysięcy mieszkańców (według austria.info 28 tysięcy). Nie jest to więc duże miasto, ale ma sporo do zaoferowania, zarówno jako miejsce do aktywnego wypoczynku, jak i jako baza wypadowa.

Największą atrakcją Bregencji jest ogromna scena teatralna nad Jeziorem Bodeńskim, na której wystawiane są adaptacje sztuk teatralnych, opery; służy także jako miejsce różnych imprez kulturalnych. Najważniejsza impreza to coroczny Festiwal Bregencki, w czasie którego na wspomnianej scenie wybitni reżyserowie wystawiają inscenizacje słynnych oper. Spektakle ściągają do Bregencji tłumy znanych gości. Miałem okazję obejrzeć scenę z bliska – robi niesamowite wrażenie, podobnie jak wystawiana sztuka. Oczywiście nie siedziałem na widowni, ale znalazłem miejsce w pobliżu sceny, dzięki któremu mogłem wszystko widzieć za darmo. Takich jak ja było więcej, a na widowni głównie śmietanka towarzyska i bogacze.

Centrum Bregencji nie wyróżnia się niczym specjalnym w porównaniu do innych austriackich miast. Przeciętne miasto jakich wiele. Nie znajdziemy tu muzeów, ani jakichś godnych uwagi zabytków. Ich brak rekompensują długie, malownicze ścieżki spacerowe nad Jeziorem Bodeńskim. Przy dobrej pogodzie można spacerować cały dzień. Warto również wybrać się w rejs promami kursującymi po Jeziorze Bodeńskim pomiędzy Bregencją a pięknym niemieckim miastem Lindau. Do Lindau prowadzi również droga i piękna linia kolejowa nad brzegiem jeziora. Przejazd tą linią na pewno zapadnie w pamięci każdemu miłośnikowi kolei.

W mieście znajdziemy dużo hoteli i restauracji, ale ceny są stosunkowo wysokie. Ja robiłem zakupy w niemieckim Lindau, gdzie było znacznie taniej. Bregencję trudno mi oceniać. To dobre miejsce dla osób lubiących spokojne spacery nad brzegiem jeziora. Inni docenią jej położenie geograficzne – jest świetną bazą wypadową, chociaż w okolicy znajdziemy lepsze i tańsze. Bregencja to typowy kurort, często zatłoczony w lecie.

Dużym plusem jest łatwość dojazdu – kursują bezpośrednie pociągi z Wiednia (dzienne i nocny), z Zurychu i Monachium. Sam dworzec kolejowy to mały budynek – czysty, lecz bez żadnych rewelacji.

Opera

Opera nad Jeziorem Bodeńskim

Opera

Opera nad Jeziorem Bodeńskim – widownia

Parowóz

Parowóz-pomnik w Bregencji

Główny plac Bregencji

Deptak

Deptak

Bregencja

Uliczka w centrum

Kunsthaus w Bregencji

Bregencja – Kunsthaus

Promenada

Bregencja – promenada nad Jeziorem Bodeńskim

%d bloggers like this: