Kolej na Podróż

Zawieszenie pociągów Timișoara – Vršac

Od 1 sierpnia 2017 roku zostaje zawieszone kursowanie pociągów międzynarodowych Timișoara – Vršac. Jak poinformowały koleje serbskie, zawieszenie połączenia spowodowane jest małą liczbą podróżnych oraz koniecznością racjonalizacji wydatków. Pociągi Timișoara – Vršac kursowały od kilku lat jako jedyne kolejowe połączenie pasażerskie pomiędzy Serbią a Rumunią.

Uwaga!!! Kursowanie pociągów zmienia się na przestrzeni lat i informacje podane we wpisie mogą być nieaktualne. Zapraszam do lektury aktualizowanych przewodników:
Kolej w Serbii – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Rumunii – przewodnik dla pasażerów

Nie pomogły nawet niskie ceny biletów – bilet Timișoara – Vršac w jedną stronę kosztował 4 euro, natomiast bilet Banat Specijal Belgrad –  Timișoara i z powrotem 14 euro. Połączenie było obsługiwane przez pociągi Siemens Desiro kolei rumuńskich.

Problemem mógł być fakt, że pociągi Belgrad – Vršac – Belgrad rozpoczynały i kończyły swój bieg na stacji Beograd Dunav położonej daleko od głównego dworca kolejowego, na którą można się było dostać pociągami podmiejskimi Beovoz ze stacji Beograd Centar. W rumuńskiej wyszukiwarce połączeń pociąg był pokazywany jako Timișoara – Stambena Moravita. O ile dla miłośników kolei to nie żaden problem, o tyle zwykły pasażer, który podróżuje koleją nieregularnie, mógł mieć kłopoty ze zorientowaniem się w rozkładzie jazdy.

Po zawieszeniu połączenia nie będą kursowały pociągi pasażerskie pomiędzy Serbią a Rumunią. Zapowiadana reaktywacja pociągu Belgrad – Bukareszt nie doszła do skutku, a pociągi regionalne Kikinda – Jimbolia zostały ostatecznie zlikwidowane w 2015 roku.

W przyszłości planowana jest budowa 17 km torów, dzięki której tory połączą Nowy Sad i Zrenjanin, a tory w stronę Rumunii zostaną zmodernizowane (więcej wkrótce).

Zawieszenie pociągów Timișoara – Vršac to nie koniec złych informacji z Serbii. Od 1 sierpnia 2017 roku zawieszony zostaje jeden z pociągów Sofia – Dimitrovgrad. Do połowy września kursuje bezpośredni pociąg dzienny Belgrad – Sofia, natomiast nie wiadomo, co będzie potem. Być może Serbia utraci połączenie kolejowe z Bułgarią.

Warto wspomnieć, że od 1 kwietnia 2017 roku bilet Balkan Flexipass nie jest honorowany przez koleje rumuńskie.

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Timișoara - Vršac

Wnętrze pociągu Timișoara – Vršac

%d bloggers like this: