Dzięki porozumieniu polskich przewoźników regionalnych pasażerowie od 1 sierpnia 2017 roku obowiązuje nowy bilet sieciowy – Wspólny Bilet Samorządowy. Jest to bilet sieciowy ważny w pociągach prawie wszystkich polskich przewoźników regionalnych i uprawnia do nieograniczonej liczby podróży w ciągu 24 godzin od momentu zakupu lub daty i godziny wskazanej przez nabywcę. Wspólny Bilet Samorządowy można kupić z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
WSPÓLNY BILET SAMORZĄDOWY – PRZEWOŹNICY:
Oferta obowiązuje w pociągach następujących przewoźników:
Arriva RP
Koleje Śląskie
Koleje Dolnośląskie
Koleje Mazowieckie
Koleje Małopolskie
Koleje Wielkopolskie
Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Warszawska Kolej Dojazdowa
Wyjątkiem są pociągi Dragon i Słoneczny Kolei Mazowieckich oraz pociągi specjalne. Na te pociągi obowiązuje odrębna taryfa i nie można nimi podróżować ze Wspólnym Biletem Samorządowym.
Bilet NIE OBOWIĄZUJE w pociągach przewoźników:
PKP Intercity
Polregio (Przewozy Regionalne)
Szybka Kolej Miejska Trójmiasto
Szybka Kolej Miejska Warszawa
WSPÓLNY BILET SAMORZĄDOWY – CENA:
Cena biletu jest zryczałtowana i wynosi 38 złotych. Od ceny nie stosuje się ulg i upustów.
WSPÓLNY BILET SAMORZĄDOWY – WADY I ZALETY:
Zaletą biletu jest możliwość podróżowania pociągami przewoźników regionalnych, w tym również pociągami Kolei Mazowieckich, które poza dwoma wspólnymi odcinkami nie honorują biletów sieciowych Polregio typu RegioKarnet i Bilet Turystyczny.
Wspólny Bilet Samorządowy uzupełnia także ofertę Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, w której brakowało biletu jednodniowego na całą sieć pociągów.
Osoby podróżujące z Biletem Weekendowym PKP Intercity mogą dokupić ten bilet i przy dobrym rozplanowaniu podróży zwiedzić kilka mniejszych miast w ciągu jednego dnia.
Wada – no cóż, przy planowaniu wielu dłuższych podróży nie da się uniknąć podróżowania pociągami Polregio. Na przykład Kolejami Śląskimi dojedziemy z Katowic do Częstochowy, stamtąd pociągiem Polregio do Łodzi, gdzie przesiadamy się na pociągi ŁKA.
Wspólny Bilet Samorządowy nie przyda się także na Pomorzu i w województwie zachodniopomorskim, a na południu Polski przewoźnicy regionalni nie docierają na przykład do województwa podkarpackiego.
Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.