Kolej na Podróż

Pociąg Bratysława – Rajka od grudnia

Koleje w Europie Albania Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Kosowo Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Mołdawia Niemcy Norwegia Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

Wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy szykuje się powrót pociągów Bratysława – Rajka. O planach reaktywacji połączenia informowano już w marcu, natomiast w sierpniu rozpoczęły się przejazdy techniczne.

Rajka to pierwsza stacja za granicą węgierską, oddalona o około 20 kilometrów od Bratysławy. Z Rajki można dojechać pociągiem do ładnego węgierskiego miasta Győr – przejazd trwa około godzinę. Centrum Győr położone jest blisko dworca kolejowego, na zwiedzanie wystarczą 3-4 godziny, więc jest to dobra propozycja na wycieczkę jednodniową z Bratysławy.

Pociągi Bratysława – Rajka będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Bratislava – Petržalka. Pomiędzy stacjami Bratislava hlavná stanica a Bratislava-Petržalka jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej, linia 93. Przejazd autobusem trwa 10 minut, a autobusy kursują co 10 minut. (ROZKŁAD JAZDY LINII 93)

Jeszcze dziesięć lat temu najłatwiejszym sposobem na dostanie się z Bratysławy do Rajki i Győr była podróż pociągiem Warszawa – Budapeszt. Jak przekonałem się wówczas na własnej skórze, z rozwiązania korzystało bardzo mało osób, nawet w wakacje (wtedy nie panowała taka moda na podróżowanie). Od czasu likwidacji pociągu Batory do Rajki można dojechać autobusem podmiejskim linii 801, a stamtąd kontynuować podróż pociągiem do Győr.

Koleje słowackie poinformowały, że na trasie będzie kursować 5 pociągów dziennie. Przejazd z Bratysławy do Rajki będzie trwał 20 minut. Bilety do Rajki mają być sprzedawane według taryfy słowackiej, natomiast w Rajce podróżni będą musieli kupić bilet do stacji docelowej na Węgrzech (prawdopodobnie u konduktora) zgodnie z taryfą węgierską.

Połączenie prawdopodobnie będzie obsługiwał przewoźnik GySEV/Raaberbahn.

GySEV/Raaberbahn

Pociąg GySEV na stacji Bratislava-Petržalka (fot. ZSSK – koleje słowackie)

%d bloggers like this: