Kolej na Podróż

Zagrzeb na weekend – praktyczny przewodnik

Stolica Chorwacji należy do popularnych i stosunkowo drogich celów podróży. Jednak dzięki ofertom kolejowym można nabyć niedrogie bilety promocyjne na trasach Lublana – Zagrzeb, Wiedeń – Zagrzeb i przede wszystkim Budapeszt – Zagrzeb, co czyni dojazd do Zagrzebia niedrogim, aczkolwiek czasochłonnym, a w wakacje męczącym, bo w pociągach jest tłoczno. Do Zagrzebia można też dolecieć samolotem. Lotnisko nie tak dawno zbierało fatalne recenzje, obecnie rozwija się i planowana jest rozbudowa siatki połączeń lotniczych.

Zagrzeb to ładne miasto, któremu sporo brakuje do najpiękniejszych miast Europy, jednak osobiście polecam przynajmniej na jednodniową wizytę. Oczywiście, urodą nie dorównuje nadmorskim chorwackim miastom, a architektura przypomina inne miasta środkowej Europy. We wpisie zawarłem najważniejsze informacje na temat zabytków, dojazdu i komunikacji miejskiej. Mam nadzieję, że wasz pobyt będzie udany.

Spis treści:

1. Dworzec kolejowy
2. Dworzec autobusowy
3. Lotnisko
4. Komunikacja miejska
5. Uspinjača
6. Najważniejsze zabytki
7. Najważniejsze muzea
8. Inne ciekawe miejsca
9. Moje wrażenia z Zagrzebia

1. DWORZEC KOLEJOWY

Niemal wszyscy turyści wysiadają na głównym dworcu kolejowym w Zagrzebiu. Zagreb Glavni Kolodvor położony jest praktycznie w samym centrum miasta i do wielu atrakcji można stąd dojść pieszo.

Zabytkowy budynek dworca z zewnątrz prezentuje się pięknie. Budowa dworca rozpoczęła się w 1890 roku, a obiekt uroczyście otwarto dwa lata później. Autorem projektu Ferenc Pfaff – architekt kolei węgierskich, który zaprojektował wiele dworców w węgierskiej części Monarchii Habsburskiej. Budynek wybudowano w stylu neoklasycystycznym, z rzeźbami i ornamentami. Ostatni remont miał miejsce w 2006 roku.

W środku dworzec niewiele różni się od polskich dworców kolejowych przed remontem. Hala dworca jest szara i ponura, czynne są kasy, kantor, piekarnia kiosk i stoiska z tanimi książkami. W jednym ze skrzydeł umieszczono skrzynki bagażowe. Brakuje ławek i poczekalni z prawdziwego zdarzenia.

Toalety znajdują się przy peronie 1, podczas mojej wizyty w męskiej toalecie był prysznic, ale nie wiem, czy działał.

Perony zadaszone, przydałby się remont.

Co mi się nie podobało – na dworcu kolejowym można palić, a Chorwaci, podobnie jak inne bałkańskie narody, palą bardzo dużo, więc śmierdziało papierosami. Na dworcu i peronie nie czułem się bezpiecznie, kręciło się tam sporo podejrzanych typów, a policja wydawała się nie zwracać na nich uwagi.

Z kupnem jedzenia nie będzie problemów – sporo lokali gastronomicznych czynnych jest przy przejściu podziemnym pomiędzy dworcem kolejowym a centrum miasta.

Przed dworcem kolejowym znajduje się przystanek tramwajowy.

2. DWORZEC AUTOBUSOWY

Dworzec autobusowy oddalony jest o około 500 metrów od dworca kolejowego. Z zewnątrz budynek wygląda okropnie – trudno nawet nazwać styl architektoniczny, w jakim został zbudowany. W środku przypomina polskie dworce autobusowe  w miastach podobnej wielkości – dużo małych stoisk, dużo reklam, ale też jest wszystko, co powinno być. Przechowalnia bagażu czynna w godzinach 06:00-22:00, bankomaty, poczta, automaty z przekąskami i napojami

Dworzec czynny jest przez całą dobę.

Adres dworca: Avenija Marina Držića 4
Strona internetowa: https://www.akz.hr

3. LOTNISKO

Lotnisko w Zagrzebiu położone jest daleko od centrum – na terenie miasta Velika Gorica. Budynek lotniska wygląda ładnie, jednak jest w dużej części niezagospodarowany, a w nocy nieczynny. Jak informują internauci, w ostatnim czasie nastąpiła poprawa jakości usług, choć do ideału bardzo daleko.

Na lotnisku czynna jest informacja turystyczna, bankomaty, kantor, podróżni mogą skorzystać z kaplicy. Brakuje restauracji i kawiarni.

Z lotniska do centrum Zagrzebia można dojechać autobusem firmy „Pleso Prijevoz”.  Autobusy z Zagrzebia na lotnisko kursują od 04:00 do 23:00 co 30 minut, z lotniska do dworca autobusowego w Zagrzebiu od 07:00 do 20:00 co 30 minut. Przejazd trwa 30-40 minut. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.plesoprijevoz.hr/page/timetable

Do centrum Zagrzebia można dojechać również autobusem komunikacji miejskiej linii 290 – autobusy kursują co 35 minut, w niektórych godzinach co 60 minut, autobus dojeżdża do przystanku Zagrzeb Kvaternikov Trg, położonego około 500 metrów od zabytkowego centrum miasta. Po drodze przejeżdża przez Veliką Goricę i zatrzymuje się na 20 przystankach. Przejazd trwa więc znacznie dłużej niż bezpośrednim autobusem Pleso Prijevoz.

Strona internetowa lotniska: www.zagreb-airport.hr

4. KOMUNIKACJA MIEJSKA W ZAGRZEBIU

Komunikację miejską w Zagrzebiu obsługuje firma Zagrebački električni tramvaj (ZET). Przewóz podróżnych odbywa się w autobusach i tramwajach, firma zarządza też koleją linowo terenową (następna część artykułu).

Dostępne są bilety papierowe, tzw. vrijednosna karta oraz karty elektroniczne. Obowiązuje podział na strefy taryfowe oraz taryfę dzienną i nocną. Na kolej linowo-terenową obowiązuje odrębna taryfa.

Bilety jednorazowe ważne w dzień dzielą się na 30-minutowe i 90-minutowe. Ceny są podobne jak w polskich miastach, aczkolwiek nie tak dawno wydawały mi się bardzo wysokie. Turyści mogą kupić bilet jednodniowy (dnevna karta), trzydniowy lub tygodniowy – ceny również są podobne do biletów tego typu w polskich miastach. Bilety sprzedawane są w kioskach lub u kierowców, w przypadku zakupu biletów jednorazowych u kierowcy obowiązuje dopłata, w przypadku zakupów biletów jednodniowych nie.

W sezonie letnim  Zagrebački električni tramvaj uruchamia autobusy turystyczne oraz pociąg drogowy z traktorem jako lokomotywą. Obowiązuje taryfa specjalna.

Tabor jest przyzwoity, choć bez rewelacji.

Strona internetowa: www.zet.hr

5. USPINJAČA

Uspinjača to potoczna nazwa kolei linowo-terenowej łączącej Dolne Miasto i Górne Miasto. Jest to jedna z najkrótszych linii kolei linowo-terenowych na świecie.

Linia o długości 66 metrów została oddana do użytku w 1890 roku, a regularne przejazdy odbywają się od 1893 roku. Różnica wysokości pomiędzy górną a dolną stacją to 30,5 metra. Do 1934 roku była napędzana parą, dopiero po modernizacji zmieniono napęd na elektryczny. Ze względu na częste awarie i zły stan techniczny kursowanie kolejki zostało zawieszone w 1969 roku. Remont generalny miał miejsce w latach 1973-1974. Od tamtej pory Uspinjača kursuje bez zakłóceń, wojnę domową w Jugosławii przetrwała bez żadnych uszkodzeń.  W 2005 roku przeprowadzono remont dolnej i górnej stacji kolejki.

Kolejka w Zagrzebiu posiada dwa wagony, każdy z nich może pomieścić 28 podróżnych (16 miejsc do siedzenia i 12 miejsc do stania). Bilet w 2017 roku kosztował cztery kuny, a przejazd trwa około minuty.

Kolej jest popularną atrakcją turystyczną i zbiera bardzo dobre recenzje wśród turystów. Należy do systemu komunikacji miejskiej zarządzanego przez Zagrebački električni tramvaj (ZET).

6. NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI

W Zagrzebiu nie brakuje ładnych, dobrze utrzymanych zabytków. Oto najważniejsze z nich:

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – jeden z symboli Zagrzebia. Na miejscu dzisiejszej katedry już w XI wieku stała stara katedra konsekrowana w 1217 roku i  zniszczona przez najazd Tatarów w 1242 roku. Kolejny kościół zbudowany w tym miejscu został zniszczony przez trzęsienie ziemi w XIX wieku. Po trzęsieniu ziemi wzniesiono katedrę według projektu Hermanna Bollego – znanego austriackiego architekta, który zaprojektował również katedry w miejscowościach Đakovo i Križevci. W samym Zagrzebiu zaprojektował między innymi Muzeum Sztuki i Rzemiosł, cmentarz Mirogoj, dwie kaplice czy pałac Pongratz. Katedra otoczona jest kompleksem średniowiecznej twierdzy. Fasadę katedry zwieńczono dwiema dzwonnicami o wysokości ponad stu metrów. Powierzchnia katedry to 1617 m, a w środku zmieści się 5000 osób. W świątyni spoczywają szczątki najważniejszych chorwackich męczenników. Katedra góruje nad Zagrzebiem, aczkolwiek moim zdaniem stwierdzenie, że widoczna jest z każdego miejsca w mieście to przesada. Przy katedrze stoi Pałac Arcybiskupi.

Budynek Chorwackiego Teatru Narodowego – budynek wybudowany w 1895 roku pośrodku placu Marszałka Tito. Mnie się od razu skojarzył z Teatrem Słowackiego w Krakowie, ale być może to tylko moja wyobraźnia zadziałała. W każdym razie „gdzieś już to widziałem”, tylko nie wiem, gdzie. Budynek zaprojektowany przez wiedeńskich architektów – Ferdinanda Fellnera i Hermana Helmera został uroczyście oddany do użytku 14 października 1895 roku przez cesarza Franciszka Józefa. Przez teatr przewinęło się mnóstwo najbardziej znanych chorwackich artystów. Na fasadzie umieszczono popiersia osób, które zapisały się w dziejach chorwackiej kultury.

Adres: Trg maršala Tita 15, Zagrzeb
Strona internetowa: https://www.hnk.hr

Cmentarz Mirogoj – cmentarz z parkiem zaliczany do najpiękniejszych cmentarzy Europy. Na zdjęciach z Mirogoja najczęściej możemy zobaczyć 500-metrowy ciąg arkad z 20 kopułami zaprojektowany przez wspomnianego wcześniej Hermana Bollego. Na cmentarzu założonym w 1876 roku znajdziemy dzieła czołowych chorwackich rzeźbiarzy oraz nagrobki mieszkańców różnych wyznań. Pochowano tu wielu zasłużonych Chorwatów.

Adres: Aleja Hermanna Bollea 27, Zagrzeb
Strona internetowa: www.gradskagroblja.hr

Chorwackie Archiwum Państwowe – okazały gmach widoczny tuż po wyjściu z dworca kolejowego w stronę miasta. Wybudowane w 1913 roku łączy w sobie styl secesjonistyczny z elementami nowoczesnej europejskiej architektury z początku XX wieku. Wnętrze archiwum państwowego znane jest z okazałych dekoracji.

Adres: Trg Marka Marulića 21, Zagrzeb
Strona internetowa: www.arhiv.hr/

Kamienna Brama – jedyna ocalała brama miejska. Znana za sprawą cudownego obrazu Matki Boskiej, który według legendy cudem ocalał z pożaru w 1731 roku. Kamienna Brama jest miejscem pielgrzymek. Często można zobaczyć pozostawione pod bramą palące się świece oraz informacje o cudownych uzdrowieniach, według wierzących będących zasługą tego cudownego obrazu. Postawiono też ławki dla osób chcących się pomodlić i prosić Matkę Boską o pomoc.

Adres: ulica Kamenita, Zagrzeb

Wieża Lotrščak – jeden z symboli Zagrzebia. Wzniesiona w XIII wieku. Wieża dawniej wchodziła w skład twierdzy na Górnym Mieście, a zamontowany na niej dzwon dzwonił wieczorem przed zamknięciem bram miasta. W XVII wieku służyła jako magazyn dla kupców. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego, z którego rozpościera się panorama Dolnego Miasta i osiedli chorwackiej stolicy. Na parterze wieży działa sklep z pamiątkami. W samo południe z wieży rozlega się wystrzał z armaty – ta tradycja kontynuowana jest od końca XIX wieku.

Adres: Strossmayerovo šetalište 9, Zagrzeb

Kościół św. Marka – jeden z najstarszych kościołów w Zagrzebiu z charakterystycznym dachem, na którym kolorowe dachówki układają się w herby Zagrzebia i Chorwacji. Kościół wybudowany w XIII wieku, w XIV wieku przeszedł gruntowny remont. Wizytówką kościoła jest portal południowy. Dzwonnica kościoła została wybudowana w latach 1660-1669. We wnętrzu zwracają uwagę rzeźby Ivana Meštrovića, freski  Jozo Kljaković oraz obrazy  Ljubo Babića. Na początku XXI wieku kościół został odnowiony.

Adres: Trg Svetog Marka 5, Zagrzeb

Medvedgrad – dawna średniowieczna twierdza na peryferiach Zagrzebia, niedaleko cmentarza Mirogoj. W ostatnich latach została odnowiona. Twierdza została zbudowana w latach 1249-1254 po najeździe tatarskim w 1242, kiedy Zagrzeb został zrównany z ziemią. Medvegrad został poważnie uszkodzony w wyniku trzęsienia ziemi w 1590 roku i od tamtej pory aż do niedawnej rewitalizacji były to zaniedbane ruiny. Obecnie to coraz popularniejsza atrakcja turystyczna. Wstęp płatny.

Adres: Mikulići gornji 14, Zagrzeb
Strona internetowa: www.stari.pp-medvednica.hr/Medvednica_hr/Medvednica_ponuda_Medvedgrad.htm

7. NAJWAŻNIEJSZE MUZEA

Muzea w Zagrzebiu poświęcone są głównie tematyce historycznej i technicznej. Największą popularnością cieszy się natomiast rozreklamowane przez media na całym świecie Muzeum Złamanych Serc.

Muzeum Techniki – dla miłośnika kolei zdecydowanie najważniejsze muzeum, aczkolwiek część kolejowa nie jest zbyt duża. Eksponaty z różnych dziedzin nauki, techniki i transportu podzielone na wystawy tematyczne. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie, bo kolekcja jest spora. Budynek Muzeum Techniki stoi kilkaset metrów od głównego dworca kolejowego.

Adres: Savska Cesta 18, Zagrzeb
Strona internetowa: tehnicki-muzej.hr

Muzeum Zerwanych Związków (też: Złamanych Serc) – nietypowe muzeum, bo stworzone dzięki eksponatom podarowanym przez zwiedzających wystawę objazdową (z początku muzeum nie miało stałej siedziby) oraz przysyłanym przez ludzi z całego świata po rozstaniach. Dużo do oglądania, dużo do poczytania. Można się pośmiać, lecz czasami chce się płakać, bo nieszczęśliwe historie potrafią wzruszyć.

Adres: Ćirilometodska ul. 2, Zagrzeb
Strona internetowa: brokenships.com/

Muzeum Mimara – muzeum sztuki, bazuje na imponującej kolekcji dzieł podarowanych miastu Zagrzeb przez kolekcjonera, malarza i konserwatora zabytków Ante Topića Mimara. Kolekcja obejmuje dzieła sztuki z całego świata od starożytności do czasów współczesnych. Jeśli ktoś lubi sztukę, nie zawiedzie się, a fakt, iż zdecydowana większość eksponatów została zebrana przez jednego człowieka, wizyta w muzeum będzie swego rodzaju hołdem dla Ante Topića Mimara.

Adres: Rooseveltov trg 5, Zagrzeb
Strona internetowa: www.mimara.hr

Muzeum Samochodów Ferdinand Budicki – kolekcja samochodów, motocykli, rowerów i innych środków transportu oraz filmów dokumentalnych, zdjęć i urządzeń. Wszystko pochodzi z lat 1909-1990. Prywatne muzeum, pierwsze tego typu w Chorwacji.

Adres: Ul. kneza Ljudevita Posavskog 48, Zagrzeb
Strona internetowa: www.otk-ferdinandbudicki.hr

Hrvatski Telekom Muzej – muzeum poczty i telekomunikacji. Mała placówka z eksponatami związanymi z historią poczty i telekomunikacji na terenie dzisiejszej Chorwacji. Kolekcja znaczków, stare telefony, stare centrale i wszystkie urządzenia telekomunikacyjne, które w epoce smartfonów wydają się być czymś bardzo przestarzałym.

Adres: Jurišićeva ul. 13, Zagrzeb

Muzeum Archeologiczne – typowe muzeum archeologiczne z siedzibą w zabytkowym pałacu w centrum Zagrzebia. Kolekcja to eksponaty z czasów antycznych, wystawa podzielona jest na część grecką, egipską i rzymską. Dodatkowa część to średniowiecze. Muzeum prowadzi bibliotekę specjalistyczną oraz zarządza stanowiskiem archeologicznym Šćitarjevo – kilkanaście kilometrów od Zagrzebia, gdzie znajdują się pozostałości po dawnej osadzie rzymskiej.

Adres: Trg Nikole Šubića Zrinskog 19, Zagrzeb
Strona internetowa: www.amz.hr

Muzeum Etnograficzne – muzeum założone w 1919 roku, stała wystawa to około 3000 przedmiotów reprezentujących etnograficzne dziedzictwo Chorwacji. Eksponaty to głównie narzędzia, przedmioty codziennego użytku i lokalne rękodzieła. Oprócz chorwackich eksponatów utworzono ekspozycję przedmiotów z całego świata.

Adres: Trg braće Mažuranić 14, Zagrzeb
Strona internetowa: www.emz.hr/

Muzeum Sztuki i Rzemiosła – jedno z najpopularniejszych zagrzebskich muzeów, zbierające również świetne recenzje. Ma siedzibę w zabytkowym budynku w centrum miasta.  Muzeum założone w 1880 roku posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki, zalecane jest zwiedzanie z przewodnikiem, bowiem dzięki temu można poznać specyfikę zanikających lub zanikłych rzemiosł. Chorwacka nazwa to Muzej za umjetnost i obrt.

Adres: Trg maršala Tita 10, Zagrzeb
Strona internetowa: www.muo.hr

Chorwackie Muzeum Historyczne – wszystko, co związane z historią Chorwacji. Dużo eksponatów dotyczących historii współczesnej, między innymi wojny domowej. Placówka jako część Muzeum Narodowego działała od 1846 roku, jako samodzielne muzeum od 1940 roku. Ze względu na problemy lokalowe nie ma stałej wystawy.

Adres: Adres: Antuna Gustava Matoša 9, Zagrzeb
Strona internetowa: www.hismus.hr

Ponadto w Zagrzebiu można odwiedzić szereg mniejszych muzeów lub mniej interesujących z mojego punktu widzenia:

Muzeum Iluzji, Ilica 72, https://muzejiluzija.com/
Muzeum Tortur, Radićeva ul. 14, https://tortureum.com/
Muzeum Niepełnosprawności (Tiflološki muzej), Draškovićeva ul. 80, https://www.tifloloskimuzej.hr/
Chorwackie Muzeum Sportu, Praška ul. 2
Chorwackie Muzeum Szkolnictwa, Trg maršala Tita 4, https://www.hsmuzej.hr/
Chorwackie Muzeum Sztuki Naiwnej, Ćirilometodska ul. 3, https://www.hmnu.hr/
Muzeum Grzybów (Muzej Gliva), Splavnica ul. 2
Chorwackie Muzeum Medycyny i Farmacji, Gundulićeva ul. 24

8. INNE CIEKAWE MIEJSCA

Tunel Grič – nowa atrakcja turystyczna, otwarta w 2016 roku.  Tunel o długości 350 metrów, średnia szerokość to 3,5 metra, w najszerszym miejscu ma 5,5 metra. Łączy ulice Mesničką i Radićevą, posiada trzy wyjścia w innych miejscach. Wybudowany podczas drugiej wojny światowej (1943-1945), po wojnie miał być przystosowany do funkcji parkingu podziemnego lub schronu nuklearnego. W czasie wojny w Jugosławii służył za schron. Przejście całego tunelu zajmuje 5 minut, a w środku znajdują się między innymi toalety publiczne. Nie jest to jedyny tunel w Zagrzebiu, być może w przyszłości pozostałe zostaną udostępnione jako atrakcja turystyczna.

Sljeme-Medvednica – kilkanaście kilometrów od Zagrzebia znajduje się góra Sljeme, na zboczach której urządzono ośrodek narciarski. Narciarze mają do dyspozycji pięć wyciągów oraz trasy zjazdowe. Jeżeli przyjedziecie tu poza sezonem narciarskim, możecie pospacerować długimi szlakami spacerowymi. W pobliże góry dojedziemy autobusem miejskim linii 140.

Strona internetowa: www.sljeme.hr

Jezioro Jarun – jezioro na peryferiach Zagrzebia, przy osiedlu Jarun. Początkowo były to mokradła oddzielone wałem od Sawy po powodzi 1964 roku. Jezioro z prawdziwego zdarzenia powstało przed uniwersjadą w 1987 roku – zbiornik od tamtej pory pełni funkcję terenów rekreacyjnych, nad które tłumnie przybywają mieszkańcy Zagrzebia na spacer, pobiegać, popływać kajakami lub pojeździć na rolkach, czy rowerze. Obecnie to tereny rekreacyjne i ośrodek sportów wodnych – ścieżki rowerowe mają długość 5,5 kilometra, przygotowano boiska do siatkówki, piłki nożnej, siatkówki i piłki ręcznej, skate park, działa kręgielnia, w sezonie można wypożyczyć sprzęt wodny. Usypano też pięć plaż oraz utworzono kąpieliska z dyżurami ratowników. Nad jezioro Jarun dojedziemy autobusem 113.

Ulica Tkalčićeva – ładna ulica w Zagrzebiu pełna kawiarenek i restauracji pomiędzy wzgórzami Gradec a Kapitol. Wydaje się zwykłym deptakiem, jednak spacerując po niej warto wiedzieć, że dawniej w miejscu chodnika płynął strumień Medveščak  zasilający pobliskie młyny. Obecnie strumień częściowo płynie pod ziemią i jest raczej mało znaczącym ściekiem. Miejscowi nazywają ulicę w skrócie „Tkalča”.

Zagreb Eye – punkt widokowy na szesnastym piętrze wysokiego biurowca na Placu bana Josipa Jelačića (wieżowiec nazywany jest szumnie „drapaczem chmur”. Podobno najpopularniejsza atrakcja turystyczna Zagrzebia i polecana ze względu na bardzo ładną panoramę centrum. Wadą są wysokie ceny – w czasie opracowywania artykułu bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztował 60 HRK, czyli około 35 złotych. Ale w zamian mamy piękne panoramiczne fotki i sporo polubień na portalach społecznościowych.

Strona internetowa: www.zagreb360.hr/

Park Maksimir – najstarszy i największy park w Zagrzebiu, urządzony w stylu angielskim. Przez miejscowych nazywany jest lasem, ponieważ pod koniec XVIII wieku, kiedy go otwierano, nie było tam ścieżek rowerowych i dzielnic otaczających park, tylko las, który później wycięto pod tereny spacerowo-rekreacyjne. Park Maksimir zajmujący powierzchnię 316 hektarów jest domem dla licznych zwierząt żyjących wśród łąk, jeziorek, strumyków i pawilonów. Należy do najbardziej zadbanych parków miejskich w Europie i pozwala odpocząć od zgiełku centrum miasta. Przy parku utworzono niewielki ogród zoologiczny.

Strona internetowa: www.park-maksimir.hr

Układ Słoneczny – atrakcja turystyczna o dużym znaczeniu marketingowym. W sercu miasta (ulica Bogovićeva) znajduje się Słońce, a w uliczkach miasta ukryto rzeźby planet Układu Słonecznego, których wielkość oraz odległość od Słońca są proporcjonalne do wielkości Słońca i planet rzeczywistego Układu Słonecznego. Zagrzebskie Słońce stworzył Ivan Kozarić, planety to dzieło Davora Preisa. Znalezienie wszystkich planet podobno nie jest łatwe. Na szczęście pomysłodawcy przygotowali szczegółowy przewodnik po „Układzie Słonecznym” w Zagrzebiu.

Strona internetowa: astrogeo.geoinfo.geof.hr/prizsunce/Sunce.html

Targ Dolac – targowisko w centrum Zagrzebia, gdzie po niewygórowanych cenach sprzedawane są owoce, warzywa i ryby łowione w Morzu Adriatyckim. Co ważne, na targu sprzedawane są wyroby regionalne, pochodzące z małych chorwackich gospodarstw. Asortyment uzupełniają wyroby rękodzielnicze.

9. MOJE WRAŻENIA Z ZAGRZEBIA

W Zagrzebiu zaliczyłem dwie wizyty jednodniowe i jedną krótszą. Oczywiście to za mało, żeby wszystko zobaczyć, mimo to miasto spodobało mi się i chciałbym tu jeszcze wrócić. Porównując Zagrzeb ze stolicami sąsiednich krajów, pod względem architektonicznym na pewno jest ładniejszy od Belgradu i Skopje, natomiast bardziej podobała mi się Lublana (opiszę w następnej części serii „W pigułce”). Sarajewo oceniałbym podobnie, aczkolwiek oczywista sprawa, że w Zagrzebiu nie ma orientalnej atmosfery typowej dla niektórych miejsc stolicy Bośni i Hercegowiny.

Zagrożenie przestępczością pospolitą podobne jak w polskich miastach. Czytając chorwackie portale internetowe często natraficie na wzmianki o rozbojach i pobiciach.

Jedzenie smaczne, choć nie należy do najtańszych. Mnie najbardziej smakowała pizza w kawałkach sprzedawana w centrum miasta. Najlepsza pizza, jaką jadłem.

Jeśli nie zanotujecie sobie miejsc wartych odwiedzenia lub nie zaopatrzycie się w plan miasta, możecie się nudzić, spacerując bez celu po ulicach Zagrzebia. Ja lubię takie spacery, lecz nie każdemu odpowiada taki sposób podróżowania.

Warto wykupić bilet jednodniowy komunikacji miejskiej, idąc do niektórych miejsc na piechotę stracimy dużo czasu i sił.

Na zwiedzanie Zagrzebia spokojnie wystarczy jeden dzień.

Podczas jednego z moich pobytów miałem problem ze znalezieniem toalety publicznej. Szukałem przez kilka godzin. Strach pomyśleć, co działoby się, gdybym miał grypę żołądkową. Toalety w centrum, jeśli są, mają bardzo słabe oznaczenie.

Poniżej zamieściłem kilka zdjęć z Zagrzebia. Zdjęcia są słabej jakości, były robione dawno, a podczas moich kolejnych krótkich pobytów nie robiłem zdjęć, ponieważ miałem w planie dłuższą wizytę w stolicy Chorwacji. Niestety, plany nie zostały zrealizowane.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Kamienna Brama

Zagrzeb – Kamienna Brama

Ulica Ilica

Zagrzeb – ulica Ilica

Plac Bana

Zagrzeb – Plac Bana Jelacica – główny plac miasta

Muzeum Sztuki Rzemiosła

Zagrzeb – Muzeum Sztuki i Rzemiosła

 Pawilon Sztuki

Zagrzeb – Pawilon Sztuki koło dworca

Zagrzeb - Teatr Narodowy

Zagrzeb – Teatr Narodowy

Teatr Narodowy

Zagrzeb – Teatr Narodowy

Radića

Zagrzeb – ulica Radića

Zagrzeb

Jedna z ulic w centrum. Nie zidentyfikowałem

Tkalcica

Ulica Tkalcica.

Panorama

Widok na centrum Zagrzebia

 

%d bloggers like this: