Kolej na Podróż

Bukareszt na weekend – praktyczny przewodnik

Stolica Rumunii u dużej grupy Polaków wywołuje negatywne skojarzenia. Co tu dużo mówić – w Europie znajdziemy dużo piękniejszych stolic, nawet na Bałkanach znajdą się ładniejsze stolice. Nie jest jednak tak źle, jak mogłoby się wydawać po obiegowej opinii panującej wśród ludzi, którzy nigdy nawet nie byli w Rumunii. Bukareszt to dwumilionowa metropolia, która w jednych miejscach przytłacza, w innych pokazuje swoje lepsze oblicze, a znajdziemy tu też miejsca nieprzyjazne turystom, które należy omijać szerokim łukiem.

Bukareszt warto zobaczyć, choćby zwiedzanie miało się zakończyć na kilku godzinach. Jednym się spodoba, innym nie. W ostatnich latach można przeczytać informacje, że rewitalizowane są popularne ulice i zabytkowe budynki, a miasto stało się popularne wśród imprezowiczów.

U mnie Bukareszt wzbudził mieszane uczucia. Niektóre miejsca podobały mi się, inne nie. Na pewno nie warto tu przyjeżdżać w lecie, natomiast kwiecień – połowa maja i październik – listopada jak najbardziej. Wydaje mi się, że zimą w Bukareszcie będzie szaro i ponuro.

Spis treści:

1. Dworzec kolejowy
2. Dworce autobusowe
3. Lotnisko
4. Komunikacja miejska
5. Najważniejsze zabytki i budynki
6. Lipscani, czyli Starówka
7. Parki Bukaresztu
8. Najważniejsze muzea

1. DWORZEC KOLEJOWY

Główny dworzec kolejowy w Bukareszcie to dworzec Gara de Nord – Dworzec Północny. Dworzec wygląda dobrze z zewnątrz, wnętrze i perony prezentują się przyzwoicie do czasu, jak zejdziecie do toalet podziemnych. O ile od czasu mojej ostatniej wizyty nie wyremontowali, miejsce okropne.

Na stacji czynne są kasy krajowe, międzynarodowe, bilety krajowe można też kupić w biletomatach. Bagaż można zostawić w skrzynkach bagażowych. Posiłek można zjeść w fast-foodach McDonald’s i KFC. Zakupy radzę robić w sklepiku na pobliskiej stacji benzynowej. Ceny równie wysokie, ale asortyment szerszy.

W dzień czułem się na tej stacji bezpiecznie, po zmroku nie bardzo. Jak można przeczytać na forach internetowych, sytuacja się pogorszyła – po dworcu kręci się dużo podejrzanych osobników, żebracy, tzw. „pomocnicy”, którzy niby pomagają, a potem chcą pieniędzy, a postoje taksówek opanowała mafia taksówkarska. Jeżeli musicie skorzystać z taksówki, zamawiajcie przez terminal samoobsługowy na dworcu, taki sam jak na lotnisku.

Okolica dworca nie uchodzi za bezpieczną, szczególnie po zmroku. Przy dworcu znajduje się stacja metra, z której dojedziemy do największych atrakcji turystycznych Bukaresztu.

Z Bukaresztu dojedziemy pociągiem do niemal wszystkich ważniejszych miast. Niestety, pociągi są powolne i stosunkowo drogie.

2. DWORCE AUTOBUSOWE

W Bukareszcie znajduje się kilkanaście mniejszych lub większych dworców autobusowych. Nie ma żadnej reguły, według której mógłbym przyporządkować konkretny dworzec do autobusów w konkretnym kierunku, dlatego zawsze należy sprawdzać, na którym dworcu zatrzymuje się nasz autobus.

Najpopularniejsze dworce to Filaret w centrum miasta – nieduży dworzec w budynku pierwszego dworca kolejowego w Bukareszcie. Odjeżdżają stąd głównie autobusy międzynarodowe do Kiszyniowa. Dużo autobusów odjeżdża też z międzynarodowego dworca autobusowego Rahova. Niektóre autobusy na Ukrainę odjeżdżają z dworca przy dworcu kolejowym Gara de Nord.

Rozkład jazdy autobusów krajowych i międzynarodowych można sprawdzić na stronie: www.autogari.ro/

Autobus często jest lepszym rozwiązaniem niż pociąg przy podróżach krajowych oraz międzynarodowych pomiędzy krajami leżącymi na Bałkanach. Autobusy jeżdżą częściej i szybciej, aczkolwiek trudno znaleźć połączenia pomiędzy Rumunią a Serbią.

3. LOTNISKO

Międzynarodowy port lotniczy Bukareszt Otopeni położony jest 16 kilometrów od Bukaresztu, w małej miejscowości Otopeni. Poziom usług lotniska stoi na wysokim poziomie, podróżni znajdą tu wszystko, co potrzebne, lotnisko zostało przystosowane do odprawy osób niepełnosprawnych.

Z lotniska do Bukaresztu dostaniemy się autobusem linii ekspresowej 780. Autobus kursuje na trasie lotnisko – Gara de Basara. Przedostatni przystanek to Gara de Nord, ostatni przystanek położony jest blisko dworca. Do centrum Bukaresztu zawiezie nas autobus linii ekspresowej 783. Aby skorzystać z przejazdu autobusem należy zakupić kartę magnetyczną z zakodowanym biletem na dwa przejazdy.

Pomiędzy lotniskiem a dworcem Gara de Nord kursuje pociąg. Stacja kolejowa znajduje się dość daleko od lotniska – pasażerowie dowożeni są na stację autobusem wahadłowym na podstawie ważnego biletu na przejazd pociągiem. Planowane jest doprowadzenie linii kolejowej pod sam terminal.

Osoby podróżujące w małych grupach mogą skorzystać z taksówek, które w Bukareszcie nie są drogie. Taksówki należy bezwzględnie zamawiać z terminalu znajdującego się na lotnisku – można wybrać korporację. W innym przypadku można paść ofiara mafii taksówkarskiej.

Strona internetowa lotniska: www.bucharestairports.ro/en

4. KOMUNIKACJA MIEJSKA

Komunikację miejską w Bukareszcie obsługują firmy Regia Autonomă de Transport Bucureşti  (RATB) oraz Metrorex. Ta pierwsza firma odpowiada za autobusy, tramwaje i trolejbusy, ta druga za metro Obowiązują oddzielne taryfy i bilety, aczkolwiek można korzystać elektronicznego portfela (karty ACTIV) ważnego we wszystkich środkach transportu.

Osoby podróżujące pojazdami firmy  Regia Autonomă de Transport Bucureşti  powinny zaopatrzyć się w kiosku w kartę elektroniczną ACTIV. Karta zostanie doładowana sumą, jaką sobie zażyczymy (do 50 RON). Po wejściu do środka komunikacji miejskiej kartę należy przyłożyć do czytnika i przytrzymać 2-3 sekundy, aż zapali się kontrolka. Kartę ACTIV można doładować.

Druga opcja to karta Multiplu. Karta nie może zostać doładowana.

Szczegółowe informacje o taryfie na stronie: ratb.ro

Na przystankach, podobnie jak w innych bałkańskich krajach, nie ma rozkładu jazdy. Podane są tylko informacje, co ile kursują autobusy. Szczegółowy rozkład można natomiast znaleźć w internecie na stronie podanej powyżej.

Dla turystów najwygodniejszym środkiem transportu po Bukareszcie jest metro. Czynne są 4 linie metra, trwa budowa piątej linii. Metro obsługuje firma Metrorex. Bilety są tanie – najlepsza opcja to bilet jednodniowy za 8 RON. Na stacjach metra są bramki. Metro w Bukareszcie zrobiło na mnie fatalne wrażenie. Bardzo ponure, bardzo wolne i na stacjach nie czułem się bezpiecznie. Jest jednak znacznie lepszym środkiem transportu niż autobusy, trolejbusy i tramwaje. Mapa jest czytelna, bilety niedrogie, metrem łatwo dojedziemy z dworca Gara de Nord do najciekawszych miejsc Bukaresztu.

Strona internetowa metra w Bukareszcie: https://www.metrorex.ro
Mapa metra w Bukareszcie: https://www.metrorex.ro/Resurse/Harta/harta2017_iun_eng.pdf

5. NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI I BUDYNKI

Pomimo przebudowy centrum miasta za czasów Nicolae Ceauşescu zachowała się nieduża część dawnego Starego Miasta. Dawniej Bukareszt zwany był „Małym Paryżem”, w niewielu miejscach można zauważyć wpływy francuskie.

Parlament  – jeden z największych budynków świata i symbol Bukaresztu. Aby wybudować w tym miejscu pałac, w 1980 roku wyburzono jedną piątą powierzchni ówczesnego Bukaresztu, jako pretekst podając zniszczenia po trzęsieniu ziemi w 1977 roku. 57 000 rodzin zostało wysiedlonych, zniszczono 20 kościołów, przeniesiono 8 świątyń, a liczba wyburzonych domów to 10 000. Budynek ma powierzchnię 365 tysięcy metrów kwadratowych. Długość to 270 metrów, szerokość 245 metrow, wysokość 84 metry. Część podziemna ma głębokość 16 metrów. Przez plac budowy przewinęło się łącznie ponad sto tysięcy osób. Budynek jest ogromny. Jednym się podoba, innym nie. Zwiedzanie Parlamentu możliwe jest tylko w grupach z przewodnikiem, w określonych godzinach. Dostępnych jest kilka wariantów wycieczek. Dużą popularnością cieszą się tarasy widokowe z widokiem na centrum Bukaresztu.

Adres: Strada Izvor 2-4, Bukareszt
Strona internetowa: cic.cdep.ro/en/visiting/opening-hours-and-tariffs

Pałac Królewski – okazały gmach na Placu Rewolucji. Został wzniesiony w 1815 roku – mieściły się w nim najważniejsze urzędy. Kilkakrotnie rozbudowywany i przebudowany, w 1926 roku niemal doszczętnie spłonął. Odbudowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku, częściowo uszkodzony podczas bombardowań niemieckich w 1944 roku. W 1989 roku przed budynkiem doszło do krwawych starć pomiędzy siłami rządowymi oraz powstańcami. Część pałacu spłonęła, duża część wnętrz ponownie została uszkodzona. Kolejna odbudowa zakończyła się w 2013 roku. Obecnie w Pałacu Królewskim mieści się Muzeum Sztuk Pięknych, a część budynku można zwiedzać.

Adres: Calea Victoriei 49-53, Bukareszt

Łuk Triumfalny – rumuński łuk triumfalny, z daleka przypominający ten paryski. Pierwszy, drewniany łuk triumfalny stanął w tym miejscu w 1878 roku, po uzyskaniu przez Rumunię niepodległości. Po I wojnie światowej zbudowano w tym miejscu tymczasowy łuk triumfalny, który został wyburzony w latach trzydziestych ubiegłego wieku i zastąpiony w latach 1935-1936 roku łukiem w obecnym kształcie. Budowla ma 27 metrów wysokości. Łuk zdobią rzeźby wykonane przez znanych rumuńskich rzeźbiarzy.

Adres: Piața Arcul de Triumf, Bukareszt

Katedra Patriarchalna – zabytkowa świątynia w centrum Bukaresztu, wybudowana w latach 1656-1658. Jest główną świątynią rumuńskiego kościoła prawosławnego. Bardzo dobrze zachowany zabytek, znany z bogato zdobionych wnętrz. Dzwonnica przy wejściu zbudowana została w 1698 roku. Katedra jest popularna wśród turystów, jednak oficjalnie obowiązuje zakaz fotografowania w środku.

Adres: Aleea Dealul Mitropoliei 2, Bukareszt

Rumuńskie Ateneum – zabytkowa sala koncertowa wybudowana w 1888 roku (oddany do użytku 5 marca 1889 roku). Budowa została sfinansowana głównie z prywatnych darowizn. Obecnie Ateneum uważane jest za jeden z najpiękniejszych zabytków stolicy Rumunii, chwalone za piękne wnętrza; z zewnątrz również prezentuje się bardzo dobrze. Siedziba Orkiestry Filharmonii George Enescu. W sali koncertowej zmieści się ponad 800 osób.

Adres: Adres: Strada Benjamin Franklin 1-3

Hanul lui Manuc – kompleks restauracyjno-hotelowy wybudowany w 1804 roku przez bogatego przedsiębiorcę z Armenii Emanuela Marzaiana. Najstarszy hotel w Bukareszcie, sam kompleks jest bardzo popularny wśród turystów ze względu na zabytkowy charakter budynków i fakt, że w XIX wieku i na początku XX wieku był miejscem spotkań biznesmenów i dygnitarzy. Zresztą kilka lat po otwarciu toczyły się tu rozmowy wstępne w sprawie traktatu pokojowego kończącego wojnę rosyjsko-turecką (1806-1812). Kompleks wielokrotnie przebudowywany. Miejsce modne, ale drogie.

Adres: Strada Franceză 62-64, Bukareszt

Szpital Coltea – najstarszy szpital bukareszteński. Pierwszy budynek szpitala wybudowano w tym miejscu w 1704 roku na gruntach bogatej rodziny Vacaresti. Budynek uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1802 roku, budynek stojący tu obecnie wzniesiono w 1888 roku. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytkowych szpitali w Europie (przynajmniej z zewnątrz). Przy budynku szpitala stoi zabytkowy kościółek z 1701 roku.

Adres: Bulevardul Ion C. Brătianu 1, Bukareszt

Synagoga Chóralna (Templul Coral) – ładna synagoga budowana w latach 1857-1867. Zniszczona przez prawicowe bojówki podczas drugiej wojny światowej została odbudowana i obecnie służy jako świątynia oraz w ograniczonym zakresie jako muzeum. Ma bardzo dobrą opinię wśród turystów.

Adres: Strada Sfânta Vineri 9, Bukareszt

Poza najważniejszymi zabytkami warto zobaczyć zabytkowe kościoły, cerkwie i kościółki ukryte wśród monumentalnych budynków i wstrętnych bloków w centrum miasta. Oczywiście nie sposób opisać każdego, dlatego przygotowałem dla was listę kościołów, które udało mi się znaleźć na mapach Google:

Kościół św. Teresy (Biserica Sfânta Tereza); Șoseaua Olteniței 3-5.
Kaplica Luterańska (Capela Lutherana); Șoseaua Giurgiului 4
Kościół Włoski (Biserica Italiană); Bulevardul Nicolae Bălcescu 28
Biserica Eroilor Martiri din Decembrie 1989), Calea Serban Voda, nr. 237.
Biserica Cuţitul de Argint, Strada Cuțitul de Argint 1.
Biserica Sfântul Gheorghe Nou, Strada Lipscani.
Biserica Sfântul Elefterie Vechi, Strada Sfântul Elefterie.
Monastyr Wojewody Radu (Mănăstirea Radu Vodă), Strada Radu Vodă 24A.
Monastyr Antim (Mănăstirea Antim), Strada Mitropolit Antim Ivireanul 29.
Cerkiew św. Spirydona (Biserica Sfântul Spiridon Nou), Calea Șerban Vodă 29.
Cerkiew księżniczki Balasy (Biserica Domnița Bălașa), Strada Sfinții Apostoli 60.
Cerkiew św. Mikołaja (Biserica Sfântul Nicolae Șelari), Strada Blănari 16.
Cerkiew św. Antoniego (Biserica Sfântul Anton), Strada Franceză 33.
Cerkiew Kretzulescu (Biserica Crețulescu), Calea Victoriei 45.

6. LIPSCANI, CZYLI STARÓWKA

Na blogach podróżniczych na całym świecie można zaobserwować wysyp artykułów promujących starówkę Bukaresztu. Lipscani to nazwa zarówno ulicy, jak i całej dzielnicy. Bukareszteńska starówka została w ostatnich latach zrewitalizowana.

Co ciekawe, dzielnica istniała od XV wieku, kiedy rzemieślnicy i handlarze z Rumunii, Austrii, Grecji i Armenii oraz Żydzi założyli swoje sklepiki i warsztaty. Dzielnicę nazwano Lipscani, co oznacza Lipsk. Ulice nazywano według warsztatów, jakie mieściły się w danej ulicy, np. była ulica Kuśnierzy, ulica Szewców, czy Kowali.

Obecnie to reprezentacyjna część Bukaresztu, z licznymi modnymi knajpkami, kawiarniami, restauracjami i najróżniejszymi sklepikami. Jak podkreślają blogerzy, miejsce to ma raczej charakter imprezowo-konsumpcyjny, a niektóre media nazywają Lipscani miejscem dla tzw. „hipsterów”.

Dzielnica Lipscani znana jest z życia nocnego, podobno po zmroku prezentuje się znacznie lepiej za dnia i panuje dużo lepsza atmosfera.

7. PARKI BUKARESZTU

Bukareszt znany jest nie tylko z betonowej dżungli, ale również bardzo ładnych i dużych parków w centrum miasta, pięknie wyglądających w słoneczne, jesienne dni. Parki są zadbane, wyposażone w toalety publiczne, pozwalają odpocząć od ruchliwej, zakorkowanej metropolii, choć często zostały utworzone tylko parę kroków od najważniejszych arterii komunikacyjnych. Na szczególną uwagę zasługują dwa parki:

Parcul Herastrau – największy i jeden z najstarszych bukareszteńskich parków. Powstał w roku 1936 na miejscu bagna osuszanego w latach 1930-1935. Znany jest także pod nazwą Park Karola II, dawniej nosił nazwy „Park Narodowy” i „Park Stalina”. Zajmuje powierzchnię 110 hektarów, pośrodku parku znajduje się jezioro o tej samej nazwie, po którym można wyruszyć w krótki rejs. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych. Park jest ulubionym miejscem mieszkańców Bukaresztu i turystów, odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, a na jego terenie działa nieduży skansen. Alejka przecinająca park ma długość 5,92 km.

Ogrody Cismigiu (Grădina Cișmigiu) – drugi z polecanych parków, położony w samym centrum Bukaresztu, niedaleko Lipscani – Starego Miasta. Również pośrodku tego parku jest jezioro, po którym można popływać na przykład łódką wypożyczoną w wypożyczalni sprzętu wodnego. Zimą jezioro zamienia się w lodowisko To najstarszy park w mieście, zajmuje powierzchnię 15,59 ha. Zwiedzający podkreślają zacienione alejki, pozwalające w lecie wypocząć od upałów. Na terenie parku urządzono ptaszarnię.

Strona internetowa: www.cismigiuparc.ro

8. NAJWAŻNIEJSZE MUZEA

W Bukareszcie działa kilkanaście muzeów o różnej tematyce. Większość to małe placówki i każdemu turyście można polecić tylko kilka z nich:

Muzeum Wsi (Muzeul Satului) – skansen na terenie Parku  Herastrau w centrum miasta, działające nieprzerwanie od 1936 roku. Tradycyjne chałupy rumuńskie z tradycyjnymi meblami oraz bezcenne dokumenty historyczno-etnograficzne. Miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, bardzo chwalone w internecie. Muzeum zajmuje 30 akrów, zwiedzającym udostępniono około 50 obiektów. W wybrane dni organizowane są pokazy rzemiosł tradycyjnych.

Adres: Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 28-30, Bukareszt
Strona internetowa: muzeul-satului.ro

Muzeum Sztuk Pięknych (Muzeul National de Arta) – muzeum z siedzibą w opisywanym wcześniej Pałacu Królewskim. W muzeum wystawiono ponad 100 000 eksponatów autorstwa znanych rumuńskich artystów z różnych dziedzin szeroko pojętej sztuki. Wnętrze wyremontowane, nowocześnie urządzone. Dla miłośników sztuki pozycja obowiązkowa, inni mogą pominąć.

Adres: Calea Victoriei 49-53, Bukareszt
Strona internetowa: www.mnar.arts.ro

Muzeum Narodowe Cotroceni (Muzeul National Cotroceni) – placówka działająca w dawnym pałacu królewskim, a obecnie w budynku należącym do administracji prezydenta, blisko Pałacu Prezydenckiego. Zwiedzanie tylko po wcześniejszej rezerwacji. Można podziwiać stare komnaty, sale, różne dzieła sztuki oraz dary delegacji rządowych, jak na przykład bezcenne wazy albo medale pamiątkowe.

Adres: Bulevardul Geniului 1, Bukareszt
Strona internetowa: www.muzeulcotroceni.ro

Rumuńskie Muzeum Kiczu – bardzo rozreklamowane muzeum w zrewitalizowanym Starym Mieście. Najróżniejsze eksponaty pasujące do koncepcji galerii kiczu, jednak według wielu opinii muzeum jest przereklamowane, bardzo małe, a nie do przyjęcia jest fakt, iż cudzoziemcy muszą za bilet wstępu płacić więcej niż Rumuni.

Adres: Strada Covaci 6
Strona internetowa: kitschmuseum.ro/

Muzeum Chłopów Rumuńskich (Muzeul Taranului Roman) – wszystko, co związane z życiem na rumuńskiej wsi na przestrzeni wieków. Sporo narzędzi, kolekcja garnków i strojów ludowych, ikony, meble, filmy, fotografie i dokumenty związane z różnymi regionami Rumunii. Otwarte w 1906 roku, w 1996 roku otrzymało tytuł Europejskie Muzeum Roku. W sklepie z pamiątkami można zakupić wyroby tradycyjnego rękodzieła. W czasie opracowywania artykułu muzeum było nieczynne z powodu remontu, warto więc upewnić się co do godzin otwarcia na stronie internetowej.

Adres: Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 3, Bukareszt
www.muzeultaranuluiroman.ro/museum.html

Narodowe Muzeum Wojskowe (Muzeul Militar National) – wszystko, co związane z siłami zbrojnymi Rumunii. Oprócz wystawy sprzętu wojskowego zwiedzający zapoznają się z najważniejszymi bitwami w dziejach Rumunii, kolekcją broni, mundurów, medali oraz z dokumentami. Przygotowano też kilka makiet. Jak donoszą internauci, brakuje opisów w języku angielskim.

Adres: Strada Mircea Vulcănescu 125-127, Bukareszt
Strona internetowa: smg.mapn.ro

Pozostałe muzea w Bukareszcie:

Muzeum Miasta Bukareszt (Muzeul Municipiului Bucuresti), Bulevardul Ion C. Brătianu 2, muzeulbucurestiului.ro
Muzeum George Enescu (Muzeul National George Enescu),  Calea Victoriei 141, www.georgeenescu.ro
Muzeum Przyrodnicze (Muzeul National de Istorie Naturala), Soseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 1, www.antipa.ro/en
Muzeum Geologiczne (Muzeul National de Geologie), Soseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 2, www.geology.ro
Muzeum Historii Rumunii (Muzeul National de Istorie al Romaniei), Calea Victoriei 12, www.mnir.ro
Muzeum Kolei Rumuńskich (Muzeul Cailor Ferate Romane), Calea Grivitei 193 B
Muzeum Starych Map i Książek (Muzeul National al Hartilor si Cartii Vechi), Strada Londra 39, www.muzeulhartilor.ro/
Muzeum Techniki (Muzeul Tehnic), Strada Candiano Popescu 2, www.mnt-leonida.ro/_start0.html

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Parlament w Bukareszcie

Bukareszt – Parlament o poranku

Bukareszt

Bukareszt – kanał w centrum miasta

Bukareszt

Bukareszt – typowa zabudowa centrum

Bukareszt

Bukareszt – dworzec kolejowy Gara de Nord

Metro w Bukareszcie

Bukareszt – metro

Bukareszt

Bukareszt – budynek administracji targowiska koło dworca

Bukareszt

Bukareszt – okolice dworca Gara de Nord

%d bloggers like this: