Kolej na Podróż

Pociągiem na Słowację – przewodnik (2018)

Dojazd pociągiem na Słowację nie jest łatwy ani tani, o ile się nie kombinuje. Połączenia kolejowe pomiędzy Polską a Słowacją nie stanowią konkurencji dla transportu autobusowego, W 2017 roku uruchomiono wakacyjny pociąg weekendowy Rzeszów – Medzilaborce, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Co będzie w tym roku? Pociąg prawdopodobnie znów pojedzie, reszta pozostanie bez zmian.

Zobacz również:

Kolej na Słowacji w pigułce – krótko i zwięźle o kolei na Słowacji
Bratysława na weekend – praktyczny przewodnik
Koszyce – najpiękniejsze miasto Słowacji
Żylina – spacer po centrum
Tatrzańskie Koleje Elektryczne – przewodnik
Autobus Leo Express – wrażenia z przejazdu
Pociągiem do Czech – przewodnik (2018)

POCIĄGIEM DO BRATYSŁAWY

Kursuje nocny i dzienny pociąg bezpośredni pomiędzy Polską a stolicą Słowacji. Pociąg dzienny jedzie z Warszawy do Budapesztu przez Katowice, pociąg nocny z Warszawy do Budapesztu przez Kraków. Można też skorzystać z połączeń z przesiadką na stacji Břeclav.

Na oba pociągi obowiązuje promocja SparDay i SparNight. Ceny biletów na miejsce do siedzenia w drugiej klasie zaczynają się od 19 euro, jednak w praktyce tych biletów jest bardzo mało i najprawdopodobniej będziemy musieli kupić bilet w taryfie podstawowej.

Bilety na pociąg w taryfie podstawowej dla dorosłych kosztują odpowiednio:

Warszawa – Bratysława: 77,70 euro
Katowice – Bratysłąwa: 55,80 euro

Jest to bardzo wysoka kwota, ale można ją zmniejszyć dojeżdżając do czeskiej granicy i kupując dalej bilety kolei czeskich z Bogumina lub Ostrawy do Bratysławy. Ceny biletów z Czech na Słowację w ofercie Včasná jízdenka Evropa zaczynają się od 5 euro. Przeszukując połączenia Bogumin – Bratysława i Ostrawa – Bratysława z kilkudniowym pokazywały mi się bilety za równowartość 10-15 euro.

Do Bogumina bardzo łatwo dojedziecie pociągami Kolei Śląskich, PKP Intercity i autokarami Leo Express. Więcej informacji w artykule Pociągiem do Czech – przewodnik (2018).

Weźmy na przykład połączenie Katowice – Bratysława. Cena bazowa za bilet wynosi 55,80 euro. Dojeżdżamy do Bogumina autokarem Leo Express za 19 złotych i dalej kupujemy bilet choćby za 15 euro. Jest dużo taniej.

Bilety kolei czeskich kupujemy w internecie na stronie www.cd.cz/eshop/ . Przy zakupie biletu Včasná jízdenka Evropa w kasie koleje czeskie pobierają 50 koron za wystawienie biletu. Bilety należy kupować z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

Do głowy przychodzi mi również kupno biletu powrotnego do Budapesztu i zakończenie podróży w Bratysławie. Nie wiem jednak, czy nie jest wymagana pieczątka węgierskiego konduktora, że bilet został wykorzystany na terenie Węgier.

Osoby jadące do Trnawy i Trenczyna mogą się przesiąść w Bratysławie na pociągi osobowe lub pospieszne.

POCIĄGIEM DO CZADCY I ŻYLINY PRZEZ ZWARDOŃ

Możliwy jest dojazd pociągiem do Czadcy i Żyliny przez Zwardoń. W 2018 roku koleje słowackie uprościły procedurę zakupu biletów Zwardoń – Czadca i dalej u konduktora, więc nie potrzeba przekraczać granicy pieszo, a potem jechać autobusem do stacji Skalite.

Podróż wygląda tak:

a) pociągiem Kolei Śląskich dojeżdżamy do Zwardonia. Tam przesiadamy się na pociąg Zwardoń – Czadca lub Zwardoń – Żylina. Biletów na odcinek Zwardoń – Czadca nie kupimy w Polsce, nawet na stacji Zwardoń. Można je natomiast kupić u słowackiego konduktora z doplatą 1,50 euro.

Bilet powrotny Zwardoń – Czadca kosztuje 3,20 eur.

Nie polecam tej trasy. Czas przejazdu jest niekonkurencyjny, a pociągi Kolei Śląskich i kolei słowackich często nie są ze sobą skomunikowane. Lepiej jechać przez Czeski Cieszyn albo Bogumin.


POCIĄGIEM NA SŁOWACJĘ PRZEZ CZECHY (CZADCA, ŻYLINA, POPRAD)

Do najważniejszych słowackich miast bardzo łatwo dostaniemy się z Bogumina lub Czeskiego Cieszyna. Do Bogumina łatwo dojedziemy na przykład z Katowic, w przypadku Czeskiego Cieszyna trzeba dojechać do Cieszyna i przekroczyć granicę pieszo lub którymś z kilku pociągów Cieszyn – Frydek-Mistek. Jeśli nie jesteśmy zbyt obciążeni bagażami, to bardzo łatwe zadanie.

Z Bogumina i Czeskiego Cieszyna kursują pociągi ekspresowe i Supercity kolei czeskich na Słowację. Pociągi na Słowację uruchamia też Regiojet, a Leo Express oferuje połączenie nocne. Wybór jest spory, a ceny biletów kupowanych z jednodniowym wyprzedzeniem następujące:

České dráhy:

Bogumin – Czadca: 176 CZK (EX i R)
Bogumin – Żylina: 218 CZK (EX i R)
Bogumin – Poprad: 337-425 CZK

Czeski Cieszyn – Czadca: 119 CZK (EX), 197 CZK (SC)
Czeski Cieszyn – Żylina: 161 CZK (EX); 205 CZK (SC)
Czeski Cieszyn – Poprad: 337 CZK (EX i SC)

Regiojet:

Czeski Cieszyn – Czadca: 199-399 CZK
Czeski Cieszyn – Żylina: 239-439 CZK
Czeski Cieszyn – Poprad: 299-549 CZK

Leo Express:

Czeski Cieszyn – Czadca: 8-50 PLN
Czeski Cieszyn – Żylina: 12-50 PLN
Czeski Cieszyn – Poprad: 22-92 PLN

Osoby podróżujące z biletami dobowymi Kolei Śląskich oraz biletami wystawionymi w taryfie Silesia Weekend powinny pamiętać, że bilety te są ważne tylko do stacji Mosty u Jablunkova, a nie do granicy czesko-słowackiej. Czyli bilety międzynarodowe musimy kupować od stacji Mosty u Jablunkova dalej. Ceny biletów:

Mosty u Jablunkova – Czadca: 69 CZK
Mosty u Jablunkova – Żylina: 104 CZK

Bilety kolei czeskich kupujemy w internecie na stronie www.cd.cz/eshop

Bilety Regiojet na stronie www.regiojet.cz, a bilety Leo Express na www.leoexpress.com


POCIĄGIEM DO KOSZYC

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Koszyc i nic nie wskazuje na to, aby miały powrócić. Pociąg Kraków – Koszyce przez Muszynę został zlikwidowany już prawie 10 lat temu. Najłatwiej dojechać pociągiem do Koszyc przez Czechy, konkretnie przez Bogumin lub Czeski Cieszyn. Mieszkańcy Wrocławia i zachodniej Polski mogą też na przykład dojechać autobusem do Pragi, skąd kursują liczne pociągi do Koszyc, w tym komfortowy pociąg nocny Praga – Koszyce.

Przykładowe ceny biletów kolejowych na trasach Bogumin – Koszyce i Czeski Cieszyn – Koszyce dla osób dorosłych bez zniżek i promocji.

České dráhy

Bogumin – Koszyce: 389-541 CZK
Czeski Cieszyn – Koszyce: 389 CZK

Regiojet:

Czeski Cieszyn – Koszyce: 349 CZK – 599 CZK

Leo Express:

Czeski Cieszyn – Koszyce: 28-118 PLN

Dla bardziej zaawansowanych nadal aktualny jest sposób znany od lat, wymagający pieszego przekroczenia granicy w Leluchowie. Osoby jadące pociągami relacji Kraków – Krynica-Zdrój itp. powinny wysiąść w Muszynie. Z Muszyny należy dostać się do Leluchowa (ok. 9 km). Nie jest jasne, czy obecnie kursują busy. Lokalne strony internetowe informowały o regularnych kursach busów Krynica-Zdrój – Dubne przez Leluchów, ale podczas opracowywania artykułu nie udało mi się znaleźć sprawdzonego rozkładu.

Jeżeli uda nam się dostać do Leluchowa, przekraczamy granicę pieszo, do niedalekiego miasteczka Čirč. Z miasteczka Čirč odjeżdżają autobusy w stronę miejscowości Stara Lubownia, skąd dostaniemy się pociągiem np. do Popradu lub autobusem do Preszowa. Autobus przejeżdża też przez miejscowość Plaveč. W piątki i niedziele odjeżdża stamtąd jedna para pociągów do Popradu i Koszyc. Są to pociągi dowożące studentów, więc odradzam ze względu na tłok.

http://www.buskarpaty.sk/index2.html – rozkłady jazdy Bus Karpaty (wybieramy St.Ľubovňa-Orlov-+Čirč-Obručné)

Oczywiście ten ostatni sposób to raczej dla fanatycznych miłośników kolei lub beztroskich wędrowców, których nie brakuje. Inne osoby mogą skorzystać z bezpośrednich połączeń Tiger Express we współpracy z Leo Express, które są realizowane busami. Przejazd z Krakowa do Koszyc trwa niecałe 5 godzin, ale bilety nie są tanie. Niestety, połączenie Warszawa – Kraków – Budapeszt przez Koszyce, realizowane komfortowym autokarem, zostało zlikwidowane.

Bilety Leo Express kupujemy na stronie: www.leoexpress.com


POCIĄGIEM DO BAŃSKIEJ BYSTRZYCY

Pociągiem do Bańskiej Bystrzycy dojedziemy z przesiadką w Żylinie, pociąg nocny z Pragi do Koszyc prowadzi bezpośrednie wagony z miejscami do leżenia i sypialne. Do Żyliny można się łatwo dostać pociągami kolei czeskich z Czeskiego Cieszyna lub Bogumina.

Bilet Czeski Cieszyn – Bańska Bystrzyca kupowany przez internet w dniu odjazdu kosztuje 285 CZK na pociągi R i EX lub 311 CZK jeżeli jedziemy pociągiem SuperCity na odcinku Czeski Cieszyn – Żylina.

POCIĄG RZESZÓW – MEDZILABORCE

W wakacje 2018 będzie kursował pociąg Rzeszów – Medzilaborce przez Sanok i Komańczę. Na Słowację pociąg prawdopodobnie będzie dojeżdżał tylko w weekendy. Połączenie obsługuje szynobus należący do województwa podkarpackiego. Szczegóły dotyczące kursowania i cen biletów zostaną ogłoszone dopiero przed wakacjami, o czym poinformuję w osobnym wpisie. Na razie zachęcam do lektury artykułu o kursowaniu pociągu Rzeszów – Medzilaborce w ubiegłym roku.

POCIĄGIEM NA SŁOWACJĘ A INNE ŚRODKI TRANSPORTU

W kwestii dojazdu pociągiem na Słowację jest wiele do zrobienia, z drugiej strony Słowacja, poza Wysokimi Tatrami, nie jest zbyt popularnym celem podróży polskich turystów. Obecnie kolej przegrywa z ofertą na przykład Flixbusa, a Leo Express we współpracy z Tiger Expressem uruchamia busy pozwalające szybko dojechać z Krakowa do Popradu, Preszowa i Koszyc.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pendolino

Pociąg Supercity Praga – Koszyce na stacji Pardubice

%d bloggers like this: