Kolej na Podróż

Jak dojechać na Litwę – poradnik (aktualizacja 03.2019)

Wielu Polaków zastanawia się jak dojechać na Litwę. Najczęściej wybieranym celem podróży jest Wilno, ale Litwa to także inne miasta. Dojazd na Litwę nie należy do najszybszych, najprostszych ani najtańszych. Przygotowałem krótki przegląd możliwości jak dojechać na Litwę w 2019 roku:

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019

Zobacz również:

Ecolines – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podróżą

Pociągiem na Litwę

Dojazd pociągiem na Litwę jest możliwy, ale tylko w piątki, soboty i niedziele. Powrót pociągiem możliwy jest w soboty, niedziele i poniedziałek rano.

Pomiędzy Polską a Litwą kursuje całoroczny weekendowy pociąg Białystok – Kowno. Jest to szynobus należący do województwa podlaskiego, połączenie obsługują Przewozy Regionalne i koleje litewskie.

Z Polski na Litwę pociąg jedzie w piątek po południu, a także w sobotę oraz niedzielę rano i po południu. Z Litwy do Polski wraca w sobotę i niedzielę rano oraz popołudniu, jak również w poniedziałek rano. Czyli można dojechać do Kowna popołudniowym pociągiem z Białegostoku, a wrócić w poniedziałek porannym pociągiem. W soboty i niedziele jest także możliwa jednodniowa podróż do Kowna na kilka godzin.

W Kownie pociąg jest skomunikowany z pociągiem kolei litewskich Kowno – Wilno, więc późnym wieczorem dojedziemy do Wilna.

Od 9 grudnia 2018 roku, czyli wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP, pociąg Białystok – Kowno został skomunikowany z pociągami PKP Intercity dojeżdżającymi do Białegostoku rano i odjeżdżającymi po 20:00, a więc można zrobić sobie wycieczkę jednodniową np. z Wrocławia do Kowna bez konieczności wykupywania noclegu w Białymstoku lub nocowania na dworcu.  Podczas ostatniego sprawdzania rozkładu jazdy okazało się, że pociągi nie są skomunikowane, więc każdorazowo radzę sprawdzać w wyszukiwarce. Zapowiedzi okazały się nieprawdziwe.

Rozkład jazdy jest orientacyjny i obowiązuje w okresie obowiązywania czasu zimowego. Rozkład jazdy należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarce połączeń PKP.

Ceny biletów na pociąg Białystok – Kowno:

Białystok – Kowno: 11 euro
Suwałki – Kowno: 8 euro
Przewóz roweru: 2 euro

Na terenie Polski płatność w złotówkach po przeliczeniu ceny zgodnie z kolejowym kursem euro.

Połączenie ma dwie wady. Pierwsza to konieczność przesiadki na stacji Białystok w celu kontynuowania podróży do Warszawy w niezbyt wygodnych pociągach Dart, druga wada to przyjazd pociągu popołudniowego z Kowna do Białegostoku i brak możliwości kontynuowania podroży do Warszawy i dalej. Trzeba gdzieś przenocować, a w Białymstoku noclegi są bardzo drogie, poza maleńkim hostelem.

Przydałby się pociąg Warszawa – Kowno jadący jako pospieszny, zestawiony z wagonów klasy drugiej i pierwszej. Niestety, PKP Intercity, koleje litewskie oraz ministerstwa transportu obu krajów od lat nie mogą dojść do porozumienia.

Pociąg Białystok - Kowno

SA133 jako pociąg Białystok – Kowno (fot. Koleje Litewskie)

Autobusem na Litwę

Jak dojechać na Litwę? Wydawałoby się, że będzie kursowało mnóstwo autobusów z całej Polski do Wilna. Nie ma tak dobrze. Na rynku przewozów autobusowych pomiędzy Polską a Litwą liczą się tylko trzej gracze:

Lux Express – obsługuje połączenia Warszawa – Wilno, skąd dalej można kontynuować podróż do Rygi i Tallina. Firma znana z wysokiego komfortu w autokarach, mnie się jednak nie udało osobiście sprawdzić, ponieważ 5 kupionych biletów promocyjnych przepadło z powodu choroby i spraw urzędowych. Ale poza promocjami ceny są stosunkowo wysokie, więc straciłem mniej niż zapłaciłbym za 1 podróż tam po normalnej cenie. Firma poniosła klęskę w przewozach do Krakowa i Budapesztu, obecnie wyprzedaże są coraz słabsze.

Wyszukiwarka połączeń: luxexpress.eu

Ecolines – firma zbiera różne opinie, od bardzo dobrych po bardzo nieprzychylne. Podobno wypadają nie najgorzej pod względem komfortu, ale na razie nie mam w planach skorzystania z ich usług. Jadą z Warszawy na Litwę i dalej. Dwa razy w miesiącu autobus z Krakowa. Moi znajomi stwierdzili, że autokary tej firmy są dobre na krótsze odcinki, na przykład Białystok – Kowno, ale na dłuższych nie są polecane.

Wyszukiwarka połączeń: www.ecolines.net

Rozkład jazdy Eurolines jest dla mnie niezrozumiały i nieczytelny, dlatego nie uwzględniłem tej firmy w zestawieniu.

Samolotem na Litwę

Na Litwę dolecimy również samolotem. W ubiegłym roku tanie linie lotnicze Wizzair uruchomiły bezpośrednie loty z Warszawy do Wilna oraz z Gdańska do Wilna. Z Warszawy do Wilna samolot leci wcześnie rano, przez co osoby dojeżdżające z innych miast muszą się liczyć z koniecznością spędzenia nocy na lotnisku Okęcie. Pozostaje wybór – noc w autobusie, czy noc w lotnisku. Na Litwę dotrzemy o podobnej porze, ale cenowo często wygrywa samolot.

Wyszukiwarka połączeń: www.wizzair.com

Osoby z zachodniej Polski mogą skorzystać z połączenia lotniczego Berlin-Schönefeld – Wilno obsługiwanego przez Ryanair. Bilety kupowane z odpowiednim wyprzedzeniem są stosunkowo tanie. Problemem jest dojazd do Berlina.

Wyszukiwarka połączeń: www.ryanair.com

PODSUMOWANIE

W czasie opracowywania artykułu były to w zasadzie wszystkie godne polecenia sposoby dotarcia na Litwę. Gdybym ja miał odpowiedzieć na pytanie Jak dojechać na Litwę?, wahałbym się pomiędzy pociągiem a Lux Expressem.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ecolines

Autobus Ecolines

%d bloggers like this: