Kolej na Podróż

Pardubice w jeden dzień – co zwiedzić i zobaczyć?

Pardubice to średniej wielkości miasto w centralnej części Republiki Czeskiej, nie tak daleko od polskiej granicy. Pardubice to doskonała baza wypadowa. Samo miasto znane jest głównie z wyścigów konnych i pierników. Ze względu na bliskość granicy i położenie przy linii kolejowej z Czeskiego Cieszyna do Pragi zagląda tu także sporo polskich turystów.

W Pardubicach byłem kilkakrotnie, ostatnio po raz pierwszy po siedmioletniej przerwie Moje wrażenia są subiektywne i jak zauważyłem, pokrywają się z wrażeniami osób, które trzeźwo oceniają urodę czeskich miast.

Kolej w Czechach na blogu
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe w Czechach
3. Ciekawostki kolejowe
4. Muzea Transportu w Czechach
5. Koleje linowo-terenowe w Czechach
6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja)
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje
2. Ciekawostki o Czechach
3. Najpiękniejsze czeskie miasteczka
4. Najpiękniejsze czeskie zamki
5. Największe atrakcje Czech
6. Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza

Czeskie miasta
Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto

PARDUBICE – ZWIEDZANIE

Zwiedzanie Pardubic jest bardzo proste. Z dworca kolejowego skręcamy w prawo i idziemy prosto Aleją Palackiego. Z początku ruchliwa ulica za centrum handlowym Atrium zmienia się Aleję Pokoju przekształconą w ostatnich latach na coś podobnego do deptaka. Idąc prosto Aleją Pokoju dojdziemy do Zielonej Bramy, po przejściu której znajdziemy się w zabytkowej części Pardubice. Na prawo od Zielonej Bramy warto zwrócić uwagę na bardzo ładny budynek Teatru Wschodnich Czech.

Centrum Pardubic jest ładne, ale niewielkie. Tuż za Zieloną Bramą ujrzymy rynek z zabytkowymi kamieniczkami, kolumną morową i pięknym ratuszem, następnie po przejściu przez rynek skręcamy w lewo w ulicę Pernsztyńską i po stu metrach dochodzimy resztek murów miejskich z niewielkim wejściem prowadzącym do ulicy Příhrádek (Przedzamcze), gdzie znajduje się galeria sztuki i brukowany placyk. Stamtąd prowadzi droga do pałacu.

Pałac w Pardubicach z zewnątrz wygląda bardzo ładnie, natomiast co do zwiedzania wnętrz, spotykam się z różnymi opiniami. Wstęp płatny, natomiast bezpłatnie można pospacerować po wałach wokół zamku. Spacer zajmie 15 minut, widoki z wałów nie są spektakularne, nie ma tu nic, co zatrzymałoby człowieka na dłużej. Wracamy tą samą drogą.

Spacer po centrum miasta można zakończyć spacerując po bocznych uliczkach. Zwraca uwagę budynek „Automatycznych Młynów”, lecz nie jest on udostępniony do zwiedzania.

Pardubice zwiedzimy pieszo, spacer z dworca kolejowego do Rynku zajmie nam 15-20 minut. Miasto posiada dobrze rozwiniętą komunikację miejską, ale szkoda tracić pieniądze na bilety, kiedy centrum jest tak blisko dworca kolejowego.

PARDUBICE – MUZEUM KOLEJNICTWA

Na peryferiach Pardubic znajduje się niewielkie, czynne sezonowo, Muzeum Kolejnictwa. To raczej placówka dla miłośników kolei, dla dzieci przygotowano kolej miniaturową. Muzeum zlokalizowane jest przy stacji kolejowej Rosice nad Labem – to pierwsza stacja w stronę miasta Hradec Kralove.

Strona internetowa: www.pshzd.cz/museum-rosice.html

Stowarzyszenie zarządzające placówką co jakiś czas organizuje przejazdy zabytkowymi trolejbusami po Pardubicach.

GDZIE ZJEŚĆ

W centrum Pardubic działa sporo lokali gastronomicznych na każdą kieszeń. Począwszy od fast-foodów typu McDonald’s przez tradycyjne jadłodalnie, po egzotyczne restauracje serwujące dania kuchni indyjskiej i nepalskiej. Ja stołowałem się w Centrum Handlowym Atrium w barze chińskim i wietnamskim – złego słowa powiedzieć nie mogę.

ILE CZASU NA ZWIEDZANIE

Pardubice można zwiedzić w kilka godzin. Nie ma sensu zostawać tu na dłużej, wyjątek to sytuacja, kiedy miasto jest bazą wypadową do innych czeskich miast.

PARDUBICE – CZY WARTO?

Moje odczucia z Pardubic są mieszane. Z jednej strony centrum jest ładne, powiedziałbym nawet bardzo ładne, z drugiej ta najładniejsza część centrum rozciąga się na małej powierzchni i teoretycznie wystarczą dwie godziny, aby to wszystko obejść, łącznie ze spacerem z dworca i z powrotem. Nie należy zniechęcać się brzydką zabudową w drodze z dworca do zabytkowego centrum.

Pardubice podobają mi się, ale nie ma tu czegoś, co przyciągnęłoby mnie do tego miasta na dłużej. Niby zwiedzę, miasto ładnie wyjdzie na zdjęciach, lecz czegoś brakuje. Nie potrafię tego określić słowami.

Zagrożenie przestępczością pospolitą niewielkie. W nocy na dworcu kolejowym bezdomni potrafią uprzykrzyć pobyt, poza tym miejscem nie czułem się zagrożony.

Wadą miasta jest mała liczba szaletów w centrum. Toalety są na dworcu, w galerii handlowej Atrium, przy Alei Pokoju (czynne do 18:00), dalej w okolicach Rynku i pałacu nie ma żadnej toalety, nawet toi-toia.

Moim zdaniem warto zatrzymać się w Pardubicach na chwilę, na dłużej już nie. Nie jest to żadna perełka ani cudowne miejsce, po prostu miasto lepsze niż przeciętne.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Zielona Brama w Pardubicach

Zielona Brama

Ratusz w Pardubicach

Ratusz w Pardubicach

Teatr

Teatr

Rynek w Pardubicach

Pardubice – Rynek

Pardubice

Rynek w Pardubicach

Brama

Brama do pałacu

Pardubice - Pałac

Pałac w Pardubicach

Pardubice

Widok z wału okalającego pałac

Ulica Pod Piwniczkami

Ulica Pod Piwniczkami

Pardubice

Uliczka w centrum

Pardubice

Ładny mural przy Alei Palackiego

%d bloggers like this: