Kolej na Podróż

Pociągiem do Szwajcarii – przewodnik (2018)

Dojazd pociągiem do Szwajcarii to temat kolejnej części następnego przewoźnika. Od kilku lat nie kursuje wagon bezpośredni relacji Warszawa – Bazylea, ale nie oznacza to, że nie da się dojechać pociągiem do Szwajcarii. Do wyboru jest kilka tras, zajmę się jedynie najważniejszymi i najbardziej opłacalnymi z punktu widzenia przeciętnego pasażera.

Koleje w Europie Albania Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Kosowo Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Mołdawia Niemcy Norwegia Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

POCIĄGIEM DO SZWAJCARII PRZEZ BERLIN

Najwygodniejszy i najbardziej opłacalny wydaje się być dojazd przez Berlin. Wygląda to tak:

a) Dojeżdżamy pociągiem lub autobusem do Berlina. O dojeździe pociągiem przeczytacie w artykule Pociągiem do Berlina – przewodnik (2018).

b) Z Berlina kursują bezpośrednie pociągi do Bazylei, skąd możemy dalej kontynuować podróż do dowolnego miejsca w Szwajcarii. Dostępne są też dogodne połączenia do Bazylei z przesiadką. Oczywiście wyszukiwarka kolei niemieckich Deutsche Bahn znajdzie nam różne połączenia z dogodną taryfą.

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Szwajcarii

Jak to wygląda w praktyce? Koleje niemieckie Deutsche Bahn reklamują się, że najtańsze bilety w ofercie Sparpreis Europa do Szwajcarii można nabyć za 19,90 euro w 2 klasie i 69,90 euro w pierwszej klasie. Jednak znalezienie tak tanich biletów z Berlina graniczy z cudem. Podczas wyszukiwania z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem (z takim wyprzedzeniem rozpoczyna się sprzedaż biletów) pokazywały mi się bilety od 39,90 euro w jedną stronę. Rozpiętość cen była bardzo duża – najtańsze bilety były za 39,90 euro, najdroższe za 189,90 euro.

Co ważne, za 39,90 euro można dojechać z Berlina nie tylko do Bazylei, ale również do dowolnej stacji na terytorium Szwajcarii ujętej w międzynarodowym systemie sprzedaży biletów międzynarodowych. Sprawdzałem bilety z Berlina do Zurychu i Genewy – pokazywały się dostępne połączenia z biletami za 39,90 euro dostępnymi z miesięcznym wyprzedzeniem.

Jakie są koszty?

Dojazd pociągiem do Szwajcarii w rozsądnej cenie wymaga zakupu biletów z dużym wyprzedzeniem. Przy odrobinie szczęścia dojazd na przykład z Poznania do Genewy będzie kosztował nas 55,90 euro, a z Warszawy 68,90 euro. Z miejscówkami w cenie. Oczywiście są to bilety na konkretne pociągi i bezzwrotne, więc w razie choroby lub zdarzenia losowego pieniądze przepadają. 

Normalne ceny są tak wysokie, że szkoda pisać.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Bazylea

Bazylea – tu dojedziemy pociągiem z Berlina.

POCIĄGIEM DO SZWAJCARII PRZEZ WIEDEŃ

Do Szwajcarii można również dojechać pociągiem przez Wiedeń. Podróż w sumie powinna zająć tyle samo co przez Berlin, a z Katowic i Krakowa znacznie mniej.

a) Dojeżdżamy pociągiem do Wiednia. Szczegółowe informacje w artykule Pociągiem do Wiednia – przewodnik (2019).

b) Z Wiednia do Zurychu kursują bezpośrednie pociągi Railjet i nocny pociąg Nightjet. Pociągi są uruchamiane przez koleje austriackie i zestawione z wygodnych składów zespolonych, a w przypadku pociągu nocnego Nightjet z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do siedzenia i wagonów sypialnych. Pociągów Railjet jest sporo, w ciągu dnia kursują w takcie dwugodzinnym.

Na pociągi dzienne obowiązuje promocja SparSchiene Schweiz. Ceny biletów promocyjnych są następujące:

Wiedeń – Zurych – od 39 euro
Linz – Zurych – od 34 euro
Innsbruck – Zurych – od 19 euro
Salzburg – Zurych – od 29 euro
Bregencja – Zurych – od 14 euro
Feldkirch – Zurych – od 14 euro

Po wyczerpaniu się puli najtańszych biletów na dane połączenie cena kolejnego szczebla biletów wzrasta o 10 euro. Ceny biletów kupowanych z jednodniowym wyprzedzeniem przez sklep internetowy kolei szwajcarskich wynosiły:

Wiedeń – Zurych: 119,80 euro (II klasa);  209,60 euro (I klasa)

Bilety można kupić na stronie tickets.oebb.at

Ceny promocyjne na nocny pociąg Nightjet z Wiednia do Zurychu wynoszą:

Wiedeń – Zurych w wagonie z miejscami do siedzenia – od 29 euro
Wiedeń – Zurych w kuszetce, w przedziale 6-osobowym – od 49 euro
Wiedeń – Zurych w kuszetce, w przedziale 4-osobowym – od 59 euro
Wiedeń – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 3-osobowym – od 69 euro
Wiedeń – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 2-osobowym – od 89 euro
Wiedeń – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 1-osobowym – od 129 euro

W cenie jest małe śniadanie składające się z kajzerki z masłem i napoju (kawa lub herbata). Do dyspozycji są przedziały rodzinne w wagonach z miejscami do leżenia i sypialnych.

Bilety można kupić na stronie tickets.oebb.at

POCIĄGIEM DO SZWAJCARII PRZEZ CZECHY

Trzecia możliwość w 2018 roku to dojazd pociągiem do Szwajcarii przez Czechy. Najpierw musimy dojechać do Pragi, następnie w Pradze przesiąść się do wagonu bezpośredniego do Zurychu (można też jechać w wagonie z miejscami do Linzu, tam przesiadka na pociąg nocny do Zurychu). Można też dojechać z Pragi pociągiem EX do Monachium, a z Monachium pociągiem do Zurychu. Jest to połączenie dzienne.

Jedziemy tak:

1) dojazd do Pragi. Przegląd ofert w artykule Pociągiem do Czech – przewodnik (2018).

2a) Dojazd z Pragi pociągiem nocnym do Zurychu. Do dyspozycji jest komfortowy wagon sypialny kolei czeskich z przedziałami pierwszej i drugiej klasy, klimatyzacją i prysznicem.

Na połączenie dostępne są bilety w promocji Včasná jízdenka Evropa. Ceny biletów promocyjnych:

Praga – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 3-osobowym – od 36 euro
Praga – Zurych w wagonie sypialnym, w przedziale 3-osobowym Deluxe – od 56 euro

W przedziale Deluxe pasażerowie mają do dyspozycji własną łazienkę z prysznicem. Cena jest bardzo konkurencyjna, biorąc pod uwagę fakt, że rozkład jazdy jest tak ułożony, aby pasażerowie mogli się wyspać. W rzeczywistości bilety są droższe, ale jeżeli kupimy z odpowiednim wyprzedzeniem, być może nam się poszczęści trafić na najtańsze.

Bilety można kupować na stronie www.cd.cz/eshop

Bilet kupowany z jednodniowym wyprzedzeniem kosztował 1010 CZK + dopłata za miejsce w wagonie sypialnym 673 CZK lub w wagonie sypialnym Deluxe 1191 CZK. Czyli łącznie bilet na przejazd w zwykłym przedziale 3-osobowym w wagonie sypialnym na trasie Praga – Zurych wyniósłby nas około 250 złotych.

2b) Z Pragi jedziemy do Monachium pociągiem EX lub EC. Pociągi kursują 4 razy dziennie. Na trasę obowiązuje promocja Včasná jízdenka Evropa. Ceny biletów Praga – Monachium zaczynają się od 14 euro w drugiej klasie dla osoby dorosłej.

Bilety można kupować na stronie www.cd.cz/eshop

Bilety na drugą część trasy (Monachium – Zurych) kupujemy na stronie kolei niemieckich Deutsche Bahn, korzystając z wyszukiwarki biletów promocyjnych do Szwajcarii:

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Szwajcarii

Najtańsze znalezione przeze mnie bilety kosztowały 19,90 euro. A więc z Pragi do Zurychu przez Monachium można dojechać już za 33,90 euro. Bilety promocyjne za 19,90 pojawiają się także do innych szwajcarskich miast.

POCIĄGIEM DO SZWAJCARII – PODSUMOWANIE

W artykule przedstawiłem najlepsze sposoby na dojechanie pociągiem do Szwajcarii. Analizę cen biletów i opłacalności kosztów przejazdu pozostawiam wam.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Zurych

Do Zurychu dojedziemy z Wiednia, Pragi i Monachium.

%d bloggers like this: