Kolej na Podróż

Jasło – Zagórz motorakiem z PKP Intercity i SKPL Cargo

11 marca 2018 roku wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy 2017/2018. Najciekawszą zmianą będzie obsługa trasy Jasło – Zagórz przez SKPL Cargo na zlecenie PKP Intercity.

Od czasu przywrócenia połączeń w Bieszczady zmorą PKP Intercity były niekończące się awarie lokomotyw spalinowych i zastępcza komunikacja autobusowa. Wysokiej klasy specjaliści z PKP Intercity próbowali rozwiązać problem od lat, ale nie udało się i postanowiono zlecić przewozy na tym odcinku SKPL Cargo.

Jak informują media, połączenie Jasło – Zagórz będą obsługiwać popularne motoraki serii 810, znane z Czech i Słowacji oraz pociągów Grupy SKPL w Bieszczadach, na trasie Kętrzyn – Węgorzewo i Lipusz – Bytów. Nie są to zbyt wygodne pojazdy, ale idealne na trasy z niskim obłożeniem (w weekendy raczej nie należy spodziewać się niskiego obłożenia), w przeciwieństwie do autobusów komunikacji zastępczej posiadają miejsce do przewozu rowerów oraz toaletę. Problem pojawia się w upały, bo w pojazdach tego typu bywa bardzo gorąco.

Pociągi Jasło – Zagórz grupy SKPL Cargo pojadą za pociągi TLK Karpaty i TLK Małopolska. Miejsca mają być numerowane, więc będzie obowiązywała rezerwacja miejsc. Na pokładzie ma być konduktor PKP Intercity. Na trasie Jasło – Zagórz i Zagórz – Jasło pociąg zatrzyma się na stacjach Krosno i Sanok. Duże zdziwienie wywołało pominięcie stacji Krosno Miasto, znajdującej się dużo bliżej centrum Krosna niż stacja Krosno. Na stacji Jasło pociągi będą skomunikowane z pociągami do i z Gdyni. Obowiązuje taryfa PKP Intercity.

Pociąg Jasło – Zagórz będzie obsługiwany przez Grupę SKPL przynajmniej do 9 czerwca 2018, czyli kolejnej korekty kolejowego rozkładu jazdy. Co będzie potem, zobaczymy. Być może w wakacje jako pociągi PKP Intercity pojadą składy SKPL Cargo zestawione z lokomotywy spalinowej i wagonów ryflaków. Byłaby to bardzo dobra atrakcja turystyczna. Na razie należy się cieszyć, że będzie można dojechać pociągiem w Bieszczady, bo jazda autobusem komunikacji zastępczej nie należała do przyjemnych.

Rozkład jazdy pociągów Jasło – Zagórz znajdziecie na stronie shortlines.pl

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: