Kolej na Podróż

Slovak 2018 – bilet sieciowy kolei słowackich

Również w tym roku koleje słowackie uruchomiły sprzedaż biletu sieciowego Slovak, pozwalającego na odbycie nieograniczonej liczby przejazdów pociągami przewoźnika Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) w okresie obowiązywania biletu

W ubiegłym roku nowością był bilet sieciowy tygodniowy, dzięki czemu nie trzeba było wydawać sporej sumy pieniędzy na bilet miesięczny oraz kartę Klasik RailPlus, tym bardziej, że na zwiedzenie najważniejszych miejsc Słowacji, do których dociera kolej, spokojnie wystarczy tydzień. W roku 2018 bilet Slovak Týždeň  jest w sprzedaży od 1 czerwca i można na nim podróżować przez tydzień lub przez miesiąc już od 1 czerwca do 31 sierpnia. Bilety Slovak Klasik, Slovak Junior i Slovak Senior nadal obowiązują przez 31 wybranych dni od 1 lipca do 31 sierpnia.

Bilet dostępny jest w następujących wariantach:

Slovak Týždeň – 29 euro (ważny 7 dni, wystarczy dowód tożsamości)
Slovak Klasik – 49 euro (ważny 31 dni, konieczna karta Klasik Raipllus za 35 euro)
Slovak Junior – 29 euro (ważny 31 dni, do uk. 26 roku życia, karta Junior Raiplus za 16,5 euro)
Slovak Senior – 29 euro (ważny 31 dni, 60+ , karta Senior Raiplus za 9,9 euro)

Dla polskiego podróżnika jedyną godną uwagi ofertą będzie bilet Slovak Týždeň. Pozostałe warianty, podobnie jak karty zniżkowe kolei słowackich, przydadzą się tylko nielicznym.

Ograniczenia:

  • w pociągach SuperCity (Pendolino) obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc. Przed podróżą należy wykupić miejscówkę za 1 euro.
  • pociągi Intercity kolei słowackich również objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc. Wysokość dopłaty zależy od dnia tygodnia i godziny przejazdu – ceny są dynamiczne.
  • posiadacze biletów Slovak mogą wykupić miejsce w wagonie z miejscami do leżenia i w wagonie sypialnym. Należy wtedy uiścić stosowną dopłatę, która jednak nie jest wysoka.
  • możliwe jest przejście do 1 klasy za dopłatą na konkretny odcinek będącą różnicą pomiędzy ceną biletu 2 klasy a 1 klasy.
  • jest to bilet imienny, przy każdej kontroli konieczne jest okazanie dowodu tożsamości.

O czym należy pamiętać:

  • wiele grup społecznych, w tym studenci i seniorzy, mogą podróżować pociągami po Słowacji za darmo. Dotyczy to również Polaków.
  • w pociągach na Słowacji na głównych trasach często panuje tłok.
  • Słowacja to stosunkowo drogi kraj – w ostatnim roku znacznie podrożały ceny noclegów i żywności.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.


%d bloggers like this: