Kolej na Podróż

Jízdenka na léto 2018 – informacje

Koleje czeskie po raz kolejny wprowadzają do sprzedaży atrakcyjny bilet sieciowy na wakacje. Bilet o nazwie  Jízdenka na léto będzie w sprzedaży już od 15 czerwca. Umożliwia on odbycie nieograniczonej liczby podróży pociągami przewoźnika České dráhy przez siedem lub czternaście następujących po sobie dni w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 roku.

W porównaniu do ubiegłego roku w ofercie nie zaszły żadne istotne zmiany.

Zobacz również:
Kolej w Czechach  Koleje wąskotorowe w Czechach  Czechy – ciekawostki kolejowe
Koleje linowo-terenowe w Czechach  Muzea Transportu w Czechach  Brno  Czeski Cieszyn
Hradec Králové Igława  Karniów  Liberec  Litomyśl Nowy Jiczyn Ołomuniec Opawa Ostrawa
Pardubice  Praga  Třebíč  Výsoké Mýto  Znojmo

 

Zapraszam do lektury poradnika dla osób planujących podróż koleją po Czechach. Rozkład jazdy, połączenia, informacje praktyczne, zniżki i promocje.

Posted by Kolej na Podróż on Sunday, 24 March 2019

 

Cena biletu  Jízdenka na léto w 2018 roku:

Jízdenka na léto na 7 dni: 790 CZK / 690 CZK (z IN Kartą lub kartą ISIC)
Jízdenka na léto na 14 dni:  1190 CZK / 990 CZK (z IN Kartą lub Kartą ISIC)
Jízdenka na léto dla dzieci do 15 lat: 390 CZK (7 dni)/ 590 CZK (14 dni)

Jest to cena zryczałtowana, nie stosuje się żadnych dodatkowych upustów. Bilet jest imienny, przed rozpoczęciem podróży należy wpisać imię, nazwisko oraz numer dowodu tożsamości pasażera. Dowód tożsamości o numerze wpisanym na bilecie należy okazywać przy każdej kontroli. Jeśli korzystamy ze zniżki na kartę ISIC lub IN Kartę, to oprócz dokumentu tożsamości musimy jeszcze okazać wspomniane karty.

Bilet jest ważny w drugiej klasie pociągów przewoźnika České dráhy. Możliwa jest podróż pierwszą klasą, jednak należy wcześniej uiścić dopłatę wynikającą z różnicy cen pomiędzy pierwszą a drugą klasą na konkretnym odcinku. Posiadacze IN Karty mogą dokupić aplikację uprawniającą do podróżowania pierwszą klasą przez tydzień za 250 CZK.

GDZIE KUPIĆ BILET:

  • bilet Jízdenka na léto możemy kupić w kasach kolei czeskich, przez internet na stronie www.cd.cz/eshop/ lub u kierownika pociągu (na stacjach, na których nie ma czynnej kasy).

OGRANICZENIA:

  • pociągi SuperCity (Pendolino) na odcinku Praga – Ostrawa i dalej w kierunku Czeskiego Cieszyna oraz granicy słowackiej objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc. Przed podróżą należy wykupić w kasie miejscówkę – cena jest dynamiczna, zależy od obłożenia pociągu. Ceny miejscówek wahają się od 35 do 250 CZK, w praktyce najczęściej miejscówka kosztuje 35 CZK
  • bilet Jízdenka na léto NIE JEST HONOROWANY w pociągach przewoźników dalekobieżnych Regiojet i Leo Express, jak również w  pociągach przewoźników regionalnych Arriva i GW Trains Regio.

INNE INFORMACJE:

  • w Czechach na wielu liniach bywa wprowadzana autobusowa komunikacja zastępcza. Skok pod pociąg jest też popularnym sposobem na odebranie sobie życia. Planowane zamknięcia linii znajdziemy na stronie www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/
  • mocna korona i podwyżka cen żywności spowodowały, że Republika Czeska stała się stosunkowo drogim krajem, aczkolwiek jest i tak lepiej niż na Słowacji.
  • na liniach dalekobieżnych oraz na liniach podmiejskich w okolicach Pragi pociągi często są przepełnione.
  • specyficzną atmosferę Republiki Czeskiej możemy poczuć podróżując po lokalnych, mało uczęszczanych trasach starymi „motoraczkami” lub ich następcami – pociągami Regionova. W nowych, klimatyzowanych i naszpikowanych elektroniką pociągach, już tej atmosfery nie czuć.
  • jakość wielu obiektów noclegowych jest nieadekwatna do ceny. Tanie noclegi blisko dworców kolejowych znajdziemy w mniejszych miastach, aczkolwiek zdarza się, iż cena jest atrakcyjna dopiero wtedy, kiedy wykupimy co najmniej 3 noclegi.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

%d bloggers like this: