Kolej na Podróż

Izletka – tanie weekendowe podróże po Słowenii

Słowenia nie należy do najtańszych krajów, ale tamtejsze koleje mają sporo ofert międzynarodowych i przystępne ceny dla podróżujących po kraju. Od 1 czerwca 2018  Slovenske železnice wprowadziły ofertę Izletka – to nowy bilet umożliwiający tanie podróżowanie po Słowenii w weekendy i święta.

Bilet Izletka to bilet sieciowy uprawniający do podróży pociągami kolei słoweńskich w weekendy i święta. Bilet jest ważny do pięciu następujących po sobie dni, przy czym nie obowiązuje w dni robocze. W praktyce najczęściej będzie ważny w sobotę i niedzielę, natomiast kolejne dni ważności to święta przypadające na piątek, poniedziałek, ewentualnie kolejne dni tak, aby pomiędzy nimi nie było dnia roboczego. Jeśli święto wypada w środę, a wtorek i czwartek to dni robocze, bilet Izletka będzie ważny tylko przez jeden dzień.

Bilet dla dorosłych kosztuje 15 euro. Dzieci w wieku 6-12 lat zapłacą jedynie 7,50 euro. Jak na Słowenię, to bardzo atrakcyjna cena za dwa dni podróżowania pociągami po kraju.

Hitem cenowym jest natomiast wersja biletu dla rodzin – Družinska IZLETka. Bilet rodzinny kosztuje 30 euro i może na nim podróżować nawet 10 osób, przy czym wśród podróżnych musi być jedna osoba, która ma ukończone 12 lat i co najmniej jedno dziecko, które nie ukończyło 12 lat. Niestety, nie jest to oferta dla turystów, ponieważ aby z niej skorzystać, trzeba mieć wyrobioną specjalną kartę zniżkową kolei słoweńskich dla rodzin.

Przed przejazdem pociągiem ICS należy pobrać bezpłatną miejscówkę w kasie.

Słowenia słynie z malowniczych linii kolejowych w zachodniej części kraju (polecam Lublana – Koper i Jesenice – Nova Gorica), Pociągi nie są pierwszej nowości, ale są całkiem wygodne, o ile nie panują upały rzędu 35-40 stopni Celsjusza. Najlepszą bazą wypadową jest Lublana, gdzie znajdziemy noclegi na każdą kieszeń.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pociąg Kolei Słoweńskich

%d bloggers like this: