Kolej na Podróż

Muzea Transportu w Czechach (kolej i nie tylko)

Muzea kolejowo-transportowe to jedna z dodatkowych atrakcji dla miłośników kolei. Na terenie Republiki Czeskiej działa kilkanaście mniejszych i większych muzeów, na niektórych stacjach urządzono Izby Pamięci. W pierwszej kolejności powinniście zobaczyć następujące muzea:

Kolej w Czechach na blogu
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe w Czechach
3. Ciekawostki kolejowe
4. Muzea Transportu w Czechach
5. Koleje linowo-terenowe w Czechach
6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja)
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje
2. Ciekawostki o Czechach
3. Najpiękniejsze czeskie miasteczka
4. Najpiękniejsze czeskie zamki
5. Największe atrakcje Czech
6. Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza

Czeskie miasta
Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto

 

ŽELEZNIČNÍ MUZEUM ČESKÝCH DRAH LUŽNÁ U RAKOVNÍKA

Największe muzeum kolejnictwa w Republice Czeskiej, zarządzane przez České dráhy, zlokalizowane w pobliżu stacji kolejowej Lužná u Rakovníka. Spokojna okolica i eksponaty zgromadzone w dawnych lokomotywowniach nadają temu miejscu specyficzną atmosferę. Bogata kolekcja pojazdów szynowych – parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, stare elektryczne zespoły trakcyjne, zabytkowe wagony i tym podobne. Wokół muzeum wybudowano także krótką linię kolei wąskotorowej, czynną jedynie w sezonowe weekendy. Muzeum czynne jest od maja do końca października, najczęściej w soboty, niedziele i święta. W lipcu i sierpniu organizowane są przejazdy pociągami retro pomiędzy Pragą a stacją Lužná u Rakovníka.

Strona internetowa: www.cdmuzeum.cz

ŽELEZNIČNÍ MUZEUM ČESKÝCH DRAH – EKSPOZYCJA W OŁOMUŃCU

Oddział muzeum kolei czeskich niedaleko dworca głównego w Ołomuńcu z kolekcją pojazdów powiększającą się z roku na rok. Sporo lokomotyw różnego rodzaju. Niestety, brakuje dokładnych informacji. Według strony kolei czeskich muzeum czynne jest tylko kilka razy w roku, według innych stron oprócz dni podanych przez koleje czeskie również w soboty, niedziele i święta w lipcu i sierpniu.

NARODOWE MUZEUM TECHNIKI W PRADZE

Największa część kolekcji Narodowego Muzeum Techniki w Pradze poświęcona jest historii komunikacji na terytorium dzisiejszej Republiki Czeskiej. Wśród eksponatów są również zabytkowe parowozy i wagony.

Więcej informacji: www.ntm.cz/doprava/

MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W PRADZE

Interesujące muzeum urządzone w dawnej zajezdni tramwajowej Praha-Střešovice. Na stałej wystawie prezentowane są różne eksponaty z historii komunikacji miejskiej w Pradze. Największa atrakcja to ponad 40 zabytkowych pojazdów – tramwajów i autobusów, ponadto liczne fotografie, bilety i różne urządzenia. Można obejrzeć również wnętrza zabytkowych pojazdów. Muzeum czynne tylko w soboty, niedziel i święta od marca do listopada.

MUZEUM W ZUBRNICACH

Małe muzeum kolejowe w Zubrnicach w kraju usteckim, polecane ze względu na bliskość malowniczego skansenu w tej miejscowości oraz weekendowe pociągi od maja do września kursujące na nieczynnej trasie Uście nad Łabą – Zubrnice. Wspomniane pociągi zestawione są z zabytkowego spalinowego zespołu trakcyjnego.

ŽELEZNIČNÍ MUZEUM VÝTOPNA JAROMĚŘ

Inne niewielkie muzeum kolejowe położone niedaleko granicy czesko-polskiej. Mieści się przy stacji kolejowej Jaroměř, w budynku dawnej parowozowni. Przyzwoita kolekcja zabytkowych lokomotyw, nie tylko parowych, różne inne eksponaty, kilka razy w roku uruchamiane są pociągi retro Stara Paka – Jaroměř lub Turnov – Jaroměř. Muzeum czynne w weekendy i święta od kwietnia do października, w lipcu i sierpniu otwarte codziennie.

Więcej informacji: www.vytopnajaromer.cz

Zubrnice

Pociąg do skansenu i muzeum w Zubrnicach (fot. Tom Danita, CC-BY, flickr.com)

 

%d bloggers like this: