Kolej na Podróż

Muzea Transportu w Czechach (kolej i nie tylko)

Muzea kolejowo-transportowe to jedna z dodatkowych atrakcji dla miłośników kolei. Na terenie Republiki Czeskiej działa kilkanaście mniejszych i większych muzeów, na niektórych stacjach urządzono Izby Pamięci. W pierwszej kolejności powinniście zobaczyć następujące muzea:

Kolej w Czechach na blogu
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe w Czechach
3. Ciekawostki kolejowe
4. Muzea Transportu w Czechach
5. Koleje linowo-terenowe w Czechach
6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja)
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje
2. Ciekawostki o Czechach
3. Brno (aktualizacja 2018)
4. Hradec Králové (2018)
5. Liberec (2017)
6. Nowy Jiczyn (2015)
7. Ostrawa (2015)
8. Pardubice (2018)
9. Vysoké Mýto (2018)

 

ŽELEZNIČNÍ MUZEUM ČESKÝCH DRAH LUŽNÁ U RAKOVNÍKA

Największe muzeum kolejnictwa w Republice Czeskiej, zarządzane przez České dráhy, zlokalizowane w pobliżu stacji kolejowej Lužná u Rakovníka. Spokojna okolica i eksponaty zgromadzone w dawnych lokomotywowniach nadają temu miejscu specyficzną atmosferę. Bogata kolekcja pojazdów szynowych – parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, stare elektryczne zespoły trakcyjne, zabytkowe wagony i tym podobne. Wokół muzeum wybudowano także krótką linię kolei wąskotorowej, czynną jedynie w sezonowe weekendy. Muzeum czynne jest od maja do końca października, najczęściej w soboty, niedziele i święta. W lipcu i sierpniu organizowane są przejazdy pociągami retro pomiędzy Pragą a stacją Lužná u Rakovníka.

Strona internetowa: www.cdmuzeum.cz

ŽELEZNIČNÍ MUZEUM ČESKÝCH DRAH – EKSPOZYCJA W OŁOMUŃCU

Oddział muzeum kolei czeskich niedaleko dworca głównego w Ołomuńcu z kolekcją pojazdów powiększającą się z roku na rok. Sporo lokomotyw różnego rodzaju. Niestety, brakuje dokładnych informacji. Według strony kolei czeskich muzeum czynne jest tylko kilka razy w roku, według innych stron oprócz dni podanych przez koleje czeskie również w soboty, niedziele i święta w lipcu i sierpniu.

NARODOWE MUZEUM TECHNIKI W PRADZE

Największa część kolekcji Narodowego Muzeum Techniki w Pradze poświęcona jest historii komunikacji na terytorium dzisiejszej Republiki Czeskiej. Wśród eksponatów są również zabytkowe parowozy i wagony.

Więcej informacji: www.ntm.cz/doprava/

MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W PRADZE

Interesujące muzeum urządzone w dawnej zajezdni tramwajowej Praha-Střešovice. Na stałej wystawie prezentowane są różne eksponaty z historii komunikacji miejskiej w Pradze. Największa atrakcja to ponad 40 zabytkowych pojazdów – tramwajów i autobusów, ponadto liczne fotografie, bilety i różne urządzenia. Można obejrzeć również wnętrza zabytkowych pojazdów. Muzeum czynne tylko w soboty, niedziel i święta od marca do listopada.

MUZEUM W ZUBRNICACH

Małe muzeum kolejowe w Zubrnicach w kraju usteckim, polecane ze względu na bliskość malowniczego skansenu w tej miejscowości oraz weekendowe pociągi od maja do września kursujące na nieczynnej trasie Uście nad Łabą – Zubrnice. Wspomniane pociągi zestawione są z zabytkowego spalinowego zespołu trakcyjnego.

ŽELEZNIČNÍ MUZEUM VÝTOPNA JAROMĚŘ

Inne niewielkie muzeum kolejowe położone niedaleko granicy czesko-polskiej. Mieści się przy stacji kolejowej Jaroměř, w budynku dawnej parowozowni. Przyzwoita kolekcja zabytkowych lokomotyw, nie tylko parowych, różne inne eksponaty, kilka razy w roku uruchamiane są pociągi retro Stara Paka – Jaroměř lub Turnov – Jaroměř. Muzeum czynne w weekendy i święta od kwietnia do października, w lipcu i sierpniu otwarte codziennie.

Więcej informacji: www.vytopnajaromer.cz

Zubrnice

Pociąg do skansenu i muzeum w Zubrnicach (fot. Tom Danita, CC-BY, flickr.com)

 

%d bloggers like this: