Koleje wąskotorowe w Czechach dzielą się na te, które kursują w ruchu rozkładowym i na kursujące sezonowo. Do tego dochodzą koleje przemysłowe. W zestawieniu opisałem tylko najważniejsze koleje wąskotorowe w Czechach wraz z podstawowymi informacjami oraz odnośnikami do stron zarządców i filmów na You Tube. Lista nie wyczerpuje tematu, pominąłem koleje miniaturowe i ogrodowe (poza jedną), których w ostatnich latach powstało co najmniej kilka.
Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023
Kolej wąskotorowa Třemešná – Osoblaha
Interesująca dla Polaków dwudziestokilometrowa linia kolei wąskotorowej w kraju morawsko-śląskim, która rozpoczyna się na stacji Třemešná ve Slezsku, gdzie zatrzymują się pociągi jadące od strony Karniowa w stronę stacji Głuchołazy, a kończy na stacji Osoblaha położonej trzy kilometry od granicy czesko-polskiej, w pobliżu Racławic Śląskich. Polska nazwa linii to Trzemeszna – Osobłoga.
Kolej wąskotorowa z ruchem rozkładowym, pociągi zestawione ze spalinowozu i wagonów typowych dla czeskich kolei wąskotorowych. Połączenia te obsługują koleje czeskie České dráhy, a bilety są sprzedawane zgodnie z cennikiem przewoźnika, natomiast w sezonie letnim w wybrane dni kursują pociągi prowadzone przez parowóz. Pociągi z parowozem uruchamiają Slezské zemské dráhy i obowiązuje na nie zupełnie inna taryfa, przy czym za bilet można płacić polskimi banknotami (ale nie monetami i kartami płatniczymi).
Kolej Trzemeszna – Osobłoga jest popularna wśród Polaków i zbiera bardzo dobre recenzje.
Strona internetowa: www.osoblazsko.com
Jindřichohradecké místní dráhy (zawieszone)
Jindřichohradecké místní dráhy to prywatny przewoźnik obsługujący pociągi wąskotorowe kursujące w relacjach. Jindřichův Hradec – Nová Bystřice i Jindřichův Hradec – Obrataň.
Kolej wąskotorowa kursuje codziennie według rozkładu jazdy i skomunikowana jest z pociągami kolei czeskich. Osobiście bardzo polecam przejażdżkę kolejką – trasy są bardzo ładne i malownicze, idealne dla osób chcących poczuć specyficzną atmosferę czeskich linii lokalnych, aczkolwiek należy uważać, żeby nie trafić na wagon motorowy kupiony z Polski i przerobiony w okropny sposób.
Jindřichohradecké místní dráhy w sezonie letnim uruchamiają także pociągi parowe – przejazd według taryfy specjalnej.
W ostatnich latach co jakiś czas pojawiały się informacje, że dalsza działalność kolejki wąskotorowej jest zagrożona, jednak na razie kursuje normalnie i należy do najciekawszych atrakcji kolejowych regionu.
Sam Jindřichův Hradec to jedno z moich ulubionych czeskich miast, które z pewnością warto odwiedzić.
W 2022 roku kursowanie kolei zostało zawieszone na czas nieokreślony)

Jindřichohradecké místní dráhy
Młodziejowska Kolej Przemysłowa
Wąskotorowa kolejka o rozstawie szyn 600 mm pierwotnie służąca do przewozu łupku, szamotu i węgla w miejscowości Mladějov na Moravě. Wybudowana została pod koniec pierwszej wojny światowej, a działalność zakończyła w 1991 roku wraz z zamknięciem miejscowej kopalni gliny. Długość trasy to 11 kilometrów. Pociągi są zestawione z otwartych wagonów wycieczkowych oraz lokomotywy parowej lub spalinowej.
Na terenie nieczynnej kopalni gliny działa również Muzeum Przemysłu, gdzie można obejrzeć maszyny kolejowe, drogowe i budowlane. Pociągi kursują w sezonie, najczęściej w niedzielę. Kilka razy w roku organizowane są okolicznościowe przejazdy. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie przewoźnika.
Czeska nazwa: Mladějovská průmyslová dráha
Strona internetowa: www.mladejov.cz
Młodziejowska Kolej Przemysłowa na You Tube (15:36)(2018)
Młodziejowska Kolej Przemysłowa na You Tube – różne ujęcia (19:13)(2017)
Kolínská řepařská drážka
Kolínská řepařská drážka to jedyna pozostałość po sieci kolei cukrowniczych w regionie, liczącej dawniej około 130 kilometrów. Koleje służyły do przewozu buraków cukrowych do tamtejszych cukierni. Kolej cukrownicza w Kolinie była najstarszą na siecie. Została wybudowana w 1894 roku. Prowadziła z cukrowni w Kolinie do miejscowości Jestřábí Lhota (10,6 km), posiadała też krótkie odgałęzienie do dzisiejszej dzielnicy Ovčáry (900 metrów). Kolej działała przez około 70 lat.
W 2000 roku powstało stowarzyszenie, którego celem stała się odbudowa części kolejki. Dzięki uzyskaniu funduszy z różnych instytucji udało się odbudować 4,5 kilometra linii. Pierwszy odnowiony odcinek oddano do użytku 23 czerwca 2007 roku, w 2015 roku kolejka dotarła do stacji Býchory.
Kolejka znajduje się na przedmieściach Kolina, kursuje w wybrane dni.
Strona internetowa: reparskadrazka.cz
Kolínská řepařská drážka na You Tube (09:58)(2018)
Kolínská řepařská drážka na You Tube (07:54)(2017)
Kolínská řepařská drážka na You Tube (09:51)(2015)
Regionalna Kolej Wąskotorowa w Zbyszowie
Kolej wąskotorowa przy Muzeum Kolei Przemysłowych w Zbyszowie niedaleko Brna. W ciągu kilku lat wyrosła na jedną z najciekawszych sezonowych atrakcji w okolicy. ciągi kursują w lipcu i sierpniu w każdą sobotę oraz w wybrane dni poza sezonem na trasie Zastávka u Brna – Babice u Rosic – Zbýšov. W zależności od dnia pociąg prowadzi lokomotywa parowa lub spalinowa. Na terenie byłej kopalni „Jindřich” znajduje się ekspozycja pojazdów kolejowych.
W zależności od terminu kursują pociągi prowadzone przez lokomotywę parową lub spalinową.
Do stacji Zastávka u Brna dojedziemy pociągami kolei czeskcich z Brna.
Kolej wąskotorowa Zastávka u Brna – Zbýšov na You Tube (04:42)(2018)
Kolej wąskotorowa Zastávka u Brna – Zbýšov na You Tube (10:24)(2017)
Kolej wąskotorowa Zastávka u Brna – Zbýšov na You Tube (04:51)(2014)
Kolej ogrodowa w Dačicach
Dačice to maleńkie miasto na linii kolejowej Kostelec u Jihlavy – Telč – Slavonice. Warto się przejechać tą linią, wtedy dopiero można bowiem poczuć prawdziwą atmosferę Republiki Czeskiej. Z Kostelca do Slavonic jechałem w 2007 roku, ale nie miałem wtedy pojęcia, że po drodze znajduje się kolejka wąskotorowa. Kolejka o rozstawie 600 mm ma zaledwie 300 metrów długości. Pociągi, jeśli tak to można nazwać, kursują od kwietnia do października w każdy pierwszy weekend miesiąca. Ze zdjęć i filmów wygląda to raczej na kolejkę ogrodową.
Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/zelezniceplnapary
Kolej ogrodowa w Dačicach na You Tube (01:53)(2014)
Kolej parkowa w Brnie (miniaturowa)
Na peryferiach miasta Brna (a właściwie już w miejscowości Modřice) znajduje się ogromne centrum handlowe Olympia, do którego można dojechać bezpłatnym autobusem z przystanku w centrum miasta (przystanek Úzká – około 100 metrów od dworca kolejowego od strony Galerii Vaňkovka). Niedawno jako atrakcję wybudowano tam kolejkę parkową przeznaczoną głównie dla dzieci. Jest to kolejka miniaturowa o rozstawie szyn 127 i 184 mm. Została udostępniona klientom centrum w maju 2012 roku. Obecnie długość trasy to 1500 metrów, a przejazd trwa 15 minut.
Kolej miniaturowa w Brnie na You Tube (12:38)(2018)
Malodráha Solvayovy Lomy
W muzeum-skansenie utworzonym na terenie kamieniołomów w miejscowości Svatý Jan pod Skalou częścią zwiedzania jest przejażdżka krótką linią kolei przemysłowej o rozstawie szyn 600 mm. Linia kolejki liczy około 2 kilometry, a przejazd trwa około 20 minut.
W skansenie znajduje się ponad 25 lokomotyw, 4 wagony do przewozu górników i 6 otwartych wagonów do przewozu pasażerów.
Strona internetowa: solvayovylomy.cz
Kolej przemysłowa w muzeum na You Tube (12:37)(2018)
Kolej przemysłowa w muzeum na You Tube (04:31)(2018)
Kolej wąskotorowa Kateřina
Krótka linia dawnej kolei kopalnianej o rozstawie szyn 600 mm w miejscowości Nový Drahov w karlowarskim kraju. Kolejka kursuje tylko w wybrane dni. Dawniej przewoziła ił i glinę, obecnie od kilku lat jest coraz popularniejszą atrakcją turystyczną.
Pociąg dla turystów po raz pierwszy wyjechał na tory w 2012 roku.
Strona internetowa: www.csimc.cz/soos.php
Kolej wąskotorowa na You Tube (14:16)(2017)
Kolej wąskotorowa na You Tube (08:23)(2014)
Plzenecká železnice
Muzealna kolej przemysłowa w miejscowości Starý Plzenec. Linia o rozstawie szyn 600 mm i długości 550 metrów powstawała w latach 1994-2015. Lokomotywy i wagony pozyskano z różnych zakładów w okolicy. Klasyfikowana jest także jako kolej dziecięca, ponieważ udostępniana jest głównie koloniom i wycieczkom dzieci i młodzieży. Kursuje tylko kilka razy w roku.
Starý Plzenec położony jest niedaleko Pilzna.
Strona internetowa: www.plzeneckazeleznice.cz
Plzenecká železnice na You Tube (14:52)(2010)
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Wsparcie bloga |
---|
Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku. |