Kolej na Podróż

Hradec Králové – wrażenia z miasta

Hradec Králové to średniej wielkości miasto, położone niedaleko granicy polsko-czeskiej. Aczkolwiek często bywa polecane przez media, to nie należy do miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Bardzo duży, wyremontowany dworzec kolejowy robi dobre wrażenie. Przestronny, czysty, problemy zaczynają się, kiedy chcemy podładować telefon w gniazdku. Przed dworcem znajduje się węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej.

Kolej w Czechach na blogu
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe w Czechach
3. Ciekawostki kolejowe
4. Muzea Transportu w Czechach
5. Koleje linowo-terenowe w Czechach
6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja)
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje
2. Ciekawostki o Czechach
3. Najpiękniejsze czeskie miasteczka
4. Najpiękniejsze czeskie zamki
5. Największe atrakcje Czech
6. Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza

Czeskie miasta
Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto

 

Z dworca do zabytkowego centrum idzie się pieszo około 15 minut. Po drodze mijamy wiele przykładów budownictwa socjalistycznego. Kiczowate, posępne budynki nie zachęcają do zwiedzania, szczególnie w upał – miasto na tym odcinku przypomina betonową dżunglę.

W drodze do najładniejszej części mijamy aż trzy brzydkie place, po czym przechodzimy przez most nad Łabą. Centrum miasta wygląda przyzwoicie – najładniejsze miejsce to zdecydowanie Rynek (Velké náměstí). Powierzchnia rynku służy za parking, przez co czasami trudno zrobić zdjęcie. Symbolem miasta jest zabytkowy ratusz oraz położona tuż przy nim gotycka katedra św. Ducha z początku XIV wieku.

Mały Rynek z fontanną Jana Nepomucena niewiele ustępuje temu większemu. Odległość pomiędzy rynkami to około 100 metrów. Mały Rynek został niedawno zrewitalizowany, nie miałem okazji obejrzeć tego miejsca po remoncie.

Najładniejsze miejsca skupione są w niewielkiej odległości od obu rynków. Warto zobaczyć pozostałości bramy miejskiej, dawna synagoga oraz dawne koszary.

Poza wspomnianymi zabytkami w centrum jest niewiele do zobaczenia. Niektóre uliczki są ładne, ale całość nie zachwyca. Na zwiedzanie centrum wystarczą 2-3 godziny licząc dojście z dworca kolejowego i z powrotem.

Hradec Králové należy do przeciętnych miast. Nie mogę napisać, że to brzydkie miasto, nie mogę też go polecić jako ładne. Możecie zwiedzić, możecie pominąć.

Najważniejsze atrakcje

Biała Wieża – wieża widokowa przy Rynku (Velké náměstí). Polecam wejście na wieżę, rozpościera się stamtąd widok na Hradec Králové, a przy dobrych warunkach atmosferycznych również na okolicę. W godzinach porannych (do 11:00) zrobicie bardzo ładne zdjęcie rynku. W latach 2014-2015 przeprowadzono remont wieży. Wysokość wieży to 72 metry.

Strona internetowa: bilavez.cz

Muzeum Czech Wschodnich (Muzeum východních Čech) – placówka utworzona na bazie muzeum miejskiego. Duża kolekcja eksponatów archeologicznych i przyrodniczych z regionu. Czynne codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 9:00 – 17:00.

Strona internetowa: www.muzeumhk.cz

Obserwatorium i planetarium (Hvězdárna a Planetárium) – interesująca propozycja dla rodzin z dziećmi. Obiekt znajduje się na peryferiach miasta; bardzo dobre recenzje zbiera cyfrowe planetarium utworzone w 2015 roku. W okolicach planetarium utworzono „planetarną” i „galaktyczną” ścieżkę edukacyjną.

Strona internetowa: www.astrohk.cz

Widok z wieży

Widok na rynek

%d bloggers like this: