Kolej na Podróż

Najpiękniejsze czeskie miasteczka – 12 zachwycających miasteczek

Czeskie miasteczka w ogólnym odczuciu są piękne, spokojne i godne zwiedzenia. Spośród kilkudziesięciu takich miejsc wybrałem najpiękniejsze czeskie miasteczka, które krótko opisałem w artykule, mając nadzieję na podróż po latach i szerszy opis w przyszłości. Lista jest subiektywna, uwzględniłem na niej czeskie miasteczka w moim odczuciu wyróżniające się na tle innych. Dodatkowym kryterium była liczba ludności, która w czasie opracowywania artykułu nie mogła przekroczyć 20 tysięcy mieszkańców, dlatego na liście nie znalazły się zasługujące na wyróżnienie takie czeskie miasteczka jak Kromierzyż i Litomierzyce. Być może powstanie inny artykuł o niedużych czeskich miastach wartych odwiedzenia.

Kolej w Czechach na blogu
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe w Czechach
3. Ciekawostki kolejowe
4. Muzea Transportu w Czechach
5. Koleje linowo-terenowe w Czechach
6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja)
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje
2. Ciekawostki o Czechach
3. Najpiękniejsze czeskie miasteczka
4. Najpiękniejsze czeskie zamki
5. Największe atrakcje Czech
6. Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza

Czeskie miasta
Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto
Litomyśl

Bardzo ładne miasteczko znane z pięknego rynku i zadbanego pałacu. W Litomyślu urodził się słynny kompozytor Bedřich Smetana i to jego imieniem nazwano plac tworzący rynek, można także zwiedzić muzeum poświęcone kompozytorowi. Warto zwrócić uwagę na arkady ze sklepieniem krzyżowo-arkadowym na parterze.

Warto także zobaczyć Kościół Znalezienia Krzyża Świętego z ogrodami klasztornymi z lat 1714-1725.

Równie piękny jak rynek jest renesansowy pałac wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zespół pałacowy został zbudowany w latach 1568-1581. Dostępne są 4 trasy zwiedzania; oprócz tradycyjnej wystawy można zwiedzić pałacowy teatr, czy ekspozycję zabytkowych fortepianów. W pobliżu pałacu utworzono Muzeum Zabawek.

Zabytki położone są blisko siebie, Litomyśl zwiedza się przyjemnie.

Dojazd pociągiem: Pociągi do Litomyśla odjeżdżają ze stacji Choceň, przejazd tą linią lokalną jest atrakcją samą w sobie. Po drodze można zatrzymać się w miasteczku Vysoké Mýto.

Litomyś.

Rynek w Litomyślu

Polička

Inne miasteczko w kraju pardubickim, położone przy granicy historycznych krain Czech i Moraw. Atrakcją jest niewielkie centrum w całości otoczone murami miejskimi o długości 1220 metrów (podobnie jak Paczków i Byczyna). Pozostałe atrakcje to barokowy ratusz, cmentarz żydowski, kościół pw. św. Jakuba oraz cmentarny kościół pw. św. Michała. Zabytkowa część zajmuje małą powierzchnię, więc na zwiedzanie wystarczą góra dwie godziny.

Dojazd pociągiem: Miasteczko Polička leży przy lokalnej linii kolejowej. Dojedziemy tu pociągami ze stacji Svitavy, gdzie zatrzymują się pociągi pospieszne kursujące do Brna od stronz stacji Česká Třebová.

Najpiękniejsze czeskie miasteczka - Polička

Polička – mury miejskie (fot. Janos Korom, CC-BY-SA, flickr.com)

Třebíč

Miasto w kraju Wysoczyzna, znane przede wszystkim z zachowanej dzielnicy żydowskiej i cmentarza żydowskiego. Jeżeli dodamy do tego zamek/pałac (siedziba Muzeum Wysoczyzny) – powstały z połączenia klasztoru i pałacu, kaplicę podwyższenia św. Krzyża oraz całkiem ładny rynek (Plac Karola), to z czystym sumieniem mogę polecić Třebíč każdemu turyście. Przy okazji warto obejrzeć panoramę miasta z Wieży Miejskiej obok kościoła św. Marcina. Centrum miasta jest nieduże, dzieli się na zespół staromiejski (Vnitřní Město) oraz dzielnicę żydowską, które przedziela rzeka Igława. Dzielnica żydowska zachowała swój urok, lecz moim zdaniem nie jest tak cudowna, jak można przeczytać na wielu blogach podróżniczych. Poza wymienionymi zabytkami można zobaczyć cmentarny kościół św. Trójcy oraz kościół ewangelicki. W kilku miejscach miasta utworzono punkty widokowe.

Dojazd pociągiem: Třebíč położony jest przy linii kolejowej Brno – Igława. Zatrzymują się tu pociągi osobowe i pospieszne. Dojście z dworca do centrum zajmuje 5-10 minut, w zależności od wybranej trasy. Warto wspomnieć jeszcze o moście kolejowym, przez który przejeżdżają pociągi jadące w stronę Igławy. Most wybudowany w 1886 roku nazywany jest „Mostem Samobójców”. Ma długość 160 metrów i wysokość 42,5 m.

Třebíč

Třebíč – synagoga

Telcz

Jedno z najpiękniejszych miasteczek, jakie miałem okazję zwiedzić. Wizytówką miasta jest przepiękny rynek, aczkolwiek całe centrum miasta zostało nie bez powodu wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazywane bywa „Morawską Wenecją”, lecz akurat w tym przypadku to gruba przesada. Z rynku przechodzi się praktycznie pod pałac; dawniej część gotyckiego zamku. Przebudowany przez włoskich architektów renesansu, obecnie jest chętnie odwiedzany przez turystów. Za zamkiem mijamy kościół pw. św Jakuba z wieżą pełniącą funkcję wieży widokowej, natomiast za pałacem rozpościera się park.

Centrum Telcza położone jest malowniczo nad stawem, a w sprzyjających warunkach atmosferycznych wychodzą przepiękne zdjęcia. Nad stawem wybudowano drewnianą kładkę dla pieszych, którą można wrócić do centrum miasta, napawając się piękną panoramą pałacu i kościoła św. Jakuba odbijających się w tafli stawu. Inne kościoły w Telczu to kościół pw. św. Anny (1695-1698) z cmentarzykiem oraz kościół pw. św. Ducha. Bardzo ładnie prezentuje się też Górna Brama, jedna z zachowanych bram miejskich.

Dojazd pociągiem: Telcz położony jest przy lokalnej linii kolejowej Kostelec u Jihlavy – Slavonice. Z pociągów Brno – Czeskie Budziejowice należy się przesiąść na stacji Kostelec u Jihlavy, gdzie zatrzymują się pociągi osobowe oraz wspomniane pociągi pospieszne.  Z Igławy znacznie szybciej dojedziemy autobusem – przejazd trwa 37-45 minut, podczas gdy pociągiem pojedziemy 30-40 minut dłużej.

Telcz

Przepiękny rynek w Telczu, fot. zdposp, Pixabay.com

Mikulov

Mikulov to miasteczko (ok. 7,3 tys. mieszkańców) położone w kraju południowomorawskim, w regionie znanym z uprawy winnic. Miasteczko reklamuje się jako ośrodek turystyki winnej (enoturystyki) i miejsce dla miłośników przyrody oraz aktywnego wypoczynku, jednak warto również zobaczyć zabytki oraz zabudowę należącą do najpiękniejszych w Republice Czeskiej, chociaż w 1536 i 1561 roku niemal całą zabudowę miasta zniszczyły pożary.

Nad miastem góruje zamek wznoszący się na skale, gdzie można zobaczyć stałą ekspozycję Muzeum Regionalnego. W centrum miasta warto zobaczyć bogato zdobione domy, mauzoleum rodziny Dietrichsteinów, kościół pw. św. Jana Chrzciciela i prawosławny kościół pw. św. Mikołaja. Po dawnej dzielnicy żydowskiej pozostała synagoga i cmentarz żydowski.

Zwiedzanie Mikulova można zakończyć na Świętym Wzgórzu. Oprócz pięknej panoramy miasteczka i okolic atrakcją wzgórza jest kościół pw. św. Sebastiana.

Dojazd pociągiem: Mikulov położony jest przy lokalnej linii kolejowej Břeclav – Znojmo. Zatrzymują się tu pociągi regionalne. Stacja Břeclav to ostatnia stacja na terytorium Republiki Czeskiej dla pociągów jadących z Warszawy do Wiednia.

Mikulov

Panorama Mikulova, fot. MakyOrel, Pixabay.com

Kutná Hora

Doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę z Pragi. Miasteczko znane z Kaplicy Czaszek, historycznie związane z wydobyciem srebra. Jeśli chodzi o mnie, to dużo bardziej niż Kaplica Czaszek podobało mi się zabytkowe centrum miasta, szczególnie okolice kościoła św. Barbary i kolegium jezuitów. Panorama miasta z tamtego miejsca – rewelacja. Liczne zabytki sakralne, muzea srebra, punkty widokowe, niewygórowane ceny w sklepach. Według mnie jedno z najpiękniejszych czeskich miast, obowiązkowy punkt programu podróży po Republice Czeskiej.

Dojazd pociągiem: Dworce kolejowe mogą rozczarować – są stare, zaniedbane, wyglądają, jakby nic się na nich działo od kilkudziesięciu lat. Stacja Kutná Hora położona jest 3 kilometry od zabytkowego centrum miasta, lecz niedaleko Kaplicy Czaszek. Do zabytkowego centrum należy dojechać szynobusem, który kończy bieg na stacji Kutná Hora město; niecały kilometr od zabytków.

Kutna Hora

Kutna Hora – po lewej Kolegium Jezuickie, po prawej widok na centrum miasta.

Czeski Krumlov

Oblężone przez turystów miasteczko w kraju południowoczeskim malowniczo położone w zakolu Wełtawy. Nad miastem, podobnie jak innymi czeskimi miasteczkami, góruje zamek. Mógłbym wymieniać pojedyncze zabytki, lecz Czeski Krumlov urzeka jako całość – zabytkowy zespół miejski z pięknymi widokami, brukowanymi uliczkami, zaułkami, czy bogato zdobione kamienice. Niestety, z każdym rokiem miasteczko robi się coraz bardziej skomercjalizowane.

Warto także pospacerować po dzielnicy Latrán, zamieszkiwanej dawniej przez zamkową służbę. Z czasem do dzielnicy sprowadzali się zamożniejsi mieszkańcy i zmienił się jej charakter, co widać chociażby po zabytkowych kamienicach mieszczańskich. Najciekawsze zabytki tej dzielnicy to klasztory i Brama Budziejowicka.

W różnych miejscach poza centrum Czeskiego Krumlova natrafimy na kapliczki.

Dojazd pociągiem: Na stacji kolejowej Český Krumlov zatrzymują się pociągi osobowe Czeskie Budziejowice – Nové Údolí, lecz stacja położona jest około 2 kilometry od zabytkowego centrum; natomiast autobusy podjeżdżają dużo bliżej najciekawszych atrakcji.

Czeski Krumlov

Czeski Krumlov o poranku, (fot. ntanya86, Pixabay.com)

Úštěk

Úštěk to miasteczko w kraju usteckim bardzo popularne wśród filmowców; nakręcono tutaj między innymi legendarny wśród miłośników czeskiego kina film „Kola”. Sercem miasta jest Plac Pokoju – plac wybrukowany kocimi łbami z barokowym kościołem pośrodku. Miasteczko znane jest także z „Ptasich domków” – domków wybudowanych na skałach przez włoskich robotników w XIX wieku, przypominających ptasie gniazda.

Inne atrakcje miasteczka to Pikartská věž (w wieży urządzono Muzeum Diabłów), synagoga, Dom Rabina, tkalnia (niewielkie Muzeum Tkactwa) i Muzeum Pocztówek. Położone blisko centrum miasta jezioro Chmelař w sezonie letnim staje się miejscem wypoczynku mieszkańców okolic.

Dojazd pociągiem: Na stacji kolejowej Úštěk zatrzymują się pociągi regionalne kursujące pomiędzy Litomierzycami a stacją Česká Lípa.

Ustek

Charakterystyczne domy przy Placu Pokoju, Fot. draceane, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

Slavonice

Slavonice leżą w kraju południowoczeskim, tuż przy granicy z Austrią. Warto się zatrzymać, aby zobaczyć maleńkie centrum liczącego 2,3 tys. mieszkańców miasteczka – którego ozdobą są piękne kamieniczki przy rynkach – Placu Pokoju przechodzącym później w Górny Rynek. Całość najlepiej oglądać z wieży kościoła Wniebowzięcia NMP oddzielającego te dwa place. Samo centrum można obejść w pół godziny, oprócz rynków godne uwagi są dwie bramy miejskie, pozostałości murów miejskich, ewentualnie trasa podziemna oraz Muzeum Miejskie.

Poza centrum natrafimy na bunkry w szczerym polu, utworzono także Muzeum XX wieku. Miłośnicy zabytków sakralnych mogą przejść drogą krzyżową do kościoła Bożego Ciała i Ducha Świętego, a około 2 kilometry na zachód od centrum znajduje się rejon umocniony, farma danieli i szlaki spacerowe wzdłuż stawów rybnych.

Dojazd pociągiem: Slavonice są ostatnią stacją lokalnej linii kolejowej Kostelec u Jihlavy – Slavonice przez wspomniany wcześniej Telcz. To jedna z czeskich linii kolejowych, podczas przejażdżki którymi czuć specyficzną, trudną do opisania atmosferę. Miłośnicy kolei doskonale wiedzą, o czym mówię.

Slavonice

Slavonice – wjazd do centrum miasta

Loket

Miasteczko w zakolu Ohrzy w karlowarskim kraju, jedna z najładniejszych czeskich miejscowości na zachodzie Republiki Czeskiej. Najważniejszym zabytkiem jest zamek zbudowany w XII wieku jako warownia graniczna na niewielkim wzniesieniu nad Ohrzą. Obecnie udostępniony do zwiedzania, znany z ekspozycji porcelany.

Najciekawsze miejsca w zabytkowym centrum miasta to rynek z barokową kolumną św. Trójcy, wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, fragmenty murów miejskich, tunel kolejowy pod centrum miasta i kilka małych muzeów.

Miasteczko położone jest zaledwie 15 kilometrów od Karlowych Warów. Pomiędzy miastami utworzono ścieżkę rowerową.

Dojazd pociągiem: Do miasteczka dochodzi krótka lokalna linia kolejowa z węzła kolejowego Nové Sedlo u Lokte, gdzie zatrzymują się między innymi pociągi regionalne z Chebu i Karlowych Warów.

Loket

Zamek Loket, (fot. salomon10, CC-BY, flickr.com)

Sztramberk

Sztramberk to miasteczko miasteczko położone na zboczach Wzgórza Zamkowego, niedaleko od polskiej granicy, w pobliżu miasta Nowy Jiczyn. Wizytówką miasta jest widoczna z daleka Štramberská Trúba – wieża cylindryczna, jeden z nielicznych zachowanych elementów ruin zamku Strallenberg z XIII wieku. Z wieży roztacza się panorama miasteczka i okolic – ładnie widać ryneczek, natomiast z drugiej strony tylko pola i drogę do Nowego Jiczyna. Zachowały się drewniane domy drobnomieszczańskie, ukazujące się naszym oczom podczas spaceru krętymi uliczkami Sztramberka. Gdyby nie samochody psujące ujęcie, można byłoby zrobić piękne zdjęcia. Rynek wygląda pięknie nie tylko z wieży, otaczające go 22 domy wyszynkowe, studnie z kołowrotami i rzeźby nadają mu niepowtarzalny klimat.

Sztramberk znany jest z pierników „Štramberské uši” w kształcie zwiniętych uszu, wypiekanych na pamiątkę zwycięstwa miejscowych chrześcijan nad wojskami tatarskimi w 1241 roku. Świetne miejsce na wycieczki spacerowe po szlakach turystycznych – miejscowe knajpy i restauracje słyną z dobrego, regionalnego jedzenia.

Dojazd pociągiem: Na stacji Štramberk zatrzymują się pociągi osobowe Studenka – Věrovice. W Studence zatrzymują się pociągi osobowe z Ostrawy, peron dla szynobusów położony jest przed budynkiem dworca. Stacja kolejowa Štramberk położona jest prawie 3 kilometry od centrum miasteczka. Do centrum dojedziemy natomiast licznymi autobusami z Nowego Jiczyna (czas przejazdu około 25 minut).

Sztramberk

Ryneczek w Sztramberku

Mariańskie Łaźnie

Bardzo ładne uzdrowisko (12 tys. mieszkańców) w kraju karlowarskim. Pod względem turystycznym w cieniu Karlowych Warów, jednak to zadbane miasteczko warte zobaczenia. Najładniejsze elementy zabudowy to stylowe wille, eleganckie domy uzdrowisko, do tego zadbane parki, pełne kuracjuszy o każdej porze roku. Na terenie uzdrowiska znajdziemy około 50 źródeł (w okolicy 160) , a jeszcze dwieście lat temu były w tym miejscu tylko lasy i mokradła.

Najważniejszy zabytek to neoklasycystyczna kolumnada z 1899 roku. Z zabytków sakralnych należy wymienić kościół Wniebowzięcia NMP (1844-1848), kościół anglikański z 1879 roku, cerkiew św. Włodzimierza (1902 r.) i trochę zaniedbany kościół pw. św. Antoniego z Padwy (1790 r.) w dzielnicy Úšovice. W okolicznych lasach wytyczono szlaki spacerowe z punktami widokowymi (między innymi wieżą widokową Kamzík, co po polsku oznacza „Kozicę”), a w sezonie zimowym można skorzystać z usług kompleksu narciarskiego. Dla dzieci przygotowano park miniatur o nazwie „Park Boheminium”, możliwość obserwacji zwierząt w zwierzyńcu „Hvozd”, jak również place zabaw.

Dojazd pociągiem: W Mariańskich łaźniach są dwie stacje kolejowe. Dworzec kolejowy Mariánské Lázně położony jest 2,5 km od Parku Zdrojowego. Na stacji zatrzymują się pociągi ekspresowe kursujące pomiędzy Chebem a Pragą oraz pociągi osobowe z Karlowych Warów. Na przystanku kolejowym Mariánské Lázně město zatrzymują się pociągi osobowe z Karlowych Warów. Przystanek kolejowy Mariánské Lázně město położony jest około 1700 metrów od Parku Zdrojowego.

Na liście „Najpiękniejsze czeskie miasteczka” znalazły się czeskie miasteczka, które kiedyś zwiedziłem i najbardziej mi się podobały. W Republice Czeskiej znajdziemy dziesiątki miast i miasteczek zasługujących na umieszczenie na podobnych listach, o których być może napiszę w kolejnych artykułach o poszczególnych krajach Czech.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Mariańskie Łaźnie

Słynna kolumnada w Mariańskich Łaźniach (fot. fatherofsa, Pixabay.com)

%d bloggers like this: