Kolej na Podróż

Třebíč w jeden dzień – co zobaczyć?

Třebíč to malownicze miasteczko pomiędzy Brnem a Igławą. Poza Telczem to najbardziej znane miasto Wysoczyzny, pojawiające się w przewodnikach znacznie częściej niż stolica kraju (województwa) – Igława. Posiada kilka bardzo znanych atrakcji przyciągających turystów z całego świata.

Zobacz również:
Kolej w Czechach  Koleje wąskotorowe w Czechach  Czechy – ciekawostki kolejowe
Koleje linowo-terenowe w Czechach  Muzea Transportu w Czechach  Brno  Czeski Cieszyn
Hradec Králové Igława  Karniów  Liberec  Litomyśl Nowy Jiczyn Ołomuniec Opawa Ostrawa
Pardubice  Praga  Třebíč  Výsoké Mýto  Znojmo

Najbardziej znaną atrakcją jest dawna dzielnica żydowska z charakterystyczną niską, zwartą zabudową. Dzielnica zachowała swój klimat i obecnie wpisana jest na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wśród budynków można znaleźć bardzo dobrze zachowaną synagogę. Urok tej części miasta podkreślają zaniedbane, lecz malownicze zakątki.

Dzielnicę żydowską można przejść spokojnym krokiem w ciągu około piętnastu minut. Moim zdaniem nie jest ona tak piękna, jak została opisana w przewodnikach turystycznych, jednak należy do obowiązkowych punktów planu zwiedzania każdego turysty, który przyjedzie zwiedzać region.

W kilka minut z dzielnicy żydowskiej można dojść do położonego trochę na uboczu cmentarza żydowskiego. Cmentarz jest bardzo dobrze zachowany i udostępniony zwiedzającym za darmo.

Starówka miasta jest niewielka – kilka małych uliczek oraz ładny rynek (Plac Karola). Niektóre z kamienic w centrum mają bardzo ładnie zdobione fasady, a tuż przy rynku dla turystów przygotowano wieżę widokową. Jeśli chcemy zrobić ładne zdjęcia panoramy miasta, możemy również wyjść na wzgórze przy dzielnicy żydowskiej.

Třebíč najlepiej zwiedzać pieszo. Z dworca kolejowego na rynek idzie się około siedmiu minut. Na zwiedzanie należy przeznaczyć 2-3 godziny. To miasto idealne na jednodniową wycieczkę.

Cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski

%d bloggers like this: