Kolej na Podróż

Litomyśl – jedna z czeskich perełek

Litomyśl to małe czeskie miasteczko niezbyt znane wśród polskich turystów.

Jego największą atrakcją jest renesansowy pałac z drugiej połowy XVI wieku z widocznymi wpływami włoskimi. Pałac w 1999 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wnętrza zamku były kilkakrotnie modernizowane, mimo to zachował on swój pierwotny wygląd. Oprócz pałacu można zobaczyć zachowany zespół budynków gospodarczych i ogrody klasztorne pomiędzy dwoma pobliskimi kościołami. Zespół pałacowy wygląda bardzo ładnie. Miałem pecha, że podczas mojej wizyty w Litomyślu ogrody były pokryte śniegiem, więc nie mogłem dostrzec piękna tego zabytku w całej okazałości.

Zobacz również:
Kolej w Czechach  Koleje wąskotorowe w Czechach  Czechy – ciekawostki kolejowe
Koleje linowo-terenowe w Czechach  Muzea Transportu w Czechach  Brno  Czeski Cieszyn
Hradec Králové Igława  Karniów  Liberec  Litomyśl Nowy Jiczyn Ołomuniec Opawa Ostrawa
Pardubice  Praga  Třebíč  Výsoké Mýto  Znojmo

Miasteczko jest również znane z pięknego rynku o długości około 500 metrów, otoczonego pięknymi, zadbanymi kamieniczkami z podcieniami. W jednym miejscu warto skręcić w boczną uliczkę (Váchalova) ozdobioną sgrafittem z 1998 roku i obrazami według drzeworytu Váchala. Nietypowa uliczka pozytywnie zaskakuje swoim wyglądem i jest jednym z symboli miasteczka.

Spośród kamienic otaczających rynek najbardziej znaną jest kamienica „U Rytířů”, w której mieści się galeria miejska. Kamienica słynie z fasady bogato zdobionej sztukaterią z kamienią, na której wyróżniają się postacie dwóch rycerzy, od których kamienica wzięła nazwę.

Najbardziej znanym obywatelem miasteczka był Bedřich Smetana – czeski kompozytor mający na swym koncie wiele udanych utworów, w tym oper. Zmarł w szpitalu psychiatrycznym w Pradze. Obecnie w Litomyślu turystom udostępniono „Dom rodzinny Bedřicha Smetany”.

W Litomyślu działa kilka mniejszych muzeów, a na terenie miasta znajduje się mały cmentarz żydowski, którego jednak nie widziałem.

Do Litomyśla warto zajrzeć, jeżeli będziemy tamtędy przejeżdżać samochodem. Koleją trudno się tam dostać. Do miasta prowadzi linia lokalna Choceň – Litomyśl. Pociągi jeżdżą rzadko, a przejazd z Pardubic z przesiadką w miejscowosci Choceň trwa ponad godzinę. Bezpośrednie autobusy z Pardubic jeżdżą kilka razy dziennie i przejzazd trwa około 70 minut.

Jeżeli korzystamy z transportu kolejowego, warto przesiąść się na autobus na stacji Česká Třebová, skąd przejazd autobusem do Litomyśla trwa tylko 20 minut.

Litomyśl jest bardzo ładnym miasteczkiem, lecz również bardzo małym i leżącym z dala od głównych szlaków, dlatego zwiedzajcie tylko wtedy, jeśli budżet wam pozwala. Na spokojny spacer po miasteczku wystarczą dwie godziny.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Rynek Litomyśl

Fragment rynku

%d bloggers like this: