Kolej na Podróż

Znojmo w jeden dzień – co zobaczyć?

Znojmo to miasto na południu Moraw, położone około 10 kilometrów od granicy z Austrią. Jest to nieduże miasto, warte jednak odwiedzenia ze względu na malownicze położenie oraz zabytki.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest gotycki kościół św. Mikołaja wybudowany w 1338 roku. Kościół był kilkakrotnie przebudowany. Prezentuje się bardzo ładnie z zewnątrz, jak i wewnątrz. I co ważne, świetnie wychodzi na zdjęciach robionych tuż przed zachodem słońca.

Zobacz również:
Kolej w Czechach  Koleje wąskotorowe w Czechach  Czechy – ciekawostki kolejowe
Koleje linowo-terenowe w Czechach  Muzea Transportu w Czechach  Brno  Czeski Cieszyn
Hradec Králové Igława  Karniów  Liberec  Litomyśl Nowy Jiczyn Ołomuniec Opawa Ostrawa
Pardubice  Praga  Třebíč  Výsoké Mýto  Znojmo

Turystom rzuca się w oczy rotunda Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny – jeden z symboli czeskiej państwowości, jak jest napisane na stronach informacji turystycznej miasta Znojma. Atrakcją rotundy są zachowane malowidła ścienne z 1134 przedstawiające władców z dynastii Przemyślidów. Turyści mogą zwiedzać rotundę od maja do września.

Niedaleko rotundy znajduje się zamek, w którym obecnie ma swoją siedzibę Muzeum Południowych Moraw. Zamek, założony w pierwszej połowie XI wieku przez księcia Brzetysława, początkowo był siedzibą znojemskich książąt dzielnicowych. Turystom udostępniono bogate zbiory dotyczące historii regionu oraz podziemia zamku.

W samym centrum miasta warto wejść na szczyt Wieży Ratuszowej o wysokości 79,5 m, wybudowanej w latach 1445-1448, która służy dzisiaj jako wieża widokowa. Mogę potwierdzić, że z wieży rozpościera się bardzo ładny widok na centrum miasta, a w piękne, słoneczne, bezchmurne dni, można podobno zobaczyć nawet szczyty Alp. Tego nie mogę potwierdzić, lecz z czystym sumieniem mogę polecić tę wieżę jako jeden z celów wizyty w Znojmie.

Znojmo, podobnie jak większość czeskich miast, najlepiej zwiedzać pieszo. Dworce – kolejowy i autobusowy – znajdują się bardzo blisko starówki. Bardzo się spieszyłem, więc byłem w tym mieście tylko dwie i pół godziny, ale z pewnością warto zostać kilka godzin dłużej i spokojnie pospacerować po podzamczu i brzegu rzeki przepływającej przez miasto.

Do Znojma łatwo dojechać z Brna – bezpośrednie autobusy jadą od 50 minut do godziny. Koleją trudniej dojechać – można z przesiadką lub bezpośrednim pociągiem ze stacji Brzecław. Jechałem pociągiem z Brna – niesamowita podróż przez pustkowia i zaniedbane stacje. Szczerze mówiąc, to kilka razy podczas podróży przestraszyłem się, że pomyliłem trasę i znalazłem się na jakimś całkowitym odludziu. Miałem wrażenie, iż to zupełnie inna Republika Czeska niż ta, którą znamy z przewodników.

Niemniej polecam Znojmo na jednodniową, kilkugodzinną wycieczkę. Miasto jest ładne, ale nie oczekujcie rewelacji.

 

Znojmo
Plac Masaryka

 

Znojmo
Znojmo – kościół św. Mikołaja

 

Znojmo
Rotunda

 

Znojmo
Mury miejskie

 

Znojmo
Deptak

 

Znojmo
Widok z wieży ratusza

 

Znojmo
Kamienice przy Placu Masaryka

 

%d bloggers like this: