Kolej na Podróż

Dworzec główny w Belgradzie przeszedł do historii

30 czerwca 2018 roku nastąpiło oficjalne zamknięcie głównego dworca kolejowego w Belgradzie. Zabytkowy dworzec Beograd został wybudowany w 1884 roku i przez wiele dziesięcioleci był najważniejszym dworcem kolejowym w krajach byłej Jugosławii. Zamknięcie obiektu zapowiadano od lat – w okolicy w ramach projektu „Beograd na vodi” budowane jest osiedle dla bogatych i kompleks handlowo-rozrywkowy.

Zobacz również:

Belgrad na weekend – praktyczny przewodnik
Belgrad – Bar – zmiana kursowania pociągu

Pociągi krajowe i międzynarodowe będą zatrzymywały się na dworcu Beograd Centar, z którego do centrum Belgradu można dojechać pociągiem podmiejskim Beovoz. Wyjątkiem jest pociąg Belgrad – Bar, który rozpoczyna i kończy bieg na stacji Topčider, która posiada peron przystosowany do załadunku samochodów osobowych. Docelowo pociąg Belgrad – Bar ma odjeżdżać ze stacji Zemun.

W dawnych czasach kilka razy zwiedziłem Belgrad i fotografowałem dworzec główny w Belgradzie – nie był to dworzec na miarę XXI wieku. W holu dworca znajdowały się kasy krajowe, przy wyjściu do miasta kasa międzynarodowa, czynny był kantor, sklepik a przy peronie lokal gastronomiczny. Toalety tureckie i przechowalnia bagażu znajdowały się w osobnych budynkach. Nie było problemu z fotografowaniem pociągów. Dużą zaletą dworca było natomiast położenie przy dworcu autobusowym i blisko centrum stolicy Serbii. W okolicy funkcjonowało sporo niedrogich hosteli.

Dworzec główny w Belgradzie zostanie przekształcony w Muzeum Historii Serbii.

6 lipca 2018 roku zamknięto również stację Beograd Dunav. Z dworca Beograd Dunav odjeżdżały pociągi Belgrad – Vršac, a ostatnio jedynie Belgrad – Zrenjanin. Brak informacji o przyszłości dworca. Dojazd pociągiem do Zrenjanina stał się jeszcze trudniejszy – pociągi kursują w relacji Zrenjanin – Ovča, gdzie trzeba się przesiąść na pociąg kolei Beovoz zatrzymujący się na stacjach w centrum Belgradu oraz na stacji Beograd Centar.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Belgrad

Dworzec główny w Belgradzie

Belgrad

Dworzec główny w Belgradzie

Belgrad

Dworzec główny w Belgradzie

%d bloggers like this: