Kolej na Podróż

Pociąg Belgrad – Bar – ważna informacja

Od 16 czerwca 2018 roku nastąpiła istotna zmiana w kursowaniu pociągu Belgrad – Bar. Pociąg ten jest od popularny wśród polskich turystów, dlatego warto o tym wspomnieć.

Uwaga!!! Kursowanie pociągów zmienia się na przestrzeni lat i informacje podane we wpisie mogą być nieaktualne. Zapraszam do lektury aktualizowanych przewodników:
Kolej w Serbii – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Czarnogórze – przewodnik dla pasażerów

Pociąg Belgrad – Bar od dziś rozpoczyna i kończy bieg na stacji Topčider w Belgradzie i kursuje z pominięciem głównego belgradzkiego dworca kolejowego. Jest to prawdopodobnie zmiana na stałe i wiąże się ze stopniowym wycofywaniem pociągów z głównego dworca, który ma zostać zburzony, a na jego miejscu zostanie wybudowane nowe osiedle, centrum handlowe i punkty rozrywkowe w ramach projektu „Belgrad na wodzie”.

Stacja Topčider znajduje się w parku na peryferiach Belgradu. Jest to jedna z największych stacji kolejowych w Serbii jeśli chodzi o liczbę torów (6), natomiast budynek stacji jest bardzo mały. Na stacji znajduje się peron przystosowany do załadunku samochodów na wagony przeznaczone do przewozu samochodów.

Pociąg Topčider – Bar w wakacje będzie kursował według następującego rozkładu jazdy:

Pociąg dzienny:

Topčider (odj. 09:21) – Bar (przyj. 21:55)
Bar (odj. 08:20) – Topčider  (przyj. 19:48)

Pociąg nocny

Topčider (odj. 21:21) – Bar (przyj. 08:59)
Bar (odj. 19:00) – Topčider  (przyj. 06:29)

W czasie opracowywania artykułu w wyszukiwarce kolei serbskich pociąg Topčider – Bar nadal był pokazywany jako pociąg Belgrad – Bar, co może zmylić podróżnych.

Pasażerowie korzystający z przewozu samochodów na przystosowanych wagonach mają obowiązek zgłoszenia się do odprawy najpóźniej 120 minut przed odjazdem pociągu.

Koleje serbskie poinformowały również, że wkrótce inne pociągi międzynarodowe zostaną przekierowane na dworzec Beograd Centar. Biletów na ten pociąg nadal nie można kupić przez internet.

Wkrótce zamieszczę informację o kursowaniu pociągu sezonowego Subotica – Bar. Bez względu na to najlepszą opcją na dostanie się do Czarnogóry są loty bezpośrednie tanich linii lotniczych do Podgoricy. Najpiękniejszy odcinek trasy Belgrad – Bar, czyli jej czarnogórską część Bijelo Polje – Bar, można przejechać pociągiem na miejscu.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 

Topčider

Stacja Topčider (fot. Katarina Jovanović, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

%d bloggers like this: