Kolej na Podróż

Armenia – pociągiem nad jezioro Sewan

Jezioro Sewan to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Armenii. Przez cały rok można tam dojechać marszrutkami, ewentualnie taksówkami, jeśli komuś nie szkoda pieniędzy. Pociągiem nad jezioro Sewan dojedziemy tylko w sezonie – najczęściej od połowy czerwca do końca września i to tylko w piątki, soboty i w niedziele.

Zobacz również:

Nowy pociąg Erywań – Gyumri

Pociąg nad jezioro Sewan i rozkład jazdy tego pociągu od lat pozostawały zagadką nawet dla bardzo doświadczonych turystów i miłośników kolei. Wielu nie wierzyło, że ten pociąg rzeczywiście kursuje. W tym roku koleje South Caucasus Railway opublikowały rozkład jazdy tego pociągu na swojej stronie.

Pociąg kursuje od 15 czerwca 2018 roku w piątki, soboty i niedziele. Nie podano, do kiedy pociąg będzie kursował.

Pociąg rozpoczyna bieg w Erywaniu, ale nie na stacji głównej, tylko na stacji Almast. Stacja kolejowa Almast, jak wynika ze zdjęć, to zwykły przystanek kolejowy – peron przy blokowisku i obiektach przemysłowych w części Erywania niezbyt popularnej wśród turystów. Jak się dowiedziałem, stację bardzo trudno znaleźć.

Pociąg kursuje według następującego rozkładu jazdy:

Almast (odj. 08:30) –> Sewan (10:28-10:30) –> Sewanank (10:53-10:54) –> Shorza (przyj. 11:28).

Shorza (odj. 17:00) –> Sewanank (17:34-17:35) –> Sewan (17:58-18:00) –> Almast (przyj. 20:00).

Po drodze pociąg zatrzymuje się na kilkunastu małych stacyjkach. Linia kolejowa w końcowej części prowadzi wzdłuż jeziora Sewan, więc z okien pociągu można podziwiać piękne widoki. Rozkład jazdy umożliwia zaplanowanie jednodniowej wycieczki z Erywania.

Dojazd pociągiem nad jezioro Sewan ma jednak kilka wad – pierwsza z nich to tabor. Połączenie obsługiwane jest przez stare elektryczne zespoły trakcyjne RVR. Pociągi te nie są wygodne – podróżni siedzą na drewnianych ławkach, co w przypadku trzygodzinnej podróży w upale nie musi być wygodne. Ponadto w pociągach tego typu nie ma toalety.

Jeśli chodzi o atrakcje jeziora Sewan, możecie o nich przeczytać na wielu blogach, między innymi na blogu Stacja Bałkany w artykule pt. Jezioro Sewan i Sewanank.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Pociąg Erywań - Sewan

Pociąg nad jezioro Sewan na stacji końcowej (fot. Vicuna R, CC-BY-SA, flickr.com)

Armeński pociąg

Pociąg Erywań – Sewan – Shorza – wnętrze (fot. Vicuna R, CC-BY-SA, flickr.com)

%d bloggers like this: