Kolej na Podróż

Kolej w Alabamie – koleje turystyczne i wąskotorowe

Kolej w Alabamie, jeśli chodzi o koleje turystyczne, nie jest zbyt rozbudowana. Poniżej lista kolei wąskotorowych i turystycznych.

Heart of Dixie Railroad Museum

Heart of Dixie Railroad Museum to muzeum kolejnictwa w miasteczku Calera. Muzeum można zwiedzać w każdą sobotę oraz w wybrane niedziele (podczas imprez) zwykle od połowy maja do końca września. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, mile widziane są dobrowolne datki.

Muzeum uruchamia także w wybrane dni pociągi retro „Calera & Shelby Train Ride” kursujące po około ośmiokilometrowej trasie z Calera do Springs Junction. Pociągi zestawione są z lokomotywy spalinowej i wagonów retro lub wagonów otwartych, tzw. „letniaków”. Kursują także w miesiącach, w których muzeum jest nieczynne.

Przy Heart of Dixie Railroad Museum działa także kolej miniaturowa kursująca po krótkiej trasie po muzeum.

Jak informuje na swoich stronach muzeum, dwie lokomotywy spalinowe kursujące po trasie turystycznej, w czasie wojny koreańskiej przewoziły pociągi ze sprzętem dla Stanów Zjednoczonych w Korei Płd. Dużą popularnością cieszy się także wagon Frisco 1062 wyprodukowany w 1910 roku.

Strona internetowa: www.hodrrm.org
Calera & Shelby Railroad na You Tube
Kolej miniaturowa przy muzeum

Kolej w Alabamie

Kolej w Alabamie – pociąg w Heart of Dixie Railroad Museum (fot. Emmett Tullos, CC-BY, flickr.com)

North Alabama Railroad Museum

North Alabama Railroad znajduje się w Chase koło Huntsville. Muzeum otwierane jest tylko w wybrane dni, kiedy uruchamiane są pociągi „Mercury & Chase Railroad” ze stacji Normal do Naugher Road (około 8 kilometrów), przy czym cały tabor mieści się w lokomotywowni w Chase. Pociągi kursują najczęściej w co drugą sobotę od marca lub kwietnia do grudnia. Przejazd tam i z powrotem zwykle trwa godzinę.

Strona internetowa: www.northalabamarailroadmuseum.com
Mercury & Chase Railroad na You Tube

Tannehill Miniature Railway

Kolej miniaturowa przy Tannehill Ironworks Historical State Park. Kursuje w wybrane dni po około półtorakilometrowej trasie wokół miejscowego kempingu. Wagony pociągów są stylizowane na XIX wiek.

Wales West Light Railway

Kolej wąskotorowa na terenie Wales West RV Resort & Light Railway w Silverhill. Pociągi kursują po krótkiej trasie, a nazwa kolei pochodzi od repliki lokomotywy parowej „Dame Ann” sprowadzonej z Walii. Oprócz lokomotywy parowej park ma do dyspozycji lokomotywę spalinową Gareth oraz wagony „letniaki”. Kolej kursuje w wybrane dni przez cały rok.

Na terenie parku działa także kolej miniaturowa.

Strona internetowa: www.waleswest.com
Wales West Light Railway na You Tube
Wales West Miniature Railway na You Tube

Kolej w Alabamie

Wales West Light Railway
(fot. Tim D Williamson, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Opracowanie Kolej w Alabamie jest częścią opracowania kolei wąskotorowych w poszczególnych stanach Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów:

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

%d bloggers like this: