Kolej na Podróż

Kolej na Hawajach

Na Hawajach istniała gęsta sieć kolei wąskotorowych, z których większość stanowiły koleje cukrownicze. Większość uległa zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej. Dziś działa tylko kilka kolei, niektóre zostały wybudowane niedawno. Planowana jest budowa szybkiej kolei (Light Transit) w Honolulu.

Kauai Plantation Railway

Nowo wybudowana kolej wąskotorowa na wyspie Kauai. Trasa typowo turystyczna. Jak podaje zarządca, kolej oddana do użytku w 2007 roku jest pierwszą od ponad stu lat koleją wybudowaną na wyspie. Pociągi kursują codziennie, przejazd trwa 40 minut, a podróżni mogą wysłuchać wykładu lektora.

Strona internetowa: https://www.kilohanakauai.com/wp/index.php/kauai-plantation-railway/
Kauai Plantation Railway na You Tube

Lahaina, Kaanapali & Pacific Railroad

Dawna kolej cukrownicza na wyspie Maui, obecnie linia typowo turystyczna o długości około 9,5 km . Rozstaw szyn 914mm . Kolej znana jest z bardzo ładnych widoków na Pacyfik. Przejazd w jedną stronę trwa około 45 minut. Pociągi kursują przez cały rok od poniedziałku do piątku – w dni kursowania na trasę wyjeżdżają 4 pary pociągów.

Strona internetowa: www.sugarcanetrain.com
Lahaina, Kaanapali & Pacific Railroad na You Tube


Lahaina, Kaanapali & Pacific Railroad
(aut. Fukuda Yasuo (Sig), CC-BY, flickr.com)

Lahaina, Kaanapali & Pacific Railroad
(aut. Fukuda Yasuo (Sig), CC-BY, flickr.com)

Hawaiian Railway

Kolej wąskotorowa na wyspie Oahu łącząca stacje Ewa Mill a Ko’Olina. Kursuje przez cały rok z wyjątkiem 24 i 25 grudnia. Podróż powrotna trwa 90 minut, odległość pokonywana w jedną stronę wynosi 10,5 kilometra. Pociąg może pomieścić 150 pasażerów.

Strona internetowa: www.hawaiianrailway.com
Kauai Plantation Railway na You Tube

Pineapple Express

Kolej cukrownicza przerobiona na kolej turystyczną na plantacji Dole na wyspie Oahu. Podróż z komentarzem lektora trwa 20 minut, pociąg pokonuje w tym czasie około 3 kilometrów. Pociągi zestawione są z lokomotywy spalinowej wyglądającej jak parowóz i wagonów otwartych typu „letniak”. Kolej kursuje cały rok z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia.

Strona internetowa: www.dole-plantation.com/pineapple-express

Pineapple Express na You Tube


Pineapple Express
(aut. Spencer 343, CC-BY, flickr.com)

Pineapple Express
(aut. Spencer 343, CC-BY, flickr.com)

%d bloggers like this: