Kolej na Podróż

Maine – koleje wąskotorowe i turystyczne

Belfast & Moosehead Lake Railway

Kolej turystyczna kursująca pomiędzy miejscowościami Belfast a Waldo; pociągi specjalne uruchamiane podczas różnych imprez docierają do Burnham Junction – stacji oddalonej od Belfastu o około 45 kilometrów. Przejazdy odbywają się w weekendy od drugiej połowy maja do drugiej połowy października. Przejazd tam i z powrotem na krótszej trasie trwa godzinę.

Strona internetowa: brookspreservation.org
Belfast & Moosehead Lake Railway na You Tube (04:54)(2009)
Belfast & Moosehead Lake Railway na You Tube (05:25)(2009)

Boothbay Railway Village

Kolej wąskotorowa przejeżdżająca wokół Boothbay Railway Village – unikatowego skansenu nazwanego wprawdzie „wioską kolejową”, który tak naprawdę prezentuje zwiedzającym historię całego regionu, a wśród posiadanych zbiorów znajdziemy 60 zabytkowych samochodów. Miejsce warte odwiedzenia, położone daleko od większych miast, przy 586 Wiscasset Road, Route 27. Kolejka kursuje codziennie od maja do października i w grudniu.

Strona internetowa: railwayvillage.org
Kolej przy Boothbay Railway Village na You Tube (03:36)(2013)
Kolej przy Boothbay Railway Village na You Tube (09:07)(2009)

Downeast Scenic Railroad

Kolej turystyczna kursująca od 2012 roku po Calais Branch Line, pomiędzy stacjami Ellshworth a Washington Junction. Trasa liczy osiem kilometrów, podróż tam i z powrotem zajmuje 90 minut. Kursują dwa pociągi dziennie w letnie weekendy. Pociągi zestawione są z lokomotywy spalinowej wyprodukowanej w 1948 roku, dwóch odrestaurowanych zabytkowych wagonów pasażerskich oraz wagonu otwartego typu „letniak”.

Strona internetowa: www.downeastscenicrail.org
Downeast Scenic Railroad na You Tube – film promocyjny (05:17)(2013)

Maine Eastern Railroad

Najdłuższa kolej turystyczna w stanie Maine. Przemierza trasę liczącą 90 kilometrów z Brunswick do Rockland. Pociągi zestawione z lokomotywy spalinowej i zmodernizowanych wagonów retro jadą malowniczą trasą wzdłuż wybrzeża. Pociągi uruchamiane są od drugiej połowy czerwca do połowy października od środy do soboty i w wybrane dni. Każdego dnia odbywa się jeden przejazd tam i jeden z powrotem. Podróż w jedną stronę trwa dwie godziny i piętnaście minut. Ceny, jak na pociąg turystyczny, są niewygórowane.

Strona internetowa: www.maineeasternrailroad.com
Maine Eastern Railroad na You Tube (03:46)(2015)
Maine Eastern Railroad na You Tube – film promocyjny (03:00)(2013)

 


Maine Eastern Railroad
(aut. Bluesguy from NY, CC-BY-ND, flickr.com)

Maine Eastern Railroad
(aut. Bluesguy from NY, CC-BY-ND, flickr.com)

 

Maine Narrow Gauge Railroad

Kolej wąskotorowa przy muzeum o tej samej nazwie w Portland. Kursuje po krótkiej trasie w dni wolne od nauki szkolnej od maja do października.

Strona internetowa: www.mainenarrowgauge.org
Maine Narrow Gauge Railroad na You Tube (02:48)(2015)
Maine Narrow Gauge Railroad na You Tube (03:52)(2013)
Maine Narrow Gauge Railroad na You Tube (09:38)(2008)

Sandy River & Rangeley Lakes Railroad

Krótka linia kolei wąskotorowej w Philips. Kursuje w wybrane dni od czerwca do października. Fatalnie wykonana strona internetowa nie pozwala na przygotowanie obszerniejszego artykułu.

Strona internetowa: w0ww.srrl-rr.org
Sandy River & Rangeley Lakes Railroad na You Tube (02:29)(2010)

Wiscasset, Waterville & Farmington Railway

Kolej wąskotorowa przy muzeum dawnej linii wąskotorowej o tej samej nazwie, na której kursowały pociągi rozkładowe w latach 1894-1933. W 1937 tory i maszyny oddano na złom. Od 1989 roku wolontariusze odbudowują linię kolejową, odrestaurowują też stare wagony. Kursuje codziennie od drugiej połowy maja do października, w weekendy pociągi prowadzone są przez parowóz. Długość trasy to około 3200 metrów. Podróż tam i z powrotem trwa około 35 minut.

Strona internetowa: wwfry.org
Wiscasset, Waterville & Farmington Railway na You Tube (07:46)(2015)
Wiscasset, Waterville & Farmington Railway na You Tube (10:36)(2014)
Wiscasset, Waterville & Farmington Railway na You Tube (06:33)(2009)

%d bloggers like this: