Kolej na Podróż

New Hampshire – koleje wąskotorowe i turystyczne

Cafe Lafayette Dinner Train

Ekskluzywne pociągi obiadowe z North Woodstock do Lyfords Siding (16 km). Jak napisano na stronie internetowej, pociąg przejeżdża przez malowniczą trasę na zboczu Gór Białych, a pasażerowie mogą nacieszyć oczy pięknymi widokami. Bardzo wysokie ceny.

Strona internetowa: www.cafelafayettedinnertrain.com

Conway Scenic Railroad

Jedna z najpopularniejszych amerykańskich kolei turystycznych. Pociągi kursują na następujących trasach:

North Conway – Conway (9 km) (lokomotywa parowa)
North Conway – Bartlett (17 km) (lokomotywa spalinowa)
North Conway – Crawford (70 km) lub Fabyan (85 km) (lokomotywa spalinowa)

Pociągi zwykle kursują w wybrane dni od czerwca do października. Dostępnych kilka klas wagonów, w pociągach do Crawford i Fabyan można zakupić przekąski i lunch. Wycieczka do Conway i z powrotem trwa 55 minut, do Bartlett i z powrotem około 100 minut, natomiast wycieczki do Crawford lub Fabyan i z powrotem trwają po 5-6 godzin. Ceny stosunkowo wysokie, lecz kolej i tak jest bardzo popularna.

Strona internetowa: conwayscenic.com

Foliage Trains

Jedna z trzech kolei turystycznych zarządzanych przez Hobo Railroad. Pociągi kursują jesienią na trasach Meredith – Livermore Falls (25 km) i Meredith – Lincon (61 km). Trasy pociągów wiodą nad rzekami i jeziorami, przez lasy, kiedy liście mienią się najróżniejszymi barwami. Dostępnych kilka rodzajów wagonów, w tym wagon salonowy.

Strona internetowa: www.foliagetrains.com

Hobo Railroad

Kolejna z popularnych kolei turystycznych New Hampshire. Hobo Railroad to nazwa kolei przewożącej pasażerów z Lincoln do Woodstock (ok. 11 km), ale również zarządcy, który w ramach działalności uruchamia jeszcze jedną kolej. Pociąg Hobo Railroad zestawiony jest z lokomotywy spalinowej i wagonów retro, po malowniczej trasie wzdłuż rzeki Pemigewassett i przez White Mountain National Forest.

Strona internetowa: www.hoborr.com

Mount Washington Cog Railway

Jedna z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Kolej zębata kursująca na odcinku zaledwie 4 kilometrów, znana z przepięknych widoków. Przejazd w jedną stronę trwa godzinę, pasażerowie godzinę spędzają na szczycie, po czym następuje godzinny przejazd w dół. Pociągi prowadzone przez lokomotywę bio-spalinową lub czasami przez parowóz. W pociągach nie ma toalet.

Strona internetowa: thecog.com

White Mountain Central Railroad

Dwukilometrowa linia kolei turystycznej w parku rozrywki Clark’s Trading Post, w pobliżu Lincoln. Pociągi prowadzone przez parowozy, lokomotywę spalinową, czasami kursuje również zabytkowy szynobus. W maju, czerwcu, wrześniu i październiku kursuje w weekendy, w lipcu i sierpniu codziennie.

Strona internetowa: whitemountaincentralrr.com
White Mountain Central Railroad na You Tube (26:52)(2014)
White Mountain Central Railroad na You Tube (13:01)(2014)

Winnipesaukee Scenic Railroad

Trzecia z kolejek zarządzanych przez Hobo Railroad. Kursuje po malowniczej trasie nad jeziorem z Meredith do Lakeport (11 km), wybudowanej w 1849 roku. Pociągi zestawione z lokomotywy spalinowej i wagonów retro. Przejazd koleją można połączyć z rejsem promem.

%d bloggers like this: