Kolej na Podróż

Ohio – koleje turystyczne i wąskotorowe

Według różnych stron internetowych i przewodników turystycznych w stanie Ohio kursuje sporo kolei turystycznych. Niestety, podczas weryfikacji informacji okazało się, że kilka z nich w ostatnich latach przestało kursować.

Carillon Park Rail & Steam Society

Kolej miniaturowa w Carillon Historic Park w Dayton, czynna dwa-trzy razy w miesiącu od kwietnia do grudnia. Aby przejechać się kolejką, trzeba najpierw wykupić bilet wstępu do parku, później bilet na kolejkę. Brak szczegółowych informacji.

Strona internetowa: cprss.org
Carillon Park Rail na You Tube (09:35)(2015)
Carillon Park Rail na You Tube (08:34)(2012)

Cedar Point & Lake Erie Railroad

Kolej wąskotorowa o długości 3 km w parku rozrywki Cedar Point w Sandusky. Kursuje w wybrane dni od maja do października. Pociąg objeżdża park rozrywki, a według strony internetowej pociąg jest prowadzony przez parowóz.

Strona internetowa: www.cedarpoint.com

Cuyahoga Valley Scenic Railway

Popularna kolej turystyczna. Przejazdy pociągami retro lub zabytkowym szynobusem na trasie Rockside – Akron przez tereny parku narodowego. Pociągi kursują od środy do niedzieli w lipcu i sierpniu. Dostępne są trzy klasy wagonów oraz wagon do przewozu rowerów. Przejazd w jedną stronę trwa półtorej godziny, brak informacji o pokonywanej odległości. Pociągi prowadzone przez lokomotywę spalinową.

Strona internetowa: www.cvsr.com

Hocking Valley Scenic Railway

Kolej turystyczna działająca od 1972 roku. Pociągi kursują pomiędzy Nelsonville a Logan (18 km). Na trasie możemy spotkać lokomotywy spalinowe z lat pięćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku oraz wagony wyprodukowane w latach 1917-1960. Być może w przyszłości w pociągach pojawią się parowozy, które obecnie są remontowane. W pociągach nie ma toalet.

Strona internetowa: www.hvsry.org

Kings Island & Miami Valley Railroad

Kolej wąskotorowa o długości 1,6 km w parku rozrywki Kings Island w Mason. Kolejkę prowadzi parowóz lub replika parowozu z XIX wieku. Czas przejazdu to 8 minut.

Strona internetowa: https://www.visitkingsisland.com

Lebanon Mason Monroe Railroad

Pociągi retro zestawione z lokomotywy spalinowej i zabytkowych wagonów, kursujące pomiędzy centrum Lebanon a stacjami Southwest Golf Ranch. Sześciokilometrowa trasa, według zarządcy, jest bardzo malownicza i pozwala poczuć atmosferę minionychczasów. Niektóre z pociągów kończą bieg dwa kilometry dalej, na przedmieściach Mason, gdzie w przyszłości mają dojeżdżać wszystkie pociągi. W wagonach nie ma toalet. Pociągi kursują w wybrane dni od kwietnia do grudnia.

Strona internetowa: www.lebanonrr.com

Lorain & West Virginia Railway

Kolej turystyczna pomiędzy przedmieściami Wellington a Oberlin (9km), stowarzyszenie organizujące przejazdy zarządza trzydziestokilometrowym odcinkiem nieczynnej linii kolejowej Lorain & West Virginia Railroad, w związku z czym planowane jest wydłużenie przejazdów w ciągu kilku lat. Brak informacji na temat dat kursowania rozkładowych pociągów.

Strona internetowa: www.lsra.org

Orrville Railroad Heritage Society


Stowarzyszenie miłośników kolei kilka razy w roku organizuje przejazdy pociągami retro na krótkich trasach w pobliżu Orrville. Na ładnej stronie internetowej nie znalazłem informacji na temat dat kursowania pociągów, odległości itp.

Strona internetowa:www.orrvillerailroad.com

Toledo, Lake Erie & Western Railway

Krótkie przejazdy drezyną w okolicach Waterville. Dawniej była to prężnie działająca kolej turystyczna, obecnie boryka się z brakiem wolontariuszy i nie wiadomo, czy kiedykolwiek pociągi retro wrócą na trasę. Przejazdy odbywają się kilka razy w roku.

Strona internetowa: tlew.org

%d bloggers like this: