Kolej na Podróż

Oregon – koleje wąskotorowe i turystyczne

Eagle Cap Excursion Train

Pociąg turystyczny kursujący okazyjnie w górach Wallowa, pomiędzy stacjami Elgin a Minam. Bardzo ładna trasa, pociąg prowadzony przez lokomotywę spalinową. Brak informacji na temat odległości pomiędzy stacjami.

Klamath & Western Railroad

Kolej miniaturowa w Chiloquin o rozstawie 190 mm. Z reguły obsługiwana przez miniaturową lokomotywę parową. Kursuje w niedziele od maja do października.

Mount Hood Railroad

Pociągi wycieczkowe i obiadowe na trasie Hood River – Parkdale (35 km). Przejazdy, w zależności od warunków atmosferycznych, od kwietnia do grudnia – raz lub dwa razy w tygodniu. W wybrane dni dodatkowe atrakcje typu napad na pociąg. Lokomotywa spalinowa., parowozy bardzo rzadko. Wagony klasy standard, klasy pierwszej, klasy diamentowej oraz wagon salonka.

Oregon Coast Scenic Railroad

Pociągi turystyczne kursujące raz lub dwa razy w miesiącu na ośmiokilometrowym odcinku pomiędzy Garibaldi – Rockaway Beach. Odcinek jest częścią linii Tillamook – Enright o długości 44 kilometrów, z czego 37 kilometrów jest przejezdnych, jednak przewoźnik na razie nie planuje wydłużenia trasy popularnej kolejki. Wyjątkiem są pociągi czarterowe uruchamiane na zamówienie. Pociągi prowadzone przez parowóz.

Oregon Electric Railway Museum

Oregon Electric Railway Historical Society, zarządca Oregon Eletric Railway Museum, w soboty i niedziele od kwietnia do końca września uruchamia zabytkowy tramwaj w mieście Brooks. Długość trasy to 1 mila (1,6 km). Na przełomie lipca i sierpnia muzeum organizuje popularny festiwal pary Great Oregon Steam-up.

Oregon Pacific Railroad

Przejazdy pociągami retro prowadzonymi przez lokomotywę spalinową na trasie Oregon Rail Heritage Center – Oaks Amusement Park (4 km), na przedmieściach Portland. Przejazdy odbywają się w każdą sobotę od stycznia do listopada, pociągi kursują wtedy kilka razy dziennie. Kolej cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców, zagrała również w kilku filmach.

Phoenix & Holly Railroad

Kolej miniaturowa uruchamiana w wybrane weekendy. Kolejka jest jedną z atrakcji Flower Farmer w Canby. Dzieci, oprócz przejazdu kolejką, mogą również np. pobawić się ze zwierzętami w zagrodach.

Strona internetowa: flowerfarmer.com/index.php?CategoryID=4
Phoenix & Holly Railroad na You Tube (02:10)(2011)

Riverfront Trolley

Zabytkowy tramwaj kursujący od marca do września po pięciokilometrowej trasie w mieście Astoria. Malownicza trasa wzdłuż rzeki Kolumbia w malowniczym miasteczku.

 

Shady Dell Pacific Railroad

Miniaturowa kolej parkowa w miejscowości Molalla. Rozstaw 190 mm, długość trasy 1,1 km, przejazdy w wybrane dni. Zarządca nie pobiera opłat od pasażerów za przejazd kolejką.

Sumpter Valley Railway

Kolej turystyczna kursująca w weekendy i święta od maja do września pomiędzy McEwen a Sumpter (8 km). Pociągi zestawione są z parowozu i wagonów retro. Kolej położona w lesie, na uboczu, z dala od większych miast. Przy stacji McEwen działa niewielkie muzeum.

Strona internetowa: www.sumptervalleyrailroad.org
Sumpter Valley Railway na You Tube (16:05)(2015)
Sumpter Valley Railway na You Tube (05:42)(2014)
Sumpter Valley Railway na You Tube (07:48)(2014)

 

Washington Park and Zoo Railway

Kolej miniaturowa w Oregon Zoo w Portland, w wybrane dni wożąca pasażerów po ogrodzie zoologicznym i pobliskim parku Washington. Przejazd kolejką trwa około sześciu minut.

 

Willamette Shore Trolley

Zabytkowy tramwaj przewożący pasażerów na ośmiokilometrowej trasie pomiędzy jeziorem Oswego do Riverwood (8 km), na przedmieściach Portland . Kursuje w weekendy od maja do września. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Willamette, atrakcją jest też Elk Rock Tunnel. Linia czynna jest od 1887 roku, dawniej kursowała tam kolej wąskotorowa z pociągami ciągniętymi przez parowóz.

%d bloggers like this: