Podróż pociągiem nie rządzi się szczególnymi regułami, zachowanie pasażerów nie powinno odbiegać od ogólnie przyjętych norm. Warto jednak wiedzieć o niektórych zachowaniach, które nie powinny mieć miejsca, a są często spotykane.
Najgłośniejszą akcją dotyczącą zasad zachowania się w pociągu była akcja informacyjna PKP Intercity pt. „Kodeks Kulturalnego Podróżowania”. Ogromny wydatek i wielka wrzawa medialna wokół tej akcji nie poprawiło niczego. I nie poprawi, bo to często nie kwestia nieświadomości, ale mentalności.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowania w pociągu:
- zajmujemy jedno miejsce. Nie kładziemy torebki lub plecaka na miejsce obok.
- muzyki należy słuchać przez słuchawki. Również wtedy, kiedy oglądamy film.
- przekąski spożywamy tak, aby zapach nie przeszkadzał pasażerom.
- nie przesiadujemy przez całą podróż w wagonie restauracyjnym bez zamówienia.
- nie zdejmujemy butów – zapach przepoconych skarpetek nie jest przyjemny.
- nie rozmawiamy głośno ani nie krzyczymy.
- w Strefie Ciszy rozmawiamy szeptem.
- nie przepychamy się do wejścia pociągu.
- wchodząc do przedziału mówimy „Dzień dobry”, kończąc podróż „Do widzenia”
- w wagonach z przedziałowych rozmowę telefoniczną prowadzimy na korytarzu.
- nie kładziemy stóp na siedzeniu
- pomagamy innym, szczególnie starszym i niepełnosprawnym z bagażem
- zamykamy za sobą drzwi pomiędzy wagonami (w EN57)
- dbamy o to, aby nasze dzieci nie przeszkadzały w podróży innym pasażerom.
- nie śpimy w pozycji leżącej na korytarzu wagonu
- nie robimy sobie selfie i sweet-fotek w przedziale pełnym ludzi
I jeszcze jedna prośba ode mnie – palacze, nie blokujcie toalet paląc w nich papierosy. Są osoby, które chorują i mogą potrzebować z niej pilnie skorzystać.
Z kolei w przedziale sypialnym obowiązuje następujący savoir-vivre:
– wieczorem najpierw myje się i przebiera osoba mająca rezerwację na górne łóżko. Osoby ze środkowego i dolnego łóżka w tym czasie opuszczają przedział. Następnie czynności powtarza osoba ze środkowego łóżka (osoba z górnego siedzi na swoim miejscu), na koniec osoba z dolnego.
– rano jako pierwsza myje się i ubiera osoba z dolnego łóżka, następnie ze środkowego, na koniec z górnego, czyli w odwrotnej kolejności.
To oczywiście powinno nastąpić w sytuacji, kiedy wszystkie osoby wysiadają na jednej stacji. Kiedy wysiadają lub wsiadają na różnych stacjach, nie ma problemu. W praktyce ta część etykiety nie jest przestrzegana.
No i kolejna zasada: nie sikamy do umywalek.
Pamiętajmy, że w pociągach obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu i palenia papierosów, również elektronicznych.
To tylko podstawowe zasady. Warto też zachować spokój w sytuacjach konfliktowych – zamiast krzyków, wyzwisk i rękoczynów spokojnie rozwiązać drobny konflikt lub wezwać konduktora. Kiedy czasami widzę, z jakich błahych powodów ludzie chcą się pozabijać, mam ochotę opuścić ten świat.
Osobny temat to zachowanie firm kolejowych rozpatrujących reklamacje, skargi klientów lub piszących do blogerów i redaktorów stron internetowych. Buńczuczny ton, chamstwo, arogancja, elementarny brak kultury – tak kojarzy mi się na przykład PKP Intercity.
Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.