Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy Jaworzyna Śląska – informacje

Dworzec kolejowy Jaworzyna Śląska to stacja kolejowa, na której zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich jadące z Wrocławia do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby, pociągi PKP Intercity jadące w tym samym kierunku, pociągi Kolei Dolnośląskich kursujące pomiędzy Legnicą a Kamieńcem Ząbkowickim i dalej oraz pociąg Kamieńczyk Poznań – Jelenia Góra Przewozów Regionalnych.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik
Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik

Jaworzyna Śląska to ważny węzeł kolejowy. Dworzec kolejowy Jaworzyna Śląska został niedawno wyremontowany. Budynek dworca duży jak na pięciotysięczne miasteczko, ale wynika to właśnie z funkcji węzła kolejowego. Od strony ulicy wygląda przeciętnie – ot, taka sobie bryła. W środku znajduje się kilka siedzeń dla pasażerów, bezpłatna toaleta (na innym blogu było napisane, że skorzystanie z toalety kosztuje 2 złote), automat z gorącymi napojami, kantorek ochroniarza, niedawno zamontowano też elektroniczne wyświetlacze pokazujące odjazdy najbliższych pociągów i peron, co dla osób spoza Dolnego Śląska jest dużym ułatwieniem.

Na dworcu nie ma czynnej kasy biletowej. Ogólnie jest czysto, ładnie, ale pusto – dziwne uczucie, kiedy w takim miejscu nikogo, poza ochroniarzem, nie ma. Gniazdka elektryczne czynne.

Dworzec kolejowy Jaworzyna Śląska posiada 3 perony, z czego podczas mojej wizyty czynne były dwa. Jeden był rozkopany i remontowany. Na perony przechodzi się przejściem podziemnym. Osoby niepełnosprawne i matki z wózkami mogą skorzystać z wind, dla niewidomych przygotowano oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Perony zadaszone, na każdym z nich wywieszono rozkład jazdy, można też usiąść na wygodnych ławkach.

Przed budynkiem dworca znajduje się niewielki parking oraz przystanek autobusowy.

Atrakcje Jaworzyny Śląskiej:

– największa atrakcja Jaworzyny Śląskiej to Muzeum Kolejnictwa. Z dworca kolejowego do Muzeum idzie się około 10 minut, dojście jest oznaczone.

– blisko dworca położony jest kościół św. Józefa Oblubieńca, doskonale widoczny z okien pociągów.

– niecałe 10 minut idzie się do zabytkowej kaplicy położonej po drugiej stronie torów.

Zakupy:

W pobliżu dworca czynny jest sklepik Plus, a w niecałe 5 minut dojdziemy do supermarketu Biedronka.

Jaworzyna Śląska

Dworzec kolejowy Jaworzyna Śląska z zewnątrz

Jaworzyna Śląska

Dworzec kolejowy Jaworzyna Śląska z zewnątrz

Dworzec

Hol dworca

Jaworzyna Śląska

Zejście z holu do przejścia podziemnego, po lewej stronie winda

Przejście podziemne

Przejście na perony

Dworzec oznaczenia

Oznaczenia dla niewidomych

Peron 1

Pociąg Kolei Dolnośląskich przy peronie 1

%d bloggers like this: