Kolej na Podróż

Tanie podróże z PKP Intercity – 10 najciekawszych ofert i promocji

Podróż pociągiem po Polsce wydaje się droga, o ile nie posiadamy uprawnień do ulg i zniżek, jak na przykład studenci. Liczni przewoźnicy uruchamiają zbyt mało pociągów przyspieszonych, więc czasami będziemy musieli skorzystać z usług PKP Intercity. Ceny biletów PKP Intercity, szczególnie na krótkich odcinkach, są stosunkowo wysokie, dlatego przygotowałem dla was wykaz najciekawszych (z mojego punktu widzenia) ofert i promocji, które pozwolą wam na tanie podróże z PKP Intercity. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie przewoźnika, zapraszam również do lektury naszych pozostałych artykułów z cyklu „Podróż pociągiem po Polsce”.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik
Jak wyglądają pociągi TLK – fotoprzewodnik
Jak wyglądają pociągi Intercity – fotoprzewodnik
Jak wyglądają pociągi EIC – fotoprzewodnik

1. Bilet Weekendowy

Bilet Weekendowy to najpopularniejszy bilet sieciowy PKP Intercity, obowiązuje on jednak w ściśle określonym przedziale czasowym – od godziny 19:00 dnia poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 06:00 dnia następującego po dniu wolnym od pracy. Czyli najczęściej obowiązuje od 19:00 w piątek do 06:00 w poniedziałek. Jeśli w piątek lub w poniedziałek wypada dzień wolny od pracy, ważność biletu jest automatycznie wydłużana.

W tym czasie, w zależności od wariantu biletu, możemy podróżować pociągami TLK i IC (wariant zwykły) oraz pociągami EIC i EIP (Bilet Weekendowy MAX) w wagonach z miejscami do siedzenia. Można kupić bilet na pierwszą lub drugą klasę. Z Biletem Weekendowym i Biletem Weekendowym MAX nie można podróżować w wagonach z miejscami do leżenia oraz w wagonach sypialnych.

Bilet Weekendowy PKP Intercity można kupić przez internet. Do każdego biletu przez internetowy system sprzedaży możliwe jest pobranie do pięciu miejscówek.

Osoby kupujące Bilet Weekendowy MAX powinny pamiętać, że przed rozpoczęciem podróży pociągiem EIP należy w kasie pobrać miejscówkę za 10 zł.

Ceny biletów weekendowych w czasie opracowywania artykułu:

Bilet Weekendowy – 81 zł (2 klasa); 111 zł (1 klasa)
Bilet Weekendowy MAX – 164 zł (2 klasa); 264 zł (1 klasa)

Zobacz również:

Gdzie na weekend – 10 pomysłów na podróż pociągiem z Biletem Weekendowym


2. Razem w Polskę

Oferta Razem w Polskę i Razem w Polskę Komfort to rozszerzona wersja Biletu Weekendowego, pozwalająca na podróżowanie po Polsce pociągami PKP Intercity i Przewozów Regionalnych (Polregio) w czasie obowiązywania biletu. Bilet Razem w Polskę ważny jest  od godziny 19:00 dnia poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 06:00 dnia następującego po dniu wolnym od pracy. Podobnie jak Bilet Weekendowy, jego ważność jest automatycznie wydłużana, jeśli dzień wolny od pracy wypada w piątek lub w poniedziałek.

Bilet dostępny jest w dwóch wariantach:

Razem w Polskę Standard – ważny w pociągach TLK, IC i Polregio
Razem w Polskę Komfort – ważny w pociągach TLK, IC, EIC, EIP i Polregio

Bilet Razem w Polskę ważny jest tylko w drugiej klasie w wagonach z miejscami do siedzenia. Nie jest możliwy zakup biletu na pierwszą klasę ani przejście do wagonów sypialnych i z miejscami do siedzenia. Przed rozpoczęciem podróży pociągiem EIP należy w kasie pobrać miejscówkę za 10 zł.

Ceny biletów Razem w Polskę w czasie opracowywania artykułu:

Razem w Polskę Standard – 109 złotych
Razem w Polskę Komfort – 189 złotych

3. Kolorowe Karty Intercity

Ostatni z biletów sieciowych PKP Intercity dostępny dla zwykłego śmiertelnika. Kolorowe Karty PKP Intercity to dobra oferta, bowiem uprawnia do nieograniczonej liczby podróży w okresie obowiązywania biletu nie tylko pociągami PKP Intercity, ale również innych przewoźników: Przewozów Regionalnych, Kolei Dolnośląskich, PKP SKM Trójmiasto i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Kolorowe Karty Intercity dostępne są w kilku wariantach – na okaziciela i imienne, na pierwszą i drugą klasę. Podróż pociągami EIP od jakiegoś czasu nie wymaga dopłaty, jednak nadal konieczne jest pobranie nieodpłatnej miejscówki przed każdą podróżą.

Kolorowe Karty Intercity mają jedną istotną wadę – dostępne są w wariantach miesięcznym, kwartalnym, półrocznym i rocznym. Nie ma kart tygodniowych lub dwutygodniowych, przez co cena i sposób zakupu karty (konieczne jest złożenie specjalnego zamówienia) dyskwalifikuje je jako ofertę dla osoby podróżującej niskobudżetowo, czy zwykłego turysty. Natomiast są dobrą ofertą dla firm, chociaż wydaje mi się, że kilka lat temu Kolorowe Karty honorowało więcej przewoźników.

Ceny kart różnią się w zależności od okresu ważności. Przykładowe ceny Kolorowych Kart Intercity w trakcie opracowywania artykułu

Zielona Karta PKP Intercity ważna miesiąc:

imienna: 1650 zł (II klasa); 2250 zł (I klasa)
na okaziciela: 2250 zł (II klasa); 3150 zł (I klasa)

Złota Karta PKP Intercity ważna przez rok:

imienna: 11000 zł (II klasa); 15800 zł (I klasa)
na okaziciela: 15800 zł (II klasa); 23000 zł (I klasa)

4. Super Promo i Promo

Super Promo to oferta oznaczająca pulę najtańszych biletów na podróż po Polsce pociągami kategorii EIC i EIP. Bilety Super Promo można kupić najwcześniej 30 dni przed planowaną podróżą, ale trzeba mieć dużo szczęścia, ponieważ chętnych jest bardzo dużo, a biletów bardzo mało, dlatego setki chętnych każdego dnia czekają do 00:30 lub pierwszej w nocy, aby upolować tani bilet. Warto, bo można trafić na bilety tańsze o 67%. Mało tego, oferta Super Promo łączy się z ulgami ustawowymi, więc na przykład studenci podróżują za grosze.

Należy jednak pamiętać, że pula biletów jest ograniczona, przerwa technologiczna w internetowej sprzedaży biletów PKP Intercity trwa w godzinach 23:45 – 0:30 (a każdego pierwszego dnia miesiąca 23:45 – 1:00). Zakup biletów w tym czasie jest niemożliwy.

Duży plus za możliwość zwrotu biletów z niewielkim potrąceniem.

Przykładowe ceny biletów Super Promo dla pociągów EIC:

Bielsko-Biała – Gdańsk: 100 zł (II klasa); 160 zł (I klasa)
Bielsko-Biała – Warszawa: 59 zł (II klasa); 119 zł (I klasa)
Gdańsk – Kołobrzeg: 49 zł (II klasa); 109 zł (I klasa)
Gdańsk – Przemyśl: 100 zł (II klasa); 160 zł (I klasa)
Gdańsk – Zakopane: 100 zł (II klasa); 160 zł (I klasa)
Katowice – Gdańsk: 99 zł (II klasa); 159 zł (I klasa)
Kraków – Gdańsk: 99 zł (II klasa); 159 zł (I klasa)
Kraków – Warszawa: 49 zł (II klasa); 109 zł (I klasa)
Kraków – Zakopane: 29 zł (II klasa); 69 zł (I klasa)
Poznań – Szczecin: 39 zł (II klasa); 89 zł (I klasa)
Poznań – Toruń: 49 zł (II klasa); 109 zł (I klasa)
Poznań – Warszawa: 49 zł (II klasa); 109 zł (I klasa)
Warszawa – Wrocław: 59 zł (II klasa); 119 zł (I klasa)
Warszawa – Władysławowo: 69 zł (II klasa); 129 zł (I klasa)

Przykładowe ceny biletów Super Promo dla pociągów EIP:

Bielsko-Biała – Gdańsk: 100 zł (I klasa); 180 zł (II klasa)
Bielsko-Biała – Warszawa: 59 zł (I klasa); 139 zł (II klasa)
Gdańsk – Kołobrzeg: 49 zł (II klasa); 109 zł (I klasa)
Gdańsk – Rzeszów: 100 zł (II klasa); 180 zł (I klasa)
Kraków – Gdańsk: 99 zł (I klasa); 179 zł (II klasa)
Kraków – Warszawa: 49 zł (II klasa); 119 zł (I klasa)
Kraków – Rzeszów: 39 zł (II klasa); 89 zł (I klasa)
Warszawa – Gdańsk: 49 zł (II klasa); 119 zł (I klasa)
Warszawa – Wrocław: 59 zł (II klasa); 139 zł (I klasa)

Ceny obowiązywały w trakcie opracowywania artykułu.

Promo

Oferta podobna jak Super Promo z trzema różnicami – pierwsza różnica to większa pula biletów promocyjnych, druga różnica to mniejsza zniżka. W ofercie Promo najwyższa możliwa zniżka na przejazd wynosi 55%. Trzecia różnica to brak możliwości zakupu biletu promocyjnego na przejazd I klasą, możemy więc skorzystać z promocji w II klasie pociągów EIC i EIP.

Bilety w ofercie Promo można kupić najwcześniej 30 dni przed planowaną podróżą, lecz ze względu na bardzo dużą liczbę chętnych trudno upolować najtańsze. Bilety najlepiej kupować przez internet (można też w kasie, biletomacie, ale nie u konduktora). Należy pamiętać, że przerwa technologiczna w internetowej sprzedaży biletów PKP Intercity trwa w godzinach 23:45 – 0:30 (a każdego pierwszego dnia miesiąca 23:45 – 1:00). Zakup biletów w tym czasie jest niemożliwy.

Przykładowe ceny biletów Promo na pociągi EIC

Bielsko-Biała – Katowice – 35 zł
Gdańsk – Bielsko-Biała – 110 zł
Gdańsk – Przemyśl – 110 zł
Gdańsk – Zakopane – 110 zł
Katowice – Warszawa – 73 zł
Kraków – Przemyśl – 40 zł
Kraków – Sopot – 109 zł
Kraków – Warszawa – 73 zł
Kraków – Zakopane – 33 zł
Warszawa – Bielsko-Biała – 82 zł
Warszawa – Gdańsk – 73 zł
Warszawa – Wrocław – 78 zł
Warszawa – Zakopane – 85 zł

Przykładowe ceny biletów Promo na pociągi EIP

Bielsko-Biała – Gdańsk – 120 zł
Gdańsk – Kołobrzeg – 66 zł
Gdańsk – Kraków – 119 zł
Gdańsk – Rzeszów – 120 zł
Gdańsk – Warszawa – 77 zł
Katowice – Warszawa – 77 zł
Katowice – Malbork – 119 zł
Kraków – Warszawa – 77 zł
Warszawa – Wrocław – 82 zł

Ceny obowiązywały w trakcie opracowywania artykułu.

Jak wynika z cennika PKP Intercity, na niektórych trasach bilety Promo i Super Promo dostępne są tylko w jedną stronę. 

Express Intercity Premium

Pociąg EIP Gliwice – Warszawa

5. Wcześniej Taniej 

Oferta Wcześniej Taniej skierowana jest dla osób kupujących bilety z wyprzedzeniem i umożliwia ich nabycie ze zniżką odpowiednio 10%, 20% i 30% w zależności od wyprzedzenia, z jakim kupujemy bilety i dostępności biletów. Oferta obowiązuje w drugiej klasie pociągów uruchamianych przez PKP Intercity. Promocja Wcześniej Taniej łączy się z indywidualnymi uprawnieniami do zniżek.

Bilety są sprzedawane według następujących zasad:

I poziom opłat – sprzedawane są w okresie przedsprzedaży 30 – 21 dni przed dniem wyjazdu.
II poziom opłat – sprzedawane są po wyprzedaniu limitu miejsc według I poziomu opłat albo w okresie przedsprzedaży 20 – 14 dni przed dniem wyjazdu.
III poziom opłat – sprzedawane są po wyprzedaniu limitu miejsc według II poziomu opłat albo w okresie przedsprzedaży 13 – 7 dni przed dniem wyjazdu.

Dawniej była to promocja nielimitowana, obecnie coraz trudniej zakupić najtańsze bilety.

6. Bilet Taniomiastowy

Bilet Taniomiastowy to niższe ceny na przejazdy pomiędzy wybranymi miastami, pomiędzy którymi połączenia cieszą się małą popularnością lub silna konkurencja wymusza ceny niższe niż cena bazowa według taryfy PKP Intercity.

Oferta Bilet Taniomiastowy stosowana jest przy przejazdach drugą klasą pociągami TLK i IC, osoby posiadające uprawnienia do zniżek indywidualnych mogą je stosować równolegle z Biletem Taniomiastowym.

Bilet Taniomiastowy to oferta nielimitowana.

Przykładowe ceny przejazdów w ofercie Bilet Taniomiastowy:

Białystok – Suwałki – 14,90 zł
Katowice – Wrocław – 32,90 zł
Katowice – Łódź – 39,90 zł
Warszawa – Lublin – 30,90 zł
Kraków – Wrocław – 44,90 zł
Kraków – Łódź – 44,90 zł
Warszawa – Poznań – 54,90 zł
Warszawa – Radom – 24,90 zł
Warszawa – Suwałki – 39,90 zł

7. Bilet Rodzinny

PKP Intercity, podobnie jak wszyscy polscy przewoźnicy kolejowi, stosuje ulgi wynikające z ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Oprócz tego można skorzystać z oferty Bilet Rodzinny.

Bilet Rodzinny stosuje się dla grup od 2 do 5 osób, wśród których musi znajdować się co najmniej jedno dziecko do ukończenia szesnastego roku życia. Wtedy każda osoba w grupie otrzymuje zniżkę 30%, przy czym muszą podróżować w tej samej relacji.

To teoria, ponieważ jeśli któraś z osób zrezygnuje z jakiegoś odcinka podróży, to pozostałe mogą kontynuować podróż ze zniżka pod warunkiem, że wśród nich są co najmniej dwie osoby, w tym dziecko do ukończenia szesnastego roku życia.

Bilet Rodzinny wydaje się na podróż w pierwszej i drugiej klasie pociągami TLK, IC, EIC i EIP. Zniżkę stosuje się na podstawie dokumentu poświadczającego wiek dziecka, przy czym w regulaminie nie ma mowy o konieczności posiadania dokumentów poświadczających pokrewieństwo osób podróżujących w grupie.

Osoba z grupy posiadająca prawo do ulgi ustawowej może również skorzystać z indywidualnych uprawnień.

Nie stosuje się zniżki do dopłat do miejsc w wagonach z miejscami do leżenia i wagonach sypialnych. Osoby podróżujące z Biletem Rodzinnym płacą za bilet dodatkowy pełną cenę.

8. Bilet Seniora

Bilet Seniora to zniżka dla osób, które ukończyły 60 lat. Osoby po sześćdziesiątce nabywając uprawnienie do zniżki w wysokości 30% na przejazd pociągami PKP Intercity. Jest to ulga handlowa, więc nie łączy się z niektórym innymi promocjami.
Bilet Seniora dostępny jest na przejazdy:
– przejazdy jednorazowe w pierwszej i drugiej klasie pociągów TLK, IC, EIC, EIP
– odcinkowe imienne ważne w pociągach TLK, IC.
Na przejazd w wagonie sypialnym lub w wagonie z miejscami do leżenia należy wykupić bilet dodatkowy uiszczając dopłatę w pełnej wysokości.
Przy kontroli biletów należy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.

9. Super Promo International

Opisane wcześniej oferty i promocje dotyczyły podróży krajowych. Podróże międzynarodowe z PKP Intercity rządzą się zupełnie innymi prawami. Bilety międzynarodowe według taryfy bazowej są bardzo drogie, na szczęście PKP Intercity i inne koleje posiadają kilka ofert promocyjnych pozwalających niedrogo podróżować do największych miast w sąsiednich krajach i nie tylko.

Od 9 grudnia 2018 roku PKP Intercity wprowadziło promocję Super Promo International (dawne SparDay i SparNight), obowiązującą przy przejazdach pomiędzy Polską a następującymi krajami:

Austria (pociągi dzienne)
Czechy (pociągi dzienne i nocne)
Słowacja (pociągi dzienne i nocne)
Węgry (pociągi dzienne i nocne)

Są to bilety promocyjne, wydawane na konkretny pociąg. Liczba biletów Super Promo International jest ograniczona. Dostępne są dwa lub trzy szczeble (poziomy opłat).

Czyli na przykład najtańsze bilety na pociąg 130/131 Warszawa – Budapeszt lub Budapeszt – Warszawa można kupić za 19 euro (wagon z miejscami do siedzenia, 2 klasa). Po wyczerpaniu puli biletów za 19 euro dostępne będą bilety drugiego szczebla opłat za 24 euro, później za 29 euro. Po ich wyczerpaniu będzie możliwość zakupu biletów według ceny bazowej.

Przykładowe ceny biletów Super Promo International:

Warszawa – Wiedeń: od 29 euro (II klasa); od 39 euro (I klasa)
Gdynia – Wiedeń: od 39 euro (II klasa); od 49 euro (I klasa)
Katowice – Wiedeń: od 19 euro (II klasa); od 29 euro (I klasa)
Warszawa – Praga: od 19 euro (II klasa); od 29 euro (kuszetka 6-osobowa)
Kraków – Praga: od 19 euro (II klasa); od 36 euro (I klasa)
Kraków – Wiedeń: od 19 euro (II klasa)
Kraków – Budapeszt: od 19 euro (II klasa)

Bilety Super Promo International nie podlegają wymianie ani zwrotowi, nie można też zmienić daty podróży, więc w razie choroby lub innego zdarzenia losowego przepadają.

10. Bilety międzynarodowe według taryf specjalnych

Zdecydowanie najlepsza oferta PKP Intercity przy podróżach międzynarodowych pociągiem. Dzięki umowom pomiędzy PKP Intercity a kolejami węgierskimi, białoruskimi i ukraińskimi można stosunkowo niedrogo dojechać na przykład do Budapesztu, Brześcia, czy Lwowa.

Szczegółowe informacje o tych ofertach umieściłem w artykułach:

Pociągiem na Ukrainę – przewodnik
Pociągiem na Białoruś – przewodnik
Pociągiem na Węgry – przewodnik

Zastrzeżenia

W poniższym artykule przedstawiłem najciekawsze promocje PKP Intercity i oferty umożliwiające niedrogą podróż pociągami PKP Intercity. Podane zasady i ceny obowiązują w czasie opracowywania artykułu, w następnych miesiącach i latach mogą się zmienić. Nie zawsze będę mógł aktualizować artykuł, więc za kilka lat informacje mogą być nieaktualne. Szczegółowych informacji udzielają kasy międzynarodowe i Centra Obsługi Klienta PKP Intercity.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 

PKP Intercity

Pociąg Warszawa – Wiedeń PKP Intercity

%d bloggers like this: