Kolej na Podróż

Gdzie na weekend – 10 pomysłów na wycieczkę pociągiem po Polsce

Często dostaję pytania o pomysł na podróż pociągiem z „Biletem Weekendowym” PKP Intercity. Opracowanie szczegółowego poradnika na razie, ze względu na trwające remonty linii kolejowych, byłoby zbyt trudne, jednak udało mi się przygotować listę 10 moim zdaniem interesujących polskich miast, do których warto pojechać na weekend korzystając z oferty Bilet Weekendowy. Na liście nie ma miast z województw podlaskiego i lubelskiego, których jeszcze nie miałem okazji zwiedzić, podobnie jak na przykład Szczecina. Niektóre propozycje są oczywiste, inne mniej. A więc oto lista z kategorii pod hasłem „Gdzie na weekend”.1. Elbląg + Malbork (sobota); Olsztyn (niedziela)

Elbląg pod względem architektonicznym nie jest tak piękny jak na przykład Trójmiasto, ale moim zdaniem warto tu spędzić kilka godzin. Z dworca kolejowego do centrum miasta idzie się około 15 minut, na centrum miasta należy przeznaczyć 3-4 godziny. Najważniejszy zabytek to katedra św. Mikołaja, warto pospacerować ulicą Stary Rynek, wzdłuż rzeki Elbląg i zwiedzić Wyspę Spichrzów. Wszystko na niewielkiej powierzchni. Z muzeów można polecić Muzeum Archeologiczno-Historyczne przy bulwarze Zygmunta Augusta, niedaleko katedry.

Elbląg w jeden dzień – co zobaczyć?

Malbork znany jest z Zamku Krzyżackiego doskonale widocznego z okien pociągu. Dojście z pięknie wyremontowanego dworca kolejowego na zamek zajmie nam 15 minut. Poza zamkiem Malbork prezentuje się niezbyt ładnie.

Polecam znalezienie noclegu w Elblągu – znajdziecie tam tańsze hotele niż w Malborku i Olsztynie.

W niedzielę jedziemy do Olsztyna. Niech was nie zniechęci brzydki dworzec Olsztyn Główny (można wysiąść na dworcu Olsztyn Zachodni położonym bliżej centrum), skąd spacer do centrum trwa około 15 minut. Centrum Olsztyna jest stosunkowo nieduże, ale bardzo ładne. Na olsztyńską starówkę wchodzimy przez Wysoką Bramę, przez Rynek, a następnie ulicą Prostą dochodzimy do Łyny, wzdłuż brzegu której prowadzi ścieżka do Parku Centralnego. Inne atrakcje to kościoły, ratusz, planetarium, zamek i kilka innych. Na przedmieściach Olsztyna liczne jeziora – w sam raz na uprawianie sportów wodnych i wypoczynek w sezonie.

Olsztyn

Rynek w Olsztynie

2. Poznań + Gniezno

Poznań warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Bardzo ładne miasto z wieloma atrakcjami turystycznymi. Weekend to za mało na obejrzenie wszystkich z nich, ale spokojnie wystarczy na szybki spacer i zwiedzanie najważniejszych miejsc Poznania. Dworzec kolejowy Poznań Główny położony jest niedaleko najważniejszych atrakcji – do Starego Browaru dojdziemy w 10 minut, a za nim rozciąga się deptak ulica Półwiejska, później Stary Rynek i inne atrakcje. Warto pójść dalej – na Ostrów Tumski i nad Jezioro Maltańskie.

Poznań – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Z kolei na zwiedzanie Gniezna wystarczy kilka godzin, a pociągiem z Poznania jedzie się krótko, dlatego spokojnie można urozmaić sobie weekendową wycieczkę krótką wizytą w Gnieźnie. Najważniejsze atrakcje Gniezna to katedra i niedawno utworzony Trakt Królewski. Dworzec kolejowy położony jest w centrum miasta, blisko większości atrakcji.

Poznań

Domy Budnicze przy Rynku

3. Toruń + Bydgoszcz

Dwa największe miasta województwa kujawsko-pomorskiego. Toruń to jedno z moich ulubionych miast. Blisko dworca Toruń Główny utworzono punkt widokowy nad Wisłą, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Starego Miasta. Z dworca głównego do centrum idzie się około 20 minut, ale warto choćby dla widoków z Mostu Piłsudskiego. A później – spacer po pięknych uliczkach Torunia pomiędzy dwoma Rynkami – Staromiejskim i Nowomiejskim, Bulwar Filadelfijski, muzea, przyjemna, niepowtarzalna atmosfera. Jeśli zastanawiacie się, gdzie na weekend, gorąco polecam Toruń.

Bydgoszcz nie jest tak piękna jak Toruń, ale trzeba przyznać, że bulwary nad Brdą, centrum i Wyspa Młyńska robią bardzo dobre wrażenie, podobnie jak tak zwana „Bydgoska Wenecja”. Z dworca do centrum i na Wyspę Młyńską idzie się około 20 minut, nie polecam wieczornych spacerów – okolica przy dworcu nieciekawa, natomiast centrum Bydgoszczy jak najbardziej godne polecenia.

Bydgoszcz w jeden dzień – co zobaczyć?

Bydgoszcz

Bydgoska Wenecja

4. Sanok

Sanok to miasto w województwie podkarpackim, do którego dociera bardzo mało pociągów, dlatego jeśli chcemy odbyć wycieczkę tylko kolejową, zdążymy porządnie zwiedzić tylko to jedno miasto, które jest również doskonałą bazą wypadową do wycieczek w Bieszczady (o ile posiadamy samochód, bo transport publiczny w tamtych regionach funkcjonuje bardzo źle).

W Sanoku koniecznie należy zobaczyć Zamek Królewski oraz bardzo ładny skansen tuż nad Sanem. Centrum miasta też niczego sobie, szczególnie rynek. Zwiedzanie Sanoka zajmie wam cały dzień. Miasto posiada bogatą ofertę noclegową. W ostateczności można pojechać pociągiem do Krosna, tam przenocować i w niedzielę zwiedzić niewielkie, ale urokliwe centrum. Gdyby w tamtych rejonach kursowało więcej pociągów…

Skansen - Sanok

Rynek Galicyjski w sanockim skansenie

5. Przemyśl + Jarosław 

Kolejne miasta w województwie podkarpackim. Tutaj dojeżdża znacznie więcej pociągów. Na każde z miast wystarczy jeden dzień. W Przemyślu wysiadamy na zabytkowym, pięknie odnowionym dworcu Przemyśl Główny. Spacer do rynku zajmie około 10 minut, po drodze mijamy Wieżę Zegarową, w której mieści się Muzeum Dzwonów i Fajek. Z Rynku warto wybrać się na Zamek Kazimierzowski, po drodze mijamy bazylikę archikatedralną oraz Muzeum Twierdzy Przemyśl.

Jarosław również warto odwiedzić, dworzec kolejowy blisko centrum, gdzie na niedużej powierzchni znajdziemy sporo atrakcji sakralnych oraz ratusz i podziemną trasę turystyczną.

Wadą tych dwóch miast są stosunkowo drogie noclegi.

Przemyśl w jeden dzień – co zobaczyć?
Jarosław – najciekawsze miejsca i atrakcje

Zamiast któregoś z tych miast można wybrać np. Leżajsk.

6. Rzeszów + Łańcut

Ostatnia propozycja z województwa podkarpackiego. Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego i dynamicznie rozwijające się miasto. Dworzec główny w centrum miasta – piękny rynek z ratuszem i podziemną trasą turystyczną, należy zobaczyć Zamek Lubomirskich, Muzeum Okręgowe, fontannę multimedialną i letni pałac Lubomirskich.

Łańcut znany jest w całej Polsce z pięknego zamku z ogrodami, ponadto na turystów czeka niewielki cmentarz żydowski. Wada to położenie zamku – z dworca kolejowego trzeba przejść ponad 3 kilometry, do centrum nie dojedziemy komunikacją publiczną. Bliżej dworca utworzono Muzeum Gorzelnictwa.

Noclegi w obu miastach również są bardzo drogie.

Rzeszów – 12 najważniejszych miejsc i atrakcji

7. Kraków + Oświęcim lub Wieliczka

Chyba najpopularniejsza trasa wybierana przez turystów wybierających się do Polski, również jako wycieczka weekendowa. O zabytkach i atrakcjach Krakowa napisano mnóstwo artykułów, jeden dzień to tak na pobieżne zwiedzanie Starego Miasta i Kazimierza, na zwiedzanie wszystkich zabytków trzeba przeznaczyć co najmniej 4 dni.  Na szczęście dworzec kolejowy Kraków Główny położony jest w centrum Krakowa i do najważniejszych zabytków dojdziemy w bardzo krótkim czasie.

Na razie dojazd pociągiem z Krakowa do Oświęcimia jest bardzo męczący ze względu na remont trasy Kraków – Katowice, na odcinku Kraków – Trzebinia pociągi jadą bardzo powoli, postoje na mijankach są długie, a podróż w dwie strony to udręka. Być może kiedyś niekończący się remont nabierze tempa i pociągi będą jechały tak, jak przystało na główne linie.

Kraków w jeden dzień
Kraków – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Most Grunwaldzki

Widok z Mostu Grunwaldzkiego na Wzgórze Wawelskie

W Oświęcimiu większość turystów kończy swój pobyt na zwiedzaniu Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Ja zachęcam do zwiedzenia niewielkiego centrum miasta i Bulwarów nad Sołą, zajmie wam to 15-20 minut spaceru od dworca kolejowego – atrakcje w centrum to Rynek, kaplica św. Jacka, synagoga (można też zwiedzić cmentarz żydowski po odebraniu klucza od bramy), Zamek Piastowski, w którym ma swoją siedzibę muzeum prezentujące eksponaty związane z historią miasta. Od niedawna przy Rynku, w dawnym ratuszu, działa oddział muzeum, gdzie wystawiono szereg innych eksponatów związanych z historią Oświęcimia.

Oświęcim dla ambitnych – 18 najciekawszych miejsc i atrakcji

Zamiast Oświęcimia można wybrać położoną bliżej Krakowa Wieliczkę – ze względu na remont torów w czasie opracowywania artykułu dojazd pociągiem z Krakowa do Wieliczki był bardzo utrudniony, natomiast samo miasteczko jest bardzo przyjemne, w sam raz na 2-3 godziny lub na cały dzień, jeśli uda nam się kupić przez internet bilet do kopalni w soli, bo jeśli nie, to w sezonie zamiast zwiedzać, spędzicie kilka godzin w kolejce po bilet.

Wieliczka na jeden dzień z Krakowa

Oświęcim

Zamek w Oświęcimiu

8. Wrocław + Opole

Dwa bardzo ładne miasta z pewnością warte odwiedzenia. Wrocław to kolejne z moich ulubionych polskich miast, w centrum czuję pozytywną energię, której nie odczuwam w żadnym innym polskim mieście. O zabytkach można napisać mnóstwo przewodników, również o tych położonych poza centrum. Dworzec Wrocław Główny położony w centrum, do pięknego Rynku dojdziecie w 15 minut. Należy zwiedzić również Ostrów Tumski, reszta według uznania – ostatnio modne Afrykanarium, Ogród Zoologiczny, taras widokowy na Sky Tower, miłośnikom kolei polecam Dworzec Świebodzki oraz dworzec kolejowy Wrocław Nadodrze i położony tuż przy tym dworcu pomnik i dawną stację dawnej kolei wąskotorowej Wrocław – Trzebnica.

Zapewniam, że we Wrocławiu nie będziecie się nudzić bez względu na porę roku i pogodę – miasto ma naprawdę mnóstwo do zaoferowania.

Wrocław

Wrocławski Rynek

Opole to również miasto warte odwiedzenia, aczkolwiek nie tak duże jak Wrocław i możliwe do zwiedzenia w ciągu kilku godzin, pomijając Muzeum Wsi Opolskiej na peryferiach miasta. Z dworca Opole Główne do rynku idziemy 10 minut, w pobliżu Wieża Zamkowa, Staw Zamkowy i Muzeum Polskiej Piosenki. Polecam również spacer bulwarem nad Odrą i wizytę na Wyspie Bolko, szczególnie dzieciom, którym można zająć czas wizytą w ogrodzie zoologicznym.

Można też zahaczyć o położony pomiędzy Opolem a Wrocławiem Brzeg, aby zwiedzić tamtejszy Zamek Piastowski.

Opole w jeden dzień – przewodnik

Opole

Rynek w Opolu

9. Jelenia Góra i okolice

Świetna propozycja wycieczki kolejowej dla miłośników pieszych wędrówek i ciekawych miejsc, których w Jeleniej Górze i bliskich okolicach nie brakuje. Do Jeleniej Góry dojedziemy pociągami pospiesznymi PKP Intercity z Biletem Weekendowym. Trudno jednak będzie zwiedzić wszystkie miejsca w okolicy korzystając z pociągów pospiesznych, dlatego warto wykupić bilet jednodniowy MZK Jelenia Góra lub skorzystać z pociągów Kolei Dolnośląskich na niektórych odcinkach.

Jelenia Góra może pochwalić się pięknym rynkiem, Muzeum Karkonoskim oraz malowniczymi trasami spacerowo-rowerowymi. Atrakcji nie brakuje, podobnie jak miejsc, gdzie można dobrze zjeść.

Częścią Jeleniej Góry są Cieplice Śląskie-Zdrój – miejscowość uzdrowiskowa z bardzo ładnym Parkiem Zdrojowym i źródłami termalnymi. Dobre miejsce na kilkugodzinną wycieczkę lub pobyt w którymś z miejscowych sanatoriów.

Również Sobieszów jest częścią Jeleniej Góry – około 3 kilometry od stacji kolejowej zachowały się ruiny zamku Chojnik tłumnie odwiedzane przez turystów.

Drugi dzień weekendu można wykorzystać na spacery po Karkonoskim Parku Narodowym i Szklarskiej Porębie, ale pociągi mogą być zatłoczone, bo turyści licznie odwiedzają te okolice przez cały rok.

Jelenia Góra – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Rynek Jelenia Góra

Rynek – jeden z nielicznych i bardzo krótkich przebłysków słońca

10. Łowicz + Żyrardów + Skierniewice + Łęczyca

Jako ostatnią wycieczkę proponuję miasta położone niedaleko Łodzi i Warszawy, mogą być również dobrym miejscem na wycieczkę jednodniową z tych wielkich miast. O ile jest oczywiste, że Warszawa i Łódź to świetne miejsce na weekend, ja chciałbym zwrócić uwagę na mniejsze miasta w tamtych rejonach.

Łowicz to świetna baza wypadowa i miejsce na kilkugodzinną wizytę – najważniejsze zabytki i atrakcje na małym obszarze – dwa rynki, w tym rynek trójkątny, bazylika, piękny budynek Poczty Polskiej, Muzeum w Łowiczu i pyszne kebaby z baraniną. 6 kilometrów od centrum skansen w Maurzycach, ale musimy się tam dostać na własną rękę.

Łowicz – 10 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Żyrardów to miasto przemysłowe z zabytkowym dworcem kolejowym i charakterystyczną zabudową miejscami przypominającą śląskie familoki. Piękny kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia, Muzeum Lniarstwa i Muzeum Zachodniego Mazowsza.

Żyrardów w jeden dzień – co zobaczyć?

Skierniewice może nie są tak piękne, ale warto się tu zatrzymać, aby zobaczyć przepiękny dworzec kolejowy. Z dworca do rynku idzie się 15 minut, na uwagę zasługuje także zadbany park miejski z Pałacem Prymasowskim i kościół św. Apostoła. Blisko dworca zachowała się parowozownia.

Skierniewice w jeden dzień – spacer po mieście

Najtrudniej dojechać do Łęczycy – to nieduże i trochę zaniedbane miasto. Na spacer z niedawno wyremontowanego dworca do najważniejszych atrakcji potrzebujemy około 20 minut – po drodze mijamy linię nieczynnej Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej. W centrum zobaczymy Zamek Królewski, Rynek, fragmenty murów obronnych i budynek klasztoru ojców Bernardynów. 2,5 kilometra dalej, w Kwiatkówku, utworzono niewielki skansen.

Wspomniane cztery miasta to świetny pomysł na weekend dla tych, którzy będą mieli bazę wypadową w Łowiczu, Łodzi lub Warszawie.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Łowicz

Zabytkowy budynek Poczty w Łowiczu

%d bloggers like this: