Kolej na Podróż

Oświęcim – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji

Oświęcim to miasto doskonale znane każdemu Polakowi, odwiedzane co roku przez ponad milion turystów. W artykule opiszę najważniejsze atrakcje Oświęcimia, kojarzonego głównie z dawnym nazistowskim obozem zagłady. Oświęcim to miasto z długą i bogatą historią, dumnie reprezentowane przez klub hokejowy Unia Oświęcim, z kameralnym centrum. Miasto jest dobrym miejscem na jednodniową wycieczkę, ale również bardzo dobrą bazą wypadową do wycieczek koleją po województwie małopolskim i śląskim.

Dobrze rozwinięta baza noclegowa, gastronomiczna i niższe ceny niż w Krakowie, czy Katowicach, czynią Oświęcim miejscem przyjaznym dla turystów.

Oświęcim to również miasto, które bardzo szybko się zmienia. Liczne remonty i inwestycje oraz nowe atrakcje wymuszają aktualizację przewodnika co kilka lat. To już 4 wersja artykułu o mieście na tym blogu.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023




 

1. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz

Większość turystów rozpoczyna i kończy zwiedzanie Oświęcimia na byłych nazistowskich obozach zagłady KL Auschwitz i KL Birkenau. Miejsca te powinien zwiedzić każdy Polak przynajmniej raz w życiu. Szczególnie przygnębiające wrażenie robią wystawy stałe w zachowanych budynkach w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz – polecam kilkugodzinne zwiedzanie z przewodnikiem, którego wykład pozwoli poczuć bestialstwo nazistów odpowiedzialnych za zbrodnię ludobójstwa w tym miejscu.

W 2022 roku otwarto nowe Centrum Obsługi Odwiedzających w dawnej bazie PKS-u przy ulicy Więźniów Oświęcimia. Dojście z dworca kolejowego zajmuje około 10 minut.

Więcej informacji na temat zwiedzania: www.auschwitz.org

2. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Niedawno otwarte muzeum prezentujące losy mieszkańców Oświęcimia i okolic z naciskiem na pomoc niesioną przez mieszkańców więźniom nazistowskich obozów zagłady w czasie II wojny światowej. Mieści się w zabytkowym budynku Lagerhaus, położonym 200 metrów od dawnego obozu zagłady KL Auschwitz. Interaktywna, multimedialna ekspozycja zaarażowana w nowoczesny sposób. Wizyta w muzeum powinna być uzupełnieniem zwiedzania Miejsc Pamięci i Muzeów Auschwitz i Birkenau. Ceny biletów niskie.

Więcej informacji: www.muzeumpamieci.pl

3. Hale dawnych OZNS-ów

Atrakcje Oświęcimia są różnorodne. Jedna z nich to oficjalne niedostępne do zwiedzania, ale popularne wśród miłośników urbexu hale dawnych Oświęcimskich Zakładów Napraw Samochodów przy ulicy Leszczyńskiej, blisko dworca kolejowego, po drodze z Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Opuszczone hale są wyjątkowo fotogeniczne, więc często można tu spotkać fotografów, ale niestety także nieciekawe towarzystwo.

Urbex

Opuszczone hale dawnych OZNS-ów

4. Muzeum Zamek

Spod opisywanej szkoły do centrum Oświęcimia dojdziemy w ciągu około 10 minut. Centrum zaczyna się za rzeką Sołą, przez którą można przejść kładką dla pieszych lub przez Most Piastowski. Pomiędzy kładką a mostem wznosi się Wzgórze Zamkowe, na którym zbudowano Zamek Książąt Piastowskich.

Mała osada istniała w tym miejscu już w XI wieku, natomiast pierwsze zapiski dokumentujące istnienie zamku pochodzą z 1179 roku. W 1241 roku Tatarzy zniszczyli gród i zamek, odbudowane później przez Mieszka II Otyłego – księcia raciborsko-opolskiego.

Zamek spłonął na początku XVI wieku. Po odbudowie ponownie został zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku, przez następne wieki popadał w ruinę. Dzieła zniszczenia dopełniły powodzie w 1805 i 1813 roku, kiedy Soła zmieniła swoje koryto. Władze austriackie przeznaczyły zamek do rozbiórki, na szczęście na licytacji został wykupiony przez Kajetana Russockiego. W 1904 roku zamek przejął kolejny właściciel – Karol Kaszny, który przeprowadził remont budynku.

Na przestrzeni lat zamek zmieniał właścicieli, wygląd i funkcję, o czym możecie poczytać na stronie oficjalnej (odnośnik pod artykułem). Obecny wygląd Zamek Książąt Piastowskich w Oświęcimiu zawdzięcza remontowi z lat 2004-2006. Od 2010 roku w zamku działa Muzeum Zamek (wcześniej w pomieszczeniach mieściły się Zbiory Historyczno-Etnograficzne).

W nowocześnie urządzonym muzeum możecie poznać historię Oświęcimia, obejrzeć liczne pamiątki, archiwalne zdjęcia, a później wejść na wieżę zamkową, skąd rozpościera się panorama Oświęcimia. Muzeum jest nieduże, nowoczesne, ciekawie urządzone i jako mieszkaniec miasta gorąco polecam osobom zainteresowanym historią Oświęcimia. Ceny biletów wstępu przystępne. Ponadto w muzeum działa sklepik oferujący pamiątki z Oświęcimia.

W 2020 roku udostępniono do zwiedzania tunele pod zamkiem. Podobnie jak wieża widokowa są dodatkowo płatne. Osobiście polecam samo muzeum, ewentualnie wieżę.

Muzeum Zamek posiada swój oddział przy rynku, w budynku Starego Ratusza, gdzie działa również punkt informacji turystycznej.

Więcej informacji: www.muzeum-zamek.pl

Zamek Oświęcim

Zamek Książąt Piastowskich w Oświęcimiu

Zamek w Oświęcimiu

Muzeum Zamek

5. Rynek

W centrum Oświęcimia znajdziemy kilka godnych uwagi zabytków. Położone są one bardzo blisko siebie, co ułatwia zwiedzanie. Z zamku najlepiej przejść do rynku (kilka minut piechotą), gdzie w punkcie informacji turystycznej warto poprosić o plan miasta z zaznaczonymi zabytkami (w tym samym budynku mieści się filia Muzeum Zamek).

Rynek w Oświęcimiu został gruntownie przebudowany w latach 2012-2015. Wcześniej wyglądał zupełnie inaczej – plac z ławeczkami, fontanną i szaletami w podziemiach wyróżniał się okropnym Domem Handlowym „Tęcza” stojącym na środku głównego placu miasta.

Dom Handlowy „Tęcza” w Oświęcimiu został wybudowany na poniemieckim bunkrze na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ogromny pawilon handlowy szpecił rynek do 2009 roku, kiedy to został wyburzony wraz z wspomnianym bunkrem. Tak samo oszpecony rynek widziałem jedynie w czeskim mieście Igława – tam wielki pawilon handlowy szpeci jeden z największych i najpiękniejszych rynków w Republice Czeskiej.

W czeskiej Igławie nikt nie wpadł na pomysł, aby wyburzyć paskudztwo, natomiast w Oświęcimiu rynek przebudowano. Na rynku zmieniono nawierzchnię, zrekonstruowano dawną studnię, zburzono szalety, wybudowano podświetloną fontannę, a także stworzono otok wyznaczający powierzchnię dawnego niemieckiego bunkra. Brakuje jedynie pomnika św. Jana Nepomucena.

Rynek w Oświęcimiu wygląda ładnie, choć pojawiają się zarzuty, że po remoncie zamienił się w betonowy plac.

Rynek

Rynek w Oświęcimiu zimową porą

Rynek Oświęcim

Widok na rynek, kościół WNMP i część Kamienicy Ślebarskich

Tęcza Oświęcim

Rynek w Oświęcimiu przed przebudową – na środku Dom Handlowy „Tęcza” i wejście do bunkra.

6. Stary Ratusz

Spośród budynków otaczających oświęcimski rynek wybrałem dwa, które na pewno zwrócą uwagę turystów. Pierwszy z nich to Stary Ratusz, w którym obecnie mieści się punkt informacji turystycznej oraz oddział Muzeum Zamek.

Ratusz wybudowano  w latach 1874-1875 po tym, jak w 1863 roku spłonął stojący na środku rynku od XVI wieku drewniany ratusz. Budynek pełnił funkcję ratusza do czasu drugiej wojny światowej. Okupanci niemieccy połączyli ratusz z podziemnym bunkrem w rynku.

Po drugiej wojnie światowej w budynku mieściła się między innymi komenda Milicji Obywatelskiej, powiatowa delegatura Urzędu Bezpieczeństwa i kilka stowarzyszeń.

W 2018 roku zakończył się remont budynku – panie w informacji turystycznej chętnie pomogą w zaplanowaniu zwiedzania miasta, a w muzeum na niewielkiej powierzchni obejrzymy wystawę multimedialną prezentującą dzieje Oświęcimia. Najciekawszy eksponat to samochód Praga – Oświęcim model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów.

Godziny otwarcia muzeum w Starym Ratuszu można sprawdzić Tutaj. Wstęp płatny, cena przystępna.

Stary Ratusz

Stary Ratusz w Oświęcimiu

7. Kamienica Ślebarskich

Drugim wartym osobnej wzmianki budynkiem przy oświęcimskim rynku jest Kamienica Ślebarskich wybudowana w 1830 roku na zlecenie ówczesnego proboszcza pobliskiej parafii – księdza Michała Ślebarskiego. Jednopiętrowy budynek na planie litery L w czasie okupacji był siedzibą okupacyjnych władz miejskich, po wojnie PZPR, a obecnie mieści się w nim Sąd Rejonowy –  zdecydowanie najgorszy sąd, z jakim miałem do czynienia – zarówno pod względem poziomu obsługi petentów, jak i orzecznictwa.

Kamienica Ślebarskich

Kamienica Ślebarskich, obecnie Sąd Rejonowy w Oświęcimiu

Kamienica Ślebarskich

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu

8. Zakład Salezjański

Do najważniejszych oświęcimskich zabytków na pewno należy Zakład Salezjański położony około 100 metrów od rynku i doskonale widoczny z Mostu Piastowskiego w drodze z dworca kolejowego do centrum miasta.

Salezjanie przybyli do Oświęcimia w sierpniu 1898 roku na zaproszenie ks. Andrzeja Knycza. W krótkim czasie odnowili popadające w ruinę obiekty sakralne – dawny klasztor podominikański, kościół św. Krzyża i kaplicę. Wybudowali też szkołę z internatem, która istnieje do dziś.

W czasie drugiej wojny światowej niemieccy okupanci zajęli niemal całą szkołę z internatem, a w 1945 roku w wyniku alianckich bombardowań duża część Zakładu Salezjańskiego uległa zniszczeniu.

Po drugiej wojnie światowej szkoła z internatem została otwarta na nowo, Zakład Salezjański odbudowano i dziś należy on do symboli Oświęcimia.

Dla zwiedzających na co dzień dostępne są następujące miejsca:

Kościół p.w. Wspomożenia Wiernych – dawniej kościół św. Krzyża. Wstęp bezpłatny, kościół należy zwiedzać w czasie, kiedy nie odbywają się w nim msze święte (godziny nabożeństw wywieszone w gablocie przed wejściem).

Kaplica św. Jacka – dawniej kapitularz dominikański. Historia obiektu sięga 1304 roku, kapitularz zaadaptowano na kaplicę pod koniec XVI wieku. Gruntownie wyremontowana w latach 2014-2018 – w środku warto zobaczyć freski i witraże. Wstęp bezpłatny, obowiązkowe miejsce do zwiedzania.

Teren Zakładu Salezjańskiego nie jest dostępny dla zwiedzających, swoje podwoje otwiera jedynie podczas Nocy Muzeów i corocznych festynów dla mieszkańców. Szczególnie polecam wizytę podczas Nocy Muzeów – wejścia są co godzinę od 18:00 do 22:00. Podczas godzinnego spaceru z przewodnikiem zobaczymy szkołę salezjańską, warsztaty szkolne i bunkier.

Zdjęcia z Nocy Muzeów w Oświęcimiu, w tym zdjęcia z Zakładu, Salezjańskiego zobaczycie TUTAJ

Salezjanie Oświęcim

Kaplica św. Jacka i kościół pw. Wspomożenia Wiernych

ZSZ Salezjanie Oświęcim

Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

9. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu położony jest pomiędzy zamkiem a rynkiem, na wprost od wyjazdu z Mostu Piastowskiego, przez co nie sposób go nie zauważyć.

Już na przełomie XII i XIII wieku w tym miejscu lub w pobliżu stał drewniany kościół parafialny, zniszczony wraz z osadą podczas najazdu Tatarów w 1241 roku. Jeśli wierzyć kronikom i dokumentom źródłowym, został odbudowany i do XV wieku służył parafianom.

Murowany budynek w stylu gotyckim wybudowano w 1417 roku z Kazimierza – księcia Oświęcimia. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywany i niszczony. Kościół wraz z plebanią otoczony był dawniej murem. W połowie XIX wieku dobudowano wieżę górującą nad centrum Oświęcimia.

W czasie okupacji niemieckiej planowano rozbiórkę kościoła, do czego na szczęście nie doszło. W 1941 roku rozebrano jednak mur wzdłuż świątyni, wybudowano główną ulicę przebiegającą tuż obok kościoła (dzisiejsza ulica Dąbrowskiego), a budynek plebanii został zajęty na siedzibę gestapo.

Kościół można zwiedzać bezpłatnie. W trójnawowej świątyni warto zobaczyć chrzcielnicę, kaplicę Chrystusa Ukrzyżowanego i niewielką kaplicę Maksymiliana Kolbego. Niedawno odsłonięto odrestaurowany witraż.

Kościół WNMP

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu

10. Szlak zabytków żydowskich

Jednym z najbardziej promowanych oświęcimskich zabytków jest synagoga Chewra Lomdej Misznajot. Synagoga to jeden z niewielu zachowanych żydowskich zabytków w Oświęcimiu. Synagoga została wybudowana w 1913 roku – jako dom modlitwy funkcjonowała do 1939 roku. W czasie okupacji wnętrza zdewastowano, a synagogę przekształcono w magazyn amunicji.

Po wojnie przez dziesięciolecia niszczała. W 1998 roku przekazana Gminie Żydowskiej, w 2000 roku otwarta dla zwiedzających jako Centrum Żydowskie. W synagodze mieści się muzeum prezentujące historię Żydów w Oświęcimiu. Częścią muzeum jest zrekonstruowana sala modlitewna.

W Oświęcimiu istniała jeszcze tzw. Wielka Synagoga przy ulicy Berka Joselewicza, gdzie obecnie powstaje tzw. „park kieszonkowy”. Została zburzona w 1939 roku przez nazistowskich okupantów.

Do synagogi przylega kawiarnia Cafe Bergson urządzona w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia Szymona Klugera. Dom przez wiele lat popadał w ruinę, kilka lat temu został wyremontowany i należy się cieszyć, że nie podzielił losu wielu wyburzonych zabytkowych domów i kamienic w centrum miasta.

Częścią szlaku zabytków żydowskich jest cmentarz żydowski w Oświęcimiu, położony około kilometr od synagogi, przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego oraz Wysokie Brzegi, za targowiskiem.

Cmentarz powstał na przełomie XVIII i XIX wieku i był drugim cmentarzem żydowskim w Oświęcimiu. Lokalizacji pierwszego, założonego najprawdopodobniej w 1588 roku, nie udało się ustalić. Cmentarz żydowski w Oświęcimiu jest stosunkowo niewielki, ale zadbany. W czasie drugiej wojny światowej częściowo zniszczony, część powierzchni cmentarza została w czasie okupacji przeznaczona pod budowę drogi (ul. Dąbrowskiego).

Na cmentarzu znajduje się około 1000 macew w różnym stanie, dwa lapidaria i ohel. Najstarzy nagrobek pochodzi z połowy XVIII wieku – spoczywa w nim Abraham Aba syna Aszera Zeliga, zmarły w dn. 21 października 1757 r. Najmłodszy to współczesny ohel z 2000 roku, w którym pochowano wspomnianego już wcześniej Szymona Klugera.

Brama cmentarza jest zamknięta, zwiedzanie możliwe po odebraniu klucza w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Wstęp na cmentarz wliczony jest w cenę biletu wstępu do muzeum w synagodze.

Więcej informacji: oshpitzin.pl

Oświęcim synagoga

Synagoga w Oświęcimiu

Oświęcim cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w Oświęcimiu

11. Muzeum Sióstr Serafitek

Mało znane nawet wśród mieszkańców muzeum znajdujące się w centrum miasta, przy Placu Kościuszki. Otwarte w 2013 roku; ekspozycja składa się z przedmiotów i fotografii związanych z historią Serafitek i ich działalnością, a także przedmiotów przywiezionych z misji na całym świecie. Muzeum małe, interesujące, ale zwiedzanie jest możliwe tylko po wcześniejszym uzgodnieniu.

Więcej informacji: www.serafitki.pl

12. Pałac Ślubów (fakultatywnie)

Gdybym miał polecać ambitnym turystom spacer po mieście, zaleciłbym powrót spod synagogi (ewentualnie cmentarza) przez rynek na ulicę Jagiełły, skąd później ulicą Parkową zeszlibyśmy na Bulwary nad Sołą. Podczas spaceru zobaczymy dwa ciekawe budynki, które jednak nie są przeznaczone do zwiedzania.

Pierwszy z nich to Pałac Ślubów,  mieszczący się w dawnej willi doktora Antoniego Ślosarczyka zbudowanej w latach 1903-1912. Jest to jednopiętrowy, murowany budynek, przypominający trochę pałacyk. W budynku ma swoją siedzibę Rada Miasta Oświęcimia oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Od tyłu budynku wchodzi się do sali ślubów (nie miałem okazji widzieć), a w miejscu dzisiejszego parkingu dawniej znajdował się duży ogród.

Pałac Ślubów Oświęcim

Pałac Ślubów w Oświęcimiu

13. Willa Schonkerów (fakultatywnie)

Przy ulicy Parkowej prowadzącej z centrum miasta nad Sołę wyróżnia się bardzo ładna, niszczejąca willa na zamkniętym terenie, otoczona zarośniętym i zaniedbanym ogrodem.

To tzw. Willa Schönkerów wybudowana na początku XX wieku. Po wojnie mieściło się w niej przedszkole, obecnie status pozostaje nieznany – budynek niszczeje.

Willa Schönkerów

Willa Schönkerów

14. Tereny nad Sołą

Ulicą Parkową schodzimy nad Sołę. Z centrum nad Sołę możemy także zejść w innych miejscach, między innymi ulicą Zamkową. Rzeka Soła przepływa przez Oświęcim. Na peryferiach miasta wpływa do Wisły.

Tereny wzdłuż Soły w ostatnich latach odżyły – wypiękniały Bulwary, znane też pod nazwą Planty, trwa budowa Parku Pojednania Narodów na dawnym wysypisku śmieci na Kamieńcu, na wałach utworzono ścieżki spacerowe i rowerowe. Tereny idealnie nadają się na rekreację – spacery, jazdę na rowerze, na części tras również na rolkach.

Przez Oświęcim przebiega także Wiślana Trasa Rowerowa.

Szczególnie polecam Bulwary – bez względu na porę roku. Przez cały rok można skorzystać z siłowni zewnętrznej, w sezonie letnim czynna jest strefa chill-outu (leżaki), w wybrane weekendy istnieje możliwość wypożyczenia (za niewielką opłatą) kajaków i popłynięcia do stopnia wodnego na Krukach (około 3 km).

Jeśli chodzi o Bulwary, ogromna zmiana na plus na przestrzeni około 10 lat. Miejsce odżyło, zrobiło się bezpieczniej, polecam na spokojny spacer dla osób samotnych i rodzin z dziećmi.

Oświęcim ma niewykorzystany potencjał w zakresie terenów spacerowo-rekreacyjnych w postaci obszaru w dzielnicy Kruki. Jeziora, ścieżki spacerowe wały – wszystko zaniedbane. Być może w przyszłości będzie lepiej.

Jeśli macie czas i dopisuje pogoda, warto przejść ścieżkami przez las łęgowy do wspomnianego już wcześniej Parku Pojednania Narodów (w budowie) – odległość to około 1,5 kilometra. Przy parku mieści się schronisko dla bezdomnych zwierząt; w wybrane dni można wziąć na spacer po alejkach parkowych psa ze schroniska. Park jest jednak bardzo zaniedbany.

W trakcie opracowywania artykułu trwała przebudowa terenów prowadzących z centrum miasta do parku nad Sołą. 

Oświęcim rzeka Soła

Widok na Sołę i Bulwary zimą.

Planty

Bulwary – główna alejka

15. Galeria Książki

Oświęcim może się pochwalić jedną z najnowocześniejszych bibliotek publicznych w Polsce. Położony blisko cmentarza żydowskiego, na osiedlu wieżowców, budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej, został oddany do użytku w 2011 roku. Budynek przypomina małą galerię handlową, stąd nazwa „Galeria Książki”. W godzinach otwarcia można przejść przez bibliotekę, ponieważ na parterze jest pasaż, ewentualnie poczytać gazety na parterze lub skorzystać z usług kawiarenki.

Deptak przed biblioteką nosi nazwę Alei Pisarzy. Co jakiś czas odsłaniane są płyty z cytatami autorstwa najpopularniejszych pisarzy odwiedzających oświęcimską książnicę.

Galeria Książki Oświęcim

Galeria Książki w Oświęcimiu

Aleja Pisarzy Oświęcim

Aleja Pisarzy, dalej Galeria Książki

16. Szlak murali

Oświęcim, podobnie jak inne polskie miasta, ma swój szlak murali. Murale powstawały w ramach imprezy Life Festival – popularnego, ale również bardzo kosztownego festiwalu muzyki rozrywkowej, odbywającego się w Oświęcimiu w latach 2010-2018.

Pierwsze murale wyglądały brzydko, ale muszę przyznać, że poziom z roku na rok wzrastał i te najnowsze są na najwyższym poziomie. Murale zobaczymy w różnych częściach miasta, oprócz murali czysto artystycznych znajdziemy dzieła z cytatami nawiązującymi do ideologii pokoju i tolerancji.

Lista miejsc, gdzie zobaczymy oświęcimskie murale:

– budynek przy ulicy Zamkowej (pomiędzy zamkiem a synagogą)
– Urząd Skarbowy przy ulicy Plebańskiej
– budynek banku Pekao przy ulicy Jagiełły (najładniejszy mural)
– bunkier przy ulicy Śniadeckiego
– Technikum Chemiczne (PZ2 SOMSiT)
– budynek przy ulicy Kolbego 18
– przejście podziemne na stacji kolejowej Oświęcim

W Oświęcimiu znajdziemy też dwa ładne murale niezwiązane z Life Festivalem.

Pierwszy z nich namalowała młodzież z Polski i Ukrainy w 2014 roku na murze przy Zespole Salezjańskim – wraz z muralem na ścianie budynku Banku Pekao (tuż obok) są najładniejszymi malowidłami na budynkach w mieście.

Ładnie prezentuje się też mural Fundacji Miasto Pracownia wykonany na Bulwarach.

W Oświęcimiu brakuje mi natomiast murali nawiązujących do historii miasta.

Oświęcim mural

Dwa murale przy ulicy Jagiełły

Śniadeckiego Oświęcim

Jeden z murali na bunkrze przy ul. Śniadeckiego

17. Park Pokoju

Atrakcje Oświęcimia to także zadbane parki. Poza parkiem nad Sołą warto zobaczyć oddany do użytku w połowie 2021 roku Park Pokoju na Osiedlu Chemików. Park powstał w wyniku przebudowy części parku oddzielającego dawniej miasto od Zakładów Chemicznych „Oświęcim”. Poza licznymi ławkami, ścieżkami spacerowymi i ścieżką dla rolkarzy, dostępny jest plac zabaw, miasteczko komunikacyjne i toalety. Na rewitalizację czeka druga część parku, po przeciwnej stronie ulicy.

Niedaleko parku znajduje się pływalnia z 50-metrowym basenem sportowym i częścią rekreacyjną, składającą się z basenu rozgrzewkowego, brodzika i małego basenu z różnymi atrakcjami typu bicze wodne. Do dyspozycji są 3 wanny jacuzzi i dwie zjeżdżalnie. Sauna dodatkowo płatna. W weekendy i w godzinach popołudniowych każdego dnia pływalnia jest dosłownie oblężona, ze względu na liczne zajęcia dla szkół i treningi sportowców trudno trafić na wolne tory także w dni robocze.

18. Kaplica Hallerów

Ostatni z najważniejszych oświęcimskich zabytków – kaplica Hallera – położony jest w dzielnicy Dwory, z dala od centrum miasta i Osiedla Chemików, w niezbyt ciekawej okolicy.

Kaplica była częścią zespołu dworskiego z pierwszej połowy XIX wieku.  okrągły obiekt murowany wzniesiony na rzucie centralnym, nakryty półkolistą kopułą. Ściany zewnętrzne kaplicy podzielono ośmioma pilastrami jońskimi. Wejście do kaplicy zamknięto klasycystyczną żelazną bramą.

W krypcie kaplicy przykrytej kamienną płytą znajdują się trumny z prochami członków rodziny Hallerów. Na ścianie tablica pamiątkowa przypomina Cezarego Hallera de Hallenburg, kapitana Wojska Polskiego, zmarłego w 1972 roku.

Kaplica została odrestaurowana w 2009 roku.

19. Rejsy łodzią motorową do Krakowa

Prywatna inicjatywa całodniowych rejsów z Oświęcimia do Tyńca i Krakowa dla grup zorganizowanych, liczących co najmniej 8 osób. Rejsy odbywające się po wcześniejszej rezerwacji rozpoczynały się przy przystani im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w miejscowości Dwory Drugie koło Oświęcimia. Po przekroczeniu czterech śluz łódź dopływała do Tyńca i Krakowa. Rejs w jedną stronę do Krakowa trwa 4 godziny, wycieczka powrotna 11 godzin. Niestety, ceny są bardzo wysokie.

Więcej informacji: www.miejscewlodzi.pl

20. Wiślana Trasa Rowerowa

Oświęcim z roku na rok bogaci się o kolejne kilometry ścieżek rowerowych. Przez miasto biegnie szlak Greenways z Krakowa do Wiednia, bardzo popularna jest także Wiślana Trasa Rowerowa zbudowana wzdłuż wałów Wisły, po której dojedziemy aż do Szczucina, gdzie warto zobaczyć Muzeum Drogownictwa. Trasa, szczególnie w weekendy i dni wolne, cieszy się ogromną popularnością wśród rowerzystów. Niedaleko Oświęcimia warto zobaczyć z zewnątrz modrzewiowy kościół w Mętkowie.

Oświęcim – podsumowanie

Zwiedzanie Oświęcimia w podstawowym wariancie obejmuje Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz wraz z dawnym nazistowskim obozem zagłady w Brzezince oraz centrum miasta. Pozostałe atrakcje Oświęcimia tylko dla chętnych. Centrum miasta jest małe, kameralne, do obejścia w kilkanaście minut, z kilkoma interesującymi atrakcjami. Cmentarz żydowski i biblioteka położone są blisko centrum, podobnie jak park nad Sołą (Planty/Bulwary). Do Parku Pokoju można dojść promenadą spod Galerii Książki.

Oświęcim najlepiej zwiedzać pieszo, ale można również skorzystać z biletów jednodniowych MZK Oświęcim. Autobusy kursują stosunkowo rzadko i bywa w nich tłoczno, szczególnie w dni nauki szkolnej. Zmorą Oświęcimia są również korki, ale być może zmieni się to po wybudowaniu kolejnej drogi ekspresowej pozwalającej ominąć miasto.

Dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do Oświęcimia jest bardzo łatwy. Kursują liczne pociągi regionalne z Krakowa i Katowic, wkrótce powinny wrócić na trasę pociągi z Krakowa do Oświęcimia przez Skawinę, a po zakończeniu remontu linii Oświęcim – Czechowice-Dziedzice także pociągi międzynarodowe. Połączenia z Katowic obsługują Koleje Śląskie, połączenia z Krakowa Polregio i Koleje Małopolskie.

Dworzec kolejowy położony jest kilometr od Centrum Obsługi Odwiedzających przy Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz (można dojść pieszo w 10-15 minut lub dojechać dedykowaną linią autobusową), natomiast do centrum miasta trzeba iść ponad kilometr w innym kierunku.

Oświęcim nie posiada dworca autobusowego.

Dworzec kolejowy w Oświęcimiu

Dworzec kolejowy w Oświęcimiu

Oświęcim w pigułce – najważniejsze informacje

Dla mieszkańców pewne informacje są oczywiste, ale jeśli choć trochę interesujesz się geografią lub historią Polski, powinieneś zapamiętać następujące informacje na temat miasta:

– Oświęcim liczy około 39 tysięcy mieszkańców.
– Oświęcim otrzymał prawa miejskie w 1272 roku.
– prawa miejskie zostały potwierdzone i rozszerzone 3.09.1291 roku – na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono 3 września Dniem Miasta.
– przez centrum miasta przepływa rzeka Soła, która na peryferiach Oświęcimia wpada się do Wisły.
– w latach 1317-1564 miasto było stolicą Księstwa Oświęcimskiego.
– Oświęcim leży w województwie małopolskim; przed reformą administracyjną wchodził w skład województwa bielskiego.
– najbardziej znany klub sportowy to Unia Oświęcim – ośmiokrotny mistrz Polski w hokeju na lodzie.
– z Oświęcimia pochodził Łukasz Górnicki – humanista, pisarz, poeta i bibliotekarz epoki renesansu.

Zobacz również:

Pociągiem po Małopolsce – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem po województwie śląskim – co zwiedzić i zobaczyć
Dworzec kolejowy w Oświęcimiu – informacje dla pasażerów
Pociągiem z Oświęcimia – propozycje wycieczek jednodniowych
Kraków – najciekawsze miejsca i atrakcje
Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje
Krakowskie Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje
Muzea w Krakowie – lista najciekawszych muzeów
Zator – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Oświęcim

Pierzeja Rynku Głównego ze Starym Ratuszem

%d bloggers like this: