Kolej na Podróż

Pociągiem z Oświęcimia – 35 miejsc na wycieczkę jednodniową

Oświęcim to węzeł kolejowy i miasto bardzo znane wśród turystów z całego świata. Planując podróż pociągiem z Oświęcimia należy uwzględniać remonty i przesiadki. W trakcie opracowywania artykułu kursowały bezpośrednie pociągi do Krakowa i Katowic, gdzie należało się przesiąść, przy czym Koleje Śląskie w różnych okresach obowiązywania rozkładu jazdy tworzą połączenia bezpośrednie np. Oświęcim – Racibórz i inne, które później znikają. W artykule nie uwzględniłem takich połączeń – traktuję je jako połączenia z przesiadką.

Artykuł zawiera propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem z Oświęcimia do miejsc, dokąd można dojechać pociągami regionalnymi w dwie i pół godziny. Czasami będzie konieczna przesiadka w Katowicach lub w Krakowie. W grudniu 2023 roku powróciły pociągi do Czechowic-Dziedzic i do Krakowa przez Skawinę, dzięki czemu do niektórych miejsc dojechać łatwiej, ale nie chciało mi się zmieniać struktury artykułu.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024
 

Pociągiem z Oświęcimia – spis treści

1. Kierunek Katowice
2. Kierunek Kraków przez Trzebinię
3. Kierunek Kraków przez Skawinę
4. Kierunek Gliwice
5. Kierunek Częstochowa
6. Kierunek Żywiec
7. Kierunek Wisła i Cieszyn
8. Kierunek Tarnów i Wieliczka
9. Kierunek Tarnowskie Góry
10. Kierunek Racibórz
11. Kierunek Olkusz

1. Kierunek Katowice

Linia z Oświęcimia do Katowic po przejęciu przez Koleje Śląskie ożyła – pojawiło się dużo więcej pociągów, swego czasu obowiązywała bardzo atrakcyjna taryfa. Po remoncie nieznacznie zwiększyła się prędkość szlakowa i podróż zamiast 60 minut, trwa 10 minut krócej. Szkoda, że nie wprowadzono pociągów przyspieszonych, co umożliwiłoby skrócenie czasu podróży o kolejne 5-10 minut. Linia przeciętna pod względem krajobrazowym. Najciekawsze odcinki prowadzą nad stawami i na wysokim nasypie. Po drodze mało atrakcji turystycznych.

Oświęcim – najciekawsze miejsca i atrakcje

Mysłowice – bardzo zaniedbane miasto o zmarnowanym potencjale. Półtora kilometra od dworca warto natomiast znajduje się warte odwiedzenia Centralne Muzeum Pożarnictwa z bardzo ciekawą wystawą wozów strażackich. Tuż obok działa Muzeum Historii Mysłowic, jednak jeśli o to muzeum będą dbać tak jak o miasto, może zostać w przyszłości zamknięte. Najciekawsze zabytkowe budynki w Mysłowicach położone są tuż przy budynku dworca kolejowego, w pobliżu pętli tramwajowej.

Katowice – stolica województwa śląskiego w ostatnich dekadach przeszła dużą zmianę. Na pozór brzydkie miasto kryje wiele ciekawych miejsc dla ambitnych turystów, lubiących odkrywać mało znane zabytki. Zwykły turysta przyjeżdżający na jednodniową wycieczkę powinien zobaczyć Muzeum Śląskie z najróżniejszymi wystawami tematycznymi dotyczącymi Górnego Śląska, osiedle Nikiszowiec z charakterystyczną zabudową oraz w miarę możliwości Park Śląski. Do Muzeum Śląskiego z dworca idzie się pieszo 15 minut, mijając po drodze rynek, blok Superjednostkę oraz Spodek, natomiast na Nikiszowiec należy dojechać autobusem, a do Parku Śląskiego tramwajem. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca głównego w Katowicach także znajdziemy miejsca warte odwiedzenia, np. Stary Dworzec, pierwszy katowicki Drapacz Chmur, zaniedbany cmentarz żydowski, czy gmach Urzędu Wojewódzkiego. Przed dłuższą wycieczką warto poznać historię Katowic i tutejszych osiedli.

Katowice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Nikiszowiec

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach (fot. dreamstime.com)

2. Kierunek Kraków przez Trzebinię

Po remoncie linii z Oświęcimia do Trzebini i z Trzebini do Krakowa podróż pociągiem z Oświęcimia do Krakowa skróciła się z dwóch godzin do godziny i kilku minut. Uruchomienie pociągów przyspieszonych również mogłoby jeszcze skrócić czas przejazdu.

Krzeszowice (fakultatywnie) – dawne uzdrowisko. Rozpoczynamy tu podróż autobusem do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej z 1. połowy XVII wieku, położonym w Dolinie Eliaszówki, popularnej wśród miłośników wędrówek lesnuch. W pobliżu także ruiny imponującego Diabelskiego Mostu. Ruiny zamku Tenczyn położone są około 8 kilometrów od stacji w Krzeszowice w przeciwnym kierunku. Zamek zbudowany przez Tęczyńskich w 1. połowie XIV wieku po spaleniu przez Szwedów nie został odbudowany i opuszczony w XVIII wieku popadł w ruinę. Ruiny są bardzo dobrze zachowane. Do zamku jest trochę bliżej ze stacji Wola Filipowska, natomiast z Krzeszowic można dojechać busem lub autobusem. W ubiegłych latach, w sezonie letnim, MPK Kraków uruchamiało weekendową linię rekreacyjną z Krzeszowic. W samych Krzeszowicach do odwiedzenia dawny Park Zdrojowy z murowanym kościołem z połowy XIX wieku.

Kraków – stolica województwa małopolskiego tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Jeden dzień wystarczy na spacer po Starym Mieście, Kazimierzu, ewentualnie Podgórzu. Z dworca Kraków Główny do Rynku Głównego dojdziemy w ciągu około 15 minut. Po drodze mijamy Teatr Słowackiego, Planty, pozostałości murów miejskich, Barbakan i ulicę Floriańską. Warto wejść na wieżę Kościoła Mariackiego i przejść się wzdłuż kramów w Sukiennicach. Po Starym Mieście można spacerować godzinami lub udać się ulicą Grodzką na Wzgórze Wawelskie i Bulwary nad Wisłą. W Starym Mieście znajduje się kilkanaście muzeów; najbardziej znane to Muzeum Czartoryskich, Muzeum Farmacji UJ i Muzeum Archeologiczne.

Oprócz Starego Miasta warto zwiedzić Kazimierz, dawniej bardzo zaniedbaną dzielnicę żydowską, obecnie modną dzielnicę z licznymi lokalami gastronomicznymi. Zachowały się synagogi, dwa cmentarze żydowskie, można odwiedzić Żydowskie Muzeum Galicja lub Muzeum Inżynierii i Techniki. Dzielnica ciekawa, ale bardzo skomercjalizowana, podobnie jak cały Kraków.

Mniej skomercjalizowane jest Podgórze, którego największe atrakcje to rynek dawnego Podgórza z kościołem pw. św. Józefa, Kopiec Krakusa, Muzeum Podgórza i muzeum Fabryka Emalia Schindlera. Warta odwiedzenia dzielnica.

Kraków – najciekawsze miejsca i atrakcje
Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kraków Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kraków

Kraków widok na Rynek i Sukiennice (fot. dreamstime.com)

3. Kierunek Kraków przez Skawinę

Pociągi dawniej jeździły na trasie Oświęcim – Kraków Płaszów. Dzięki budowie łącznicy omijają stację w Płaszowie i kierują się bezpośrednio na dworzec główny. Przez lata na odcinku Skawina – Oświęcim nie kursowały pociągi pasażerskie; w trakcie opracowywania artykułu ruch pasażerski odbywał się na odcinku Kraków – Przeciszów, jednak po zakończeniu przebudowy stacji Oświęcim pociągi powinny dojeżdżać do Oświęcimia. Miejmy nadzieję, że oferta przewozowa będzie przyzwoita i nie dojdzie do zawieszenia kursowania pociągów pasażerskich, jak to miało miejsce wcześniej. Wielka szkoda, że nieczynna jest linia Spytkowice – Wadowice i ma zostać zamieniona w ścieżkę rowerową. Gdyby ją wyremontowano, byłaby możliwość uruchomienia bezpośrednich pociągów z Oświęcimia do Zakopanego i Wadowic.

Zator – miasteczko dawniej znane jako stolica Doliny Karpia – jednego z najstarszych i największych w Polsce ośrodków hodowli karpia. Obecnie turyści z całej Europy Środkowej przyjeżdżają do tutejszego parku rozrywki Energylandia, przy okazji odwiedzając inne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Z zabytków należy wymienić kościół wybudowany w 1393 r. (zachowała się chrzcielnica z XV w. oraz fragmenty fresków) oraz zamek z 1445 roku. Dawna siedziba książąt zatorskich na skutek licznych przebudów zatraciła swój charakter. W trakcie opracowywania artykułu trwał remont zamku, w którym przyszłości ma działać hotel i restauracja.

Zator – najciekawsze miejsca i atrakcje

Skawina – miasto średnio atrakcyjne, ale warto zobaczyć w drodze do opactwa w Tyńcu (5 km piechotą, można podjechać autobusem). Wyremontowany dworzec kolejowy, ciekawa wystawa w Muzeum Regionalnym, najciekawsze budynki to kościół parafialny z czasów Kazimierza Wielkiego (obecny kształt po odbudowie z 1826 r.), ratusz i budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Tyniec

Opactwo w Tyńcu – wystarczy przejść lub podjechać kilka kilometrów ze Skawiny (fot. dreamstime.com)

4. Pociągiem z Oświęcimia – Kierunek Gliwice

Planując wycieczkę pociągiem z Oświęcimia warto wziąć pod uwagę Gliwice, miasto z interesującymi zabytkami i muzeami. Podróż odbywa się z przesiadką na stacji w Katowicach. Pociągi do Gliwic kursują bardzo często.

Zabrze – miasto pod względem zabudowy takie sobie, choć w różnych częściach miasta natrafimy na ciekawe zabytki. Blisko dworca należy wymienić budynek Poczty Polskiej i Stalowy Dom, natomiast najbardziej znana atrakcja – kopalnia Guido – oddalona jest od dworca kolejowego o około 2 kilometry (dojazd tramwajem). Trochę bliżej znajduje się Sztolnia Królowej Luizy, a tuż obok niej Muzeum Techniki Wojskowej. W Zabrzu znajdziemy także Muzeum Miejskie, Muzeum Górnictwa Węglowego, ogród botaniczny, dla odważnych i ambitnych polecam wycieczkę do dzielnicy Biskupice. Najnowsza atrakcja to tereny pokopalniane zaadaptowane na instytucję kultury „Stara Kopalnia”.

Zabrze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Świętochłowice (fakultatywnie) – z przystanku kolejowego jest niedaleko do interesującego Muzeum Powstań Śląskich. Ciekawa, tradycyjna śląska zabudowa familokowa, ale niebezpiecznie.

Gliwice – warte odwiedzenia miasto z wieloma atrakcjami w centrum i poza nim. Wyremontowany dworzec kolejowy położony 10 minut piechotą od rynku. Tuż koło dworca na co dzień niedostępny cmentarz żydowski. W centrum bardzo ładny rynek z ratuszem, palmiarnia, Willa Caro, niewielki zamek, kościół pw. Wszystkich Świętych z okazałą wieżą udostępnianą w wybranych dniach turystom, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, budynek Sądu Rejonowego i katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po drugiej stronie dworca stary kościółek pw. św. Bartłomieja.

Najważniejsze zabytki poza centrum to Radiostacja, cmentarz hutniczy, dawna stacja kolei wąskotorowej Gliwice – Racibórz, czy Muzeum Odlewnictwa.

Gliwice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Pociągiem po województwie śląskim

Gliwice – rynek i centrum z drona (fot. dreamstime.com)

5. Kierunek Częstochowa

Kolejna propozycja wycieczki jednodniowej pociągiem z Oświęcimia z przesiadką w Katowicach. Przejazd do Częstochowy trochę się dłuży i bywa męczący, jednak miasto powinien odwiedzić każdy szanujący się turysta, choćby dla Jasnej Góry. Po drodze kilka interesujących, mniej znanych atrakcji.

Będzin – blisko centrum miasta i największych atrakcji położony jest ciekawy pod względem architektonicznym dworzec Będzin Miasto. W Będzinie warto zobaczyć Wzgórze Zamkowe z zamkiem i cmentarzem żydowskim. Ładnie wygląda z zewnątrz Pałacyk Mieroszewskich, w którym mieści się Muzeum Zagłębia (drogie bilety wstępu). Poza Wzgórzem Zamkowym szaro, ponuro, wysokie poczucie zagrożenia. Poza centrum popularnością cieszy się Góra Dorotka z kościołem św. Doroty na jej szczycie. Nową atrakcją jest podziemna trasa turystyczna.

Z Będzina można podjechać tramwajem do Czeladzi. Na granicy Będzina i Czeladzi widać stary cmentarz żydowski, w samej Czeladzi godne uwagi jest niewielkie centrum z kościołem pw. św. Stanisława, Muzeum Saturn i osiedle robotnicze w dzielnicy Piaski.

Zawiercie (fakultatywnie) – miasto przeciętne pod względem architektonicznym, natomiast turystów powinien zainteresować piękny dworzec kolejowy, majestatyczny kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz dawne osiedle robotnicze z zachowanym układem urbanistycznym. Najciekawsze miejsce Zawiercia to źródło Warty w Kromołowie – dzielnicy miasta położonej 5 km od centrum, tam również znajduje się cmentarz żydowski. Z kolei w dzielnicy Skarżyce (6 km od centrum) zabytkowy kościół, formacje skalne, a dwa kilometry dalej, w Morsku, ruiny zamku. Z Zawiercia dojedziemy busami do zamku w Ogrodzieńcu.

Myszków + Żarki – w Myszkowie można jedynie zobaczyć dworzec kolejowy i kościół św. Mikołaja, natomiast łatwo stąd dojechać do o wiele ładniejszych Żarek, gdzie można zobaczyć szereg ciekawych zabytków i atrakcji – Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Muzeum Dawnych Rzemiosł, cmentarz żydowski, czy stare stodoły. W pobliżu pozostałości dawnych bunkrów, niedawno oddano do użytku ścieżkę pieszo-rowerową łączącą Żarki z zamkiem w Bobolicach.

Częstochowa – miejsce obowiązkowe dla każdego wierzącego. Najbardziej znane miejsce miasta to Jasna Góra, dokąd dojdziemy piechotą w 20-25 minut z dworca kolejowego. Oprócz Jasnej Góry w okolicach Śródmieścia warto zobaczyć Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Miejskie w ratuszu (+ ewentualnie oddziały) oraz Muzeum Produkcji Zapałek. W okolicach stacji Częstochowa Raków można zwiedzić Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej, a na wyremontowaym dworcu Częstochowa Stradom niewielkie Muzeum Historii Kolei. Ogólnie miasto zrobiło na mnie fatalne wrażenie, lecz jest to jedno z miejsc, które każdy Polak powinien odwiedzić.

Częstochowa

Jasna Góra z lotu ptaka (fot. dreamstime.com)

6. Kierunek Żywiec

Rozdział uwzględnia dwie możliwości podróży – przez Czechowice-Dziedzice i przez Katowice. Jeśli chcemy dojechać do Bielska-Białej i Żywca, szybciej dojedziemy przez Czechowice-Dziedzice, ale wymagana jest konieczność zakupu biletów dwóch przewoźników, co znacznie podnosi koszt podróży.

Tychy (fakultatywnie) – miasto-blokowisko odwiedzane przez turystów za sprawą Centrum Wycieczkowego Tyskich Browarów Książęcych, czyli zwiedzaniem browaru, co jednak nie należy do tanich przyjemności. W pobliżu dworca kolejowego ciekawostka architektoniczna – osiedle wzorcowe z czasów PRL-u, do zobaczenia także niewielkie Muzeum Miejskie. Dla miłośników komunikacji publicznej możliwość przejazdu trolejbusami.

Pszczyna – ładne, przyjemne i nieduże miasto tłumnie odwiedzane przez turystów przyjeżdżających zwiedzić tutejszy zamek z muzeum lub pospacerować po malowniczym parku. Dworzec kolejowy wyremontowany, do parku idzie się około 10 minut. Pozostałe atrakcje to Pokazowa Zagroda Żubrów, mały skansen, rynek, niedawno otwarty Park Aktywności, czy Muzeum Prasy Śląskiej. Dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa. 3 kilometry na wschód od stacji zabytkowy drewniany kościół pw. św. Marcina w Ćwiklicach. 6 kilometrów na północny wschód od stacji ośrodek hodowli żubrów w Jankowicach.

Pszczyna – najciekawsze miejsca i atrakcje

Goczałkowice-Zdrój (fakultatywnie) – niewielkie uzdrowisko z licznymi szlakami rowerowymi przy Jeziorze Goczałkowickim. Bardzo ładny dworzec kolejowy. Bardzo popularne są Ogrody Kapias w Goczałkowicach.

Bielsko-Biała – miasto średniej wielkości, jedno z najładniejszych polskich miast. Pięknie odrestaurowany dworzec kolejowy z freskami, liczne godne uwagi kamienice, ładne ulice, malownicze zaułki. Do zobaczenia sporo zabytków (np. ratusz, Zamek Sułkowskich, katedra), kilka muzeów (głównie oddziały Muzeum Okręgowego), galerie handlowe, tereny spacerowe, szlaki górskie, czy kolej gondolowa na Szyndzielnię. Miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Żywiec – bardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę. Można też zostać dłużej, bowiem blisko Żywca znajduje się kilka interesujących atrakcji turystycznych. Najważniejsze miejsce, poza wybetonowanym rynkiem, Stary Zamek – obecnie siedziba Muzeum Miejskiego i Pałac Habsburgów. Za zamkiem i pałacem rozciąga się warty odwiedzenia park. Kilka kilometrów od centrum można zwiedzić Muzeum Browaru Żywiec. Żywiec i okolice to także możliwość wypoczynku nad jeziorami Żywieckim i Międzybrodzkim; warto podjechać lub podejść na Górę Żar (na górę można wjechać koleją linowo-terenową). Istnieje możliwość zwiedzania części elektrowni szczytowo-pompowej na Górze Żar.

Zamek

Widok na pszczyński zamek od strony lodowni w parku

7. Kierunek Wisła i Cieszyn

Od grudnia 2022 roku pociągi z Katowic do Wisły jadą znacznie szybciej i częściej. To zasługa remontu linii, dzięki któremu istnieje możliwość przesiadki na pociąg do Cieszyna na stacji Skoczów.

Skoczów (fakultatywnie) – małe miasto. Przyjemny rynek, po sąsiedzku Muzeum Regionalne z wystawami dotyczącymi dziejów miasta i eksponatami przybliżającymi zanikające rzemiosła, a także Salą Gustawa Morcinka. Warto też zobaczyć wnętrza kościoła pw. śś. Piotra i Pawła z połowy XVIII wieku.

W Skoczowie można się przesiąść na pociąg do Cieszyna. Wycieczka jednodniowa do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna to bardzo dobry pomysł. Po polskiej stronie duże wrażenie robi wyremontowany dworzec kolejowy, pełniący obecnie funkcję węzła przesiadkowego. Warto zobaczyć rynek, Wzgórze Zamkowe ze słynną rotundą i wieżą udostępnioną turystom, cieszyńską Wenecję, Studnię Trzech Braci oraz Muzeum Drukarstwa, ewentualnie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Czeska strona jest znacznie brzydsza, ale warta pospacerowania, choćby w celu zakupów w licznych sklepach. W Czeskim Cieszynie największe wrażenie robi dworzec kolejowy, rynek z ratuszem, jedyna placówka muzealna to Muzeum Ziemi Cieszyńskiej.

Ustroń – uzdrowisko i miejscowość wypoczynkowa z licznymi i długimi szlakami turystycznymi. Najbardziej znana atrakcja to kolejka na Czantorię przy stacji Ustroń Polana. W budynku stacji Ustroń powstał Dworzec Dobrych Myśli – muzeum dla dzieci z kolekcją lalek i zabawek. Tuż obok działa prywatne muzeum Rdzawe Diamenty wystawiające kolekcję zabytkowych motocykli i różnych innych eksponatów. Inne miejsca warte odwiedzenia to pijalnia wód mineralnych, Muzeum Ustrońskie, a na Równicy punkt widokowy z piękną panoramą Beskidów, letni tor saneczkowy oraz park linowy.

Ustroń – najciekawsze miejsca i atrakcje

Wisła – kolejna miejscowość wypoczynkowa oraz doskonałe miejsce dla miłośników wędrówek po górach. Z atrakcji należy wymienić Muzeum Beskidzkie, Galerię Trofeów Adama Małysza, prywatne Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych, Aleję Gwiazd Sportu, Zabytkowy Park Przygód z makietami zamków z różnych części Polski oraz Pałacyk Myśliwski, który obecnie jest siedzibą oddziału PTTK, a jedno piętro przeznaczono na wystawę poświęconą głuszcom. Dla miłośników kolei piękny wiadukt w okolicach stacji Wisła Głębce.

Wisła – najciekawsze miejsca i atrakcje

Wisła wiadukt

Bardzo ładny wiadukt kolejowy w Wiśle (fot. dream

8. Kierunek Tarnów i Wieliczka

Pociągiem z Oświęcimia szybko dojedziemy do Krakowa, skąd możemy kontynuować podróż pociągami jadącymi w stronę Tarnowa lub Wieliczki. Pociągi bywają zatłoczone, ale warto znieść trudy podróży, aby zobaczyć wspomniane miasta. W drodze do Tarnowa można się zatrzymać np. w Bochni.

Wieliczka – dzięki bardzo dobremu połączeniu kolejowemu dojazd pociągiem z Krakowa do Wieliczki (o ile nie ma utrudnień w postaci prac torowych) jest najlepszym sposobem dotarcia do znanej na całym świecie wielickiej kopalni soli. Bardzo dobrze prezentują się dwie wyremontowane stacje kolejowe w Wieliczce (do 2011 roku pociągi kończyły bieg kilkaset metrów dalej, o czym przypominają tory wtopione w trakt za stacją Wieliczka Rynek-Kopalnia). Podczas spaceru po centrum Wieliczki można podziwiać zachowane nadszybia (np. szyb Regis); przy rynku wyblakłe już trójwymiarowe malowidło przedstawiające pracę górników, godne uwagi są także zabytki sakralne – bogato zdobiony kościół św. Klemensa z XIX wieku oraz drewniany kościół św. Sebastiana z 1582 roku. Przy kopalni soli ładny park i tężnia.

Wieliczka – najciekawsze miejsca i atrakcje

Staniątki – można rozważyć wizytę w Zespole Klasztornym Opactwa Benedyktynek założonego w 1238 roku. Na szczególną uwagę zasługuje najstarszy halowy kościół w Polsce. W ścianach kościoła pozostawiono pociski z ostrzału podczas I wojny światowej. Kilka razy w roku dla zwiedzających otwierane są części klasztoru niedostępne na co dzień. W ostatnich latach prowadzono prace konserwatorskie i remontowe.

Bochnia – dworzec kolejowy z lat 1904-1908 zbudowany w miejscu mniejszego dworca z XIX wieku. Centrum oddalone od dworca o 10 minut piechotą można zwiedzić w godzinę – do zobaczenia zrewitalizowany, a właściwie zabetonowany rynek i Bazylika św. Mikołaja z 1440 roku; obecny kształt zawdzięcza przebudowie w 1905 roku. Więcej czasu spędzimy w Muzeum Regionalnym mieszczącym się w zabytkowym budynku przy Rynku (kolekcja rękodzieła, rzeźby, kultury pozaeuropejskie, dzieje Bochni) oraz w znanej daleko poza Bochnią tutejszej Kopalni Soli, mniej popularnej niż ta w Wieliczce. Najciekawszymi atrakcjami dla turystów w kopalni są przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze, przejazd kolejką kopalnianą oraz zjazd zjeżdżalnią o długości 140 metrów, łączącą dwa poziomy kopalni.

Z Bochni warto wybrać się busem do Nowego Wiśnicza i Lipnicy Murowanej. W Nowym Wiśniczu należy zwiedzić zamek wzniesiony w XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany; dawną siedzibę rodu Kmitów, a później Lubomirskich oraz Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Z kolei Lipnica Murowana słynie z rynku i drewnianego kościoła św. Leonarda wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tarnów – bardzo interesujące miasto o bogatej historii. Dobre miejsce zarówno na kilkugodzinny spacer, weekendowy pobyt, jak również jako baza wypadowa do wycieczek kolejowych, autobusowych i rowerowych po okolicy. Zabytkowy dworzec kolejowy, 10 minut piechotą od dworca katedra i jeden z najładniejszych rynków w regionie z ratuszem pośrodku. W pobliżu drewniany kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej oraz Stary Cmentarz z bogato zdobionymi nagrobkami. Po synagodze zniszczonej przez hitlerowców zachowała się bima – miejsce do odczytywania Tory, w okolicach deptaka – ulicy Wałowej – zwraca uwagę piękny mural przedstawiający fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. O ciekawej historii obrazu przeczytacie w licznych przewodnikach. Polecam także spacer po Parku Strzeleckim oraz wizytę w Muzeum Okręgowym z oddziałami. W mieście nie brakuje innych zabytków, pomników, zabytkowych cmentarzy (np. cmentarz żydowski i wojskowy), murali, kościołów, ładnych budynków, czy takich ciekawostek jak Brama Seklerska – jedna z trzech takich bram w Polsce. Na osobną wizytę zasługuje nawiązujące do koncepcji miasta-ogrodu osiedle Mościce zbudowane w drugiej połowie lat dwudziestych XX dla pracowników powstających wtedy w Tarnowie zakładów azotowych.

Pociągiem z Krakowa

Widok na katedrę i centrum Tarnowa (fot. dreamstime.com)

9. Kierunek Tarnowskie Góry

W trakcie opracowywania artykułu trwał remont trasy Chorzów Batory – Tarnowskie Góry i na trasie kursowała autobusowa komunikacja zastępcza. Jednak pod koniec 2023 roku pociągi powinny wrócić na trasę i informacje z tej części artykułu będą aktualne.

Chorzów (fakultatywnie) – większość osób dojeżdża do Chorzowa z Katowic tramwajem lub autobusami, ale jeśli ktoś zdecyduje się na podróż pociągiem, to najważniejsze miejsca Chorzowa znajdują się przy bardzo zaniedbanej stacji Chorzów Miasto. Centrum takie sobie, na uwagę zasługuje jedyny polski rynek miasta przecięty estakadą, budynki ratusza i Poczty Polskiej, ewentualnie deptak. Nieco dalej od stacji warto zobaczyć Muzeum Hutnictwa. Park Śląski znajduje się w innym miejscu – dojazd tramwajem z Katowic.

Chorzów – najciekawsze miejsca i atrakcje

Bytom – bardzo zaniedbane miasto, gdzie lepiej uważać na otoczenie wyciągając aparat fotograficzny. W bliskiej odległości od dworca kolejowego warto pospacerować po centrum z licznymi, bardzo ładnymi budynkami. Na szczególną uwagę zasługują budynki Poczty Polskiej, Opery Śląskiej i szkoły budowlanej. Szkoda, że nie można zwiedzać reprezentacyjnych wnętrz sądu. Zwiedzić można za to Muzeum Górnośląskie z wystawami dotyczącymi etnografii i archeologii. Poza centrum warto zobaczyć wyremontowany pałac w Miechowicach. Być może w przyszłości Elektrociepłownia Szombierki będzie także miała stałe godziny otwarcia. W sezonie letnim warto przejechać się kolejką wąskotorową Bytom – Miasteczko Śląskie. Peron wąskotorowy znajduje się po stronie przeciwnej dworca Bytom niż centrum.

Bytom – najciekawsze miejsca i atrakcje

Radzionków (fakultatywnie) – w wyremontowanym dworca kolejowego utworzono Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945. W Radzionkowie znajduje się także Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, jednak łatwiej tam dojechać autobusem niż pociągiem.

Nakło Śląskie (fakultatywnie) – W niedużej odległości od stacji kolejowej można zwiedzić Centrum Kultury Śląskiej i kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Około 3,5 kilometra od stacji znajduje się bardzo ładny Park Świerklaniecki z ruinami zamku i kościołem pw. Dobrego Pasterza. Do Parku Świerklanieckiego lepiej dojechać autobusem.

Tarnowskie Góry – warte odwiedzenia miasto. Dworzec kolejowy położony przy futurystycznym dworcu autobusowym i centrum miasta, jednak zabytki i atrakcje Tarnowskich Gór rozpościerają się na dużej powierzchni, więc konieczne będzie skorzystanie z komunikacji autobusowej. Najważniejsze miejsca w centrum to rynek (taki sobie), Dzwonnica Gwarków i Muzeum w Tarnowskich Górach. Poza centrum warto zobaczyć Sztolnię Czarnego Pstrąga (rejsy łódką) oraz położoną blisko przystanku kolejki wąskotorowej, na peryferiach miasta, Kopalnię Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.

Tarnowskie Góry – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kolej wąskotorowa

Kolej wąskotorowa Bytom – Tarnowskie Góry

10. Kierunek Racibórz

Następna podróż z przesiadką w Katowicach, choć zdarzają się pociągi bezpośrednie z Oświęcimia do Raciborza i Wodzisławia Śląskiego. Jeśli zostaną przywrócone połączenia Oświęcim – Czechowice-Dziedzice, będzie możliwa przesiadka w Czechowicach-Dziedzicach na pociąg Bielsko-Biała – Rybnik przez Żory. Na razie trzymajmy się przedstawionej trasy.

Mikołów (fakultatywnie) – takie sobie miasto, które można zwiedzić lub można pominąć. W centrum ładny rynek z charakterystycznym ratuszem. Z atrakcji należy wymienić Bazylikę mniejszą pw. św. Wojciecha i Miejską Placówkę Muzealną w budynku, w którym swoją siedzibę ma również Urząd Stanu Cywilnego. 5 kilometrów od dworca znajduje się czynny sezonow Śląski Ogród Botaniczny (dojazd autobusem), po drodze mijamy kościół pw. św. Wawrzyńca i wapiennik w dzielnicy Mokre.

Rybnik (fakultatywnie) – średniej wielkości miasto przemysłowe z kilkoma interesującymi atrakcjami w różnych częściach miasta. Jeśli chodzi o centrum, niedaleko dworca kolejowego zobaczymy ładny budynek Starostwa Powiatowego, Sąd Rejonowy mający siedzibę w dawnym zamku, Muzeum Regionalne w jednym z budynków przy rynku, a także park tematyczny nad Nacyną. Na terenie Rybnika znajdziemy kilka interesujących zabytków, między innymi drewniany kościół drewniany kościół pw. św. Katarzyny i Matki Boskiej Różańcowej. 5 kilometrów od Śródmieścia znajduje się Zalew Rybnicki. W 2019 roku do granic administracyjnych miasta doprowadzono kolejkę wąskotorową w Rudach – w rzeczywistości stacja Stodoły znajduje się aż 8 kilometrów od centrum. W sezonie warto podjechać autobusem do Rud, gdzie znajduje się zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej oraz pocysterski zespół klasztorno-pałacowy z parkiem krajobrazowym.

Z Rybnika można podjechać pociągiem lub autobusem do położonych między Rybnikiem a Pszczyną Żor. Poza wyremontowanym dworcem kolejowym w Żorach zobaczymy między innymi park rozrywki Twinpigs, małe Muzeum Ognia (atrakcje raczej dla dzieci), Muzeum Miejskie i kilka zrewitalizowanych parków.

Racibórz – nieduże centrum blisko dworca kolejowego. Przyjemny rynek oszpecony PRL-owskimi kamienicami, Zamek Piastowski, kilka ładnych kościołów, zachowana baszta więzienna, zabytkowy budynek Sądu Rejonowego. 1,5 km od centrum cmentarz ewangelicki. Dobre opinie zbiera oddalone o 3 kilometry arboretum.

Racibórz

Centrum Raciborza (fot. dreamstime.com)

11. Kierunek Olkusz

Możliwy jest także dojazd pociągiem z Oświęcimia do Olkusza. Konieczna jest przesiadka na stacjach w Katowicach, skąd pociąg jedzie kilka razy dziennie ślimaczym tempem w stronę Olkusza, Wolbromia i dalej do Kielc, albo w Trzebini, gdzie można się przesiąść na pociąg z Krakowa do Olkusza przez Bukowno uruchomiony kilka lat temu na zamówienie województwa małopolskiego.

Olkusz – za Trzebinią pociągi z Krakowa do Olkusza jadą w stronę Bukowna i dalej do miejsca docelowego. Olkusz to nieduże miasto z dużą liczbą atrakcji turystycznych w okolicy. Najnowsza atrakcja to Podziemna Trasa Turystyczna. Zachowały się fragmenty murów miejskich, kilka interesujących kościołów (w tym bazylika św. Andrzeja Apostoła z unikatowymi organami autorstwa Hansa Hummla z początku XVII wieku), miasto posiada zaskakująco bogatą ofertę muzealną – w centrum Olkusza działa Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Afrykanistyczne oraz małe Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Okolice Olkusza także kryją atrakcyjne miejsca – Pustynię Błędowską, ruiny zamku w Rabsztynie, czy Sanktuarium w Jaroszowcu.

Pociągiem z Oświęcimia – podsumowanie

Poniższe propozycje wycieczek pociągiem z Oświęcimia prawdopodobnie nie wyczerpują tematu, ale są dobrym pomysłem dla każdego, kto lubi podróże pociągiem. Być może w przyszłości powrócą pociągi bezpośrednie do czeskiego Bogumina lub do Żyliny, lecz trudno przewidzieć, czy i kiedy tak się stanie.

Dworzec kolejowy w Oświęcimiu

Dworzec kolejowy w Oświęcimiu

%d bloggers like this: