Kolej na Podróż

Jak wyglądają pociągi TLK – fotoprzewodnik (akt. 08. 2021)

Pociągi TLK to pociągi pospieszne PKP Intercity. Skrót TLK oznacza Twoje Linie Kolejowe, dawniej Tanie Linie Kolejowe. Kategoria TLK oznacza pociągi zestawione z wagonów niezmodernizowanych pierwszej i drugiej klasy. Informacje na temat kategorii TLK zawarte w artykule są teoretyczne – postępująca modernizacja sprawia, że nawet w pociągach TLK można trafić na wygodne, klimatyzowane wagony, z roku na rok jest ich coraz więcej, ale nadal przeważają te gorsze. 

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Pociąg Flirt 3 II klasa – wrażenia z przejazdu
Pociąg Flirt 3 I klasa – wrażenia z przejazdu
Pociąg Dart II klasa – wrażenia z przejazdu
Wagon sypialny PKP Intercity – wrażenia z przejazdu
Jak wyglądają pociągi IC – fotoprzewodnik
Jak wyglądają pociągi EIC – fotoprzewodnik
Pociąg EIC Premium 2 klasa – wrażenia

W praktyce oznacza to, że wagony nie są wyposażone w klimatyzację, w toaletach nasze odchody wypadają na tory, a wagony czasami mają nawet po 30 lat. Do tego należy dodać dźwięki typu stukot kół, doskonale pamiętany przez starsze pokolenia oraz charakterystyczny zapach dochodzący z toalety. Dla miłośników kolei raj na ziemi.

W pociągach TLK teoretycznie druga klasa składa się z wagonów bezprzedziałowych oraz wagonów z przedziałami ośmioosobowymi.

W pierwszej klasie są wygodniejsze fotele i przedziały sześcioosobowe.

W praktyce jako druga klasa często jeżdżą zdeklasowane wagony pierwszej klasy i bywa, że są one wygodniejsze niż te w pierwszej klasie za dużo niższą cenę.

Co warto wiedzieć – fotele w przedziałach sześcioosobowych są bardzo wygodne i nawet przy sześciu osobach w przedziale jedzie się bardzo wygodnie. Gorzej w przedziałach ośmioosobowych. Tam pełny przedział to ścisk i męczarnia.

Toalety są i tyle można o nich powiedzieć, bo korzystanie z toalet nie należy do przyjemności.

Poza szczytami przewozowymi, kiedy w pociągach nie ma tłoku i słońce nie świeci cały czas w okna przedziału, pociąg TLK to wygodny i komfortowy środek transportu, pomimo starych wagonów oraz ewidentnych braków. Osobiście bardzo lubię nimi jeździć. Nie lubię natomiast zacinających się drzwi, jak również korzystania z toalet przy minusowych temperaturach.

O udogodnieniach typu czynne gniazdka oraz przewijaki w toaletach można zapomnieć. Pociągi TLK nie są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

W wakacje w pociągach TLK można spotkać czeskie wagony. Są to stare wagony z przedziałami ośmioosobowymi. Nie polecam ich w czasie upałów – nie da się wytrzymać, nie są też zbyt wygodne przy maksymalnym obłożeniu.

Pociągi TLK będą stopniowo zanikać i za kilka lat wszystkie pociągi pospieszne będą uruchamiane w kategorii Intercity.

W 2021 roku na niektórych trasach w składach pociągów TLK można spotkać pojedyncze wagony przeznaczone dla pociągów IC – czyli z klimatyzacją, gniazdkami oraz toaletą z obiegiem zamkniętym. Nie ma reguły.

UWAGA!!! Wyjątkiem od wymienionych pociągów są pociągi TLK na trasie Kraków – Zagórz. Połączenie obsługuje spalinowy zespół trakcyjny SN84, który wygląda inaczej. Odnośniki do zdjęć poniżej.

Pociąg Kraków – Zagórz – zdjęcie pierwszej klasy na fanpage’u Grupy SKPL
Pociąg Kraków – Zagórz – zdjęcie drugiej klasy na fanpage’u Grupy SKPL. 

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 

TLK I klasa

Pociąg TLK Morcinek – zdeklasowany wagon pierwszej klasy jako druga klasa

Twoje Linie Kolejowe

Wagon drugiej klasy pociągu TLK

Druga klasa TLK

Przedział drugiej klasy w pociągu TLK

TLK

Druga klasa

Pociąg TLK

Przedział drugiej klasy

TLK

Druga klasa pociągu TLK

Pociągi TLK pierwsza klasa

Przedział pierwszej klasy pociągu TLK

Pierwsza klasa TLK

Przedział pierwszej klasy

Bezprzedziałowy TLK

Wagon bezprzedziałowy pociągu TLK

TLK 2 klasa

Wagon bezprzedziałowy pociągu TLK

TLK

Wagon bezprzedziałowy pociągu TLK Kołobrzeg – Kraków

Czeski wagon TLK

Czeski wagon w pociągach TLK PKP Intercity – wnętrze

TLK Rozewie

Słowacki wagon w pociągu TLK Rozewie

%d bloggers like this: