Kolej na Podróż

Górowo Iławeckie – jak dojechać pociągiem, rozkład jazdy, połączenia

Górowo Iławeckie to miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim, położone w pobliżu granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Nazwa Górowo Iławeckie pochodzi od pruskiej nazwy Landsberg (stąd polska nazwa Górowo) oraz nazwy dawnej stolicy powiatu – Iława Pruska (obecnie Bagrationowsk albo Iławka w Obwodzie Kaliningradzkim). Wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z Iławą. W miasteczku znajdziemy kilka ciekawych zabytków i atrakcji. Warto wspomnieć, że działa tu również zespół szkół z językiem ukraińskim jako językiem nauczania – w 1947 roku osiedlono tu Ukraińców przesiedlonych z południa w ramach akcji „Wisła”.

Obecnie nie da się dojechać pociągiem do Górowa Iławeckiego. Przez długi czas Górowo Iławeckie posiadało połączenia kolejowe. 15 września 1898 roku na stację wjechał pierwszy pociąg – linia kolejowa łączyła Górowo Iławeckie z Korniewem leżącym obecnie w Obwodzie Kaliningradzkim, skąd można było dojechać do Królewca. 1 października 1899 otwarto linię kolejową Lidzbark Warmiński – Górowo Iławeckie. W styczniu 1945 roku rozebrano tory na odcinku Sągnity – Korniewo i choć linia widniała jako linia Górowo Iławeckie – Jarzeń, tory rozpoczynały się w Sągnitach. Pociągi pasażerskie jeździły tą linią do 1991 roku. 1 maja 1999 roku zamknięto linię Lidzbark Warmiński – Górowo Iławeckie dla ruchu towarowego. W 2007 roku rozebrano tory Górowo Iławeckie – Sągnity.

Zachował się dworzec kolejowy Górowo Iławeckie, który jest jednak w fatalnym stanie i służy innym celom (w budynku prawdopodobnie mieści się sklep spożywczy). Budynek dworca pojawia się co jakiś czas na forach kolejowych jako jeden z symboli upadku kolei w tamtym regionie. W 2019 roku, w związku z budową drogi rozebrano dawny most kolejowy za dworcem Górowo Iławeckie, przez który biegła kiedyś linia do Lidzbarka Warmińskiego.

Raczej nie ma szans, aby w przyszłości pociągi wróciły do Górowa Iławeckiego, nawet pomimo rozwoju turystyki i wprowadzenia bezpłatnych wiz elektronicznych do Obwodu Kaliningradzkiego. Najbliższa czynna dla ruchu stacja kolejowa znajduje się w miejscowości Pieniężno (26 km), ale pociągów kursuje tam jak na lekarstwo.

Górowo Iławeckie – najważniejsze zabytki i atrakcje:

– ryhek z ratuszem i kilkoma zachowanymi zabytkowymi kamienicami
– kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
– plebania, w której w 1807 nocował Napoleon Bonaparte
– cerkiew greckokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego
– cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy
– fragmenty murów miejskich
– Muzeum Gazownictwa

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik
Tanie podróże z PKP Intercity – najlepsze oferty i promocje
Koleje wąskotorowe w Polsce – przewodnik

%d bloggers like this: