Kolej na Podróż

Pociąg Praga – Rijeka i Split Regiojet – informacje (2021)

Drugiego lutego 2021 roku czeski przewoźnik Regiojet ogłosił szczegóły kursowania tegorocznych wakacyjnych pociągów do Chorwacji. W porównaniu do 2020 roku zmieni się trasa pociągu; bilety trafią do sprzedaży znacznie wcześniej, bo już w połowie lutego. W ubiegłym roku pociąg Praga – Rijeka okazał się hitem.

Wszystkie możliwości dojazdu pociągiem do Chorwacji znajdziecie TUTAJ.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021

Pociąg Praga – Rijeka i Praga – Split – trasa

W tym roku pociąg będzie kursował z Pragi do Rijeki i Splitu. Zmieniła się trasa. W ubiegłym roku pociąg kursował przez Słowację, Węgry (z pominięciem Budapesztu) i przez Słowenię, przy czym w ofercie nie było możliwości wykupienia biletu do Lublany. W roku 2021 pociąg Praga – Rijeka pojedzie przez Słowację, Węgry i Zagrzeb, po czym na stacji Ogulin nastąpi przełączanie wagonów na grupy wagonów bezpośrednich do Rijeki i Splitu. Nie będzie więc przejeżdżał przez Słowenię, ale do Lublany można dojechać pociągami bezpośrednimi z Zagrzebia i Rijeki.

Pociąg po drodze prawdopodobnie zatrzyma się między innymi w Brnie, Bratysławie i Zagrzebiu,  Na Węgrzech będzie można wsiąść w Budapeszcie i Győr. Prawdopodobnie pociąg będzie omijał Pardubice z powodu planowanych prac torowych.

Zagrzeb

Zagrzeb (fot. Nick S, CC-BY-SA, flickr.com)

Pociąg Praga – Rijeka/Split – rozkład jazdy

Pociąg Praga – Rijeka i Praga – Split będzie kursował jako pociąg nocny. Wyjedzie z Pragi po godzinie 17:00, do Rijeki dotrze około godziny 10 następnego dnia, do Splitu o 13:44. W Budapeszcie powinien być około północy, natomiast do Zagrzebia dojedzie wczesnym rankiem.

Inauguracyjny przejazd pociągu przewidziany jest na 28 maja. W czerwcu i wrześniu 2021 roku pociąg będzie kursował trzy razy w tygodniu – w piątki, soboty i niedziele w kierunku do Chorwacji, natomiast w lipcu i sierpniu pociąg pojedzie codziennie.

Rozkład jazdy pociągu Praga – Split w 2021 roku:

Praga (odj. 16:46) –> Brno (19:48) –> Břeclav (20:23) –> Bratysława (21:17) –> Győr (22:37) –> Budapest Kelenföld (00:05) –> Zagreb Gl.K. (05:23) –> Ogulin (07:59) –> Split (przyj. 13:44)

Split (odj. 15:51) –> Ogulin (22:22) –> Zagrzeb (01:13) Budapest Kelenföld (06:20) –> Győr (07:25) –> Bratysława (08:47) –> Břeclav (09:36) –> Brno (10:09) –> Praga (13:12)

Pociąg Praga – Split będzie się zatrzymywał także na stacji Gračac, czas przyjazdu i odjazdu nie został podany przez przewoźnika. Ze wspomnianej stacji będzie odjeżdżał autobus dowożący podróżnych między innymi na wyspę Pag, do Szybenika, Zadaru i Trogiru.

Rozkład jazdy pociągu Praga – Rijeka w 2021 roku:

Praga (odj. 16:46) –> Brno (19:48) –> Břeclav (20:23) –> Bratysława (21:17) –> Gyor (22:37) –> Budapest Keleti (00:05) –> Zagreb Gl.K. (05:23) –> Ogulin (07:59) –> Rijeka (przyj. 10:13)

Rijeka (odj. 19:55) –> Ogulin (22:22) –> Zagrzeb (01:13) Budapest Kelenföld (06:20) –> Győr (07:25) –> Bratysława (08:47) –> Břeclav (09:36) –> Brno (10:09) –> Praga (13:12)

Pociąg Praga – Rijeka – zestawienie

Pociąg do Splitu i Rijeki będzie zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia z przedziałami, wagonów bezprzedziałowych typu Astra oraz wagonów sypialnych z przedziałami czteroosobowymi, przy czym grupy trzyosobowe będą mogły zarezerwować cały przedział sypialny dla siebie płacąc tylko za trzy osoby.

W pociągu nie będzie wagonów do przewozu samochodów.

W składzie pociągu na odcinku Praga – Ogulin ma być aż 15 wagonów, w których zmieści się 650 pasażerów. W ubiegłym roku pociągi przewiozły ponad 60 tysięcy pasażerów, a średnie obłożenie wynosiło ponad 90%.

Astra

Wagon bezprzedziałowy typu Astra (fot. materiały prasowe Regiojet)

Pociąg Praga Split i Praga – Rijeka – ceny biletów

Ceny biletów na pociąg Praga – Rijeka i Praga – Split będą na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku. Najtańsze bilety na przejazd w wagonie z miejscami do siedzenia będą kosztować 590 CZK (ok. 100 PLN), najtańsze bilety na przejazd w wagonie sypialnym 790 CZK (ok. 135 zł). W cenie zawarte jest skromne śniadanie. W praktyce należy liczyć się ze znacznie wyższymi cenami, ponieważ pula biletów promocyjnych jest ograniczona, a w ubiegłym roku bilety często były wykupywane kilka godzin po uruchomieniu sprzedaży.

Regiojet w tym roku postawił na sprzedaż „pakietów wypoczynkowych”, czyli sprzedaż usługi w postaci transportu i zakwaterowania we współpracy z chorwackimi partnerami oraz czeskimi biurami podróży Čedok i Mediteran.

Sprzedaż biletów na pociąg Praga – Split i Praga – Rijeka rozpoczęła się 18 lutego. Podczas sprawdzania cen biletów na przejazd inauguracyjny 10 godzin po rozpoczęciu sprzedaży, najtańsze bilety na przejazd w wagonie z miejscami do siedzenia kosztowały 990 CZK (ok. 170 PLN), za najtańsze bilety na przejazd w wagonie sypialnym trzeba było zapłacić 1290 CZK (ok. 230 PLN). Oczywiście cena w jedną stronę.

Rijeka

Rijeka (fot. Ivan Vuksa, Pixabay.com)

Pociąg Praga – Split i Rijeka – przewóz rowerów

Jak poinformował Regiojet, w pociągach do Chorwacji będzie można przewozić rowery. Liczba miejsc na rowery będzie ograniczona i będzie wynosić około 30 na pociąg, przy czym przewoźnik nie podał, czy to miejsca w całym pociągu, czy 30 miejsc w grupie wagonów do Splitu i 30 w grupie wagonów do Rijeki. Zainteresowanie przewozem rowerów jest ogromne, więc należy się liczyć z koniecznością wcześniejszej rezerwacji miejsca.

W lutym 2021 roku rezerwacja miejsca na przewóz roweru kosztowała 300 CZK, czyli około 52 złote.

W autobusach rozwożących pasażerów do innych miast prawdopodobnie nie będzie możliwości przewozu rowerów.

Według informacji opublikowanych przez przewoźnika nie będzie dozwolony przewóz zwierząt.

Split

Split (fot. Mariamichelle, Pixabay.com)

Pociąg Praga – Rijeka – skomunikowane autobusy

Pociąg Praga – Rijeka również w tym roku będzie skomunikowany z autobusami chorwackich partnerów firmy Regiojet rozwożących pasażerów pociągu do popularnych miejscowości wypoczynkowych nad Adriatykiem.

Autobusy z Rijeki:

Bus 1: Rijeka –> Opatija –> Rabac –> Medulin –> Pula
Bus 2: Rijeka –> Rovinj –> Vrsar –> Poreč
Bus 3: Rijeka –> Malinska –> Krk –> Baška
Bus 4: Rijeka –> Crikvenica –> Novi Vinodolski

Jak widać, autobusami dojedziemy do kilku znanych, zabytkowych miast, jak również miejscowości znanych z pensjonatów i kwater prywatnych.

Pociąg Praga – Split – skomunikowane autobusy

Interesująco zapowiada się transport zorganizowany przez przewoźników współpracujących z Regiojetem dla pasażerów pociągu Praga – Split. Autobusy dowiozą pasażerów nie tylko do najpopularniejszych chorwackich miejscowości nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego, ale również do bośniackiego miasteczka Neum, Kotoru i Budvy w Czarnogórze.

Autobusy ze stacji Gračac:

Bus 5: Gračac –> Pag –> Plaža Zrče –> Gajac –> Novalja
Bus 6: Gračac –> Posedarje –> Zadar –> Sukošan –> Turanj –> Sv. Filip i Jakov –> Biograd na Moru –> Pakoštane –> Vodice –> Šibenik –> Primošten –> Rogoznica –> Seget Vranjica –> Trogir

Autobusy ze Splitu:

Bus 7: Split –> Omiš –> Brela –> Baška Voda –> Makarska –> Tučepi –> Podgora –> Igrane –> Živogošće –> Drvenik –> Podaca –> Gradac

Bus 8: Split –> Komarna –> Klek –> Neum –> Ston –> Slano –> Trsteno –> Dubrownik –> Cavtat –> Herceg Novi –> Kotor –> Budva

Pociąg Praga – Split a pandemia

Ze względu na trwającą pandemię nie wiadomo, jak będzie wyglądała podróż do Chorwacji w wakacje. Wiele krajów zastanawia się nad kwarantanną, testami na obecność koronawirusa lub „paszportami” potwierdzającymi zaszczepienie. Jak wiadomo, akcja szczepień przebiega w ślimaczym tempie, przez co wielu zainteresowanych podróżą do Chorwacji może mieć problemy z wyjazdem, o ile rzeczywiście będą obowiązywały takie ograniczenia.

Regiojet chce rozwiązać sytuację w następujący sposób:

a) w razie zamknięcia granic zwrot pełnej kwoty za niewykorzystany bilet.
b) ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub kwarantanny – zwrot 80% ceny biletu.
c) kompletna ochrona na wypadek zachorowania lub kwarantanny – możliwość zakupu u partnerów.

Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy, cen biletów i dodatkowych usług podam po publikacji przez przewoźnika. Bilety można kupować na stronie www.regiojet.cz

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wspomóż nieroba, jeśli blog się podoba...

Jeśli spodobał ci się artykuł i chciałbyś czytać jeszcze lepsze i wartościowe treści, możesz Postawić mi kawę, czyli wesprzeć mój blog drobną darowizną. Dzięki wsparciu będę mógł rozwijać blog, opracowywać autorskie materiały oraz zachować wysoką jakość treści. Nawet najmniejsza darowizna znaczy bardzo dużo.

%d bloggers like this: