Kolej na Podróż

Pociąg Praga – Rijeka i Split Regiojet – informacje (2021)

Drugiego lutego 2021 roku czeski przewoźnik Regiojet ogłosił szczegóły kursowania tegorocznych wakacyjnych pociągów do Chorwacji. W porównaniu do 2020 roku zmieni się trasa pociągu; bilety trafią do sprzedaży znacznie wcześniej, bo już w połowie lutego. W ubiegłym roku pociąg Praga – Rijeka okazał się hitem.

Wszystkie możliwości dojazdu pociągiem do Chorwacji znajdziecie TUTAJ.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021

Pociąg Praga – Rijeka i Praga – Split – trasa

W tym roku pociąg będzie kursował z Pragi do Rijeki i Splitu. Zmieniła się trasa. W ubiegłym roku pociąg kursował przez Słowację, Węgry (z pominięciem Budapesztu) i przez Słowenię, przy czym w ofercie nie było możliwości wykupienia biletu do Lublany. W roku 2021 pociąg Praga – Rijeka pojedzie przez Słowację, Węgry i Zagrzeb, po czym na stacji Ogulin nastąpi przełączanie wagonów na grupy wagonów bezpośrednich do Rijeki i Splitu. Nie będzie więc przejeżdżał przez Słowenię, ale do Lublany można dojechać pociągami bezpośrednimi z Zagrzebia i Rijeki.

Pociąg po drodze prawdopodobnie zatrzyma się między innymi w Brnie, Bratysławie i Zagrzebiu,  Na Węgrzech będzie można wsiąść w Budapeszcie i Győr. Prawdopodobnie pociąg będzie omijał Pardubice z powodu planowanych prac torowych.

Zagrzeb

Zagrzeb (fot. Nick S, CC-BY-SA, flickr.com)

Pociąg Praga – Rijeka/Split – rozkład jazdy

Pociąg Praga – Rijeka i Praga – Split będzie kursował jako pociąg nocny. Wyjedzie z Pragi po godzinie 17:00, do Rijeki dotrze około godziny 10 następnego dnia, do Splitu o 13:44. W Budapeszcie powinien być około północy, natomiast do Zagrzebia dojedzie wczesnym rankiem.

Inauguracyjny przejazd pociągu przewidziany jest na 28 maja. W czerwcu i wrześniu 2021 roku pociąg będzie kursował trzy razy w tygodniu – w piątki, soboty i niedziele w kierunku do Chorwacji, natomiast w lipcu i sierpniu pociąg pojedzie codziennie.

Rozkład jazdy pociągu Praga – Split w 2021 roku:

Praga (odj. 16:46) –> Brno (19:48) –> Břeclav (20:23) –> Bratysława (21:17) –> Győr (22:37) –> Budapest Kelenföld (00:05) –> Zagreb Gl.K. (05:23) –> Ogulin (07:59) –> Split (przyj. 13:44)

Split (odj. 15:51) –> Ogulin (22:22) –> Zagrzeb (01:13) Budapest Kelenföld (06:20) –> Győr (07:25) –> Bratysława (08:47) –> Břeclav (09:36) –> Brno (10:09) –> Praga (13:12)

Pociąg Praga – Split będzie się zatrzymywał także na stacji Gračac, czas przyjazdu i odjazdu nie został podany przez przewoźnika. Ze wspomnianej stacji będzie odjeżdżał autobus dowożący podróżnych między innymi na wyspę Pag, do Szybenika, Zadaru i Trogiru.

Rozkład jazdy pociągu Praga – Rijeka w 2021 roku:

Praga (odj. 16:46) –> Brno (19:48) –> Břeclav (20:23) –> Bratysława (21:17) –> Gyor (22:37) –> Budapest Keleti (00:05) –> Zagreb Gl.K. (05:23) –> Ogulin (07:59) –> Rijeka (przyj. 10:13)

Rijeka (odj. 19:55) –> Ogulin (22:22) –> Zagrzeb (01:13) Budapest Kelenföld (06:20) –> Győr (07:25) –> Bratysława (08:47) –> Břeclav (09:36) –> Brno (10:09) –> Praga (13:12)

Pociąg Praga – Rijeka – zestawienie

Pociąg do Splitu i Rijeki będzie zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia z przedziałami, wagonów bezprzedziałowych typu Astra oraz wagonów sypialnych z przedziałami czteroosobowymi, przy czym grupy trzyosobowe będą mogły zarezerwować cały przedział sypialny dla siebie płacąc tylko za trzy osoby.

W pociągu nie będzie wagonów do przewozu samochodów.

W składzie pociągu na odcinku Praga – Ogulin ma być aż 15 wagonów, w których zmieści się 650 pasażerów. W ubiegłym roku pociągi przewiozły ponad 60 tysięcy pasażerów, a średnie obłożenie wynosiło ponad 90%.

Astra

Wagon bezprzedziałowy typu Astra (fot. materiały prasowe Regiojet)

Pociąg Praga Split i Praga – Rijeka – ceny biletów

Ceny biletów na pociąg Praga – Rijeka i Praga – Split będą na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku. Najtańsze bilety na przejazd w wagonie z miejscami do siedzenia będą kosztować 590 CZK (ok. 100 PLN), najtańsze bilety na przejazd w wagonie sypialnym 790 CZK (ok. 135 zł). W cenie zawarte jest skromne śniadanie. W praktyce należy liczyć się ze znacznie wyższymi cenami, ponieważ pula biletów promocyjnych jest ograniczona, a w ubiegłym roku bilety często były wykupywane kilka godzin po uruchomieniu sprzedaży.

Regiojet w tym roku postawił na sprzedaż „pakietów wypoczynkowych”, czyli sprzedaż usługi w postaci transportu i zakwaterowania we współpracy z chorwackimi partnerami oraz czeskimi biurami podróży Čedok i Mediteran.

Sprzedaż biletów na pociąg Praga – Split i Praga – Rijeka rozpoczęła się 18 lutego. Podczas sprawdzania cen biletów na przejazd inauguracyjny 10 godzin po rozpoczęciu sprzedaży, najtańsze bilety na przejazd w wagonie z miejscami do siedzenia kosztowały 990 CZK (ok. 170 PLN), za najtańsze bilety na przejazd w wagonie sypialnym trzeba było zapłacić 1290 CZK (ok. 230 PLN). Oczywiście cena w jedną stronę.

Rijeka

Rijeka (fot. Ivan Vuksa, Pixabay.com)

Pociąg Praga – Split i Rijeka – przewóz rowerów

Jak poinformował Regiojet, w pociągach do Chorwacji będzie można przewozić rowery. Liczba miejsc na rowery będzie ograniczona i będzie wynosić około 30 na pociąg, przy czym przewoźnik nie podał, czy to miejsca w całym pociągu, czy 30 miejsc w grupie wagonów do Splitu i 30 w grupie wagonów do Rijeki. Zainteresowanie przewozem rowerów jest ogromne, więc należy się liczyć z koniecznością wcześniejszej rezerwacji miejsca.

W lutym 2021 roku rezerwacja miejsca na przewóz roweru kosztowała 300 CZK, czyli około 52 złote.

W autobusach rozwożących pasażerów do innych miast prawdopodobnie nie będzie możliwości przewozu rowerów.

Według informacji opublikowanych przez przewoźnika nie będzie dozwolony przewóz zwierząt.

Split

Split (fot. Mariamichelle, Pixabay.com)

Pociąg Praga – Rijeka – skomunikowane autobusy

Pociąg Praga – Rijeka również w tym roku będzie skomunikowany z autobusami chorwackich partnerów firmy Regiojet rozwożących pasażerów pociągu do popularnych miejscowości wypoczynkowych nad Adriatykiem.

Autobusy z Rijeki:

Bus 1: Rijeka –> Opatija –> Rabac –> Medulin –> Pula
Bus 2: Rijeka –> Rovinj –> Vrsar –> Poreč
Bus 3: Rijeka –> Malinska –> Krk –> Baška
Bus 4: Rijeka –> Crikvenica –> Novi Vinodolski

Jak widać, autobusami dojedziemy do kilku znanych, zabytkowych miast, jak również miejscowości znanych z pensjonatów i kwater prywatnych.

Pociąg Praga – Split – skomunikowane autobusy

Interesująco zapowiada się transport zorganizowany przez przewoźników współpracujących z Regiojetem dla pasażerów pociągu Praga – Split. Autobusy dowiozą pasażerów nie tylko do najpopularniejszych chorwackich miejscowości nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego, ale również do bośniackiego miasteczka Neum, Kotoru i Budvy w Czarnogórze.

Autobusy ze stacji Gračac:

Bus 5: Gračac –> Pag –> Plaža Zrče –> Gajac –> Novalja
Bus 6: Gračac –> Posedarje –> Zadar –> Sukošan –> Turanj –> Sv. Filip i Jakov –> Biograd na Moru –> Pakoštane –> Vodice –> Šibenik –> Primošten –> Rogoznica –> Seget Vranjica –> Trogir

Autobusy ze Splitu:

Bus 7: Split –> Omiš –> Brela –> Baška Voda –> Makarska –> Tučepi –> Podgora –> Igrane –> Živogošće –> Drvenik –> Podaca –> Gradac

Bus 8: Split –> Komarna –> Klek –> Neum –> Ston –> Slano –> Trsteno –> Dubrownik –> Cavtat –> Herceg Novi –> Kotor –> Budva

Pociąg Praga – Split a pandemia

Ze względu na trwającą pandemię nie wiadomo, jak będzie wyglądała podróż do Chorwacji w wakacje. Wiele krajów zastanawia się nad kwarantanną, testami na obecność koronawirusa lub „paszportami” potwierdzającymi zaszczepienie. Jak wiadomo, akcja szczepień przebiega w ślimaczym tempie, przez co wielu zainteresowanych podróżą do Chorwacji może mieć problemy z wyjazdem, o ile rzeczywiście będą obowiązywały takie ograniczenia.

Regiojet chce rozwiązać sytuację w następujący sposób:

a) w razie zamknięcia granic zwrot pełnej kwoty za niewykorzystany bilet.
b) ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub kwarantanny – zwrot 80% ceny biletu.
c) kompletna ochrona na wypadek zachorowania lub kwarantanny – możliwość zakupu u partnerów.

Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy, cen biletów i dodatkowych usług podam po publikacji przez przewoźnika. Bilety można kupować na stronie www.regiojet.cz

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

%d bloggers like this: