Kolej na Podróż

Jak dojechać na Litwę – przewodnik (akt. 05.2021)

Wielu Polaków zastanawia się jak dojechać na Litwę. Najczęściej wybieranym celem podróży jest Wilno, ale Litwa to także inne miasta. Dojazd na Litwę nie należy do najszybszych, najprostszych ani najtańszych. Przygotowałem krótki przegląd możliwości jak dojechać na Litwę w 2021 roku:

Ostatnia aktualizacja: 05.2021

Litwa - artykuły na blogu
1. Kolej na Litwie - przewodnik dla pasażerów
2. Jak dojechać na Litwę
3. Największe atrakcje Litwy
4. Ciekawostki o Litwie

Pociągiem na Litwę

Dojazd pociągiem na Litwę jest możliwy, ale tylko w piątki, soboty i niedziele. Powrót pociągiem możliwy jest w soboty, niedziele i poniedziałek rano.

Pomiędzy Polską a Litwą kursuje całoroczny weekendowy pociąg Białystok – Kowno. Jest to szynobus należący do województwa podlaskiego, połączenie obsługują Przewozy Regionalne i koleje litewskie.

Z Polski na Litwę pociąg jedzie w piątek po południu, a także w sobotę oraz niedzielę rano i po południu. Z Litwy do Polski wraca w sobotę i niedzielę rano oraz popołudniu, jak również w poniedziałek rano. Czyli można dojechać do Kowna popołudniowym pociągiem z Białegostoku, a wrócić w poniedziałek porannym pociągiem. W soboty i niedziele jest także możliwa jednodniowa podróż do Kowna na kilka godzin.

W Kownie pociąg jest skomunikowany z pociągiem kolei litewskich Kowno – Wilno, więc późnym wieczorem dojedziemy do Wilna.

Rozkład jazdy należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarce połączeń PKP, bowiem jest zmieniany kilka razy w ciągu roku. Pociągi czasami są skomunikowane z pociągami z/do Warszawy, czasami nie, w zależności od rozkładu jazdy, jaki obowiązuje.

Ceny biletów na pociąg Białystok – Kowno:

Białystok – Kowno: 11 euro
Suwałki – Kowno: 8 euro
Przewóz roweru: 2 euro

Na terenie Polski płatność w złotówkach po przeliczeniu ceny zgodnie z kolejowym kursem euro.

Połączenie ma dwie wady. Pierwsza to konieczność przesiadki na stacji Białystok w celu kontynuowania podróży do Warszawy w niezbyt wygodnych pociągach Dart, druga wada to przyjazd pociągu popołudniowego z Kowna do Białegostoku i brak możliwości kontynuowania podroży do Warszawy i dalej. Trzeba gdzieś przenocować, a w Białymstoku noclegi są bardzo drogie, poza maleńkim hostelem.

Niestety, prawdopodobnie w roku 2021 nie dojdzie do zapowiadanego uruchomienia pociągu Warszawa – Wilno.

Pociąg Białystok - Kowno

SA133 jako pociąg Białystok – Kowno (fot. Koleje Litewskie)

Autobusem na Litwę

Jak dojechać na Litwę? Wydawałoby się, że będzie kursowało mnóstwo autobusów z całej Polski do Wilna. Nie ma tak dobrze. Na rynku przewozów autobusowych pomiędzy Polską a Litwą liczą się tylko trzej gracze:

Lux Express – obsługuje połączenia Warszawa – Wilno, skąd dalej można kontynuować podróż do Rygi i Tallina. Firma znana z wysokiego komfortu w autokarach, mnie się jednak nie udało osobiście sprawdzić, ponieważ 5 kupionych biletów promocyjnych przepadło z powodu choroby i spraw urzędowych. Ale poza promocjami ceny są stosunkowo wysokie, więc straciłem mniej niż zapłaciłbym za 1 podróż tam po normalnej cenie. Firma poniosła klęskę w przewozach do Krakowa i Budapesztu, obecnie wyprzedaże są coraz słabsze.

Wyszukiwarka połączeń: luxexpress.eu

Ecolines – firma zbiera różne opinie, od bardzo dobrych po bardzo nieprzychylne. Podobno wypadają nie najgorzej pod względem komfortu, ale na razie nie mam w planach skorzystania z ich usług. Jadą z Warszawy na Litwę i dalej. Dwa razy w miesiącu autobus z Krakowa. Moi znajomi stwierdzili, że autokary tej firmy są dobre na krótsze odcinki, na przykład Białystok – Kowno, ale na dłuższych nie są polecane.

Wyszukiwarka połączeń: www.ecolines.net

Rozkład jazdy Eurolines jest dla mnie niezrozumiały i nieczytelny, dlatego nie uwzględniłem tej firmy w zestawieniu.

Samolotem na Litwę

Tanie linie lotnicze Ryanair i Wizzair w trakcie opracowywania artykułu nie latały z Polski na Litwę. Połączenia lotnicze uruchamiały PLL LOT, ale ich cena raczej nie zachęca do podróży.

PODSUMOWANIE

W czasie opracowywania artykułu były to w zasadzie wszystkie godne polecenia sposoby dotarcia na Litwę. Gdybym ja miał odpowiedzieć na pytanie Jak dojechać na Litwę?, wahałbym się pomiędzy pociągiem a Lux Expressem.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się artykuł i chciałbyś czytać jeszcze lepsze i wartościowe treści, możesz Postawić mi kawę, czyli wesprzeć mój blog dowolną darowizną. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy nie da się utrzymać bloga z reklam, a uczciwi twórcy bez układów nie mają szans z wielkimi koncernami oraz blogerami-wydmuszkami agencji marketingowych. Obecnie ogromne pieniądze zarabia się na głupocie i kryptoreklamach, natomiastt wartościowe blogi masowo upadają. Blogi takie jak ten mogą przetrwać tylko dzięki wsparciu czytelników.

Ecolines

Autobus Ecolines

%d bloggers like this: