Kolej na Podróż

Jak dojechać pociągiem do Brukseli – przewodnik (2022)

Nie kursuje bezpośredni pociąg do Belgii. Najłatwiej dojechać pociągiem do Brukseli z przesiadkami w Berlinie i Kolonii. Pod koniec 2020 roku w mediach pojawiła się informacja o możliwym uruchomieniu pociągu Warszawa – Bruksela w przyszłości, przez co podróż pociągiem do Brukseli stanie się jeszcze łatwiejsza, choć może się okazać, że ceny będą zaporowe. W 2022 roku kursują bezpośrednie pociągi do Brukseli z Wiednia, ale z punktu widzenia mieszkańca Polski nie są one istotne.

W 2022 roku zapowiadano uruchomienie pociągu Warszawa – Ostenda, ale ostatecznie nie został uruchomiony.

Poniżej wykaz możliwości, jak dojechać pociągiem do Brukseli w 2022 roku:

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Krok 1: Podróż pociągiem do Berlina

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2021/2022 podróż bezpośrednim pociągiem do Berlina możliwa jest z wielu miast Polski. Oprócz pociągów Warszawa – Berlin i Gdynia -Berlin kursuje dzienny pociąg EIC Wawel Kraków – Berlin przez Opole i Wrocław. Po normalizacji sytuacji epidemiologicznej można będzie także dojechać nocnym pociągiem z wagonami z Przemyśla do Berlina.

Bilety kupujemy na stronie www.intercity.pl. Na większość z wymienionych pociągów można zakupić bilety promocyjne, najtańsze bilety Warszawa – Berlin kosztują 24,90 euro. Podróż pociągami międzynarodowymi PKP Intercity jest szybka i wygodna, o wiele lepsza niż podróż autobusem.

Do Berlina łatwo także dojechać pociągami ze Szczecina i Kostrzyna nad Odrą.

Więcej informacji: Jak dojechać pociągiem do Berlina – przewodnik

Krok 2: Pociągiem z Berlina do Brukseli

Drugi krok podróży pociągiem do Brukseli to podróż z Berlina do Belgii. Jeśli chcemy pokonać trasę pociągiem, musimy kupić bilet na pociąg IC lub ICE z Berlina do Kolonii, a później na pociąg bezpośredni Deutsche Bahn lub Thalys z Kolonii do Brukseli. Przy odrobinie szczęścia podróż będzie znacznie szybsza i tańsza niż przez Amsterdam – najtańsze bilety na trasie Berlin – Bruksela kosztują 29,90 euro w drugiej klasie i 137 euro w pierwszej klasie. Jeśli cała podróż odbywa się w pociągach Deutsche Bahn, bilety wyszukujemy na stronie podanej wyżej.

Tanich biletów należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich.  Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Jeżeli natomiast odcinek Kolonia – Bruksela chcemy pokonać w pociągu Thalys, bilet na ten odcinek kupujemy na stronie www.thalys.com. Bilet na odcinek Berlin – Kolonia nadal na stronie kolei niemieckich.

W wyszukiwarce połączeń Deutsche Bahn pojawiają się również połączenia Kolonia – Bruksela z kilkoma przesiadkami i przejazdem pociągami regionalnymi. Nie polecam tej opcji. Pociągi nie są zbyt wygodne, podróż trwa znacznie dłużej.

Thalys - wagon barowy

Pociąg Thalys – wagon barowy i klasa Comfort 2

Pociągiem do Brukseli – koszty

Jeśli uda nam się zakupić bilety promocyjne, dojazd pociągiem do Brukseli nie będzie specjalnie drogi, o ile nie będzie konieczności spędzenia nocy na przykład w hostelu po drodze. Przykład:

Podróż pociągiem Warszawa – Bruksela:

Bilet na pociąg Warszawa – Berlin PKP Intercity : 24,90 EUR
Bilet na pociąg Berlin – Bruksela: 29,90 EUR

Razem: 54,80 euro

Oczywiście tyle będą kosztowały bilety, jeżeli załapiemy się na pulę najtańszych biletów, co nie jest łatwe. Należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 75 euro w jedną stronę, jeżeli kupujemy z tygodniowym wyprzedzeniem.

Podróż pociągiem Poznań – Bruksela to wydatek mniejszy o 10 EUR. Z różnych względów odradzam kupno biletów na stronach międzynarodowych koncernów sprzedających bilety na pociąg do Brukseli.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

"Kolej na Podróż" to jeden z niewielu blogów, które nie są pisane pod zasięgi i najczęściej wyszukiwane frazy. Opracowanie artykułów zajmuje często kilka tygodni, a ich rozbudowa trwa latami. Obecnie w internecie zarabia się na głupocie i bezwartościowych treściach, a blogi pisane przez pasjonatów masowo upadają. Jeśli zechciałbyś wesprzeć mój blog, możesz to zrobić TUTAJ. W świecie, gdzie wartość człowieka wyznacza liczba fanów na portalach społecznościowych, takie blogi jak mój, mogą przetrwać tylko dzięki wsparciu czytelników.

Bruksela w deszczowy letni dzień

%d bloggers like this: