Kolej na Podróż

Jak dojechać pociągiem do Brukseli – przewodnik (2021)

Nie kursuje bezpośredni pociąg do Belgii. Najłatwiej dojechać pociągiem do Brukseli z przesiadkami w Berlinie i Kolonii. Pod koniec 2020 roku w mediach pojawiła się informacja o możliwym uruchomieniu pociągu Warszawa – Bruksela w przyszłości, przez co podróż pociągiem do Brukseli stanie się jeszcze łatwiejsza, choć może się okazać, że ceny będą zaporowe. W 2021 roku kursują bezpośrednie pociągi do Brukseli z Wiednia, ale z punktu widzenia mieszkańca Polski nie są one istotne.

Poniżej wykaz możliwości, jak dojechać pociągiem do Brukseli w 2021 roku:

UWAGA!!! Lista nie uwzględnia zmian w kursowaniu pociągów ze względu na pandemię – pociągi mogą być odwoływane.

Belgia - artykuły na blogu i portalu
Kolej w Belgii
Kolej w Belgii - przewodnik | Koleje wąskotorowe i turystyczne
Jak dojechać pociągiem do Brukseli

Atrakcje turystyczne i rozrywka
Największe atrakcje Belgii | Najpiękniejsze zamki Belgii | Ciekawostki
Krok 1: Podróż pociągiem do Berlina

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2020/2021 podróż bezpośrednim pociągiem do Berlina możliwa jest z wielu miast Polski. Oprócz pociągów Warszawa – Berlin i Gdynia -Berlin kursuje dzienny pociąg EIC Wawel Kraków – Berlin przez Opole i Wrocław. Po normalizacji sytuacji epidemiologicznej można będzie także dojechać nocnym pociągiem z wagonami z Przemyśla do Berlina.

Bilety kupujemy na stronie www.intercity.pl. Na większość z wymienionych pociągów można zakupić bilety promocyjne, najtańsze bilety Warszawa – Berlin kosztują 24,90 euro. Podróż pociągami międzynarodowymi PKP Intercity jest szybka i wygodna, o wiele lepsza niż podróż autobusem.

Do Berlina łatwo także dojechać pociągami ze Szczecina i Kostrzyna nad Odrą.

Więcej informacji: Jak dojechać pociągiem do Berlina – przewodnik

Krok 2: Pociągiem z Berlina do Brukseli

Drugi krok podróży pociągiem do Brukseli to podróż z Berlina do Belgii. Jeśli chcemy pokonać trasę pociągiem, musimy kupić bilet na pociąg IC lub ICE z Berlina do Kolonii, a później na pociąg bezpośredni Deutsche Bahn lub Thalys z Kolonii do Brukseli. Przy odrobinie szczęścia podróż będzie znacznie szybsza i tańsza niż przez Amsterdam – najtańsze bilety na trasie Berlin – Bruksela kosztują 29,90 euro w drugiej klasie i 137 euro w pierwszej klasie. Jeśli cała podróż odbywa się w pociągach Deutsche Bahn, bilety wyszukujemy na stronie podanej wyżej.

Tanich biletów należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich.  Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Jeżeli natomiast odcinek Kolonia – Bruksela chcemy pokonać w pociągu Thalys, bilet na ten odcinek kupujemy na stronie www.thalys.com. Bilet na odcinek Berlin – Kolonia nadal na stronie kolei niemieckich.

W wyszukiwarce połączeń Deutsche Bahn pojawiają się również połączenia Kolonia – Bruksela z kilkoma przesiadkami i przejazdem pociągami regionalnymi. Nie polecam tej opcji. Pociągi nie są zbyt wygodne, podróż trwa znacznie dłużej.

Thalys - wagon barowy

Pociąg Thalys – wagon barowy i klasa Comfort 2

Pociągiem do Brukseli – koszty

Jeśli uda nam się zakupić bilety promocyjne, dojazd pociągiem do Brukseli nie będzie specjalnie drogi, o ile nie będzie konieczności spędzenia nocy na przykład w hostelu po drodze. Przykład:

Podróż pociągiem Warszawa – Bruksela:

Bilet na pociąg Warszawa – Berlin PKP Intercity : 24,90 EUR
Bilet na pociąg Berlin – Bruksela: 29,90 EUR

Razem: 54,80 euro

Oczywiście tyle będą kosztowały bilety, jeżeli załapiemy się na pulę najtańszych biletów, co nie jest łatwe. Należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 75 euro w jedną stronę, jeżeli kupujemy z tygodniowym wyprzedzeniem.

Podróż pociągiem Poznań – Bruksela to wydatek mniejszy o 10 EUR. Z różnych względów odradzam kupno biletów na stronach międzynarodowych koncernów sprzedających bilety na pociąg do Brukseli.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się artykuł i chciałbyś czytać jeszcze lepsze i wartościowe treści, możesz Postawić mi kawę, czyli wesprzeć mój blog drobną darowizną. Dzięki wsparciu będę mógł rozwijać blog, opracowywać autorskie materiały, oraz zachować wysoką jakość treści.

Bruksela w deszczowy letni dzień

%d bloggers like this: