Kolej na Podróż

Jak dojechać pociągiem do Brukseli – przewodnik (2021)

Nie kursuje bezpośredni pociąg do Belgii. Najłatwiej dojechać pociągiem do Brukseli z przesiadkami w Berlinie i Kolonii. Pod koniec 2020 roku w mediach pojawiła się informacja o możliwym uruchomieniu pociągu Warszawa – Bruksela w przyszłości, przez co podróż pociągiem do Brukseli stanie się jeszcze łatwiejsza, choć może się okazać, że ceny będą zaporowe. W 2021 roku kursują bezpośrednie pociągi do Brukseli z Wiednia, ale z punktu widzenia mieszkańca Polski nie są one istotne.

Poniżej wykaz możliwości, jak dojechać pociągiem do Brukseli w 2021 roku:

UWAGA!!! Lista nie uwzględnia zmian w kursowaniu pociągów ze względu na pandemię – pociągi mogą być odwoływane.

Belgia - artykuły na blogu i portalu
Kolej w Belgii
Kolej w Belgii - przewodnik | Koleje wąskotorowe i turystyczne
Jak dojechać pociągiem do Brukseli

Atrakcje turystyczne i rozrywka
Największe atrakcje Belgii | Najpiękniejsze zamki Belgii | Ciekawostki
Krok 1: Podróż pociągiem do Berlina

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2020/2021 podróż bezpośrednim pociągiem do Berlina możliwa jest z wielu miast Polski. Oprócz pociągów Warszawa – Berlin i Gdynia -Berlin kursuje dzienny pociąg EIC Wawel Kraków – Berlin przez Opole i Wrocław. Po normalizacji sytuacji epidemiologicznej można będzie także dojechać nocnym pociągiem z wagonami z Przemyśla do Berlina.

Bilety kupujemy na stronie www.intercity.pl. Na większość z wymienionych pociągów można zakupić bilety promocyjne, najtańsze bilety Warszawa – Berlin kosztują 24,90 euro. Podróż pociągami międzynarodowymi PKP Intercity jest szybka i wygodna, o wiele lepsza niż podróż autobusem.

Do Berlina łatwo także dojechać pociągami ze Szczecina i Kostrzyna nad Odrą.

Więcej informacji: Jak dojechać pociągiem do Berlina – przewodnik

Krok 2: Pociągiem z Berlina do Brukseli

Drugi krok podróży pociągiem do Brukseli to podróż z Berlina do Belgii. Jeśli chcemy pokonać trasę pociągiem, musimy kupić bilet na pociąg IC lub ICE z Berlina do Kolonii, a później na pociąg bezpośredni Deutsche Bahn lub Thalys z Kolonii do Brukseli. Przy odrobinie szczęścia podróż będzie znacznie szybsza i tańsza niż przez Amsterdam – najtańsze bilety na trasie Berlin – Bruksela kosztują 29,90 euro w drugiej klasie i 137 euro w pierwszej klasie. Jeśli cała podróż odbywa się w pociągach Deutsche Bahn, bilety wyszukujemy na stronie podanej wyżej.

Tanich biletów należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich.  Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Jeżeli natomiast odcinek Kolonia – Bruksela chcemy pokonać w pociągu Thalys, bilet na ten odcinek kupujemy na stronie www.thalys.com. Bilet na odcinek Berlin – Kolonia nadal na stronie kolei niemieckich.

W wyszukiwarce połączeń Deutsche Bahn pojawiają się również połączenia Kolonia – Bruksela z kilkoma przesiadkami i przejazdem pociągami regionalnymi. Nie polecam tej opcji. Pociągi nie są zbyt wygodne, podróż trwa znacznie dłużej.

Thalys - wagon barowy

Pociąg Thalys – wagon barowy i klasa Comfort 2

Pociągiem do Brukseli – koszty

Jeśli uda nam się zakupić bilety promocyjne, dojazd pociągiem do Brukseli nie będzie specjalnie drogi, o ile nie będzie konieczności spędzenia nocy na przykład w hostelu po drodze. Przykład:

Podróż pociągiem Warszawa – Bruksela:

Bilet na pociąg Warszawa – Berlin PKP Intercity : 24,90 EUR
Bilet na pociąg Berlin – Bruksela: 29,90 EUR

Razem: 54,80 euro

Oczywiście tyle będą kosztowały bilety, jeżeli załapiemy się na pulę najtańszych biletów, co nie jest łatwe. Należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 75 euro w jedną stronę, jeżeli kupujemy z tygodniowym wyprzedzeniem.

Podróż pociągiem Poznań – Bruksela to wydatek mniejszy o 10 EUR. Z różnych względów odradzam kupno biletów na stronach międzynarodowych koncernów sprzedających bilety na pociąg do Brukseli.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wspomóż nieroba, jeśli blog się podoba...

Jeśli spodobał ci się artykuł i chciałbyś czytać jeszcze lepsze i wartościowe treści, możesz Postawić mi kawę, czyli wesprzeć mój blog drobną darowizną. Dzięki wsparciu będę mógł rozwijać blog, opracowywać autorskie materiały oraz zachować wysoką jakość treści. Nawet najmniejsza darowizna znaczy bardzo dużo.

Bruksela w deszczowy letni dzień

%d bloggers like this: