Kolej na Podróż

Kolej w Belgii – przewodnik dla pasażerów

Kolej w Belgii jest podstawowym środkiem transportu. Połączeń jest mnóstwo – pomiędzy większymi miastami pociągi kursują w takcie półgodzinnym lub godzinnym. Ceny biletów w stosunku do zarobków są stosunkowo niskie. Niezmodernizowane pociągi osobowe nie odbiegają komfortem podróży od polskich pociągów. Bardzo dobry poziom prezentują pociągi Intercity – są szybkie, wygodne i kosztują tyle samo, co osobowe. Belgia jest idealnym miejscem dla osób lubiących podróżować na biletach sieciowych. Dzięki niewielkim odległościom, dogodnym połączeniom oraz wysokim prędkościom szlakowym można w jeden dzień zwiedzić kilka pięknych miast. W opisie podróżowania po kraju skupię się na przejazdach z określonych miast służących jako baza wypadowa. Kolej w Belgii to także idealny środek transportu dla turystów.

Na pociągi przewoźnika narodowego nie trzeba kupować miejscówek.

Przewoźnik: SNCB (Société Nationale des Chemins de Fer Belges)
Strona internetowa: www.b- rail.be
Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019

ROZKŁAD JAZDY I CENY

Krajowy rozkład jazdy i ceny można sprawdzić pod adresem: www.belgianrail.be/jp/sncb-nmbs-routeplanner/query.exe/en

Międzynarodowy rozkład jazdy wraz z cenami jest dostępny na stronie www.b-europe.com/Travel

Ze strony mobility-brochures.b-rail.be/en/timetable-brochures można pobrać liniowe rozkłady jazdy.

Na stronie kolei belgijskich przeczytałem, że bilet kupowany w kasie jest droższy o prowizję – 3,50 lub nawet 7 euro.

W pociągach kolei belgijskiej można przewozić zwierzęta domowe, przy czym dla pupila trzeba wykupić osobny bilet – cena takiego biletu to maksymalnie 2,30 euro. Bilet jednorazowy na przewóz roweru kosztuje 5 euro, natomiast bilet jednodniowy na przewóz roweru kosztuje 8 euro.

Belgia - artykuły na blogu i portalu
Kolej w Belgii
Kolej w Belgii - przewodnik | Koleje wąskotorowe i turystyczne
Jak dojechać pociągiem do Brukseli

Atrakcje turystyczne i rozrywka
Największe atrakcje Belgii | Najpiękniejsze zamki Belgii | Ciekawostki
Belgia pociąg

Belgijski pociąg podmiejski

 

JAK DOJECHAĆ DO BELGII

Nie ma bezpośredniego pociągu z Polski do Belgii. Dawniej najwygodniejszy dojazd był pociągiem EN Jan Kiepura do Kolonii i Amsterdamu i tam można się było przesiąść na pociąg do Belgii.

Obecnie najlepiej dojechać pociągiem z Polski do Belgii w następujący sposób:

a) dojazd do Berlina (autobusem lub pociągiem)
b) z Berlina do Kolonii (pociągiem)
c) z Kolonii pociągiem Deutsche Bahn lub Thalys do Belgii.

Szczegółowe informacje ceny biletów i odnośniki do wyszukiwarek biletów promocyjnych znajdziesz we wpisie Pociągiem do Belgii – przewodnik (2018) na naszym blogu.

ICE

Pociąg ICE pomiędzy Belgią a Niemcami

 

WYBRANE ZNIŻKI I OFERTY PROMOCYJNE

Koleje belgijskie oferują szereg zniżek i ofert promocyjnych na podróżowanie pociągami, dzięki czemu kolej w Belgii może konkurować z transportem autobusowym. Oto niektóre z nich.

Weekendowy bilet powrotny

Bilet dostępny dla każdego pasażera, pozwalający zaoszczędzić 50% (według reklamy przewoźnika) w stosunku do ceny biletu powrotnego według normalnej taryfy (według cennika mniej). Bilet można zakupić na przejazd pomiędzy dwoma wybranymi belgijskimi stacjami (pociąg nie może przekroczyć belgijskiej granicy) dla jednej lub większej liczby osób. Podróż musi się rozpocząć najwcześniej w piątek po 19:00, a podróż powrotna zakończyć najpóźniej do końca niedzieli. Podczas długich weekendów ważność biletu jest wydłużana. Bilet jest dostępny na przejazd pociągiem w pierwszej i drugiej klasie. Jest to bilet na okaziciela; można go również kupić u konduktora.

Bilet Seniora

Bilet dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Umożliwia odbycie dowolnej podróży powrotnej pociągiem w Belgii za cenę 6 euro w drugiej klasie lub 13 euro w pierwszej klasie, przy czym od poniedziałku do piątku podróż można rozpocząć dopiero po 09:00. W weekendy oferta obowiązuje przez całą dobę.

Zniżka dla rodzin wielodzietnych

Rodziny podróżujące z trojgiem lub więcej dzieci, z których żadne nie ukończyło 25 roku życia, mogą wyrobić sobie i swoim dzieciom specjalną kartę uprawniającą do zniżkowych przejazdów dla rodziców i dzieci. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz (opłata 6 euro) i dostarczyć fotografie dla każdej z osób. Szczegółowe informacje na stronie przewoźnika.

Do bezpłatnych lub zniżkowych przejazdów uprawnieni są także bezrobotni aktywnie poszukujący pracy, dziennikarze (przejazdy w 2 klasie bezpłatne, w pierwszej ze zniżką 75%) oraz osoby niedowidzące i niewidome, policjanci i żołnierze. Szczegółowy wykaz uprawnień można znaleźć na stronie przewoźnika.

Intercity Belgia

Druga klasa większości belgijskich pociągów Intercity

WYBRANE BILETY WIELOPRZEJAZDOWE

Wszystkie ceny zostały sprawdzone na stronie kolej belgijskich w angielskiej wersji językowej

Go Pass 1

Bilet przeznaczony dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Umożliwia odbycie 10 podróży pociągiem na konkretnej trasie w drugiej klasie dowolnego pociągu SNCB. Kupowany przez internet kosztuje 60 euro. Bilet imienny.

Go Pass 10

Bilet przeznaczony dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Umożliwia odbycie 10 dowolnych podróży pociągiem w drugiej klasie dowolnego pociągu SNCB. Jest ważny rok od daty zakupu. Kosztuje 50 euro. Uwaga: korzystając z biletu nie można przekroczyć granicy, tzn. odpadają pociągi przez Lille. Przed rozpoczęciem podróży wpisujemy stację początkową i docelową – bilet uwzględnia wszystkie przesiadki. Bilet na okaziciela. Go Pass 10 można również dostać bezpłatnie na szesnaste urodziny w prezencie od kolei belgijskich.

Rail Pass

Bilet przeznaczony dla osób powyżej 26 roku życia. Umożliwia odbycie 10 dowolnych podróży pociągiem pomiędzy konkretnymi miastami. Kosztuje 76 Euro, jeśli podróżujemy drugą klasą i 117 euro, jeśli podróżujemy pierwszą klasą. W tygodniu bilet jest ważny od 9 rano. Uwaga: korzystając z biletu nie można przekroczyć granicy, tzn. odpadają pociągi przez Lille. Przed rozpoczęciem podróży wpisujemy stację początkową i docelową – bilet uwzględnia wszystkie przesiadki. Podróż na jednym bilecie może odbyć kilka osób.

Key Card

Bilet umożliwiający odbycie dziesięciu krótkich podróży (bez przesiadek). Kosztuje 20 euro (czyli 2 euro za przejazd) i jest ważny 6 miesięcy od daty zakupu, jeżeli kupujemy bilet na stacji. Jeżeli natomiast kupimy u pośrednika, okres ważności wynosi 6 miesięcy od pierwszego przejazdu. Biletu nie można kupić u konduktora. Nie ma żadnych restrykcji odnośnie wieku pasażera. Jeżeli chcemy podróżować pierwszą klasą, musimy zapłacić 30 euro. Korzystając z biletu nie można przekroczyć granicy.

Jump Card

Jeden bilet łączony na przejazdy po Brukseli. Ważny w pociągach, metrze, tramwajach oraz u wybranych przewoźników autobusowych. Sprzedawany w wariantach: 1 przejazd (2,1 euro) , 5 przejazdów (8 euro) , 10 przejazdów (14 euro), jednodniowy (7 euro). Podróż musi zostać ukończona godzinę od skasowania/legalizacji biletu.

Network Railcard

Bilet do specjalnej karty (imiennej, ważnej 5 lat – z tego, co zrozumiałem na stronie przewoźnika) umożliwiający odbycie nieograniczonej liczby podróży pociągiem po belgijskiej sieci kolejowej w okresie ważności biletu. Bilet sieciowy Network Railcard dostępny jest w następujących wariantach:

Miesiąc: 288 euro (2 klasa); 444 euro (1 klasa)
Kwartał: 807 euro (2 klasa); 1243 euro (1 klasa)
Rok: 2883 euro (2 klasa); 4439 euro (1 klasa)

Jak widać bilet na rok kosztuje tyle, co 10 biletów miesięcznych. Niestety, tygodniowe bilety sieciowe Network Railcard za 86 euro zostały wycofane z oferty kolei belgijskich.

Inne oferty

Kolej belgijska, podobnie jak inne koleje, oferuje również bilety tygodniowe i miesięczne. Ciekawostką jest Part-Time Railcard przeznaczona dla osób dojeżdżających do pracy 2-3 razy w tygodniu. Dostępne są również bilety okresowe kombinowane, umożliwiające w ramach jednego biletu podróż pociągiem, autobusem, metrem i tramwajem. Szczegóły na stronie kolei belgijskich.

Kolej w Belgii

Typowy belgijski pociąg Intercity – I klasa

POŁĄCZENIA MIĘDZYNARODOWE

Belgia posiada szereg dogodnych połączeń międzynarodowych obsługiwanych przez różnych przewoźników. Niestety, część z nich jest nieatrakcyjna dla podróżujących na biletach Interrail ze względu na bardzo wysokie dopłaty. Mimo to pozostaje sporo ciekawych połączeń dostępnych bez dopłat lub z minimalną dopłatą.

Holandia

W rozkładzie jazdy 2018/2019 pasażerowie mają do wyboru szybkie pociągi Thalys kursujące na trasie Paryż – Amsterdam (więcej w dolnej części artykułu) lub bezpośrednie pociągi Intercity Amsterdam – Bruksela. Pociągi Intercity powróciły na trasę po spektakularnej klapie związanej z uruchomieniem pociągów Fyra i chaosie spowodowanym koniecznością przesiadek. Pociągi Thalys pokonują trasę pomiędzy miastami w godzinę i 50 minut, natomiast pociągi Intercity jadą 3 godziny i 30 minut. O ile nie uda się nam kupić biletów promocyjnych na pociągi Thalys w przedsprzedaży, lepiej wybrać pociąg Intercity. Bilety na Intercity mają stałą cenę 39 euro. Pociągi Intercity Amsterdam – Bruksela nie są objęte obowiązkową rezerwacją miejsc, natomiast w Thalysie rezerwacja jest konieczna

Okresowo trafiają się promocje umożliwiające podróż pomiędzy Brukselą a Amsterdamem za 19 euro.

Ponadto kursują pociągi Liege – Maastricht.

Wyszukiwarka połączeń wraz z kalkulatorem cen i możliwością kupna biletu dostępna jest na stronie kolei belgijskich www.b-europe.com.

Pociąg Bruksela - Amsterdam

Pociąg Bruksela – Amsterdam 2 klasa

Pociąg Bruksela - Amsterdam

Pociąg Bruksela – Amsterdam – I klasa

Luksemburg

Do Luksemburga można łatwo dojechać pociągiem bezpośrednim z Brukseli przez Namur lub z Liege innym pociągiem. Podróż z Brukseli trwa 3 godziny i 7 minut. Dobrym rozwiązaniem jest zniżka „Escapade”. Bilet powrotny zakupiony z dowolnej stacji w Belgii do dowolnej stacji w Luksemburgu kosztuje tyle samo niezależnie od stacji .

 

Francja

Z Belgii do Francji lub w drugą stronę można dojechać na wiele sposobów. Dla osób podróżujących na zwykłych biletach kolejowych najlepszą opcją są pociągi Thalys kursujące na trasach Kolonia – Bruksela – Paryż oraz Amsterdam – Bruksela – Paryż. Są wprawdzie stosunkowo drogie, lecz przy zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem cena jest bardzo konkurencyjna, a komfort podróży wysoki. Posiadacze biletów Interrail mogą bez problemu dojechać do Francji przez Luksemburg lub bezpośrednimi belgijskimi pociągami IC z Liege i Antwerpii do Lille.

Pociągi TGV na tych trasach nie kursują codziennie przez cały rok, więc należy się każdorazowo upewnić co do terminów i godzin odjazdu.

Niemcy

Pomijając pociągi regionalne Liege – Aachen, liczba połączeń z Niemcami nie wygląda imponująco. Część połączeń między Brukselą a Kolonią lub Essen obsługuje THALYS, dlatego godne zainteresowania są tylko połączenia obsługiwane przez pociągi ICE. Ze względu na duże zapełnienie warto zakupić miejscówkę.

Pociągi ICE kursują na trasie Bruksela – Kolonia – Frankfurt nad Menem.

Wielka Brytania

Pomiędzy Brukselą a Londynem kursują pociągi EUROSTAR. Czas przejazdu wynosi dwie godziny i jedenaście minut. O pociągach Thalys i Eurostar piszę poniżej.

EUREGIO-TICKET MASS RHEIN

Euregio-Ticket Mass Rhein to jednodniowy bilet sieciowy uprawniający do podróży koleją, wybranymi autobusami oraz środkami komunikacji miejskiej po euroregionie Moza – Ren. Za niewielką kwotę można pojeździć po pograniczu belgijsko-niemiecko-holenderskim pociągami Deutsche Bahn (R i RE), pociągami kolei holenderskich i kolei belgijskich.

Jeżeli uda nam się znaleźć dobry nocleg, w ciągu jednego dnia możemy zwiedzić belgijskie Liege, holenderski Maastricht i niemiecki Akwizgran, ewentualnie mniejsze miasteczka, których nie brakuje na obszarze obowiązywania wspomnianego biletu.

Pełne informacje o ofercie znajdziecie TUTAJ

Warto zapoznać się z ofertą, bowiem można sporo zaoszczędzić w stosunku do cen biletów w komunikacji międzynarodowej. W weekendy i święta oferta jest szczególnie atrakcyjna dla rodzin z dziećmi.

Belgia pociąg

Belgijski pociąg podmiejski spotykany na trasie Verviers – Akwizgran

 

POCIĄGI THALYS

Pociągi Thalys to komfortowe, szybkie pociągi łączące Paryż z Brukselą, Amsterdamem i Kolonią. Zalet można by wymieniać dużo – mają jednak jedną istotną wadę. Nie należą do najtańszych. Cen nie będę podawał, ponieważ zależą od konkretnego połączenia, obłożenia pociągu i daty, mogą się więc znacznie różnić w zależności od dnia przejazdu.

Podróżni, którzy zdecydują się podróżować pociągami Thalys, mogą skorzystać z kilku ofert promocyjnych pozwalających zaoszczędzić pieniądze. Kilka razy w roku przewoźnik organizuje promocje, dzięki którym podróże mogą być duuużo tańsze niż normalnie, np. w grudniu, dla podróży w styczniu.

W pociągach Thalys dostępne są dwie klasy. Klasa Comfort 2 to odpowiednik drugiej klasy. W klasie Comfort 1 są wygodniejsze siedzenia, więcej miejsca, bezpłatna prasa w różnych językach, a także gniazdko przy każdym siedzeniu. Pasażerowie mają ponadto możliwość zamówienia posiłków w wagonie barowym z dostawą na zajmowane miejsce.

Strona internetowa Thalys: www.thalys.com
Pociągi Thalys – szczegółowe informacje

Thalys

Pociąg Thalys w środku

 

9. POCIĄGI EUROSTAR

Pociągi Eurostar to szybkie pociągi kursujące pod Kanałem La Manche. Łączą Londyn z Paryżem, Lille i Brukselą. Są to pociągi TGV przemalowane w inne barwy, wkrótce zostaną zastąpione przez nowoczesne pociągi Velaro. Przejazd jest komfortowy i szybki, ale drogi. Ze względu na skomplikowaną taryfę podam tylko kilka przykładowych cen. Przed podróżą należy odwiedzić stronę przewoźnika w celu sprawdzenia ceny na konkretne połączenie.

W pociągach Eurostar możemy wybrać spośród trzech klas – Standard, Standard Premier i Business Premier. W klasie Standard Premier są wygodniejsze siedzenia, czasopisma za darmo oraz posiłki (za opłatą) serwowane na miejsce pasażera. Klasa Business Premier to szereg dodatkowych udogodnień, m.in. pierwszeństwo w odprawie, gazety i czasopisma, gniazdko przy każdym siedzeniu.

Ze względu na różnice w cenach w zależności od dnia i pociągu nie ma sensu podawanie konkretnych cen. Im wcześniej kupujemy, tym płacimy mniej.

Bilety powrotne w większości przypadków są tańsze niż dwa oddzielne bilety w jedną stronę. Podane ceny są w większości cenami promocyjnymi, więc cena rzeczywista może być dużo wyższa. Bilety można zamówić przez internet na stronie przewoźnika. Pasażerowie przechodzą przez odprawę, w związku z czym należy się do niej zgłosić 30 minut przez planowym odjazdem pociągu.

Strona internetowa: www.eurostar.com

Pociągi Eurostar – szczegółowe informacje

Kolej w Europie Albania  Andora Austria  Belgia  Białoruś  Bośnia i Hercegowina  Bułgaria  Chorwacja Czarnogóra  Czechy  Cypr  Dania  Estonia  Finlandia  Francja  Grecja  Hiszpania  Holandia Irlandia  Islandia  Kosowo  Liechtenstein  Litwa  Luksemburg  Łotwa  Macedonia Północna Malta  Mołdawia  Niemcy  Norwegia  Portugalia  Rosja  Rumunia
San Marino  Serbia  Słowacja Słowenia  Szwajcaria  Szwecja  Turcja  Ukraina  Watykan  Węgry  Wielka Brytania   Włochy  Szkocja  Walia  Irlandia Północna Azory Gibraltar  Majorka
Obwód Kaliningradzki  Sardynia  Spitsbergen  Sycylia  Wyspa Man  Wyspy Owcze

Eurostar

Nowy pociąg Eurostar z Londynu do Brukseli
(aut. Bas Meijer, CC-BY-SA, flickr.com)

 

%d bloggers like this: