Kolej na Podróż

Kolej w Belgii – przewodnik dla pasażerów (2024)

Kolej w Belgii jest podstawowym środkiem transportu. Połączeń jest mnóstwo – pomiędzy większymi miastami pociągi kursują w takcie półgodzinnym lub godzinnym. Ceny biletów w stosunku do zarobków są stosunkowo niskie. Niezmodernizowane pociągi osobowe nie odbiegają komfortem podróży od polskich pociągów. Bardzo dobry poziom prezentują pociągi Intercity – są szybkie, wygodne i kosztują tyle samo, co osobowe. Belgia jest idealnym miejscem dla osób lubiących podróżować na biletach sieciowych. Dzięki niewielkim odległościom, dogodnym połączeniom oraz wysokim prędkościom szlakowym można w jeden dzień zwiedzić kilka pięknych miast. W opisie podróżowania po kraju skupię się na przejazdach z określonych miast służących jako baza wypadowa. Kolej w Belgii to także idealny środek transportu dla turystów.

Na pociągi przewoźnika narodowego nie trzeba kupować miejscówek. Przed podróżą pociągiem po Belgii warto zapoznać się z ofertą zniżek i promocji. Podstawowe informacje zamieszczam w artykule, aktualne ceny i warunki ofert znajdziecie na stronach przewoźnika.

Przewoźnik: SNCB (Société Nationale des Chemins de Fer Belges)
Strona internetowa: www.belgiantrain.be
Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (5 zł). Dla takich pasjonatów jak ja nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa. 

Spis treści:

1. Rozkład jazdy i ceny
2. Jak dojechać pociągiem do Belgii
3. Go Unlimited – tanie bilety dla młodych
4. Bilet sieciowy dla osób 26+
5. Unlimited Off Peak/Summer Abo
6. Wybrane zniżki i oferty promocyjne
7. Połączenia międzynarodowe
8. Euregio-Ticket Mass Rhein
9. Pociągi Eurostar

Zobacz również: 

Największe atrakcje Belgii – lista najważniejszych atrakcji
Zamki w Belgii – najważniejsze belgijskie zamki

Ostenda

Dworzec kolejowy w Ostendzie

1. Rozkład jazdy i ceny

Krajowy rozkład jazdy i ceny można sprawdzić pod adresem: www.belgiantrain.be

Międzynarodowy rozkład jazdy wraz z cenami jest dostępny na stronie www.b-europe.com

Na stronie kolei belgijskich przeczytałem, że bilet kupowany w kasie jest droższy o prowizję – 3,50 lub nawet 7 euro.

W pociągach kolei belgijskiej można przewozić zwierzęta domowe, przy czym dla pupila trzeba wykupić osobny bilet. Ceny biletów na przewóz rowerów są zryczałtowane, można wykupić bilet jednodniowy.

Szczegółowe informacje na temat przewozu rowerów
Szczegółowe informacje na temat przewozu zwierząt domowych

W kolejnych rozdziałach artykułu zamieściłem krótkie opisy najciekawszych ofert promocyjnych pozwalających tanio podróżować pociągiem po Belgii wraz z odnośnikami do artykułów na stronie kolei belgijskich. Proszę uważnie zapoznać się z treścią, dzięki czemu można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Jeżeli planujemy kilkudniowy pobyt w Belgii, połączony z intensywnym zwiedzaniem, najlepszy będzie bilet Interrail, natomiast w lecie bilet Unlimited Off-Peak/Summer Abo.

Kolej w Belgii

Belgijskie pociągi osobowe na stacji Antwerpia

Belgia pociąg

Druga klasa pociągu osobowego

Pociągi w Belgii

Pierwsza klasa belgijskiego pociągu

Kolej belgijska

Inny wagon pierwszej klasy pociągu regionalnego

2. Jak dojechać pociągiem do Belgii

Nie ma bezpośredniego pociągu z Polski do Belgii. Dawniej najwygodniejszy dojazd był pociągiem EN Jan Kiepura do Kolonii i Amsterdamu i tam można się było przesiąść na pociąg do Belgii.

Obecnie najlepiej dojechać pociągiem z Polski do Belgii w następujący sposób:

1) dojazd do Berlina (autobusem lub pociągiem)
2a) Z Berlina pociągiem European Sleeper do Brukseli
2b) z Berlina do Kolonii (pociągiem), następnie pociągiem ICE lub Eurostrar do Brukseli lub pociągami regionalnymi przez Aachen do Liege i dalej.

W 2023 roku przewoźnik European Sleeper uruchomił bezpośredni pociąg nocny z Berlina do Brukseli przez Amsterdam. W marcu 2024 roku zostanie on wydłużony do Pragi. Pociąg ten kursuje tylko dwa razy w tygodniu.

Jest to pociąg zestawiony ze starych wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i sypialnych, często bilety są wykupione długo przed wyjazdem, ceny nie są najniższe.

Nie jest to jakiś szczególnie wygodny pociąg, ale dla niewymagających osób będzie to dobry wybór.

Ceny biletów zaczynają się od 49 euro w wagonach z miejscami do siedzenia, 79 euro w wagonach z miejscami do leżenia (przedział 6-osobowy); najtańsze miejsca w wagonach sypialnych kosztują ponad 100 euro. Cena biletu zależy od obłożenia konkretnego połączenia, więc mogą się między sobą znacznie różnić.

Rozkład jazdy sprawdzamy na stronie www.europeansleeper.eu

Biletów należy szukać na stronie www.europeansleeper.eu

Szczegółowe informacje ceny biletów i odnośniki do wyszukiwarek biletów promocyjnych znajdziesz we wpisie Pociągiem do Belgii.

ICE

Pociąg ICE z Brukseli do Frankfurtu nad Menem

3. Go Unlimited – tanie bilety dla młodych

Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia mają możliwość bardzo taniego podróżowania pociągiem po Belgii w okresie dni wolnych od szkoły, czyli podczas ferii i wakacji.

Koleje belgijskie przygotowały ofertę Go Unlimited dla młodzieży do ukończenia 26 roku życia. Oferta umożliwia podróże pociągiem w określonych terminach dosłownie za grosze. Bilety dostępne są w dwóch wariantach – tygodniowym, i miesięcznym. Tygodniowy bilet Go Unlimited kosztuje 18 euro, miesięczny 35 euro (2024) i za takie pieniądze można zwiedzać Belgię pociągami.

Uwaga!!! Bilet jest ważny w określonych terminach. Kalendarz ważności znajdziecie na stronie www.belgiantrain.be

Belgia pociąg

Belgijski pociąg piętrowy – górny pokład

Pociąg piętrowy

Belgijski pociąg piętrowy – dolny pokład

4. Bilet sieciowy dla osób 26+

Jeśli wybieracie się w krótką podróż po Belgii lub zwiedzanie Belgii jest częścią podróży pociągiem po Europie, najlepiej skorzystać z biletów Interrail Global Pass. Jeżeli natomiast zamierzacie podróżować po Belgii dłużej, warto rozważyć ofertę biletu sieciowego kolei belgijskich.

Unlimited Season Ticket to bilet sieciowy dostępny w wariantach na miesiąc, trzy miesiące lub rok, z możliwością wybrania pierwszej lub drugiej klasy. Jeżeli więc jesteście w Belgii na dłuższej delegacji czy stypendium na przykład dla nauczycieli akademickich, być może warto skorzystać.

Bilet miesięczny na drugą klasę kosztował 390 euro, a na pierwszą klasę 601 euro (2024)

Niestety, nie ma odpowiednika biletu Go Unlimited, który byłby ważny przez tydzień.

Mons

Główny plac w Mons – jedno z belgijskich miast, które warto zobaczyć

5. Off-Peak Unlimited (Summer Abo)

Bardzo dobrą ofertą dla osób chcących podróżować pociągiem po Belgii jest wakacyjny bilet sieciowy Off-Peak Unlimited. Bilet przygotowany przez koleje belgijskie oferowany jest na podobnych warunkach, co wakacyjne bilety sieciowe w innych krajach, aczkolwiek cena jest bardzo atrakcyjna, jak na kraj Europy Zachodniej oraz wprowadzono ograniczenie polegające na konieczności rozpoczęcia podroży po 9 rano w dni robocze. W weekendy i święta nie obowiązują ograniczenia czasowe.

Bilet jest ważny przez 31 dni od 1 lipca lub od wybranego dnia do ostatniego dnia obowiązywania oferty – w 2023 roku ważność oferty kończyła się 3 września.

Nie ma ograniczeń wiekowych, pewną wadą jest konieczność legalizacji biletu przed każdą podróżą.

Ceny biletu w 2023 roku wynosiły:

59 euro za miesiąc podróżowania w drugiej klasie
89 euro za miesiąc podróżowania w pierwszej klasie

Szczegóły oferty na stronie kolei belgijskich.

6. Wybrane zniżki i oferty promocyjne

Koleje belgijskie oferują szereg zniżek i ofert promocyjnych na podróżowanie pociągami, dzięki czemu kolej w Belgii może konkurować z transportem autobusowym. Oto niektóre z nich.

Weekendowy bilet powrotny

Bilet dostępny dla każdego pasażera, pozwalający zaoszczędzić 50% (według reklamy przewoźnika) w stosunku do ceny biletu powrotnego według normalnej taryfy (według cennika mniej). Bilet można zakupić na przejazd pomiędzy dwoma wybranymi belgijskimi stacjami (pociąg nie może przekroczyć belgijskiej granicy) dla jednej lub większej liczby osób. Podróż musi się rozpocząć najwcześniej w piątek po 19:00, a podróż powrotna zakończyć najpóźniej do końca niedzieli. Podczas długich weekendów ważność biletu jest wydłużana. Bilet jest dostępny na przejazd pociągiem w pierwszej i drugiej klasie. Jest to bilet na okaziciela; można go również kupić u konduktora.

Bilet Seniora

Bilet dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Umożliwia odbycie dowolnej podróży powrotnej pociągiem w Belgii za cenę 6 euro w drugiej klasie lub 13 euro w pierwszej klasie, przy czym od poniedziałku do piątku podróż można rozpocząć dopiero po 09:00. W weekendy oferta obowiązuje przez całą dobę.

Zniżka dla rodzin wielodzietnych

Rodziny podróżujące z trojgiem lub więcej dzieci, z których żadne nie ukończyło 25 roku życia, mogą wyrobić sobie i swoim dzieciom specjalną kartę uprawniającą do zniżkowych przejazdów dla rodziców i dzieci. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz i dostarczyć fotografie dla każdej z osób. Szczegółowe informacje na stronie przewoźnika.

Do bezpłatnych lub zniżkowych przejazdów uprawnieni są także bezrobotni aktywnie poszukujący pracy, dziennikarze (przejazdy w 2 klasie bezpłatne, w pierwszej ze zniżką 75%) oraz osoby niedowidzące i niewidome, policjanci i żołnierze. Szczegółowy wykaz uprawnień można znaleźć na stronie przewoźnika.

Intercity Belgia

Druga klasa większości belgijskich pociągów Intercity

Kolej w Belgii

Typowy belgijski pociąg Intercity – I klasa

6. Połączenia międzynarodowe

Belgia posiada szereg połączeń międzynarodowych z krajami ościennymi. Kolej w Belgii działa bardzo sprawnie, a oferty promocyjne często umożliwiają niedrogą podróż. Czasami możliwa jest także podróż pociągiem do granicy, przekroczenie granicy pieszo lub autobusem i kontynuacja podróży pociągiem zagranicznego przewoźnika.

Austria

Dwa razy w tygodniu kursuje bezpośredni nocny pociąg Nightjet z Wiednia do Brukseli. Pociąg zestawiony jest z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Bilety na pociąg są bardzo drogie, mimo to cieszy się ogromną popularnością. Jeśli będziecie mieli szczęście, możecie trafić na bilety promocyjne.

nightjet.com – więcej informacji i sklep online

Holandia

Holandia i Belgia posiadają liczne przejścia kolejowe, jednak nie na wszystkich kursują pociągi. W czasie opracowywania aktualizacji kursowały następujące pociągi:

Bruksela – Amsterdam (NS International + Eurostar)
Liege – Maastricht
Roosendaal – Puurs przez Antwerpię (osobowy)

Warto zaznaczyć, że pociągi Bruksela – Amsterdam zmieniły trasę – dawniej jeździły przez Roosendaal i Dordrecht, obecnie jadą przez Bredę.

Bilety dostępne są na stronie www.b-europe.com

Wybrane oferty promocyjne:

Bruksela – Amsterdam – 29 euro
Antwerpia – Amsterdam – 21 euro
Bruksela – Breda – 15 euro

Ponadto dostępne są jednodniowe bilety sieciowe Euregioticket na euroregion obejmujący tereny w okolicy Liege, Maastricht i Aachen. W trakcie opracowywania artykułu bilet kosztował 21,70 euro (2024).

Szczegółowe informacje: www.belgiantrain.be

Kolej w Holandii – przewodnik dla pasażerów

Pociąg Bruksela - Amsterdam

Pociąg Bruksela – Amsterdam 2 klasa

Pociąg Bruksela - Amsterdam

Pociąg Bruksela – Amsterdam – I klasa

Luksemburg

Pomiędzy Belgią a Luksemburgiem kursują pociągi Bruksela – Luksemburg oraz Liege – Luksemburg. Można również dojechać pociągiem z Liege do Gouvy i stamtąd autobusem na stronę luksemburską.

Od 2020 roku komunikacja publiczna w Luksemburgu jest bezpłatna.

Kolej w Luksemburgu – przewodnik dla pasażerów

Luksemburg - Liege

Wagon pociągu Luksemburg -Liege

Luksemburg - Liege

Pociąg Luksemburg – Liege – 2 klasa

Francja

W ostatnich latach poprawiła się oferta pociągów pomiędzy Francją a Belgią. Koleje belgijskie, przy współpracy z kolejami francuskimi, uruchamiają pociągi TGV pod marką TGV INOUI z Brukseli do Marsylii, Nantes, Bordeaux, Lyonu, Strasbourga i innych miast po drodze.

Ponadto kursują pociągi osobowe:

Kortrijk – Lille
Tournai – Lille

Inny sposób na dotarcie z Belgii do Francji to podróż do ostatniej stacji przed granicą i przejście granicy pieszo. Na przykład pociągiem z Charleoi dojeżdżamy do Erquille i przekraczamy granicę, aby znaleźć się w francuskim Jermont.

Na przykład w podzielonym mieście Comines stacje kolejowe znajdują się po francuskiej i belgijskiej części, ale nie są ze sobą połączone. Po stronie francuskiej kursują pojedyncze pociągi, po belgijskiej znacznie więcej.

Nie kursują pociągi przez przejście kolejowe w Quevy ani przez Quievrain.

Ponadto przewoźnik Thalys uruchamia pociągi Paryż – Amsterdam i Paryż – Kolonia, ale wkrótce firma ma zniknąć z rynku.

Bilety do kupienia na stronie www.b-europe.com

Wybrane ceny promocyjne:

Bruksela – Paryż – 29 euro
Liege – Paryż – 29 euro
Bruksela – Lille – 19 euro; 9 euro osoby -26
Bruksela – Marsylia – 40 euro

Niemcy

Pomijając pociągi regionalne Liege – Aachen, liczba połączeń z Niemcami nie wygląda imponująco. Część połączeń między Brukselą a Kolonią lub Essen obsługuje THALYS, dlatego godne zainteresowania są tylko połączenia obsługiwane przez pociągi ICE. Ze względu na duże zapełnienie warto zakupić miejscówkę.

Pociągi ICE kursują na trasie Bruksela – Kolonia – Frankfurt nad Menem.

Bilety można zakupić na stronie reiseauskunft.bahn.de

Wielka Brytania

Pomiędzy Brukselą a Londynem kursują pociągi Eurostar. Czas przejazdu wynosi dwie godziny i jedenaście minut. O pociągach Thalys i Eurostar piszę poniżej.

Bilety można kupić na stronie www.eurostar.com

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

Bruksela

Bruksela

8. Euregio Ticket Mass Rhein

Opisywany wcześniej belgijski EuregioTicket ma niemiecki odpowiednik. Euregio-Ticket Mass Rhein to jednodniowy bilet sieciowy uprawniający do podróży koleją, wybranymi autobusami oraz środkami komunikacji miejskiej po euroregionie Moza – Ren. Za niewielką kwotę można pojeździć po pograniczu belgijsko-niemiecko-holenderskim pociągami Deutsche Bahn (R i RE), pociągami kolei holenderskich i kolei belgijskich.

Jeżeli uda nam się znaleźć dobry nocleg, w ciągu jednego dnia możemy zwiedzić belgijskie Liege, holenderski Maastricht i niemiecki Akwizgran, ewentualnie mniejsze miasteczka, których nie brakuje na obszarze obowiązywania wspomnianego biletu.

Warto zapoznać się z ofertą, bowiem można sporo zaoszczędzić w stosunku do cen biletów w komunikacji międzynarodowej. W weekendy i święta oferta jest szczególnie atrakcyjna dla rodzin z dziećmi.

Maastricht

Centrum holenderskiego Maastricht

9. Pociągi Eurostar

Pociągi Eurostar to szybkie pociągi kursujące pod Kanałem La Manche. Łączą Londyn z Paryżem, Lille i Brukselą. Większość starych pociągów TGV została zastąpiona przez nowe pociągi Siemens Velaro. Przejazd jest komfortowy i szybki, ale drogi. Ze względu na skomplikowaną taryfę podam tylko kilka przykładowych cen. Przed podróżą należy odwiedzić stronę przewoźnika w celu sprawdzenia ceny na konkretne połączenie.

W pociągach Eurostar możemy wybrać spośród trzech klas – Standard, Standard Premier i Business Premier. W klasie Standard Premier są wygodniejsze siedzenia, czasopisma za darmo oraz posiłki (za opłatą) serwowane na miejsce pasażera. Klasa Business Premier to szereg dodatkowych udogodnień, m.in. pierwszeństwo w odprawie, gazety i czasopisma, gniazdko przy każdym siedzeniu.

Ze względu na różnice w cenach w zależności od dnia i pociągu nie ma sensu podawanie konkretnych cen. Im wcześniej kupujemy, tym płacimy mniej.

Bilety powrotne w większości przypadków są tańsze niż dwa oddzielne bilety w jedną stronę. Podane ceny są w większości cenami promocyjnymi, więc cena rzeczywista może być dużo wyższa. Bilety można zamówić przez internet na stronie przewoźnika. Pasażerowie przechodzą przez odprawę, w związku z czym należy się do niej zgłosić 30 minut przez planowym odjazdem pociągu.

Strona internetowa: www.eurostar.com

Pociąg Eurostar

Pociąg Eurostar (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: