Kolej na Podróż

Pociągiem do Belgii – przewodnik dla pasażerów (2023)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Belgii. Dojazd pociągiem do Belgii jest możliwy z przesiadką w Berlinie i jeszcze innym niemieckim mieście, a od 25 maja 2023 roku zapowiadane jest uruchomienie pociągu nocnego Berlin – Bruksela. Z Brukseli można wygodnie dojechać pociągiem do chyba wszystkich belgijskich miast, do których dociera kolej.

Nie uruchomiono zapowiadanej grupy wagonów Warszawa – Ostenda.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023

Spis treści

1. Pociągiem do Berlina
2. Pociągiem z Berlina do Brukseli (DB/Thalys)
3. Pociąg Berlin – Bruksela (nocny)
4. Pociągiem do Belgii – koszty (DB/Thalys)

Kolej w Belgii – przewodnik dla pasażerów

Etap 1: Pociągiem do Berlina

Większość Polaków dojeżdża pociągiem do Niemiec kierując się przez Berlin. Oferta połączeń kolejowych jest przyzwoita – szybkie połączenia Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin, pociąg Wawel, ponadto pociąg nocny oraz pociągi regionalne z Kostrzyna nad Odrą i Szczecina.

PKP Intercity posiada ofertę promocyjną Super Promo International na bilety do Berlina. Obecnie ceny najtańszych biletów kształtują się w następujący sposób:

Warszawa – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Poznań – Berlin 14,90 EUR (2 klasa)/24,90 EUR (1 klasa)
Przemyśl – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Katowice – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Gdańsk – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)

Mieszkańcy Szczecina, Kostrzyna, Słubic i innych miast zachodniej Polski mogą dojechać do Berlina pociągami regionalnymi według osobnej taryfy tamtejszych związków regionalnych lub kupić bilet miesięczny Deutschlandticket za 49 euro na komunikację regionalną i publiczną, który ma zostać wprowadzony wiosną 2023 roku (miał obowiązywać już w styczniu, ale w ostatniej chwili odłożono jego wprowadzenie). Oferta firmy Polregio na przejazdy do Niemiec dostępna jest na stronie przewoźnika.

Biletów szukamy na stronach www.intercity.pl, reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem z Berlina do Brukseli (DB/Thalys)

Drugi krok podróży pociągiem do Brukseli to podróż z Berlina do Belgii. Jeśli chcemy pokonać trasę pociągiem, musimy kupić bilet na pociąg IC lub ICE z Berlina do Kolonii, a później na pociąg bezpośredni Deutsche Bahn lub Thalys z Kolonii do Brukseli. Przy odrobinie szczęścia podróż będzie znacznie szybsza i tańsza niż przez Amsterdam – najtańsze bilety na trasie Berlin – Bruksela kosztują 29,90 euro w drugiej klasie i 137 euro w pierwszej klasie. Jeśli cała podróż odbywa się w pociągach Deutsche Bahn, bilety wyszukujemy na stronie podanej wyżej.

Tanich biletów należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich.  Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Jeżeli natomiast odcinek Kolonia – Bruksela chcemy pokonać w pociągu Thalys, bilet na ten odcinek kupujemy na stronie www.thalys.com. Bilet na odcinek Berlin – Kolonia nadal na stronie kolei niemieckich.

W wyszukiwarce połączeń Deutsche Bahn pojawiają się również połączenia Kolonia – Bruksela z kilkoma przesiadkami i przejazdem pociągami regionalnymi. Nie polecam tej opcji. Pociągi nie są zbyt wygodne, podróż trwa znacznie dłużej.

Thalys - wagon barowy

Pociąg Thalys – wagon barowy i klasa Comfort 2

Pociąg Berlin – Bruksela przez Amsterdam

Przewoźnik European Sleeper zapowiedział uruchomienie od 25 maja 2023 roku połączenia Berlin – Bruksela przez Amsterdam. Pociąg nocny znacznie ułatwi dojazd do kilku europejskich stolic. Pociąg będzie zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Rozkład jazdy ułożony jest w taki sposób, aby wyjazd z Berlina nastąpił wieczorem, a rano pociąg dojedzie do Amsterdamu i Brukseli. Dzięki połączeniu dojazd pociągiem do Holandii będzie znacznie łatwiejszy.

Ceny biletów zaczynają się od 49 euro w wagonach z miejscami do siedzenia, 79 euro w wagonach z miejscami do leżenia (przedział 6-osobowy); najtańsze miejsca w wagonach sypialnych kosztują ponad 100 euro. Cena biletu zależy od obłożenia konkretnego połączenia, więc mogą się między sobą znacznie różnić. Przedsprzedaż biletów rozpoczyna się 20 lutego 2023 roku.

Biletów należy szukać na stronie www.europeansleeper.eu

Pociągiem do Belgii z Deutsche Bahn – koszty

Jeśli uda nam się zakupić bilety promocyjne, dojazd pociągiem do Brukseli nie będzie specjalnie drogi, o ile nie będzie konieczności spędzenia nocy na przykład w hostelu po drodze. Przykład:

Podróż pociągiem Warszawa – Bruksela:

Bilet na pociąg Warszawa – Berlin PKP Intercity : 24,90 EUR
Bilet na pociąg Berlin – Bruksela: 29,90 EUR

Razem: 54,80 euro

Oczywiście tyle będą kosztowały bilety, jeżeli załapiemy się na pulę najtańszych biletów, co nie jest łatwe. Należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 75 euro w jedną stronę, jeżeli kupujemy z tygodniowym wyprzedzeniem.

Podróż pociągiem Poznań – Bruksela to wydatek mniejszy o 10 EUR. Z różnych względów odradzam kupno biletów na stronach międzynarodowych koncernów sprzedających bilety na pociąg do Brukseli.

Oczywiście, uruchomienie pociągu nocnego Berlin – Bruksela wszystko zmienia. Dojazd pociągiem do Belgii będzie znacznie łatwiejszy i można zaoszczędzić wydatek na hostel.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

Pociągiem do Belgii - Bruksela

Bruksela (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: