Bielsk Podlaski to nieduże miasto w województwie podlaskim, położone przy linii kolejowej z Białegostoku do Czeremchy. W ostatnich latach znacznie poprawiła się dostępność komunikacyjna miasta, w 2020 roku oddano do użytku nowy dworzec kolejowy. Dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim ma interesującą historię, a miasto jest warte odwiedzenia.
Opis według stanu z 21 lipca 2023 roku – informacje mogą się zdezaktualizować:
Dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim – usługi
Pomimo zwiększenia liczby pociągów w ostatnich latach i przystanków autobusowych naprzeciwko dworca, dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim nie ma wszystkiego, co powinno być.
Na dworcu nie ma kasy biletowej. Poczekalnia klimatyzowana, w ramach budowy nowego dworca zainstalowano nowoczesny system informacji pasażerskiej.
Dostępna jest bezpłatna toaleta dla podróżnych. Obok dworca stoi tablica z informacjami o historii dworca w trzech językach.
Przejście na perony po kładce dla pieszych, perony niezadaszone.
Na dworcu nie ma skrzynek bagażowych.

Nowy dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim (fot. materiały prasowe PKP)
Dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim – historia
Pierwszy dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim został wzniesiony w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Był to drewniany, piętrowy budynek w stylu szwajcarskim, bliźniaczy do stojącego do dziś, nieczynnego i popadającego w ruinę dworca kolejowego w niedalekich Kleszczelach. Podróż z Bielska Podlaskiego do Białegostoku trwała wtedy godzinę i 28 minut.

Pierwszy dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim (brak autora i licencji)
Około 1925 roku w miejscu dworca drewnianego wzniesiono nowy dworzec murowany w charakterystycznym dla dwudziestolecia międzywojennego stylu dworkowym. Okazały budynek z piwnicami i poddaszem posiadał halę główną, dwie poczekalnie, kuchnię, bufet i pomieszczenia służbowe. Wygospodarowano pomieszczenie dla poczty.
W lipcu 1944 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły budynek w powietrze.

Drugi dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim, wybudowany około 1925 roku (źródło: Wikimedia Commons)
Przez ponad 40 lat Bielsk Podlaski nie miał dworca kolejowego; jego funkcję pełnił drewniany barak z kasą biletową.
Kolejny budynek dworca kolejowego wybudowano w latach 1987-1990. Była to bryła typowa dla PRL-owskiego budownictwa dworcowego, zdecydowanie zbyt duża w stosunku do potrzeb.
W XXI wieku dworzec był martwy, pociągów jeździło jak na lekarstwo, utrzymanie budynku było nieopłacalne. Budynek został wyburzony w 2019 roku.
W czerwcu 2020 roku oddano do użytku nowoczesny dworzec systemowy, według projektu typowego dla wielu polskich miast. Prace rozbiórkowe i budowa nowego dworca kosztowały ponad 11 milionów złotych.

Dworzec z 1990 roku (fot. Krzysztof Kundzicz, Wikimedia Commons, CC-BY_SA)

Dworzec z 1990 roku, zdjęcie z 2009 roku (fot. Yarl, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)
Atrakcje turystyczne w okolicy
Bielsk Podlaski to interesujące miasteczko dla ambitnych turystów. Dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim położony jest blisko centrum miasta. Miasto znane jest z cerkwi; na rynku warto zwrócić uwagę na ratusz z XVIII wieku i jeden z drewnianych budynków, w którym kręcono sceny do znanego filmu „Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Można wstąpić do Muzeum Okręgowego, w centrum miasta zachowały się też urokliwe, drewniane budynki.
W pobliskiej wsi Orla niszczeje piękna synagoga, a niedaleko Bielska Podlaskiego rozciąga się Kraina Otwartych Okiennic z bogato udekorowanymi drewnianymi domkami.
W Bielsku Podlaskim działa jedyne w Polsce Policealne Studium Ikonograficzne.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie podlaskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Białystok – Czeremcha – co zwiedzić i zobaczyć

Dworzec systemowy otwarty w 2020 roku (fot. Rakoon, Wikimedia Commons, CC-BY-SA)