Kolej na Podróż

Gdynia – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji

Gdynia to jedno z największych miast województwa pomorskiego i jedno z miast Trójmiasta. Rozwój miasta nastąpił w okresie dwudziestolecia międzywojennego, więc na pierwszy rzut oka Gdynia nie wydaje się atrakcyjna pod względem architektonicznym. Wprawne oko pozwoli jednak dostrzec ciekawe rozwiązania architektoniczne w stylu budownictwa okrętowego, a atrakcje Gdyni też wypadają nieźle. Miejsce ciekawe dla ambitnych turystów; w przewodniku krótko przedstawię najważniejsze atrakcje Gdyni. Większość z nich znajduje się w centrum miasta.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023




 

1. Dworzec kolejowy Gdynia Główna

Dworzec Gdynia Główna to miejsce, od którego większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Gdyni. Dworzec po remoncie odzyskał dawny blask i należy do najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce, jeśli nie w Europie. Co ciekawe, jest to stosunkowo młoda konstrukcja – pochodzi z lat 1950-1959; wybudowano go etapami według projektu Wacława Tomaszewskiego w miejscu dworca z lat dwudziestych XX wieku.

Zespół dworca składa się z Dworca Głównego połączonego pasażem z dworcem podmiejskim. W trakcie opracowywania artykułu kończył się remont dworca podmiejskiego. W środku dworca głównego wyróżniają się cztery mozaiki autorstwa Teresy Pągowskiej. Największa z nich przedstawia port gdyński, natomiast najbardziej znana jest mozaika z parą biegnących pegazów wraz z symbolem kolei – uskrzydlonym kołem usytuowana nad wejściem do sali restauracyjnej.

Remont dworca głównego zakończył się w 2012 roku.

2. Okręt ORP „Błyskawica”

Zwiedzanie Gdyni rozpoczniemy od najbardziej znanego miejsca w Śródmieściu – Skweru Kościuszki, przechodzącego w aleję Jana Pawła II. W pobliżu znajdują się najpopularniejsze od lat atrakcje Gdyni.

Pierwsza z nich to okręt ORP „Błyskawica”, odrestaurowany niszczyciel aktywnie pełniący służbę podczas II wojny światowej, zaadaptowany na muzeum. Zwiedzanie obejmuje ładownie, kajuty, składy torped, pokłady obserwacyjne i maszynownie. Na zwiedzanie należy przeznaczyć około pół godziny, poruszając się po statku trzeba być przygotowanym na pokonywanie stromych i wąskich schodów. Ceny biletów stosunkowo wysokie.

Więcej informacji: muzeummw.pl

Okręt

ORP Błyskawica

3. Statek „Dar Pomorza”

Stojący tuż obok najsłynniejszy polski żaglowiec szkoleniowy wybudowano w stoczni w Hamburgu w 1909 roku. Służył aż do 1981 roku. Obecnie pełni funkcję muzeum, gdzie można obejrzeć mnóstwo pamiątek z licznych rejsów i regat oraz dużą kolekcję miniaturowych statków w butelkach. Wystawa została urządzona w taki sposób, aby zwiedzający mogli poznać życie marynarzy na pokładzie. Ceny biletów podobne jak na ORP „Błyskawica”.

Więcej informacji: nmm.pl/dar-pomorza/

4. Akwarium Gdyńskie

Położone bardzo blisko poprzednich atrakcji Akwarium Gdyńskie umożliwia poznanie wielu gatunków ryb, gadów i płazów z całego świata, a przede wszystkim fauny głębi Bałtyku. Budynek z zewnątrz nie zachęca do wizyty, natomiast w środku można podziwiać ogromne akwaria z takimi stworzeniami jak potwory morskie, moreny, anakonda, czy rozgwiazdy. Wadą jest tłok w sezonie wysokim. Ceny biletów stosunkowo wysokie.

5. Muzeum Miasta Gdyni

Nowoczesne, interaktywne muzeum położone blisko Skweru Kościuszki i plaży miejskiej. W muzeum opowiedziana jest historia powstania Gdyni, sylwetki wybitnych osobistości, pokazane są również najciekawsze projekty architektoniczne. Wystawa stała nosi nazwę „Gdynia – dzieło otwarte”, organizowane są także wystawy czasowe. Mieszczące się w nowoczesnym budynku, oddanym do użytku w 2007 roku, muzeum, zdobyło kilka nagród i wyróżnień. Ceny biletów przystępne.

6. Muzeum Marynarki Wojennej

Sąsiadująca z Muzeum Miasta Gdyni placówka znana jest poświęconej historii polskich działań zbrojnych na morzu. Największą popularnością cieszy się wystawa plenerowa, gdzie zobaczymy stare działa okrętowe, samoloty, helikoptery i kilkusetletnie armaty. W środku najlepiej oceniane są makiety statków. Muzeum mieści się na trzech piętrach i zajmuje powierzchnię ponad 3 tys. m2, do czego dochodzi wspomniana już wcześniej wystawa plenerowa. Bilet stosunkowo niedrogi.

7. Kamienna Góra

Punkt widokowy i park na wzgórzu w centrum miasta, na który można bezpłatnie wjechać kolejką linowo-terenową oddaną do użytku do użytku w lipcu 2015 roku. Trasa ze stacji początkowej na Placu Grunwaldzkiego na Kamienną Górę liczy 96 metrów, a różnica wysokości pomiędzy stacją początkową a końcową to 40 metrów. Stacje stylizowane są na architekturę gdyńskiego modernizmu. Przejazd kolejką trwa zaledwie dwie minuty, ale jest to jedna z czterech polskich kolei linowo-terenowych.

8. Muzeum Emigracji

Dwa kilometry na północ od Skweru Kościuszki, przy nabrzeżu francuskim, ma swoją siedzibę niedawno otwarte, nowoczesne Muzeum Emigracji. Siedziba muzeum znajduje się w budynku dawnego dworca morskiego, z którego w okresie międzywojennym odpływały transatlantyki zabierające w podróż do Ameryki emigrantów pozbywających się całego majątku, aby rozpocząć nowe życie na obczyźnie. Wystawa stała w muzeum poświęcona jest dziejom emigracji z ziem polskich na przestrzeni ostatnich 200 lat, jak również dziejom Polonii w różnych częściach świata. W czasie adaptacji przywrócono detale architektoniczne z lat trzydziestych XX wieku we wnętrzach budynku. Ceny biletów umiarkowane.

Więcej informacji: polska1.pl

Gdynia

Muzeum Emigracji (fot. Andrzej Otrębski, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

9. Zespół mieszkalny „Bankowiec”

Jeden z najciekawszych gdyńskich budynków, stojący przy ulicy 3 Maja 27-31. Największy kubaturowo budynek mieszkalny międzywojennej Gdyni był budowany w latach 1935-1939 etapami, według projektu Stanisława Ziołowskiego. Budynek posiada własny schron, w którym działa obecie prywatne Mini Muzeum prowadzone przez Marię Piradoff-Link. Na ekspozycję składają się głównie przedmioty podarowane przez mieszkańców budynku. W pomieszczeniach stylizowanych na lata trzydzieste XX wieku znalalazły się między innymi przedwojenne przedmioty codziennego użytku, księga lokatorów, czy zdjęcia archiwalne.

10. Gdyński Szlak Modernizmu

Śródmieście Gdyni ukształtowało się w latach trzydziestych XX wieku. Oprócz opisanego wyżej „Bankowca” nie brakuje innych ciekawych architektonicznie, na pozór zwykłych, niczym niewyróżniających się budynków. Dla miłośników architektury wytyczono „Gdyński Szlak Modernizmu”, dzięki któremu zobaczymy budynki cechujące się były wielkimi przeszklonymi powierzchniami, nadbudówkami w kształcie kapitańskiego mostku, czy zewnętrzne schody przypominające trapy.

Obecnie dostępne są cztery trasy: 10 Lutego – Pirs, Kamienna Góra, Świętojańska i Moderna Nieznana. Możliwe jest zwiedzanie samodzielne lub z przewodnikiem.

11. Centrum Nauki „Experyment”

Atrakcje Gdyni położone są w różnych częściach miasta. Niedaleko przystanku kolejowego Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Redłogo usytuowana jest atrakcja dla rodzin z dziećmi – centrum nauki. Podobne centra nauki powstają jak grzyby po deszczu w największych miastach w całej Europie. Z założenia takie placówki pozwalają połączyć naukę z zabawą i w sposób przystępny przekazać wiedzę dzieciom. W gdyńskim centrum nauki dominują zagadnienia z biologii i geografii. Przygotowano takie atrakcje jak modele ciała człowieka do złożenia, wykopaliska paleontologiczne, symulator trzęsienia ziemi, możliwość zbadania wieku metabolicznego, czy stanowiska do eksperymentów z ziemią i powietrzem.

Dużą zaletą jest stosunkowo niska, jak na ten rodzaj atrakcji, cena biletu. Natomiast wadą jest tłok w sezonie wysokim praktycznie od otwarcia do zamknięcia i związane z tym kolejki do poszczególnych stanowisk.

12. Cmentarz Obrońców Wybrzeża (fakultatywnie)

Zadbana nekropolia wojskowa niedaleko centrum nauki i stacji Gdynia Redłowo. Miejsce dla ambitnych turystów i miłośników historii. Cmentarz utworzony w 1939 roku z założenia jako miejsce pochówku ofiar wojny obronnej 1939 roku. Obecnie podzielony na dwie części. W pierwszej części spoczywają żołnierze 1 Morskiego Pułku Strzelców, marynarze z polskich okrętów, dowódcy Marynarki Wojennej kierujący obroną wybrzeża podczas Kampanii Wrześniowej, ofiary niemieckiego mordu w Piaśnicy, żołnierze 1 Brygady Pancernej polegli w walkach w 1945 r., a w drugiej części cmentarza żołnierze radzieccy polegli w walkach w Gdyni w styczniu 1945 r. Ponadto tablice upamiętniające ofiary wojny i terroru stalinowskiego.

13. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

Mało znana atrakcja Gdyni, położona blisko stacji kolejowej Gdynia Chylonia, przy ulicy Żwirowej. Jest to małe, prywatne muzeum, w którym na niewielkiej powierzchni zgromadzono kolekcję zabytkowych samochodów i motocykli. Ponadto niewielka plenerowa wystawa.

14. Gdyński Szlak Murali

Gdynia, podobnie jak wiele innych polskich miast, posiada własny szlak murali. Większość z nich znajduje się w dzielnicy portowej, w otoczeniu nowo powstających apartamentowców i nowoczesnych biurowców. Największe skupisko murali znajdziemy w okolicach Placu Kaszubskiego, pomiędzy ulicami Żeromskiego i Waszyngtona. Większość murali powstała dzięki Stowarzyszeniu Traffic Design. Nawiązują one w jakiś sposób do historii i współczesności miasta, choć nie zawsze jest to oczywiste, na przykład golfista na budynku przy ulicy Portowej przedstawia pasję właściciela budynku.

15. Kępa Redłowska

Las rozciągający się pomiędzy Polaną Redłowską a Orłowem już w 1938 roku został rezerwatem przyrody. Nazwa Kępa Redłowska odnosi się do rozległego nadmorskiego parku na dawnych terenach wojskowych. Przez rezerwat poprowadzono ścieżkę przyrodniczą i szlaki. Kończy się on porośniętymi klifami, z których można zejść na plażę lub podziwiać piękny widok Bałtyku.

Doskonałe miejsce na spacery, podczas których można się natknąć na ciekawe okazy flory i fauny, natomiast wieczorami w niektórych miejscach przesiaduje nieciekawe towarzystwo, co można poznać po śmieciach w miejscach libacji. Miejsce jeszcze niezadeptane przez turystów, ale może się to zmienić.

16. Molo w Orłowie

Ciekawe atrakcje Gdyni znajdziemy również w dzielnicy Orłowo. Najbardziej znana z nich to drewniane molo o długości 180 metrów. Dawniej było znacznie dłuższe, jednak sztorm zniszczył konstrukcję, którą odbudowano tylko częściowo. Wstęp na molo bezpłatny, w pobliżu liczne budki i punkty gastronomiczne, Domek Żeromskiego, klif, plaża i opisany wcześniej rezerwat Kępa Redłowska. Przy dobrej pogodzie można stąd dojrzeć Półwysep Helski. Znacznie mniej ludzi niż w Sopocie, miejsce zbiera bardzo dobre recenzje. Z ciekawostek w pobliżu należy wymienić makietę nieistniejącego już kościółka św. Józefa.

17. Ruiny torpedowni

Gdynia posiada unikatową w skali krajowej atrakcję w postaci ruin torpedowni w dzielnicy Babie Doły. Torpedownia w czasie drugiej wojny światowej pełniła funkcję ośrodka badawczego armii niemieckiej. W 1945 roku wysadzono most łączący torpedownię z lądem. Ruiny znajdują się około 300 metrów od brzegu i nie ma do nich dojścia. Mimo to robią ogromne wrażenie na odwiedzających to ustronne i zaciszne miejsce, wyłaniając się z morza w nieoczekiwanym momencie. Miejsce z klimatem.

18. Bazylika kolegiacka Najświętszej Marii Panny

Gdynia nie jest tak bogata w zabytkowe kościoły, jak inne polskie miasta. Na pewno na uwagę zasługuje Bazylika kolegiacka Najświętszej Marii Panny zlokalizowana w centrum miasta, przy ulicy Armii Krajowej. Kościół wybudowany w 1924 roku, pod względem architektonicznym nawiązuje do barokowych i renesansowych kościołów w Polsce Centralnej. Kościół jednonawowy, przykryty sklepieniem kolebkowym, fundamenty zbudowane z kamieni balastowych przywiezionych przez jeden z pierwszych statków, który zawinął do budowanego wówczas portu.

Kościół zadbany, ciekawe wnętrze z witrażami przedstawiającymi świętych i błogosławionych. Od 1984 roku na liście zabytków.

19. Domek Abrahama

Przy ulicy Starowiejskiej 30 w gdyńskim Śródmieściu przykuwa uwagę budynek z cegieł tworzących dekoracyjne fryzy. Jest to jeden z najstarszych zachowanych budynków w Gdyni. Wzniesiony został w 1902 roku w czasach, kiedy Gdynia była małą wioską rybacką. Wpisany do rejestru zabytków w 1968 roku, swoją nazwę zawdzięcza Antoniemu Abrahamowi – działaczowi kaszubskiemu walczącemu o polskość Pomorza, który wynajmował pokój w tym domku przez trzy ostatnie lata swojego życia w latach 1920-1923.

W budynku obecnie mieści się restauracja.

20. Kościół pw. św. Michała Archanioła

Kościół cmentarny w dzielnicy Oksywie – najstarszy kościół w Gdyni i obok bazyliki kolegiackiej jeden z najpiękniejszych. Położony nad samym morzem, wzmiankowany już w 1224 roku. Przez wieki służył ludziom morza, o czym przypominają tablice wewnątrz świątyni. Najciekawszym elementem jest Mały Panteon Marynarki Wojennej – kamienny ołtarz polowy oraz tablice poświęcone okrętom zatopionym w walkach Marynarki Wojennej na Zachodzie w czasie II wojny światowej.

Na cmentarzu kościelnym spoczywają osoby zasłużone dla Gdyni i jej wybitni mieszkańcy, jak np. wymieniony wcześniej Antoni Abraham, czy znana współczesnym aktorka Anna Przybylska.

Gdynia – podsumowanie

Na liście przedstawiłem krótko największe atrakcje Gdyni. Przewodnik będzie w przyszłości rozbudowywany i uzupełniany. Jak pisałem na początku, Gdynia wydaje się nieciekawym miastem, zresztą takie było moje wrażenie podczas krótkiego pobytu. Ma jednak interesującą historię, nie brakuje muzeów ani takich atrakcji jak trolejbusy, które poza Gdynią kursują w Polsce tylko w Tychach i Lublinie. Spacer po centrum, bez zwiedzania muzeów, zajmie nam może ze dwie godziny, natomiast gdybyśmy chcieli zobaczyć wszystkie atrakcje, na zwiedzanie Gdyni trzeba poświęcić co najmniej dwa dni.

Gdynia to także doskonała baza wypadowa do wycieczek koleją, jednak ceny noclegów są bardzo wysokie. Ceny usług i biletów wstępu wydają się niższe niż w Sopocie i Gdańsku, jednak pobyt w Trójmieście to znaczny wydatek.

Dojazd pociągiem do Gdyni

Dojazd pociągiem do Gdyni jest bardzo łatwy z większości miejsc w Polsce, do których dociera kolej. Na stacji Gdynia Główna zatrzymują się, rozpoczynają i kończą bieg pociągi wszystkich kategorii od pociągów aglomeracyjnych Szybkiej Kolei Miejskiej Trójmiasto, przez pociągi regionalne Polregio, po pociągi dalekobieżne dzienne i nocne obsługiwane przez PKP Intercity.

Spacer z dworca Gdynia Główna do Skweru Kościuszki zajmuje około 15 minut, natomiast przed dworcem znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Autobusy i trolejbusy dowiozą nas w każde miejsce Gdyni i ciekawe miejsca w okolicach.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Gdańska – propozycje wycieczek jednodniowych
Gdańsk – najciekawsze miejsca i atrakcje
Sopot – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Gdynia Główna

Dworzec kolejowy Gdynia Główna

%d bloggers like this: