Kolej na Podróż

Kamieniec Ząbkowicki – 5 najciekawszych miejsc i atrakcji

Kamieniec Ząbkowicki jeszcze do niedawna był wsią. Prawa miejskie otrzymał 1 stycznia 2021 roku. Atrakcje Kamieńca Ząbkowickiego skupiają się wokół stopniowo odnawianego pałacu i kilku budynków położonych obok niego w centrum. Pałac posiada ciekawą historię, a do miasta ściągają tłumy turystów, aby odwiedzić budowlę, która przez wiele dziesięcioleci popadała w ruinę. W artykule bardzo krótko opiszę atrakcje Kamieńca Ząbkowickiego. Być może wkrótce do listy dołączy dworzec kolejowy po zaplanowanym remoncie.

Kamieniec Ząbkowicki atrakcje – spis treści

1. Pałac Marianny Orańskiej
2. Mauzoleum Hohenzollernów
3. Pocysterski zespół klasztorny
4. Dawny kościół ewangelicki
5. Wiadukt kolejowy




 

1. Pałac Marianny Orańskiej

Monumentalna budowla wzniesiona na zlecenie królewny niderlandzkiej i księżnej pruskiej oraz jej męża Albrechta Pruskiego Starszego w XIX wieku. Budowę rozpoczęto w 1838 roku, po 9 latach przerwano z powodu rozwodu księżnej z małżonkiem. Prace zakończono dopiero w latach 70. XIX wieku. Księżna musiała doglądać prac z posiadłości w Bilej Vodzie, oddalonej o kilkanaście kilometrów, lecz położonej już po stronie austriackiej, ponieważ nie mogła przebywać na terenie Prus dłużej niż 24 godziny.

Czterowieżowa budowla posiadała skomplikowany system podziemi, piękny park i imponujące fontanny, tryskające miejscami na wysokość 33 metrów. Była udostępniana do zwiedzania w okresie wiosenno-jesiennym.

Podczas II wojny światowej pałac służył jako nazistowski magazyn przejściowy dla dzieł sztuki z całego Śląska. Część dzieł ewakuowano, część wywieźli Rosjanie, którzy dodatkowo podpalili pałac. W czasach PRL-u postępowała dewastacja i rozkradanie pałacu.

Niszczejąca budowla przetrwała początek XXI wieku dzięki prywatnemu właścicielowi, natomiast boom turystyczny sprawił, że w drugiej dekadzie XXI wieku pozyskano ogromne fundusze na remont pałacu i zabytek od kilku lat systematycznie odzyskuje blask.

Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja o oddaniu do użytku kolejnego elementu największej atrakcji Kamieńca Ząbkowickiego

2. Mauzoleum Hohenzollernów

Na liście atrakcji Kamieńca Ząbkowickiego znajduje się także Mauzoleum Hohenzollernów, położone 1,5 km od pałacu (można dojść kilkoma szlakami o różnej długości), natomiast znacznie bliżej dworca kolejowego.

Odnowione sporo straciło z oryginalnego stylu. Zwiedzanie mauzoleum odbywa się z przewodnikiem, dostępna jest prezentacja multimedialna, na którym hologram jednego z członków rodu opowiada historię rodziny.

Opinie wśród zwiedzających są podzielone – jednym się podoba, inni narzekają, że całość trwa 15 minut i szkoda pieniędzy.

3. Pocysterski Zespół Klasztorny

Zabytki Kamieńca Ząbkowickiego, takie jak pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św.Jakuba, położone są w centrum miasta, blisko pałacu. W dawnych zabudowaniach klasztornych mieści się oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu, natomiast kościół dostępny jest dla zwiedzających – wewnątrz warto zobaczyć piękny ołtarz i obrazy M. Willmana.

4. Dawny kościół ewangelicki

Kamieniec Ząbkowicki posiada inny ciekawy zabytek, który jednak wewnątrz podobno nie jest zbyt piękny – dawny kościół ewangelicki wybudowany z inicjatywy Marianny Orańskiej jako kościół dworski. Kamień węgielny położono w 1875 roku, budowę ukończono dopiero dziesięć lat później. Opuszczony po 1946 roku, kiedy ewangelicy opuścili tutejsze ziemie. Przez dziesiątki lat niszczał, nie tak dawno odnowiony i zaadaptowany na siedzibę Centrum Wystawienniczego Gminnego Centrum Kultury. Do kościoła trafi chyba każdy turysta, bowiem znajduje się tu kasa pałacu.

5. Wiadukt kolejowy

Listę atrakcji Kamieńca Ząbkowickiego kończy arkadowy wiadukt kolejowy z lat siedemdziesiątych XIX wieku, wybudowany w czasie budowy linii kolejowej Kłodzko – Międzylesie. Atrakcja dla miłośników kolei, dla których atrakcją może być również spacer szlakiem dawnej linii kolejowej do Złotego Stoku.

Atrakcje Kamieńca Ząbkowickiego to także ładne, wyremontowane wille w centrum miasteczka. W jednej z nich mieści się urząd gminy, w innej przedszkole. Kamieniec Ząbkowicki z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Na pewno obowiązkowo trzeba zobaczyć tutejszy pałac.

Kamieniec Ząbkowicki – dojazd pociągiem

Kamieniec Ząbkowicki to ważny węzeł kolejowy i dojazd pociągiem nie stanowi większego problemu. Krzyżują się tu linie z Legnicy, Wrocławia, Kłodzka i Nysy. Z Wrocławia kursują liczne pociągi regionalne Kolei Dolnośląskich.

Zobacz również:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Wrocławia – propozycje wycieczek jednodniowych

Od autora

Przewodniki zawierają informacje o najciekawszych atrakcjach w opisywanych miastach. W przyszłości powstanie osobny dział "Subiektywnym okiem", gdzie będę publikował własne spostrzeżenia. Jeśli informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt.

Kamieniec Ząbkowicki

Mury pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: