Kastylia i León to wspólnota autonomiczna w Hiszpanii, największa pod względem powierzchni. Kastylia i León to region znany z licznych atrakcji turystycznych – na terenie wspólnocy znajduje się ponad połowa najciekawszych zabytków Hiszpanii.
Na mojej największych atrakcji Hiszpanii aż 5 z 15 atrakcji to miejsca z tego regionu. Na liście mogłoby się znaleźć również miasto León, lecz nie jest tak popularne wśród turystów, jak inne miasta, położone np. blisko Madrytu lub w Katalonii.
León
Stolica prowincji o tej samej nazwie, położona nad rzeką Bernesgą. Już w 68 roku istniał tu obóz legionu rzymskiego. Miasto o bogatej historii, w latach 910-1230 stolica Królestwa Leónu. Obecnie średniej wielkości miasto (ok. 135 tysięcy mieszkańców) z licznymi zabytkami i muzeami, ośrodek turystyczny i akademicki.
Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra Santa Maria de la Regla (XIII-XV w.), z doskonale widocznymi wpływami francuskiego gotyku. W środku warto obejrzeć zespół 125 okien zdobionych pięknymi witrażami. Katedra uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Europie. Wstęp płatny, w czasie sjesty zamykana. Katedra to tylko jeden z licznych zabytków sakralnych miasta. Na pewno warto odwiedzić bazylikę św. Izydora zbudowaną na ruinach małego kościoła w XI wieku.
Z zabytków świeckich w centrum miasta należy wymienić budynek ratusza, neogotycki budynek Casa de Botines zaprojektowany przez słynnego architekta Antoniego Gaudiego, Pałac Guzmanes, zachowane mury obronne z czasów rzymskich oraz średniowieczne, most San Marcos i luksusowy hotel San Marcos.
Najchętniej odwiedzanym muzeum w jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej MUSAC oddane do użytku w 2005 roku. Budynek muzeum uzyskał szereg nagród architektonicznych. Inne popularne muzea to Muzeum Leónu, Muzeum Emigracji Leónu oraz Centro de Interpretación del León Romano poświęcone historii miasta w czasach rzymskich.
Miasto León to miejsce warte odwiedzenia, niedoceniane przez Polaków.
Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy León położony jest w centrum miasta. Zatrzymują się tutaj szybkie pociągi z Madrytu jadące w stronę Gijón i Ourense, jak również pociągi kategorii Alvia z Bilbao, Valladolid i Barcelony.
Avila
Avila znana jest na całym świecie z doskonale zachowanych murów obronnych wzniesionych w XI wieku w celu obrony miasta przed Maurami. Mury dostępne są do zwiedzania – do wyboru dwie trasy. Mają ponad 2,5 km długości, 87 baszt i 9 bram miejskich. Wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zaliczane są do najlepiej zachowanych murów miejskich na świecie. Miłośnicy kuchni mogą kojarzyć miasto z kilkoma lokalnymi daniami, w tym stekami wołowymi Chuleton. Nazywane bywa również „miastem kamieni i świętych”
Podobnie jak w innych hiszpańskich miastach, znajduje się tu dużo zabytkowych kościołów gotyckich i romańskich. 2 maja w mieści odbywają się procesje i pielgrzymki na cześć patrona miasta.
Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy Avila położony jest blisko centrum miasta. W trakcie opracowywania artykułu kursowały pociągi Madryt – Avila (w Madrycie ze stacji Madrid Principe Pio), Irun – Avila oraz Salamanka – Avila. Część pociągów z Madrytu zatrzymywała się na stacjach Madrid Chamartin oraz Madrid Atochia Cercanias. Czas przejazdu pociągiem Avila – Madryt to około 1:40 minut.
Segowia
Jedno z najładniejszych miast prowincji Kastylia i León, dawniej siedziba królów Kastylii. Segowia kojarzy się przede wszystkim z imponującym rzymskim akweduktem z około 100 r. n.e., zbudowanym z kamieni, bez użycia zaprawy, do transportu wody ze źródła Fuenfría, oddalonego od miasta o 17 kilometrów. Dwupoziomowy akwedukt, który osiąga wysokość 28,5 metra, zachował się w niemal idealnym stanie. Nic dziwnego, że został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Drugi symbol Segowii to Alcazar – położony na wzgórzu i górujący nad miastem zamek z XII wieku. Do zwiedzania udostępniono część komnat, kolekcję zbroi i wieżę, z której roztacza się panorama centrum miasta.
Z pozostałych zabytków i atrakcji należy wymienić katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowaną na planie krzyża łacińskiego, kościoły, Pałac Mansilla, ratusz, albo Museo Real Casa de Moneda utworzone w dawnej mennicy królewskiej.
Dojazd pociągiem: Segowia posiada połączenie kolejowe z Madrytem. Dojeżdżają tu pociągi Media Distancia i pociągi Kolei Dużych Prędkości. Dworzec kolejowy Segovia leży 2 kilometry od zabytkowego centrum miasta, lecz dojeżdżają tam tylko pojedyncze pociągi z Madrytu. Stacja Segovia Guiomar obsługuje Kolej Dużych Prędkości i oddalona jest o 5 kilometrów od najważniejszych zabytków i atrakcji. Zatrzymują się tu pociągi jadące z Madrytu między innymi do León, Valladoli, Ourense, czy Ferrolu.
Salamanka
Salamanka to średniej wielkości miasto (ok. 160 tys. mieszkańców) położone w zachodniej Hiszpanii. Stare Miasto zostało w 1988 roku wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, swój charakter zawdzięcza rządom Ferdynanda II i Izabeli Katolickiej, za czasów których wybudowano katedrę, liczne kościoły i pałace. Tutejszy uniwersytet należy do najważniejszych w Hiszpanii. W historii zapisała się dzięki bitwie pod Salamanką w 1812 roku.
Tutejszy rynek główny – Plaza Mayor, uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Hiszpanii i Europie. Wytyczony w w XVIII wieku, otoczony trzykondygnacyjnymi kamienicami, wśród których stoją dwa ratusze. Pięknie podświetlony po zmroku. Drugim najważniejszym zabytkiem Salamanki są dwie połączone ze sobą katedry: Stara z XII wieku i Nowa, wybudowana w stylu późnogotyckim. Salamanka to także wąskie uliczki, liczne kościoły, czy ciekawe budynki jak Dom z Muszlami – pałac (1493-1503) z fasadą zdobioną muszlami symbolizującymi pielgrzymkę pierwszego właściciela do Santiago de Compostelo; obecnie siedziba biblioteki i punktu informacji turystycznej.
Bardzo ładnie prezentują się budynki tutejszego uniwersytetu założonego już w 1218 roku. Część sal została udostępniona do zwiedzania, uniwersytet prowadzi trzy muzea dotyczące historii placówki.
Jeśli jesteśmy przy muzeach, to będąc w Salamance wypadałoby zobaczyć chociaż najważniejsze z nich: Muzeum Handlu i Przemysłu, Muzeum Historii Motoryzacji z bogatą kolekcją samochodów, małe muzeum Casa Lis (kolekcja dzieł sztuki, lalek, dom zdobiony witrażami), ewentualnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w budynku Starego Więzienia.
Dojazd pociągiem: Salamanka, jak na miasto tak popularne wśród turystów, posiada niewiele połączeń kolejowych. Dojeżdża tu kilka par pociągów dziennie z Madrytu i pojedyncze pociągi z Barcelony oraz Valladolid.
Burgos
Miasto średniej wielkości położone nad rzeką Arlanzón, na szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela. Węzeł kolejowy, ośrodek akademicki, miejsce kojarzone przez pielgrzymów. W latach 1035-1087 stolica Królestwa Kastylii. Burgos przetrwało bez większych zniszczeń hiszpańską wojnę domową, obecnie odwiedzane przez licznych pielgrzymów i turystów z całego świata.
Najważniejszym zabytkiem sakralnym jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako samodzielna budowla Katedra Świętej Marii, budowana od 1221 roku przez ponad 400 lat, później kilkakrotnie przebudowywana, przez co można rozpoznać ślady wielu stylów architektonicznych. Bogato zdobiona, wnętrza kryją skarby kultury hiszpańskiej; w katedrze znajduje się także grób Cyda Walecznego – hiszpańskiego bohatera narodowego.
Oprócz licznych zabytków sakralnych warto zobaczyć zamek w Burgos wzniesiony w 884 roku na wzgórzu górującym nad miastem i łuk Arco de Santa Maria – dawną bramę miejską.
Wizytę można zakończyć w Muzeum Ewolucji Człowieka oraz Muzeum Burgos.
Dojazd pociągiem: Burgos położone jest przy linii kolejowej z Irun do Madrytu. Zatrzymują się tu pociągi Media Distancia i dalekobieżne różnych kategorii, z różnych hiszpańskich miast. Dworzec kolejowy Burgos-Rosa de Lima leży około 5 kilometrów od najważniejszych zabytków, na uboczu.
Las Médulas
Las Médulas to wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO tereny po dawnych kopalniach złota z czasów rzymskich w prowincji León. Do wydobycia służyły głównie wody rzeki Sil; do celów wydobycia stworzono sieć kanałów i zbiorników gromadzących wodę. Kopalnie złota w tych okolicach były największe w Cesarstwie Rzymskim.
Po dawnych kopalniach złota pozostał park kulturowy, dostępny do zwiedzania przez cały rok. Zwiedzanie rozpoczyna się w Centro de Recepción de Visitantes de Las Médulas, dostępnych jest kilka tras zwiedzania z przewodnikiem. Zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości po dawnych kanałach do transportowania wody, miejscach do drążenia tuneli, pozostałości po Orellán – wiosce metalurgicznej z czasów rzymskich, a z pobliskiego punktu widokowego podziwiać czerwone zbocza skał.
Dojazd pociągiem: najbliższa większa stacja kolejowa to Ponferrada (20 kilometrów od Las Medulas), skąd należy udać się autobusem do miejscowości Carucedo (autobusy kursują bardzo rzadko.
Pedraza
Pedraza to zabytkowa wieś w prowincji Segowia. Otoczona murami przyciąga turystów wąskimi uliczkami, specyficzną atmosferą oraz zabudową z kamienia. Większość domów i budynków w Pedrazie pochodzi z czasów późnego średniowiecza i renesansu (przeważnie XVI i XVII wieku).
W Pedrazie znajduje się jeden z najpiękniejszych hiszpańskich zamków – Castillo de Pedraza. Jest to własność prywatna, do zwiedzania udostępniono dziedziniec wewnętrzny i pokoje z obrazami autorstwa wybitnego hiszpańskiego malarza Ignacio Zuloagi, jak również innych znanych hiszpańskich artystów. Inne zabytki Pedrazy to Puerta de la Villa – brama miejska, średniowieczne więzienie Cárcel de la Villa, ruiny kościoła św. Marii oraz rozległy rynek Plaza Mayor z romańskim kościołem przebudowanym w stylu barokowym.
Pedraza znana jest także z Nocy Świec (La noche de las velas), kiedy na początku lipca mieszkańcy dekorują swoje domy świecami i gaszą światła.
W sezonie letnim wieś przeżywa najazd turystów, więc aby poczuć ducha czasu, warto przyjechać poza sezonem.
Dojazd pociągiem: do Pedrazy nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Segovia (ok. 40 km), dokąd dojeżdżają liczne pociągi z Madrytu.
Cuellar
Kolejna zabytkowa wioska w prowincji Segowia. Miejsce z bogatą historią. W XIII wieku należało do największych miast północnej Hiszpanii i znane było z handlu wełną. Cuellar słynie i słynęło z najstarszych w Hiszpanii gonitw byków, które według dokumentów odbywały się tu już w 1215 roku.
Dziś Cuellar może się pochwalić rozległą starówką, gdzie w architekturze widać wpływy chrześcijańskie, muzułmańskie i żydowskie. Wieś przetrwała wojnę domową bez zniszczeń. Podczas spaceru po uliczkach warto zwrócić uwagę na XV-wieczny ratusz na Plaza Mayor oraz Bramę San Basilio. Zachowały się mury miejskie i niedawno odrestaurowany Zamek Książąt Alburquerque. Jak w innych wsiach i miastach nie brakuje zabytków sakralnych – wyróżnia się kościół Iglesia del Salvador z XIII wieku. Inny ciekawy kościół to położony poza murami miasta Iglesia del San Andrés z XIII wieku.
Dojazd pociągiem: do Cuellar nie dojeżdżają pociągi. Wieś leży pomiędzy Segowią a Valladolid i to tam, w odległości 50-60 kilometrów od wsi, znajdują się najbliższe stacje kolejowe.
Zamora
Miasto nad rzeką Douro, położone około 50 kilometrów od granicy hiszpańsko-portugalskiej. Ślady osadnictwa na obszarze dzisiejszej Zamory pochodzą z epoki brązu, kiedy tereny te zostały zasiedlone przez lud Wakceów. Następnie weszły w skład Cesarstwa Rzymskiego osada „Ocellum Durii”. W V-VIII wieku część Królestwa Wizygotów, po jego upadku na zmianę w rękach chrześcijan i muzułmanów, niszczone podczas wojen. Na początku XI wieku otoczone nowymi murami i odbudowane przez Ferdynanda I Wielkiego, króla Kastylii i Leónu.
Obecnie Zamora kojarzona jest z licznymi zabytkami romańskimi, uroku starej części dodają secesyjne budynki z początku XX wieku.
Na obszarze miasta zachowały się 23 kościoły romańskie. Najważniejszy to katedra El Salvador z lat 1151-1174 z bogatym wyposażeniem, kolekcją gobelinów i charakterystyczną kopułą. Pod względem architektonicznym interesujący jest również kościół Santiago de Burgo z połowy XII wieku.
Za katedrą rozciągają się ogrody i dobrze zachowane ruiny zamku obronnego z XI wieku. Z tego samego okresu pochodzą w dużej części zachowane ruiny obronne, dawniej otaczające całe Stare Miasto. Pozostałe zabytki świeckie to Most Kamienny z XII wieku, odbudowany po powodzi w wieku XVI, Stary Ratusz z końca XV wieku, pałace z XV-XVI wieku i wspomniane już budynki secesyjne.
Do tego należy dodać ładne, zadbane domy, murale i niektóre ulice, jak np. reprezentacyjną Calle de Balborraz.
Zamora posiada ciekawe muzea, np. Muzeum Etnograficzne Kastylii i León, Muzem Zamory, czy Muzeum Wielkiego Tygodnia.
Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy w Zamorze należy do najpiękniejszych w Hiszpanii. Zatrzymują się tu pociągi z Madrytu i Valladolid jadące w stronę Galicji (Ourense i dalej).
Frias
Warta odwiedzenia wieś na wzgórzu La Muela nad rzeką Ebro, założona przy dawnym brodzie umożliwiającym przekroczenie rzeki. Zachowała się zabytkowa zabudowa (przeważnie z XII-XVI wieku). Nad wsią góruje zamek widoczny z daleka – zadbany, ale niewielki. Wieża zamku służy za punkt widokowy. Oprócz zamku we Frias można zobaczyć dwa kościoły, a w pobliżu most nad rzeką Ebro z XII wieku. Duże wrażenie robią widoczne z drogi dojazdowej tzw. „Wiszące domy”.
Dojazd pociągiem: Do Frias nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Miranda de Ebro (40 kilometrów), gdzie zatrzymują się pociągi jadące z Madrytu do Irun i Bilbao.
Astorga
Miasteczko (ok. 11 tys. mieszkańców) na szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela. Przed podbojem przez Rzymian było stolicą Asturów (I wiek p.n.e.), W czasach rzymskich znane pod nazwą Asturica Augusta.
Obecnie popularny cel pielgrzymek i wycieczek. Najbardziej znany zabytek to olbrzymi Pałac Biskupi budowany w latach 1887-1913 przez wymienionego już wcześniej słynnego Antoniego Gaudiego w stylu modernistycznym. To jedna z trzech budowli zaprojektowanych przez Gaudiego poza Katalonią, druga znajduje się w León opisanym jako pierwsza największa atrakcja wspólnoty Kastylia i León. Do zwiedzania zostały udostępnione 4 piętra.
W Astordze warto zobaczyć także katedrę i Muzeum Czekolady – czekolada produkowana w Astordze uważana jest za najlepszą w Hiszpanii. Do dzisiejszych czasów przetrwała część murów miejskich z czasów rzymskich.
5 kilometrów od Astorgi warto zahaczyć o jeszcze jedną zabytkową wieś wspólnoty Kastylia i León – Castrillo de los Polvazares. Kamienne domy i ulice pozwalają przenieść się duchem do XVI wieku.
Dojazd pociągiem: Do Astorgi można dojechać kilkoma pociągami kursującymi z León w stronę Ponferrady i Galicji. Dojeżdża tu też pociąg dalekobieżny Barcelona – A Coruna.
Zabytkowe wsie Sierra De Francia
Sierra de Francia to łańcuch górski w Górach Kastylijskich. Większość obszaru Sierra de Francia leży w granicach parku narodowego Parque Natural de Las Batuecas-Sierra de Francia. Oprócz szlaków turystycznych i szlaków winiarskich warto zobaczyć tutejsze wsie słynące z tradycyjnej architektury i niezwykłej atmosfery.
Mogarraz to wieś w prowincji Salamanka, nazywana przez niektórych „skansenem”. Centrum niewielkie, składające się z labiryntu wąskich uliczek i zaułków. Charakterystyczne są ukwiecone balkony i wywieszone portrety mieszkańców na niektórych domach. Do zwiedzenia niewielkie Muzeum Etnograficzne Dom Rzemieślników poświęcone tradycjom ludowym Mogarraz i sąsiednich wsi.
Druga ze wsi Sierra de Francia to La Alberca, położona 7 kilometrów na zachód od Mogarraz. Wieś jako pierwsza w Hiszpanii została uznana za narodowy zabytek historyczny. Najważniejszy obiekt we wsi go kościół La Asunción z XVIII wieku, w którym znajduje się posąg Chrystusa pocącego się krwią, XVI-wieczna granitowa ambona i gotycki krzyż procesyjny z pozłacanej miedzi. Również w tej wsi warto pospacerować po uliczkach z domami o konstrukcji szachulcowej.
Trzecia zabytkowa wieś nazywa się San Martín de Castañar. Poza równie piękną architekturą warto zobaczyć odrestaurowane ruiny zamku z XV wieku, w których utworzono muzeum dotyczące rezerwatu Reserva de la Biosfera de las Sierras de Béjar y Francia. Zachowała się również arena walk byków przypominająca z wyglądu XIX wiek.
To trzy najważniejsze wsie z szeregu zabytkowych wiosek w okolicy. Wszystkie miejscowości połączone są ze sobą malowniczymi szlakami spacerowymi.
Dojazd pociągiem: W okolice opisanych wsi nie dojeżdżają pociągi. Linie kolejowe położone są bardzo daleko, stacja Salamanka znajduje się ponad 70 kilometrów od wymienionych miejsc.
Zamek Peñafiel
Na obszarze wspólnoty Kastylia i León znajduje się kilka zachowanych lub odrestaurowanych zamków, które mogłyby trafić na tę listę, np. zamek w Ponferradzie. Zdecydowałem się umieścić na niej zamek Peñafiel.
Peñafiel to miasteczko (ok. 5 tys. mieszkańców) w prowincji Valladolid. Na szczycie skalistego wzgórza wznosi się górujący nad miastem zamek zbudowany na przełomie IX i X wieku jako zamek obronny w związku z ekspansją Maurów. Na przestrzeni wieków zamek był kilkakrotnie przebudowywany.
Zamek Peñafiel przypomina kształtem statek. Ma 210 metrów długości i 33 metry szerokości (50 m w najszerszym punkcie). Za murami kryje się druga warstwa obwarowań z 28 wieżami strażniczymi.
Zwiedzanie zamku trwa stosunkowo krótko i kończy się w jednej z komnat, gdzie urządzono Muzeum Wina. Nie zmienia to faktu, że jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków w Hiszpanii.
Zabytkowa część Peñafiel wygląda podobnie jak w innych hiszpańskich miastach tej wielkości – wąskie ulice, niska zabudowa i spokojna atmosfera, natomiast nie wyróżnia się niczym szczególnym i to zamek przyciąga turystów.
Dojazd pociągiem: Przez Peñafiel przebiega nieczynna linia kolejowa Valladolid – Ariza. Raczej nie należy się liczyć z przywróceniem ruchu w przyszłości. Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się w Valladolid (55 km).
Urueña
Wspólnota Kastylia i León słynie z zabytkowych wsi. Przedostatnia na tej liście wieś to Urueña, położona w prowincji Valladolid. Mało znana wśród polskich turystów Urueña nazywana jest „wioską książek” – została wypromowana za sprawą licznych księgarń i antykwariatów specjalizujących się w sprzedaży rzadkich dzieł literackich. Według informacji z 2014 roku we wsi zamieszkałej przez 200 osób działało 12 księgarń. Niektóre księgarnie specjalizowały się w publikacjach tematycznych, np. książkach o walkach byków lub książkach dla dzieci. We wsi można wziąć także udział w warsztatach kaligraficznych mających za cel naukę pisania w sposób naśladujący pismo średniowiecznych mnichów przepisujących książki.
Urueña jako „wioska książek” promuje się od 2007 roku. Wieś ma znacznie dłuższą historię i tradycję. Otoczona jest murami obronnymi, a zabytkowa zabudowa pamięta czasy średniowiecza. Zachował się niewielki zamek.
We wsi działa kilka muzeów, między innymi Muzeum Książek i Muzeum Muzyki z kolekcją instrumentów muzycznych z całego świata. Dwa kilometry od wsi warto zobaczyć piękną pustelnię.
Dojazd pociągiem: Do wsi Urueña nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Valladolid (45 km).
El Burgo de Osma
Miasteczko w prowincji Soria liczące około 5 tysięcy mieszkańców. Położone nad rzeką Ucero należy najładniejszych miejsc prowincji. Przez wieki było siedzibą biskupów, którzy dbali o rozwój miasta i ściągali rzemieślników. Do naszych czasów zachowała się duża część średniowiecznej zabudowy, jak również inne cenne zabytki.
Najważniejszy zabytek to katedra wybudowana w 1232 roku w miejscu romańskiego kościoła. Najcenniejsze elementy wyposażenia to etabulum ołtarza głównego, dzieło Juana de Juni, oraz wykonany z kamienia polichromowanego grób San Pedro de Osma i zbiór kodeksów. Obok katedry znajduje się Pałac Biskupi. Oprócz zabytków sakralnych w centrum warto zobaczyć zachowane mury miejskie z bramami miejskimi, stare domy z arkadami i budynek starego szpitala.
Kilka kilometrów od centrum miasta można zobaczyć odrestaurowane ruiny zamku, most z czasów rzymskich i dawna wieża strażnicza, pełniąca obecnie funkcję wieży widokowej. Obok wieży widać fundamenty domów z czasów rzymskich.
Dojazd pociągiem: do Burgo de Osma nie da się dojechać pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Soria i Almazan, oddalone o 60 kilometrów. W trakcie opracowywania artykułu kursowała tamtędy jedna para pociągów Madryt – Soria.
Berlanga de Duero
Berlanga de Duero to zabytkowa wieś w prowincji Soria. Wizytówką wioski jest górujący nad nią majestatyczny zamek z XV-XVI wieku. W ostatnich latach remontowany. Z zamku roztaczają się piękne widoki na okolicę.
Oprócz zamku warto zobaczyć licznez zabytki sakralne (najciekawszy to kolegiata Santa María del Mercado) i zabytkowe domy.
Dojazd pociągiem: do Berlangi de Duero nie dojeżdżają pociągi. Trzydzieści kilometrów od wsi leży wspomniana wcześniej stacja kolejowa Almazan.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Hiszpania - artykuły na blogu i portalu |
---|
KOLEJ W HISZPANII Kolej w Hiszpanii - przewodnik | Kolej na Majorce | Koleje wąskotorowe i turystyczne Koleje linowo-terenowe | Muzea Kolejnictwa ATRAKCJE TURYSTYCZNE I ROZRYWKA Największe atrakcje Hiszpanii | Atrakcje Andaluzji | Atrakcje Katalonii | Zamki Atrakcje Kraju Basków | Atrakcje Asturii | Atrakcje Estremadury | Ciekawostki Atrakcje Kastylii i Leónu | Atrakcje Kantabrii |