Krynica Morska to mała miejscowość wypoczynkowa w województwie pomorskim, która ożywa w sezonie letnim. Malownicze plaże, wydmy i czyste powietrze ściągają tu turystów z całej Polski.
Nie da się dojechać pociągiem do Krynicy Morskiej. Najbliższe stacje z rozkładowym ruchem pasażerskim to Malbork i Elbląg; ponadto na odcinku Nowy Dwór Gdański – Sztutowo (pół godziny drogi od Krynicy Morskiej) w sezonie Kursuje Żuławska Kolej Wąskotorowa. Dawniej Arriva RP uruchamiała wakacyjne pociągi przez Malbork do Nowego Dworu Gdańskiego, skomunikowane w Nowym Dworze Gdańskim z pociągami Żuławskiej Kolei Wąskotorowej, dzięki czemu można było dojechać pociągiem do Stegny i Sztutowa. Obecnie, ze względu na ubytki toru, na trasie Malbork – Nowy Dwór Gdański nie należy spodziewać się powrotu tych pociągów w przyszłości. Jeśli ktoś zdecyduje się jednak na podróż pociągiem do Krynicy Morskiej, najlepiej wysiąść na stacji Elbląg, a stamtąd bezpośrednim autobusem dojechać do Krynicy Morskiej. Autobus Elbląg – Krynica Morska jedzie półtorej godziny, a dworzec autobusowy w Elblągu znajduje się przy dworcu kolejowym. Większość pociągów dalekobieżnych omija Elbląg, więc może być możliwa przesiadka w Malborku. Do Krynicy Morskiej najlepiej dojechać autobusem bezpośrednim – w sezonie uruchamiane są dodatkowe połączenia dalekobieżne.
Przykład: podróż Kraków – Krynica Morska
Pociągiem relacji Kraków – Gdynia dojeżdżamy do Malborka. Tam przesiadamy się na pociąg Polregio do Elbląga, a w Elblągu na autobus do Krynicy Morskiej. Podobnie w przypadku podróży Warszawa – Krynica Morska.
Ponadto z Gdańska do Krynicy Morskiej dojedziemy linią 870. Rozkład jazdy TUTAJ
Kilka lat temu PKP Intercity wprowadziło ofertę wakacyjną – pasażerowie pociągów mogli się przesiąść w Malborku na komfortowy autobus Malbork – Krynica Morska kursujący pod szyldem PKP Intercity. Niestety, z niewiadomych względów ofertę wycofano.
Jako ciekawostkę należy podać fakt, że przez Krynicę Morską dawniej biegła linia kolei wąskotorowej. Linia kolejowa o rozstawie 750 mm została wybudowana przez Niemców pod koniec drugiej wojny światowej. Łączyła Sztutowo z nieistniejącą osadą rybacką Altief w dzisiejszym Obwodzie Kaliningradzkim, a niektórzy twierdzą, że dochodziła aż do Neutief (Nowa Głębia w Obwodzie Kaliningradzkim). Do budowy linii wykorzystano tory z rozebranych kolei cukrowniczych na obszarze Żuław. Kolej miała znaczenie militarne i prawdopodobnie służyła do ewakuacji sprzętu armii niemieckiej oraz ludności niemieckiej z dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego. W latach 1945-1948 żołnierze Armii Czerwonej stacjonujący w Polsce zdemontowali 13-kilometrowy odcinek Nowa Karczma – granica ZSRR. Od 1948 roku kolej służyła głównie do celów Wojska Polskiego na odcinku Sztutowo – Krynica Morska. Jak podają źródła, konieczne było naprawienie mostów, a ze względu na zakaz wjazdu parowozów do lasu kolej kursowała tylko na części trasy. do 1950 roku, kiedy dostarczono lokomotywy spalinowe. Prawdopodobnie przez jakiś czas uruchamiano pociągi turystyczne. W 1953 roku zakończono budowę drogi na wspomnianym odcinku, kolej straciła na znaczeniu i została rozebrana. Ostatni odcinek Krynicą Morska – Nowa Karczma (3,5 km) został rozebrany w 1965 roku.
Krynica Morska – zabytki i atrakcje:
– rejsy promem Krynica Morska – Frombork
– stara latarnia morska
– zalesiona wydma Wielbłądzi Garb z punktem widokowym
– rezerwat przyrody „Buki Mierzei Wiślanej”
– ulica Teleexpresu
– prywatne Muzeum Przyrodniczo-Myśliwskie
– park linowy
– stanowisko paralotniowe
– w Przebrnie (część Krynicy Morskiej) kamień milowy Wolnego Miasta Gdańsk
Zobacz również:
Gdańsk – najciekawsze miejsca i atrakcje
Gdynia – najciekawsze miejsca i atrakcje
Sopot – najciekawsze miejsca i atrakcje