Kolej na Podróż

Linia kolejowa Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice – co zobaczyć

Linia kolejowa Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice to fragment linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice. W ruchu lokalnym ma niewielkie znaczenie (połączenia obsługują Koleje Śląskie), natomiast po linii kursują pociągi międzynarodowe z Pragi, Budapesztu i Wiednia do Warszawy oraz Krakowa. Stacje i przystanki kolejowe wzdłuż linii (poza stacją Chybie) wyglądają fatalnie, natomiast prędkość szlakowa jest bardzo dobra.

Linia Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice – stacje:

Czechowice-Dziedzice – miasto przemysłowe znane z rafinerii ropy naftowej i fabryki zapałek. Ważny węzeł kolejowy. Jeśli nie musicie, nie macie co wychodzić z pociągu, bo zabytkowy dworzec kolejowy, pomimo od lat zapowiadanego remontu, jest w opłakanym stanie. Ewentualnie można zobaczyć kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych zbudowany w latach 1882-1890 około kilometr od stacji.

Czechowice-Dziedzice – dworzec kolejowy
Czechowice-Dziedzice – spacer po mieście
Linia kolejowa Katowice – Zwardoń – co zobaczyć (pociąg + rower)

Zabrzeg – we wsi można zobaczyć kościół pw. św. Józefa. 4 kilometry na południe od stacji kościół Opatrzności Bożej w Ligocie z początku XIX wieku.

Zabrzeg Czarnolesie – przystanek kolejowy przy dużej stacji rozrządowej. Wybudowany dla pracowników tej stacji. Ponure miejsce i brak atrakcji turystycznych.

Chybie – ładny (z zewnątrz) budynek stacji kolejowej. Jedyna atrakcja poza dworcem to położony blisko stacji kościół pw. Chrystusa Króla. 4 kilometry na północ od stacji Izba Przyrodnicza „Kadłubek” w Zarzeczu nad Zbiornikiem Goczałkowickim – w najbliższych latach ma powstać tam ścieżka rowerowa dookoła zbiornika. 5 kilometrów na północny zachód od stacji miasteczko Strumień – można zobaczyć ryneczek.

Drogomyśl – w centrum wsi (2,5 km na południe od przystanku kolejowego) kościół ewangelicko-augsburski.

Pruchna – przystanek kolejowy. W centrum wsi kościół ewangelicko-augsburski. 5 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach.

Zebrzydowice – stacja graniczna, ważny węzeł kolejowy. W trakcie opracowywania artykułu dworzec w środku wyglądał okropnie i w praktyce pełnił funkcję przytułku dla bezdomnych. Zapowiadano remont w najbliższych latach. W Zebrzydowicach można zobaczyć kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz pałac. Tuż obok zabytków, na stawie Młyńszczok, działa kąpielisko sezonowe. Przez Zebrzydowice przebiega Żelazny Szlak Rowerowy poprowadzony częściowo śladem linii kolejowej Zebrzydowice – Jastrzębie-Zdrój.

7 kilometrów od Zebrzydowic znajdują się Piotrowice koło Karwiny (pierwsza stacja kolejowa po stronie czeskiej). Atrakcją wsi jest pałacyk zaadaptowany na obiekt noclegowy. 6 kilometrów na północny wschód od Zebrzydowic można zobaczyć wspomniany już drewniany kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach.

Linia kolejowa Zebrzydowice – Cieszyn – co zobaczyć (pociąg + rower)

%d bloggers like this: